مهم ترین علت گاز نخوردن ماشین چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

گاز نخوردن ماشین یکی از مشکلاتی است که بسیاری از رانندگان خودرو با آن روبه رو می‌شوند. دلایلی گوناگونی باعث بروز این مشکل در خودرو می‌شود. شناخت این دلایل به شما کمک می‌کند تا هر چه سریعتر علت گاز نخوردن خودرو را شناسایی و مشکل را رفع نمایید. در صورتی که خودرو شما گاز نمی‌خورد نگران نباشید در این مطلب شما را با دلایلی که باعث می‌‎شود ماشین در سربالایی، سرما، حالت درجا، اول صبح گاز نخورد همچنین علت گاز نخوردن ماشین اتوماتیک و نحوه رفع آن آشنا خواهیم کرد.

علت گاز نخوردن ماشین پراید، تیبا، پژو، سمند و دیگر خودروها با هم متفاوت نبوده و بروز این مشکل در انواع خودرو دلایل یکسانی دارد. در صورتی که از علاقه مندان به مکانیک خودرو هستید توصیه می‌کنیم در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

آموزش مکانیک خودرو

چطور معیوب شدن سنسورهای خودرو باعث گاز نخوردن ماشین می‌شود؟

خودرو از سنسورهای گوناگونی تشکیل شده است. بروز مشکل و خرابی در این سنسورها در بسیاری از مواقع باعث می شود تا ماشین در حالت درجا یا در سربالایی ها گاز نخورد.  اجازه دهید به طور جداگانه هر یک از این سنسورها و تاثیر آن بر گاز نخوردن خودرو را بررسی کنیم.

علت گاز نخوردن ماشین

1.خرابی سنسور دریچه گاز

در بسیاری از مواقع علت گاز نخوردن ماشین در سربالایی به خرابی سنسورهای خودرو مانند سنسور گاز مربوط می شود.

در ساختار خودروهای انژکتوری سنسورهای مختلفی تعبیه شده است. سنسور گاز معمولا در مجاورت استپر موتور و بر روی دریچه گاز قرار گرفته است.

خرابی این سنسور موجب اختلال در پاشش سوخت انژکتورها می شود. این قطعه، مغز متفکر یا ایسیو خودرو را از موقعیت دریچه گاز مطلع می سازد. ثابت ماندن یا دیر پایین آمدن دور موتور در دور پایین، حکایت از خراب شدن سنسور گاز خودرو می دهد.

2.خراب شدن سنسور دور موتور

ارسال اطلاعات دور لحظه ای موتور به ایسیو، از وظایف سنسور دور موتور محسوب می شود. ایجاد اختلال در اطلاع رسانی مشکلات مختلفی از جمله گاز نخوردن را در عملکرد خودرو به وجود می آورد.

3. معیوب شدن مپ سنسور

اطلاع رسانی در مورد هوای مکش شده به ایسیو، از وظایف اصلی مپ سنسور به شمار می رود. خراب شدن این قطعه، عدم کنترل بر میزان باز و بسته شدن دریچه هوا و متعاقب آن، گاز نخوردن ماشین را در پی خواهد داشت.

4.ایراد در سنسور پدال گاز و کلاچ

سنسور پدال گاز در گاز خوردن خودرو نقش بسزایی ایفا می نماید. بر همین اساس، بروز ایراد در سنسور پدال و گاز، مشکلاتی مانند گاز نخوردن ماشین را به دنبال دارد. گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی هر دو از کلاچ استفاده می‌کنند. هرچند که در خودرو های دستی مشکلات کلاچ رایج تر است اما خودروهای اتوماتیک نیز به این مشکلات روبرو میشوند. شاید این اتفاق برای شما پیش آمده است که هنگام فشار دادن پدال کلاچ خودروی شما شتاب نگیرد همانطور که می‌دانید در خودروهای اتومات، مبدل گشتاور و گیربکس صفحه کلاچ دارند که امکان دارد مایع گیربکس به اتمام رسیده باشد و صفحات کلاچ آسیب ببینند.

حتماً بخوانید: 12 علت قطع و وصل شدن کولر ماشین و راهکارهای رفع آن

چرا ماشین گاز نمی خورد

فرسودگی فیلتر هوا علت گاز نخوردن ماشین

علت گاز نخوردن ماشین می تواند ناشی از خرابی و فرسوده شدن فیلتر هوا باشد. فیلتر هوای خودرو ضمن ایفای نقش محافظتی در برابر نفوذ عوامل خارجی، کنترل جریان ورودی هوا به داخل خودرو را عهده دار می باشد.

سرویس و تعویض به موقع این قطعه در سلامت و عملکرد بهینه خودرو، از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. نفوذ آلودگی ها و آلاینده ها بر سطح فیلتر هوا، مانع از رسیدن سوخت کافی به پیشرانه خودرو می شود. در نتیجه این امر رانندگان با مشکل گاز نخوردن ماشین در سرما مواجه می شوند.

بازدید و بررسی دوره ای فیلتر هوای خودرو در رفع این مشکل بسیار تاثیرگذار است.

حتماً بخوانید: علت یخ زدن خودرو در زمستان

گاز نخوردن ماشین به دلیل اختلال در پمپ بنزین خودرو

بروز ایراد در پمپ بنزین، از دیگر دلایل گاز نخوردن خودرو در سرما محسوب می شود. این قطعه زمینه مناسب برای انتقال سوخت مورد نیاز خودرو را فراهم می آورد.

