علت جوش آوردن ماشین و راهنمای رفع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

جوش آوردن ماشین به دلیل داغ شدن موتور خودرو اتفاقی است که در بسیاری از موارد مثلاً در حالت درجا، در سر بالایی، در سرعت بالا، در تابستان و حتی در زمستان هم رخ خواهد داد. گرم شدن موتور ماشین می‌تواند خطرات زیادی برای خودرو داشته باشد، پس در صورت مواجه شدن با جوش آوردن ماشین، آن را جدی بگیرید و راهکارهای برطرف کردن آن را انجام دهید. اگر به دنبال علت جوش آوردن ماشین و روش‌های رفع و جلوگیری از آن هستید و نمی دانید هنگام جوش آوردن ماشین چه کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. اگر به مکانیک خودرو یا تعمیرات خودرو علاقه دارید، می‌توانید دوره آموزش مکانیک خودرو را در آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

آموزش مکانیک خودرو

علت جوش آوردن ماشین چیست؟

جوش آوردن ماشین در تابستان و زمستان یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. چرا که بروز این مشکل در خودرو می تواند به دیگر قطعات خودرو مثلا واشر سرسیلندر و قطعات دیگر آسیب وارد نماید. آشنایی با دلایل جوش آوردن خودرو به شما کمک می کند تا از بروز این مشکل در خودرو جلوگیری شود.

1.مایع رادیاتور اولین علت جوش آوردن ماشین

پایین بودن مایع خنک کننده ماشین یکی از دلایل اصلی جوش آوردن ماشین است.

در صورتی که ماشین شما جوش آورد، برای مشخص شدن میزان مایع خنک کننده رادیاتور حتماً قطعات مختلف آن مانند درپوش رادیاتور و دیگر قطعات آن را بررسی کنید تا از وضعیت سلامت رادیاتور مطلع شوید. در صورت نیاز با اضافه کردن مایع ضد جوش، مشکل را برطرف کنید تا آسیب بیشتر به موتور وارد نشود.

یک مورد بسیار مهم که در بسیاری از مواقع مورد توجه قرار نمی‌گیرد، نسبت آب به مایع خنک کننده است که در صورتی که تناسب بین آن‌ها رعایت نشود، موتور داغ می‌کند؛ به همین دلیل در زمان جوش آوردن ماشین به نسبت این دو مایع دقت کنید.

علت جوش آوردن ماشین

2.آسیب دیدن واتر پمپ دومین دلیل جوش آوردن خودرو

در صورتی که پمپ آب دچار شکستگی یا نشتی شده باشد، حتماً موجب جوش آوردن موتور خودرو خواهد شد. گیر کردن پروانه‌های پمپ آب هم از اتفاقاتیست که سبب داغ شدن موتور ماشین می‌شود.

3.کثیف بودن رادیاتور

به مرور زمان و بعد از گذشت چند سال ممکن است رسوب مایعات در رادیاتور تجمع یابند. این امر سبب مسدود شدن قسمت‌های مختلف رادیاتور از جمله شیارها و پره‌های آن خواهد شد.

انسداد هر یک از بخش‌های رادیاتور می‌تواند سبب جوش آوردن ماشین شود. در صورت انسداد و کثیفی رادیاتور، داغ شدن ماشین در زمان بالا رفتن از سر بالایی یا زمان روشن بودن کولر اتفاق می‌افتد.

بر این اساس، در صورت تجمع آلودگی و رسوب در هر قسمت از رادیاتور، ابتدا اطراف رادیاتور را با آب و صابون و برس تمیز کنید. سپس دریچه رادیاتور و دریچه تخلیه مایع را باز کنید تا مایعات موجود در رادیاتور خارج شوند. با استفاده از محلول‌های شستشوی رادیاتور ماشین و آب مقطر به منظور تمیز کردن درون رادیاتور استفاده کنید.

حتماً بخوانید: علت یخ زدن ماشین در زمستان

4.کم شدن روغن موتور چهارمین علت داغ شدن خودرو

کم شدن میزان روغن موتور می‌تواند داغ شدن ماشین را به همراه داشته باشد.

استفاده زیاد از روغن موتور در محفظه می‌تواند سبب کاهش روغن موتور و یا روغن سوزی شود. همچنین مشکلات آب بندی سیلندرها، رینگ‌های پیستون یا خراب شدن واشرها می‌تواند سبب روغن سوزی، آلودگی و کاهش روغن موتور شود.

در صورت جوش آوردن ماشین به دلیل کاهش روغن موتور، مقداری روغن موتور اضافه کنید؛ در هنگام روغن سوزی، حتماً ابتدا روغن قبلی را خارج و سپس روغن جدید اضافه کنید. اگر مشکل از قطعات و واشرها بود، آن‌ها را تعویض کنید.

در مقاله دیگری نحوه تعویض روغن موتور ماشین به طور کامل شرح داده شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را تا انتها بخوانید.

دلیل جوش آوردن ماشین

5.گرفتگی شیلنگ‌ها و تسمه‌های موتور پنجمین علت جوش آوردن خودرو

ایجاد گرفتگی، پارگی و ترک در هر یک از تسمه‌ها یا شیلنگ‌ها می‌تواند سبب جوش آوردن ماشین شود. بررسی تسمه‌ها و شیلنگ‌ها کار ساده‌ای است. می‌توانید با مشاهده قسمت‌های مختلف و میزان کشش در هر کدام، از وجود پارگی و یا فشار بیش از حد آگاه شوید. در صورتی که جوش آوردن ماشین به علت آسیب دیدگی هر یک از این بخش‌ها باشد، می‌توانید با تعویض آن، مشکل را برطرف کنید.

6.آسیب واشر سرسیلندر

در صورتی که همراه با ضد یخ، آب مقطر استفاده نکنید می‌تواند به سر سیلندر یا واشر آن آسیب بزند و واشر را دفرمه کند. استفاده طولانی مدت از سیستم خنک کننده ماشین نیز از موارد تأثیرگذار در داغ کردن ماشین محسوب می‌شود. بد استارت خوردن ماشین و کاهش توان خودرو از نشانه‌های خرابی سر سیلندر یا آسیب به واشر سرسیلندر هستند. در زمان روبرویی با خراب شدن سر سیلندر یا واشر آن حتماً آن را تعویض کنید تا از عواقب بدتر آن جلوگیری کنید.

حتماً بخوانید: علت گاز نخوردن ماشین 

7.خراب شدن فن خنک کننده رادیاتور هفتمین علت جوش آوردن خودرو

آسیب به هر قسمت از فن رادیاتور و هر گونه تغییرات در عملکرد آن، سبب افزایش حرارت خودرو و جوش آوردن ماشین می‌شود. دو نوع فن خودرو وجود دارد که به صورت مکانیکی یا الکتریکی هستند. در صورتی که فن خودروی شما مکانیکی است باید در زمان داغ شدن ماشین، در حالت درجا و در ترافیک، گاز دهید تا دور موتور به 2000 دور برسد.

8.خراب شدن ترموستات

ترموستات جریان آب به رادیاتور را تنظیم می‌کند. در صورتی که دمای موتور خنک باشد، ترموستات از جریان آب به رادیاتور جلوگیری خواهد کرد. اگر این قطعه خراب و یا به هر دلیل دچار نشتی شود، آمپر ماشین بالا می‌رود که نشان دهنده دمای بالای موتور خودرو است.

گاهی موتور داغ اما رادیاتور سرد است، در این صورت یعنی ترموستات قفل شده است.

هنگامی که با مشکلات مربوط به ترموستات و افزایش دمای ماشین روبرو شدید، حتماً ترموستات را عوض کنید تا مشکل افزایش دمای موتور رفع شود.

چرا ماشین جوش می آورد

9.ترمزها از علت‌های داغ شدن ماشین هستند

بررسی لنت ترمز در زمان داغ شدن موتور ماشین چندان رایج نیست. در صورتی که هیچ یک از دلایل شایع و محتمل برای جوش آوردن ماشین مشاهده نشد، ترمزهای خودرو را چک کنید. اگر ترمزها آزاد نباشند و به درستی عمل نکنند، دمای زیادی در موتور تولید می‌شود. اگر متوجه تکرار داغ شدن موتور خودرو و خرابی ترمزها شدید، حتماً هر قطعه آسیب دیده را تعویض کنید.

حتماً بخوانید: شرایط و مدارک ثبت نام لاستیک دولتی

10.باطری ماشین دهمین علت داغ شدن خودرو

استفاده بلند مدت بیش از عمر مفید باتری، می‌توان دمای موتور را بالا برده و سبب جوش آوردن ماشین شود. اگر متوجه جوش آوردن موتور خودرو شدید و باتری ماشین شما بیش از 3 سال استفاده شده است، آن را عوض کنید تا از درجه حرارت تولید شده در موتور کاسته شود. بهتر است در زمان خرید باتری برای ماشین خود از یک برقکار خودرو ماهر راهنمایی بگیرید.

روش‌های پیشگیری از جوش آوردن ماشین

یکی از ساده‌ترین و مهم‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از جوش آوردن ماشین در مواقع مختلف مانند حالت درجا، در سر بالایی، در زمستان و در تابستان استفاده  از سرویس‌های دوره‌ای به موقع است. همچنین چک کردن دائمی میزان آب رادیاتور که یک علت داغ شدن ماشین می‌باشد، می‌تواند از وقوع این اتفاق جلوگیری کند.

چک کردن و اطمینان از شیلنگ‌ها و تسمه‌ها، آمپر ماشین، رعایت تناسب بین مایع خنک کننده و آب، بررسی فن‌های موتور، تعویض روغن موتور در زمان مناسب، تمیز کردن به موقع رادیاتور و… از راهکارهای پیشگیری از داغ کردن ماشین هستند.

از حمل بار با وزن بالاتر از ظرفیت خودرو، پارک کردن ماشین در مکان‌های گرم و زیر نور آفتاب، حرکت طولانی مدت در مسیرهایی که سر بالایی زیادی دارند و رانندگی زیاد با دنده سنگین خودداری کنید. با رعایت این موارد می‌توانید تا حد زیادی مانع از داغ شدن ماشین خود شوید.

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی مهم ترین دلایل جوش آوردن خودرو پرداختیم و شما را با راهکارهای رفع این مشکل آشنا نمودیم. اگر می خواهید تعمیرات خودرو را به طور کامل یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره های مرتبط با خودرو آموزشگاه فنون برق از قبیل آموزش برق خودرو، آموزش تعمیرات ایسیو و . . . ثبت نام کنید.

 

از دست ندهید:

12 علت قع و وصل شدن کولر ماشین و راهکارهای رفع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *