مقالات مرتبط

توربو شارژ چیست؟

توربو شارژ چیست؟ یک سیستم است که بدون نیاز به بالا بردن حجم موتور، قدرت آن را به طور چشمگیری […]

مطالعه مقاله
علت جوش آوردن ماشین

علت جوش آوردن ماشین و راهنمای رفع آن

جوش آوردن ماشین به دلیل داغ شدن موتور خودرو اتفاقی است که در بسیاری از موارد مثلاً در حالت درجا، […]

مطالعه مقاله
کارکرد ترموستات خودرو چیست؟

کارکرد ترموستات خودرو چیست؟ علائم و دلایل خرابی

از زمانی که موتور های درون سوز به وجود آمدند و از آن جا که احتراق در داخل خود موتور […]

مطالعه مقاله
خرابی اسبک موتور خودرو

اسبک موتور چیست؛ علت صدا و علائم خرابی انگشتی

از آنجا که موتور ها برای رسیدن به سرعت مورد نظر انسان ها نیاز به تغییر در تکنولوژی داشته اند، […]

مطالعه مقاله
علت گاز نخوردن ماشین چیست

 مهم ترین علت گاز نخوردن ماشین چیست؟

گاز نخوردن ماشین یکی از مشکلاتی است که بسیاری از رانندگان خودرو با آن روبه رو می‌شوند. دلایلی گوناگونی باعث بروز این مشکل در خودرو می‌شود. شناخت این دلایل به شما کمک می‌کند تا هر چه سریعتر علت گاز نخوردن خودرو را شناسایی و مشکل را رفع نمایید. در صورتی که خودرو شما گاز نمی‌خورد نگران نباشید در این مطلب شما را با دلایلی که باعث می‌‎شود ماشین در سربالایی، سرما، حالت درجا، اول صبح گاز نخورد همچنین علت گاز نخوردن ماشین اتوماتیک و نحوه رفع آن آشنا خواهیم کرد.

علت گاز نخوردن ماشین پراید، تیبا، پژو، سمند و دیگر خودروها با هم متفاوت نبوده و بروز این مشکل در انواع خودرو دلایل یکسانی دارد. در صورتی که از علاقه مندان به تنظیم موتور خودرو هستید توصیه می‌کنیم در دوره آموزش تنظیم موتور خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید مخفی

 

چطور معیوب شدن سنسورهای خودرو باعث گاز نخوردن ماشین می‌شود؟

خودرو از سنسورهای گوناگونی تشکیل شده است. بروز مشکل و خرابی در این سنسورها در بسیاری از مواقع باعث می شود تا ماشین در حالت درجا یا در سربالایی ها گاز نخورد.  اجازه دهید به طور جداگانه هر یک از این سنسورها و تاثیر آن بر گاز نخوردن خودرو را بررسی کنیم.

علت گاز نخوردن ماشین

۱.خرابی سنسور دریچه گاز

در بسیاری از مواقع علت گاز نخوردن ماشین در سربالایی به خرابی سنسورهای خودرو مانند سنسور گاز مربوط می شود.

در ساختار خودروهای انژکتوری سنسورهای مختلفی تعبیه شده است. سنسور گاز معمولا در مجاورت استپر موتور و بر روی دریچه گاز قرار گرفته است.

خرابی این سنسور موجب اختلال در پاشش سوخت انژکتورها می شود. این قطعه، مغز متفکر یا ایسیو خودرو را از موقعیت دریچه گاز مطلع می سازد. ثابت ماندن یا دیر پایین آمدن دور موتور در دور پایین، حکایت از خراب شدن سنسور گاز خودرو می دهد.

۲.خراب شدن سنسور دور موتور

ارسال اطلاعات دور لحظه ای موتور به ایسیو، از وظایف سنسور دور موتور محسوب می شود. ایجاد اختلال در اطلاع رسانی مشکلات مختلفی از جمله گاز نخوردن را در عملکرد خودرو به وجود می آورد.

۳. معیوب شدن مپ سنسور

اطلاع رسانی در مورد هوای مکش شده به ایسیو، از وظایف اصلی مپ سنسور به شمار می رود. خراب شدن این قطعه، عدم کنترل بر میزان باز و بسته شدن دریچه هوا و متعاقب آن، گاز نخوردن ماشین را در پی خواهد داشت.

۴.ایراد در سنسور پدال گاز و کلاچ

سنسور پدال گاز در گاز خوردن خودرو نقش بسزایی ایفا می نماید. بر همین اساس، بروز ایراد در سنسور پدال و گاز، مشکلاتی مانند گاز نخوردن ماشین را به دنبال دارد. گیربکس اتوماتیک و گیربکس دستی هر دو از کلاچ استفاده می‌کنند. هرچند که در خودرو های دستی مشکلات کلاچ رایج تر است اما خودروهای اتوماتیک نیز به این مشکلات روبرو میشوند. شاید این اتفاق برای شما پیش آمده است که هنگام فشار دادن پدال کلاچ خودروی شما شتاب نگیرد همانطور که می‌دانید در خودروهای اتومات، مبدل گشتاور و گیربکس صفحه کلاچ دارند که امکان دارد مایع گیربکس به اتمام رسیده باشد و صفحات کلاچ آسیب ببینند.

چرا ماشین گاز نمی خورد

فرسودگی فیلتر هوا علت گاز نخوردن ماشین

علت گاز نخوردن ماشین می تواند ناشی از خرابی و فرسوده شدن فیلتر هوا باشد. فیلتر هوای خودرو ضمن ایفای نقش محافظتی در برابر نفوذ عوامل خارجی، کنترل جریان ورودی هوا به داخل خودرو را عهده دار می باشد.

سرویس و تعویض به موقع این قطعه در سلامت و عملکرد بهینه خودرو، از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. نفوذ آلودگی ها و آلاینده ها بر سطح فیلتر هوا، مانع از رسیدن سوخت کافی به پیشرانه خودرو می شود. در نتیجه این امر رانندگان با مشکل گاز نخوردن ماشین در سرما مواجه می شوند.

بازدید و بررسی دوره ای فیلتر هوای خودرو در رفع این مشکل بسیار تاثیرگذار است.

گاز نخوردن ماشین به دلیل اختلال در پمپ بنزین خودرو

بروز ایراد در پمپ بنزین، از دیگر دلایل گاز نخوردن خودرو در سرما محسوب می شود. این قطعه زمینه مناسب برای انتقال سوخت مورد نیاز خودرو را فراهم می آورد. بروز اختلال در عملکرد پمپ بنزین مانع از انتقال سوخت به پیشرانه خودرو و به تبع آن، عملکرد بهینه ماشین می شود. در این شرایط حتی با فشار دادن پدال گاز، هیچ عکس العملی از جانب موتور خودرو دریافت نمی شود. همچنین، آلودگی و مسدود بودن صافی بنزین نیز می تواند در گاز خوردن خودرو اختلال ایجاد نماید. با بررسی پمپ بنزین خودرو می توان از سلامت و کارکرد مطلوب آن، اطمینان حاصل نمود. ارزیابی مرتب پمپ بنزین در افزایش طول عمر مفید خودرو تاثیر بسزایی دارد. برای آموزش مکانیک خودرو روی لینک کلیک کنید.

مستهلک شدن دیسک و صفحه خودرو یکی از دلایل گاز نخوردن خودرو

از دیگر دلایل و علت گاز نخوردن ماشین می توان به فرسوده شدن دیسک و صفحه خودرو، اشاره نمود.

دیسک و صفحه از قطعات مصرفی خودروها بوده که پس از مدتی تخریب و فرسوده می شوند. فرسودگی این قطعه می تواند با گاز نخوردن ماشین مرتبط باشد.

برای تست سلامت دیسک و صفحه ابتدا ماشین را در دنده چهار قرار داده و سپس پای خود را از روی کلاچ بردارید. خاموش نشدن ماشین در این حالت، خبر از معیوب بودن دیسک و صفحه می دهد.

بروز مشکل در کمپرس سیلندر علت گاز نخوردن ماشین

کمپرس سیلندر بر عملکرد رینگ ها و سوپاپ های خودرو نقش محوری ایفا می کند. عملکرد صحیح و مطلوب این بخش ها، کارکرد بهینه پیشرانه خودرو را در پی دارد. بر همین اساس، بروز مشکل در کمپرس سیلندر، به گاز نخوردن ماشین می انجامد.

با بررسی عملکرد قطعات مربوط به کمپرس سیلندر می توان درصدد رفع مشکل گاز نخوردن ماشین برآمد.

 عملکرد نامناسب استپر موتور چه نقشی در گاز نخوردن ماشین دارد؟

دیگر علت گاز نخوردن ماشین می تواند به اختلال در کارکرد استپر موتور مربوط شود.

بروز ایراد در این قطعه تاثیرات نامطلوبی بر روی پیشرانه خودرو و کوئل وایر شمع و شمع ها برجای می گذارد. علاوه بر این، استپر در گاز خوردن ماشین نقش برجسته و پر رنگی ایفا می کند.

در صورت بروز ایراد در این قطعه، در باز و بسته شدن به موقع دریچه گاز اختلال ایجاد می شود. در نتیجه این امر، موتور به خوبی کار نکرده و ماشین گاز نمی خورد.

 روغن موتور چه نقشی در گاز نخوردن ماشین دارد؟

نقش و اهمیت روغن باکیفیت در کارکرد صحیح و مطلوب موتور خودرو بر کسی پوشیده نمی باشد. بر همین اساس، در بازه های زمانی مشخص و متناسب با نوع و مدل ماشین، می بایست نسبت به تعویض روغن موتور اقدام نمود.

استفاده از روغن موتور بی کیفیت و نامرغوب می تواند مشکلاتی متعددی از قبیل گاز نخوردن خودرو را به همراه داشته باشد.

علت گاز نخوردن خودرو

چگونه آلودگی انژکتور خودرو باعث گاز نخوردن ماشین می شود؟

دیگر علت گاز نخوردن ماشین را باید در آلوده بودن و کثیفی انژکتور جستجو نمود. در صورت کثیف شدن انژکتور تمیزی و نظافت آن بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

با توجه به حساس بودن این قطعه، می بایست پاکسازی انژکتور توسط افراد مجرب و تعمیرکار خودرو با تجربه و ماهر انجام شود.

در صورت زدودن آلودگی های انژکتور به احتمال بسیار قوی، مشکل گاز نخوردن ماشین برطرف می گردد. در دوره آموزش انژکتور خودرو به طور کاملا عملی نحوه شستشو انژکتور به شما آموزش داده می شود.

گاز نخوردن ماشین به دلیل ایجاد مشکل در ECU

بروز مشکل در قطعه ایسیو را می توان از دیگر علل گاز نخوردن ماشین در سرما برشمرد. این قطعه کلیه واکنش ها و عکس العمل های حسگرها یا سنسورهای پیشرانه خودرو را کنترل می نماید.

ایجاد مشکل در قطعه ایسیو موجب اختلال در فرآیند سوخت رسانی خودرو می شود. در چنین شرایطی، احتمال گاز نخوردن خودرو در سرما افزایش پیدا می کند.

ضمنا، معیوب شدن سنسور موقعیت میل سوپاپ، خرابی سنسور خطی گاز کولر و ایراد در سنسور هیدرولیک فرمان می تواند با علت گاز نخوردن ماشین مرتبط باشد. در دوره آموزش تعمیرات ایسیو می توانید صفر تا صد تعمیر و عیب یابی انواع ایسیو را آموزش ببینید و مشکلات آن را رفع نمایید.

همچنین، بررسی و ارزیابی دقیق قطعات در ارتباط با گاز خوردن خودرو، استفاده از سوخت مناسب و باکیفیت نظیر بنزین مرغوب و استاندارد و مراجعه به تعمیرگاه حرفه ای و تخصصی تعمیر خودرو، از راهکارهای موثر و کاربردی برای جلوگیری از ایجاد نوسان در گاز خودرو به شمار می رود.

علت گاز نخوردن ماشین در حرکت اولیه

امروزه یکی از مشکلات اغلب ماشین های انژکتوری و اتوماتیک مشکل در گاز نخوردن ماشین است، ما در اینجا قصد داریم به بررسی و ارائه راه حل در این خصوص بپردازیم.

گاز نخوردن ماشین می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، که یکی از مهمترین آنها میتواند مشکل در ecu و بنزین و فیلتر هوا دانست، اما به جز این دلایل دیگری هم میتواند داشته باشد که برخی از آنها به شرح زیر است:

 •     خراب شدن پمپ بنزین ماشین
 •     خرابی استپر موتور ماشین
 •     خراب شدن فیلتر هوا
 •     خراب شدن دیسک و صفحه خودرو
 •     اشکال در کمپرس سیلندر

اما با وجود تمام دلایلی که برشمردیم، خرابی ecu بوده که رایج ترین مشکل در این زمینه است و در صورت مشکل در آن خودرو شما گاز نمیخورد.

علت گاز نخوردن ماشین اتومات در حال حرکت

متاسفانه مشکل اصلی که امروزه ماشین های اتومات با آن درگیر هستند، گاز نخوردن ماشین در حین حرکت است، که میتواند دلایل متفاوتی هم داشته باشد.

از نظر کارشناسان و متخصصین در این حوزه یکی از دلایل عمده ای که سبب میشود ماشین اتومات و در حال حرکت گاز نخورد، خراب شده فیلتر هواست، همچنین دلیل دیگر میتواند خرابی سنسور خودرو باشد که حتما باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز تعمیر شود.

همان طور که شما در جریان هستید در تمامی خودرو ها سنسورهای مختلفی جایگذاری شده است، که در صورت نقص در هر کدام متاسفانه ماشین گاز نمیخوره و سبب ایجاد مشکل میشود، که البته خراب شدن خود سنسور شامل موارد دیگری نیز هست که طولانی بوده و در این مقاله نمیگنجد.

در صورت بروز این مشکل و گاز نخوردن ماشین شما میتوانید به یک تعمیرکار حرفه ای که در این حوزه کاملا متخصص باشد مراجعه کنید تا بررسی ها و دلایل مختلف گاز نخوردن ماشین را پی برده و سپس آن را تعمیر کند.

علت گاز نخوردن ماشین در دور موتور بالا

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با دور بالا در حال رانندگی باشید و ناگهان متوجه شوید که خودرو شما گاز نمیخورد و یا سرعت بالای خود را از دست داده است، اما علت آن چیست؟

بدون شک علت اصلی گاز نخوردن ماشین در دور موتور بالا، خراب شدن سنسور دور موتور است، این قطعه یکی از اصلی ترین و مهمترین قطعات ماشین است که در صورت خرابی، باعث ایجاد مشکل برای شما خواهد شد.

در قسمت های بالا به قطعه ی مهم ecu  اشاره کردیم، این قطعه یعنی سنسور دور موتور،اطلاعات را به ecu ارسال میکند که در صورت خراب شدن این تبادل اطلاعات به درستی انجام نمی شود و سبب ایجاد مشکل در خودور شما میشود.

علت خفگی و گاز نخوردن ماشین کاربراتوری

به طور کلی گاز نخوردن ماشین برای هر راننده ای اتفاقی ناخوشایند بوده که سرعت خودرو گرفته میشود و هر چه قدر پدال گاز فشار داده شود تغییری حاصل نمیشود در این صورت خودرو با مشکل مواجه شده است که نیازمند بررسی و تعمیر است.

این مشکل برای رانندگانی که با سرعت های بالا رانندگی مکینند اتفاق ملموس تری است،چون در هنگام رانندگی با سرعت های بالا وقتی ناگهان از شدت سرعت کاسته میشود، گاز نخوردن ماشین به راحتی خود را نشان میدهد.

دلیل خفگی و گاز نخوردن ماشین کاربراتوری به شرح زیر است:

 •     نقص در فیلتر هوا
 •     نقص در کمپرس سیلندر
 •     نقص در پمپ بنزین
 •     نقص در استپر موتور
 •     فرسایش و خرابی دیسک و صفحه
 •     عدم تعویض روغن موتور

دلایلی که گفته شد ممکن است از علت های گاز نخوردن خودروی شما باشد، با داشتن این اطلاعات در هنگام بروز مشکل سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به نزدیکترین تعمیرگاه مراجعه کنید.

شما برای حل این مشکل لازم است به یک تعمیرکار حرفه ای در این حوزه مراجعه کنید تا ابتدا مشکل اصلی گاز نخوردن خودروی شما را پیدا کند و سپس آن را تعمیر کند.

علت خفگی و گاز نخوردن ماشین کاربراتوری

علت گاز نخوردن ماشین در سربالایی

چرا ماشین در سربالایی گاز نمیخورد؟ این یکی از مشکلات مهم و البته بسیار خطرناکی که برخی رانندگان با آن روبه رو میشوند، گاز نخوردن ماشین در سربالایی می تواند اتفاق ناخوشایندی باشد که به شدت باید مورد توجه قرار گیرد و حل شود.

به طور کلی می توان گفت گاز نخوردن ماشین در شرایط مختلف می تواند دلایل زیادی داشته باشد که البته یکی از اصلی ترین دلایل آن وجود مشکل در ecu است، این قطعه یکی از اساسی ترین قطعات خودرو بوده که وجود مشکل در آن سبب گاز نخوردن خودرو در سربالایی ویا در شرایط دیگر میشود.

به جز این کمی به قبل تر برگردیم یعنی زمانی که شما قصد خرید خودرو دارید، حتما دقت کنید زمانی که خودرو خود را تحویل گرفتید آن را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که در قسمت ecu خودرو مشکلی نباشد، زیرا اگر از همان ابتدا این قطعه در خودرو خریداری شده دچار نقص باشد، سبب ایجاد مشکلات بعدی خواهد شد، که علاوه بر صرف هزینه های بالا ممکن است خطرات جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد.
وقتی با همچین مشکلی روبه رو شدید آرامش خود را حفظ کنید و خودرو خود را به نزدیکترین تعمیرگاه برسانید تا مشکل شما را حل کنند.

علت گاز نخوردن ماشین در سربالایی

علت گاز نخوردن ماشین اتومات

تا این قسمت مقاله با برخی از دلایل گاز نخوردن ماشین آشنا شدید، گاز نخوردن ماشین مخصوصا در مواقع حساس و خطرناک می تواند سبب بروز خطرات جبران ناپذیری شود، پس بهتر است شما تا حدودی اطلاعات فنی خود را در این زمینه افزایش دهید، با این کار در زمان بروز مشکل خواهید توانست بهتر آرامش خود را حفظ کنید.

اینکه واقعا علت گاز نخوردن ماشین و یا ریپ زدن و خفگی خودرو چه دلایلی میتواند داشته باشد، نیاز به بررسی دارد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

این دلایل متفاوت هستند اما عواملی که سبب گاز نخوردن ماشین های اتومات میشود به عبارت زیر است:

 •     خرابی سنسور پدال گاز و کلاچ
 •     خرابی سنسور هیدرولیک فرمان
 •     خرابی مپ سنسور
 •     خرابی سنسور دور موتور
 •     خرابی سنسور گاز
 •     کثیف شدن انژکتور خودرو
 •     مشکل در ecu

تمام دلایلی که گفته شد، میتواند علت گاز نخوردن خودروی اتوماتیک شما باشد، در هنگام بروز مشکل شما سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و به نزدیکترین تعمیرگاه مراجعه کنید تا پس از بررسی های لازم توسط افراد حرفه ای مشکل شما حل شود.

مورد دیگری که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، آگاهی رانندگان نسبت به این موضوعات بوده که سبب میشود از سردرگمی و کلافگی در هنگام بروز مشکل جلوگیری کند، که این امر نیازمند فرهنگ سازی و بررسی های بیشتر است.

علت گاز نخوردن ماشین اتومات

علت ریپ زدن و گاز نخوردن ماشین و رفع آن

در این مطلب به بررسی دلایل و علت گاز نخوردن ماشین اتومات و دنده ای در سربالایی، در هنگام حرکت اولیه، در دور موتور بالا و علت خفگی ماشین کاربراتوری پرداختیم و توضیح دادیم هر یک از این مشکلات به چه دلیلی است.
خرابی ایسیو خودرو، خرابی سنسورهای هیدرولیک فرمان، سنسور دور موتور، سنس.ر پدال گاز و کلاج، کثیف شدن انژکتور، نقص در استپر، مشکل در پمپ بنزین، عدم تعویض به موقع روغن ماشین و مواردی از این دست دلایل اصلی عدم گاز خوردن ماشین میگردد.
برای رفع مشکل و حل این خرابی ها بهترین کار مراجعه به یک تعمیرکار متخصص است.

3/5 - (1 نظر)

مقالات مرتبط

توربو شارژ چیست؟

توربو شارژ چیست؟ یک سیستم است که بدون نیاز به بالا بردن حجم موتور، قدرت آن را به طور چشمگیری […]

مطالعه مقاله
علت جوش آوردن ماشین

علت جوش آوردن ماشین و راهنمای رفع آن

جوش آوردن ماشین به دلیل داغ شدن موتور خودرو اتفاقی است که در بسیاری از موارد مثلاً در حالت درجا، […]

مطالعه مقاله
کارکرد ترموستات خودرو چیست؟

کارکرد ترموستات خودرو چیست؟ علائم و دلایل خرابی

از زمانی که موتور های درون سوز به وجود آمدند و از آن جا که احتراق در داخل خود موتور […]

مطالعه مقاله
خرابی اسبک موتور خودرو

اسبک موتور چیست؛ علت صدا و علائم خرابی انگشتی

از آنجا که موتور ها برای رسیدن به سرعت مورد نظر انسان ها نیاز به تغییر در تکنولوژی داشته اند، […]

مطالعه مقاله