بروز اختلال در عملکرد پمپ بنزین مانع از انتقال سوخت به پیشرانه خودرو و به تبع آن، عملکرد بهینه ماشین می شود. در این شرایط حتی با فشار دادن پدال گاز، هیچ عکس العملی از جانب موتور خودرو دریافت نمی شود.

همچنین، آلودگی و مسدود بودن صافی بنزین نیز می تواند در گاز خوردن خودرو اختلال ایجاد نماید. با بررسی پمپ بنزین خودرو می توان از سلامت و کارکرد مطلوب آن، اطمینان حاصل نمود.

ارزیابی مرتب پمپ بنزین در افزایش طول عمر مفید خودرو تاثیر بسزایی دارد.

مستهلک شدن دیسک و صفحه خودرو یکی از دلایل گاز نخوردن خودرو

از دیگر دلایل و علت گاز نخوردن ماشین می توان به فرسوده شدن دیسک و صفحه خودرو، اشاره نمود.

دیسک و صفحه از قطعات مصرفی خودروها بوده که پس از مدتی تخریب و فرسوده می شوند. فرسودگی این قطعه می تواند با گاز نخوردن ماشین مرتبط باشد.

برای تست سلامت دیسک و صفحه ابتدا ماشین را در دنده چهار قرار داده و سپس پای خود را از روی کلاچ بردارید. خاموش نشدن ماشین در این حالت، خبر از معیوب بودن دیسک و صفحه می دهد.

حتماً بخوانید: علت جوش آوردن ماشین چیست؟

بروز مشکل در کمپرس سیلندر علت گاز نخوردن ماشین

کمپرس سیلندر بر عملکرد رینگ ها و سوپاپ های خودرو نقش محوری ایفا می کند. عملکرد صحیح و مطلوب این بخش ها، کارکرد بهینه پیشرانه خودرو را در پی دارد. بر همین اساس، بروز مشکل در کمپرس سیلندر، به گاز نخوردن ماشین می انجامد.

با بررسی عملکرد قطعات مربوط به کمپرس سیلندر می توان درصدد رفع مشکل گاز نخوردن ماشین برآمد.

 عملکرد نامناسب استپر موتور چه نقشی در گاز نخوردن ماشین دارد؟

دیگر علت گاز نخوردن ماشین می تواند به اختلال در کارکرد استپر موتور مربوط شود.

بروز ایراد در این قطعه تاثیرات نامطلوبی بر روی پیشرانه خودرو و کوئل وایر شمع و شمع ها برجای می گذارد. علاوه بر این، استپر در گاز خوردن ماشین نقش برجسته و پر رنگی ایفا می کند.

در صورت بروز ایراد در این قطعه، در باز و بسته شدن به موقع دریچه گاز اختلال ایجاد می شود. در نتیجه این امر، موتور به خوبی کار نکرده و ماشین گاز نمی خورد.

 روغن موتور چه نقشی در گاز نخوردن ماشین دارد؟

نقش و اهمیت روغن باکیفیت در کارکرد صحیح و مطلوب موتور خودرو بر کسی پوشیده نمی باشد. بر همین اساس، در بازه های زمانی مشخص و متناسب با نوع و مدل ماشین، می بایست نسبت به تعویض روغن موتور اقدام نمود.

استفاده از روغن موتور بی کیفیت و نامرغوب می تواند مشکلاتی متعددی از قبیل گاز نخوردن خودرو را به همراه داشته باشد.

علت گاز نخوردن خودرو

چگونه آلودگی انژکتور خودرو باعث گاز نخوردن ماشین می شود؟

دیگر علت گاز نخوردن ماشین را باید در آلوده بودن و کثیفی انژکتور جستجو نمود. در صورت کثیف شدن انژکتور تمیزی و نظافت آن بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

با توجه به حساس بودن این قطعه، می بایست پاکسازی انژکتور توسط افراد مجرب و تعمیرکار خودرو با تجربه و ماهر انجام شود.

در صورت زدودن آلودگی های انژکتور به احتمال بسیار قوی، مشکل گاز نخوردن ماشین برطرف می گردد. در دوره آموزش انژکتور خودرو به طور کاملا عملی نحوه شستشو انژکتور به شما آموزش داده می شود.

گاز نخوردن ماشین به دلیل ایجاد مشکل در ECU

بروز مشکل در قطعه ایسیو را می توان از دیگر علل گاز نخوردن ماشین در سرما برشمرد. این قطعه کلیه واکنش ها و عکس العمل های حسگرها یا سنسورهای پیشرانه خودرو را کنترل می نماید.

ایجاد مشکل در قطعه ایسیو موجب اختلال در فرآیند سوخت رسانی خودرو می شود. در چنین شرایطی، احتمال گاز نخوردن خودرو در سرما افزایش پیدا می کند.

ضمنا، معیوب شدن سنسور موقعیت میل سوپاپ، خرابی سنسور خطی گاز کولر و ایراد در سنسور هیدرولیک فرمان می تواند با علت گاز نخوردن ماشین مرتبط باشد. در دوره آموزش تعمیرات ایسیو می توانید صفر تا صد تعمیر و عیب یابی انواع ایسیو را آموزش ببینید و مشکلات آن را رفع نمایید.

همچنین، بررسی و ارزیابی دقیق قطعات در ارتباط با گاز خوردن خودرو، استفاده از سوخت مناسب و باکیفیت نظیر بنزین مرغوب و استاندارد و مراجعه به تعمیرگاه حرفه ای و تخصصی تعمیر خودرو، از راهکارهای موثر و کاربردی برای جلوگیری از ایجاد نوسان در گاز خودرو به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *