آموزش ریخته گری طلا

آموزش ریخته گری طلا

 آموزش ریخته گری طلا

به طور خلاصه می‌توان گفت شکل دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب را ریخته گری می‌گویند. پس از ذوب فلزات و آلیاژها، آن‌ها را در قالب قرار خواهیم داد تا پس از جامد شدن، شاهد شکل گیری به حالت مورد نظر باشیم. ریخته گری در اکثر صنایع کاربرد ویژه ای دارد به طوری که بسیاری از ماشین آلات صنعتی به این روش تولید و عرضه خواهند شد. همچنین این حرفه دارای بازار کار خوبی است که علاوه بر درآمد بالا، می‌توانید تجربیات مختلفی نیز به دست آورید. این حرفه در ساخت وسایل مختلف کاربرد دارد و همچنان در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما علاقه‌مندان با گذراندن دوره آموزش ریخته گری طلا، علاوه بر این که می‌توانید درآمد بالایی داشته باشید، بلکه به موفقیت نیز نزدیک‌تر خواهید شد. آموزش گوهر تراشی ، آموزش قلم زنی و آموزش مخراج کاری از دیگر رشته‌های پر طرفدار در این زمینه هستند که دوره‌های آموزش آن‌ها در فنون برق توسط اساتید مجرب برگزار می‌شود.

ویژگی های دوره آموزش ریخته گری طلا

 • بازآموزی رایگان
 • خوابگاه هنرجویان
 • مدرک معتبر
 • دوره نامحدود
 • ضمانت بازگشت وجه
 • پشتیبانی نامحدود

شهریه آموزش ریخته گری طلا

13000000 تومان

9100000 تومان

ثبت نام

سرفصل های آموزش ریخته گری طلا

معرفی انواع قالب و لاستیک برای استفاده در قالب گیری

آموزش موم گیری

آشنایی با ابزارهای آماده سازی و پخت لاستیک

آشنایی با انواع موم گیر (المنتی، بخاری)

آموزش اصول برشکاری لاستیک

آموزش نحوه پختن سیلندرها در کوره

آموزش اصول موم کاری

آشنایی با انواع کوره های پخت سیلندر

آموزش اصول معدل گیری عیار فلزات قیمتی

معرفی انواع سیلندر

آشنایی با اصول تزریق فلز در سیلندر

آشنایی با ابزار و وسایل سیلندگیری

آموزش نحوه خارج كردن محصولات از سیلندر

آموزش نحوه آماده سازي دوغاب و گچ ريزي

آموزش ساخت انواع دیواریآموزش نحوه آماده سازي قطعات ريخته گري شده جهت مونتاژ

آشنایی با ابزار و مواد گچ ریزی و دوغاب گچ

مشاوره رایگان و پیش ثبت نام

  به خوابگاه نیاز دارم.

  لطفا شماره همراه را بدرستی وارد کنید


  انتخاب دوره:


  آموزش آبکاریآموزش گوهر شناسیآموزش مخراج کاریآموزش طلا سازی و جواهر سازیآموزش تعمیرات طلا و جواهرآموزش طراحی طلا و جواهر


  سوالات متداول عمومی

  نحوه ثبت نام در آموزشگاه ریخته گری طلا و جواهر فنون برق به چه صورت می باشد؟

  پاسخ: ثبت نام در دوره آموزش ریخته گری به دو حالت تلفنی و حضوری انجام می شود که جهت هماهنگی با مشاوران ما تماس بگیرید.

  کلاس آموزش ریخته گری فلزات قیمتی چند نفره می باشد؟

  پاسخ: کلاس آموزش ریخته گری، آموزشگاه فنون برق بصورت خصوصی، نیمه خصوصی و یا گروهی برگزار می شود، که کلاس های گروهی بین ۴ تا ۶ نفر می باشد.

  نحوه پشتیبانی آموزشگاه فنون برق به چه صورت می باشد؟

  پاسخ: پشتیبانی از کارآموزان به صورت نامحدود می باشد و درصورتی که کارآموز نیاز به پشتیبانی داشته باشد میتواند با استاد مربوطه در تماس باشد.

  نحوه پرداخت شهریه به چه صورت می‌باشد؟

  پاسخ: کارآموزان هم می‌توانند به صورت نقدی و هم به صورت اقساط شهریه دوره ریخته گری طلا را پرداخت کنند.

  چرا باید دوره ریخته گری فلزات قیمتی را در آموزشگاه فنون برق بگذرانیم؟

  پاسخ: دوره های عملی و کارگاه های مجهز و همچنین قیمت مناسب و مدرک معتبر برای تمام دوره ها دلیل خوبی است که به شما کارآموز محترم کمک می کند که آموزشگاه ریخته گری فنون برق را انتخاب نمایید. دلایل انتخاب فنی : مشاوره با اساتید با تجربه جهت راه اندازی معرفی به سازمان فنی حرفه ای جهت اخذ مدرک بعد از اتمام دوره دسترسی مناسب جهت تردد به ترمینال، مترو، BRT تجدید دوره در صورت عدم یادگیری پشتیبانی همیشگی آموزشگاه از کارآموزان در حین اجرا پروژه و کار اقامت در خوابگاه برای کارآموزان شهرستانی برگزاری کلاس ها در روزهای تعطیل و آخر هفته برای کارآموزان شهرستانی و شاغل ارائه نرم افزارهای مربوطه و فایل های آموزشی تدریس شده در پایان دوره

  سوالات متداول تخصصی

  آیا دوره آموزش ریخته گری طلا و جواهر نیاز به پیش نیاز دارد؟

  ‍پاسخ: خیر شرکت در دوره آموزش ریخته گری طلا نیاز به پیش نیازی ندارد.

  نحوه موم کاری نیز در کلاس ریخته گری آموزش داده می شود؟

  بله، آموزش نحوه موم کاری از سرفصل های دوره آموزش ریخته گری طلا است.

  آیا بساب کاری در دوره ریخته گری، آموزش داده می شود؟

  پاسخ: بله بساب کاری بصورت کامل در دوره ریخته گیری آموزش داده می شود.

  نحوه آموزش ریخته گری در این دوره به چه صورت می باشد؟

  پاسخ: کلیه دوره های آموزشی آموزشگاه فنون برق به صورت عملی و با تجهیزات کافی می باشد. آموزش ریخته گری نیز از این قائده مثتسنی نیست.

  آموزشگاه ریخته گری فنون برق چه امکانات برتری نسبت به سایر آموزشگاه ها دارد؟

  پاسخ: مدارک معتبر – کلاس های صد در صد عملی و ویژه بازار کار و پشتیبانی بعد از دوره ریخته گری

  آموزش ریخته گری طلا از صفر تا صد

  آیا می‌خواهید با یادگیری یک هنر ساده وارد بازار کارشوید؟ آیا می‌خواهید طی کمتر از دوماه به درآمد میلیونی برسید؟ اگر ذوق هنری داشته باشید آموزش ریخته گری طلا از بهترین دوره‌ها برای ورود به بازار کار است. در دوره ریخته گری طلا مهارت آموزان ابتدا با انواع قالب و لاستیک آشنا می‌شوند، سپس با اصول موم گیری، انواع موم گیر، اصول تزریق فلز در سیلندر، ابزار و وسایل سیلندر گیری و… آشنا می‌شوند. شما علاقه مندان با تسلط کامل به دوره ریخته گری طلا می‌توانید مدرک معتبر فنی و حرفه ای نیز دریافت و سپس وارد بازار کار این شغل پولساز شوید

  ریخته گری

  ریخته گری طلا چیست؟

  ریخته گری طلا یک اصطلاح رائج در صنعت طلا و جواهرات است که اغلب برای تولید تعداد زیادی طلا بر اساس یک نمونه خاص استفاده می‌شود. با کمک ریخته گری می‌توان مقدار زیادی طلا و جواهرات را در مدت زمان معینی ساخت.

  از دیرباز برای ساخت طلا و جواهرات، فلزات مذاب را در قالب ریخته و قطعات مورد نظر را درست می‌کردند. روش‌های ریخته گری متفاوتی وجود داشت که در زمان‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گرفت. ریخته گری از مهم‌ترین مراحل ساخت طلا و جواهر است که هنر خاصی می‌طلبد. آموزش ریخته گری طلا از شیرین‌ترین و جذاب‌ترین دوره‌های آموزشی است که در حوزه طلا و جواهر برگزار می‌شود. در ادامه این مبحث بیشتر در مورد انواع روش‌های ریخته گری طلا و مراحل آن‌ها صحبت خواهیم کرد. برای مطالعه آموزش طراحی طلا و جواهر روی لینک کلیک کنید.

  مراحل ریخته گری طلا

  گام اول: مدل سازی

  شروع مراحل ریخته گری طلا همیشه با مدل سازی خواهد بود. قبل از مدل سازی، طراحی انجام می‌شود و سپس مدل بر اساس آن طرح، ساخته می‌شود. در گذشته طراحی به صورت دستی انجام می‌شد اما امروزه از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده می‌شود. این مدل می‌تواند از مواد مختلفی مانند فلز، موم، پلاستیک و … ساخته شود.

  ابتدا طرح اولیه را روی کاغذ پیاده می‌کنیم سپس مدل را در نرم افزار طراحی می‌کنیم و پس از طراحی طلا و جواهر مورد نظر خود، مدلسازی را آغاز می‌کنیم.

  روش‌های مدل سازی
  • مدل سازی سنتی
  • مدل سازی با استفاده از دستگاه‌های تراش مدل
  • مدل سازی با استفاده از دستگاه‌های پرینت سه بعدی

  گام دوم: ساخت قالب ریخته گری طلا

  • ساخت قالب لاستیکی یا سیلیکونی از مدل‌های مومی یا غیر فلزی

  در این روش مدل را در داخل یک قاب قرار می‌دهند و سپس قاب با مواد شیمیایی از ترکیبات سیلیکونی پر می‌شود. بعد از چند لحظه مواد شیمیایی به صورت جامد درآمده که این مواد خواص لاستیکی دارند.

  • ایجاد یک قالب لاستیکی با پخت لاستیک

  در این روش از لاستیک‌های ویژه‌ای که ورقه‌ای هستند استفاده می‌شود. جسم فلزی که تحمل دمای 400 تا 450 درجه سانتی گراد دارد بین لایه‌های لاستیکی قرار داده شده و با توجه به اندازه قطعه و نوع لاستیکی که در زیر پرس‌های ویژه پخت لاستیک قرار می‌گیرند، گرما هم از سطح بالایی و هم از سطح پایینی به لاستیک رسیده درنتیجه لایه‌های لاستیکی به هم می‌چسپند. سپس با تیغ، قالب لاستیکی را بریده و مدل را خارج می‌کنند. سپس یک فضای خالی جهت تزریق موم مهیا می‌شود. برای آموزش طلا سازی و جواهر سازی روی لینک کلیک کنید.

  گام سوم: تزریق سوم

  در این مرحله موم به وسیله دستگاه تزریق به قالب‌های لاستیکی یا سیلیکونی که در مرحله قبل آماده شده بود ، تزریق می‌شود و فضای خالی داخل قالب با موم پر شده و یک کپی از مدل ایجاد شده و برای شما آماده می شود.

  گام چهارم: شاخه کردن

  مدل‌های آماده شده در مرحله قبل را با استفاده از هویه به سیم مفتول مومی وصل می‌کنیم تا به شکل یک درختچه دربیاید، سپس انتهای درختچه را داخل کفی لاستیکی مخصوص سیلندر ریخته گری قرار می‌دهیم. یک درختچه مومی می‌تواند شامل یک یا حتی صدها مدل موم باشد. نکته مهم این است که زاویه دنبالک‌های مدل‌ها با محور اصلی یا همان مفتول مومی باید تند باشد. لازم به ذکر است که برای انجام عملیات ریخته گری در مراحل بعدی باید حدود 14 برابر وزن شاخه موم طلای 18 عیار (750) ذوب و آماده شود.

  گام پنجم: گچ کاری سیلندر ریخته گری

  بعد از اتمام مرحله شاخه کردن موم‌ها، شاخه یک موم را در سیلندر فلزی ریخته گری قرار می‌دهیم و با گچ ریخته گری پر می‌کنیم تا شاخه را بپوشاند. هنگامی که گچ خشک شد، یک قالب خشک و نسوز برای استفاده در کوره‌های ریخته گری آماده است. شاخه موم بر روی کف لاستیکی سیلندر نصب شده است.

  سیلندر ریخته گری در حالت های فلانج و بدون فلانج استفاده می شود و از فولاد ساخته می‌شود. برای گچ گیری سیلندر نیز از ماشین میکسر گچ استفاده می‌شود. در این ماشین آب و گچ در محیطی بدون هوا با هم مخلوط شده و به داخل سیلندر تزریق می‌شود. دستگاه مجهز به سیستم ویبره، جهت هواگیری کامل گچ تزریق شده در سیلندر است. این عمل از ایجاد فضای خالی در سطح قطعات در مرحله ریخته گری جلوگیری می‌کند. مقدار گچ مورد نیاز برای گچ گیری سیلندری به قطر 100 میلی متر تقریباً 100 گرم بر سانتی متر است.

  پس از اتمام مرحله گچ گیری، سیلندر را در جای خشک و بدون تابش مستقیم آفتاب قرار می‌دهیم تا گچ خشک شود. مدت زمان خشک شدن آن نیز بسته به حجم سیلندر از 3 تا 5 ساعت متغیر است.

  مرحله ششم: موم زدایی و پخت سیلندر

  پس از خشک شدن کامل گچ، سیلندر ریخته گری را در موم گیر بخار قرار داده و با استفاده از حرارت غیرمستقیم بخار، سیلندر را حرارت می‌دهند تا موم داخل سیلندر که نقطه ذوب پایینی دارد ذوب شود و از گچ خارج شود. بعد از این مرحله که حدود 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد، سیلندر آماده پخت است.

  در پایان این مرحله سیلندرهای گچی وارد کوره پخت می‌شوند تا پس از مدت 8 تا 12 ساعت قالب گچی آماده برای تزریق فلز، در مرحله ریخته گری تهیه شود.

  مرحله هفتم: ریخته گری طلا

  مرحله ریخته گری با قرار دادن سیلندرها در سانتریفیوژ یا ماشین ریخته گری در شرایط خلاء آغاز می‌شود. در این مرحله فلز طلا یا سایر آلیاژهای به کار رفته در داخل دستگاه ذوب شده و به داخل قالب گچ تزریق می‌شود.

  روش‌های ریخته گری طلا

  • ریخته گری با موم

  این روش که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت، روشی بسیار قدیمی محسوب می‌شود. برای ساخت جواهرات به این روش ابتدا مدل جواهر مورد نظر با موم ساخته می‌شد. سپس مدل را در ماسه ریخته گری قرار داده و طلای مذاب را در قالب می‌ریختند تا جایگزین موم شود.

  • ریخته گری طلا به روش شن و ماسه

  این روش یکی دیگر از روش‌های ریخته گری طلا می‌باشد. در این روش مدل طلا و جواهرات مورد نظر را در ماسه درآورده و طلای مذاب را داخل قالب می‌ریزند. این روش اغلب برای ساخت سکه و مدال استفاده می‌شود.

  • ریخته گری طلا با روش پرینت سه بعدی

  همانطور که از نام آن پیداست، این روش به عنوان یک روش ریخته گری مدرن استفاده می‌شود. بیشتر کار این روش توسط کامپیوتر و چاپگر سه بعدی انجام می‌شود. به همین دلیل دقت و سرعت بالایی دارد. زیورآلاتی که با این روش ساخته می‌شوند ظاهری زیبا و کیفیت بالایی دارند.

  • ریخته گری سانتریفیوژ

  در این روش، ریخته گر باید مهارت و سرعت عمل بالایی داشته باشد. بدین ترتیب که طلای مذاب توسط سانتریفیوژ داخل قالب ریخته شده و با استفاده از این دستگاه ریخته گری انجام می‌شود.

  • ریخته گری القایی

  در این روش از گاز آرگون و موتور القایی استفاده می‌شود. طلا با موتور القایی ذوب می‌شود و با کمک گاز آرگون، فلز به داخل سیلندر تزریق می‌شود.

  مزایای دوره ریخته گری طلا در آموزشگاه فنون برق

  تعداد زیادی از آموزشگاه‌ها دوره ریخته گری طلا را برگزار می‌کنند. اما همه این آموزشگاه‌ها از امتیازها و مزایای یکسانی برخوردار نیستند. آموزشگاه ریخته گری طلا فنون برق مزایای زیادی دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

  • آموزش به صورت کاملا عملی

  یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که آموزشگاه ریخته گری خوب می‌بایست دارا باشد برگزاری دوره در کارگاه‌های مجهز و به صورت عملی و تخصصی می‌باشد. برای یادگیری مهارت‌های ریخته گری باید شرایطی فراهم شود تا بتوانید به صورت عملی کلیه مطالب آموزشی را تمرین کرده و به رفع اشکال بپردازید تا اعتماد به نفس لازم جهت ورود به بازار کار را کسب کنید.

  • بهره‌مندی از اساتید مجرب

  از دیگر ویژگی‌های مهمی که یک آموزشگاه معتبر می‌بایست دارا باشد آموزش مطالب، زیر نظر اساتید متخصص و حرفه ای است. در صورتی که استاد دوره ریخته گری از مهارت‌های لازم برخوردار نباشد فرایند یادگیری به خوبی انجام نمی‌شود و تمام هزینه و زمان شما به هدر خواهد رفت.

  چه کسانی مناسب برای شرکت در دوره ریخته گری طلا هستند؟

  افرادی که به صنعت طلاسازی علاقه دارند میتوانند در دوره ریخته گری طلا شرکت کنند. معمولا آموزشگاه ها محدودیت سنی برای ثبت نام در این دوره قرار نمیدهند و هر مهارت آموزی با هر رده سنی میتواند در این دوره شرکت کند. افرادی که به مجسمه سازی علاقه دارند و یا کسانی که علاقه مند به ایجاد آثار ماندگار هستند بهتر است در این دوره شرکت کنند .

  • افرادی که به مجسمه سازی علاقه دارند
  • افراد علاقه‌مند به ریخته گری
  • کسانی که علاقه‌مند به ایجاد آثار ماندگار هستند

  ریخته گری

  • دریافت مدرک فنی حرفه‌ای و قابل ترجمه دوره ریخته گری طلا

  ارائه مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای، یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی است که یک آموزشگاه خوب می‌بایست دارا باشد. آموزشگاه فنون برق بعد از اتمام دوره ریخته گری طلا، مدرک معتبر فنی حرفه‌ای را به مهارت‌آموزان اعطا می‌کند. البته قبل از اخذ مدرک، مهارت آموز باید درآزمون شرکت کند و پس از کسب نمره قبولی مدرک دریافت کند.

  • برخورداری از پشتیبانی نامحدود

  یک آموزشگاه خوب باید پس از پایان یافتن دوره آموزشی، پشتیبانی مناسبی را به کارآموزان ارائه دهد. متاسفانه برخی از آموزشگاه‌ها، پس از پایان دوره هیچ گونه پشتیبانی نداشته یا حتی برای ارائه پشتیانی مبالغی را دریافت می‌کنند. در صورتی که آموزشگاه فنون برق حتی پس اتمام دوره به صورت رایگان از مهارت‌آموز پشتیبانی و حمایت می‌کند.

  ثبت نام در دوره آموزش ریخته گری طلا و جواهر در تهران

  همانطور که در بالا گفته شد یکی از دوره های کاملا عملی ویژه ورود به بازار کار، دوره آموزش ریخته گری طلا فنی حرفه ای است. آموزشگاه فنون برق به عنوان یکی از بهترین آموزشگاه های برگزار کننده دوره های فنی حرفه ای با مدرک بین المللی معتبر اقدام به برگزاری تمامی دوره های عملی مرتبط با طل و جواهر می نماید. برای دریافت مشاوره رایگان درباره شرایط ثبت نام، قیمت و هزینه دوره، سرفصل های آموزشی، شرایط دریافت مدرک و شرایط اسکان کارآموزان شهرستان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  به این نوشته امتیاز دهید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شهریه دوره : 13.000.000 تومان

  شهریه با تخفیف : 9.100.000 تومان