مقالات مرتبط

توربو شارژ چیست؟

توربو شارژ چیست؟ یک سیستم است که بدون نیاز به بالا بردن حجم موتور، قدرت آن را به طور چشمگیری […]

مطالعه مقاله
علت جوش آوردن ماشین

علت جوش آوردن ماشین و راهنمای رفع آن

جوش آوردن ماشین به دلیل داغ شدن موتور خودرو اتفاقی است که در بسیاری از موارد مثلاً در حالت درجا، […]

مطالعه مقاله
علت گاز نخوردن ماشین چیست

 مهم ترین علت گاز نخوردن ماشین چیست؟

گاز نخوردن ماشین یکی از مشکلاتی است که بسیاری از رانندگان خودرو با آن روبه رو می‌شوند. دلایلی گوناگونی باعث […]

مطالعه مقاله
کارکرد ترموستات خودرو چیست؟

کارکرد ترموستات خودرو چیست؟ علائم و دلایل خرابی

از زمانی که موتور های درون سوز به وجود آمدند و از آن جا که احتراق در داخل خود موتور […]

مطالعه مقاله
یخ زدن خودرو در زمستان

علت یخ زدن خودرو در زمستان و راهکارهای رفع آن

یکی از اتفاقات شایعی که در زمستان برای خودرو پیش می‌آید، یخ زدن ماشین است. در زمان پایین آمدن دمای هوا قسمت‌های مختلف یک خودرو مانند رادیاتور، درها، موتور، ترمز دستی و … ممکن است دچار یخ زدگی شوند. وجود ضد یخ در سیستم خنک کننده بخش پیشرانه مانع از یخ زدن خودرو خواهد شد؛ اما همیشه هم مانع از یخ زدن خودرو نمی‌شود. ضد یخ‌ها باعث کاهش نقطه انجماد مایعات و افزایش نقطه جوش آن‌ها می‌شود. همچنین از ایجاد رسوبات در رادیاتور خودرو جلوگیری می‌کند.‌

برای آگاهی از علت‌ یخ زدن رادیاتور، درب، قفل، شیشه و . .  همچنین آشنایی با روش‌های جلوگیری از یخ زدن خودرو این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. اگر از علاقه مندان به مکانیک خودرو هستید می توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنون برق شرکت نمایید.

 

یخ زدن رادیاتور ماشین و راهکارهای رفع آن

در صورتی که به دلیل یخ زدگی خودرو، رادیاتور استارت نخورد و خودرو روشن نشود، باید آب رادیاتور از نظر یخ زدگی بررسی شود. اگر یخ زدگی آب رادیاتور خودرو مشاهده شد، روی رادیاتور، شلنگ‌ها و سیلندرهای موتور آب گرم بریزید. سپس تمام قسمت‌های ذکر شده را  چک کنید تا در صورت ترکیدگی هر کدام، آن‌ها را عوض کنید. اگر قطعات سالم باشند، و فقط دچار یخ زدگی باشند، با ریختن آب گرم مشکل حل می‌شود و می‌توانید خودروی خود را روشن کنید.

یخ زدن موتور ماشین

اگر موتور خودروی شما دچار یخ زدگی شد، باید برای یخ زدایی واتر پمپ آن اقدام کنید. برای این منظور باید با رعایت نکات ایمنی از وسایلی مانند سشوار، لامپ‌های رشته‌ای یا هر گونه وسیله‌ای که گرمایش ملایم ایجاد می‌کند، استفاده کرد تا بتوان به آب شدن یخ‌ها سرعت بخشید. برای روشن کردن موتور خودرو پس از یخ زدگی به عملکرد پیشرانه، واتر پمپ و ترموستات دقت کنید.

یخ زدن قفل ماشین

یخ زدن قفل ماشین

رطوبت و سرمای هوا گاهی سبب یخ زدن قفل خودرو خواهد شد. در زمان یخ زدگی قفل خودرو برای وارد کردن کلید به قفل، به زور متوسل نشوید؛ چون ممکن است سبب شکستن کلید شده و مشکل را بزرگ‌تر کنید. در صورت مواجه شدن با این مشکل حتماً از روان‌ کننده‌های فاقد گریس یا یک منبع حرارتی مانند فندک استفاده کنید تا به فرو رفتن آن در قفل کمک کنید.

حتما بخوانید: علت گاز نخوردن ماشین

علت یخ زدن درب ماشین

با یخ زدن درب خودرو به مشکل بزرگی برخواهیم خورد. از مهم‌ترین عوامل یخ زدن درب ماشین، وجود پارگی درزهای درب می‌باشد.

برای حل این مشکل باید از وسایل گرمایشی مانند سشوار، محلول یخ زدا، روان‌کننده‌ها، اسپری‌های سیلیکون یا ضد عفونی کننده‌های حاوی الکل استفاده کنید تا بتوانید یخ روی درب خودرو را از بین ببرید.

در صورتی که از این روش‌ها استفاده کردید و باز هم نتوانستید درب خودروی خود را باز کنید یعنی قفل درب نیز دچار یخ زدگی شده است، در نتیجه روش باز کردن قفل خودرو که در بالا ذکر شد، به کار ببرید تا بتوانید به راحتی درب را باز کرده و از ماشین خود استفاده نمایید.

یخ زدن بخاری ماشین

کار نکردن بخاری در فصل سرما یک معضل به حساب می‌آید؛ زیرا بدون روشن شدن بخاری عملاً خودرویتان دیگر قابل استفاده نخواهد بود. احتمالاتی که پس از یخ زدن بخاری باید بررسی شوند وجود رسوب و یا جرم در شلنگ‌ها، ایراد در ترموستات و یا مشکل کیپ شدن رادیاتور هستند.

برای تشخیص علت یخ زدن بخاری ماشین بهتر است درب رادیاتور و انتهای شلنگ‌های بخاری را باز کنید. سپس داخل رادیاتور آب بریزید و در صورت خارج نشدن آب از شلنگ‌ها، متوجه خراب شدن شلنگ‌ها شوید. اگر آب از شلنگ‌ها خارج شد، نشان‌دهنده‌ی وجود مشکل در یکی از قطعات رادیاتور یا ترموستات است. با تعویض هر یک از قطعات خراب شده، می‌توان مشکل یخ زدن بخاری را برطرف نمود.

جلوگیری از یخ زدن شیشه ماشین

علت یخ زدن شیشه ماشین

یخ زدن شیشه خودرو از رایج‌ترین اتفاقات در یخ زدن خودرو می‌باشد. احتمالا‌ می‌دانید که این موضوع نگران کننده نیست. در صورت مواجه شدن با یخ زدن شیشه‌های ماشین تنها این نکته‌ را رعایت کنید که تلاشی برای از بین بردن یخ‌ها به هیچ عنوان آن‌ها را نتراشید و روی آن آب جوش نریزید.

بهتر است ماشین را روشن کنید تا گرم شود و در صورت دسترسی داشتن به اسپری‎های ضد یخ مناسب، از آن‌ها استفاده کنید تا از یخ‌های روی شیشه خلاص شوید. همچنین می‌توانید با کمک گرفتن از کاردک‌های پلاستیکی برای از بین بردن یخ‌های شیشه‌ها استفاده کنید.

یخ زدن چراغ‌ها و آینه‌های بغل ماشین

در فصل‌های سرد سال با یخ زدگی چراغ‌ها مواجه خواهید شد. این موضوع باعث کدر شدن آن‌ها و کاهش دید شما خواهد شد. برای رفع یخ‌ها با روشن کردن چراغ‌ها به آب شدن سریع‌تر آن‌ها کمک کنید.

یخ زدگی آینه‌های خودرو به این دلیل که در معرض هوای آزاد قرار دارند، اتفاقی قابل انتظار است. با برس یا جاروی نرم کوچک یخ‌های روی آینه‌ها را پاک کنید و از روش‌های پاک کردن یخ‌های روی شیشه‌ها استفاده کنید.

یخ زدن چراغ ماشین

یخ زدن ترمزهای‌ ماشین و روش رفع آن

گذشت زمان و در فصل‌های سرد به دلیل وجود نمک در جاده‌ها، رطوبت بالا و یخ زدن ترمزها ممکن است شاهد زنگ زدن لنت‌ها و دیسک باشید. بروز هر گونه مشکل در ترمز وسایل نقلیه سبب تصادف و تحمیل آسیب‌های مالی و جانی به افراد خواهد شد. برای جلوگیری از تصادف خودروی خود به سالم بودن ترمزهای خود دقت کنید.

در صورت زیاد بودن میزان زنگ زدگی ترمزها می‌توان با مراجعه به تعمیرگاه‌های معتبر، زنگ‌های روی ترمزتان را از بین ببرید.

یخ زدن برف پاک کن‌های ماشین

یخ زدن برف پاک کن‌ها در خودرو نیز اتفاقی رایج است. این نکته را به یاد داشته باشید که در صورت یخ زدن شیشه‌ها یا برف پاک کن‌ها جداً از استفاده از آن‌ها خودداری کنید؛ زیرا سفتی و سختی یخ، به برف پاک کن‌ها و شاید حتی به شیشه‌ی خودروی شما آسیب جدی وارد خواهد کرد. برای از بین بردن یخ‌های روی لاستیک برف پاک کن‌ها مانند روش رفع یخ زدگی شیشه عمل کنید.

حتما بخوانید: علت جوش آوردن ماشین چیست؟

روش جلوگیری از یخ زدن خودرو

روش‌های جلوگیری از یخ زدن ماشین

برای جلوگیری از یخ زدن قسمت‌های مختلف ماشین خود آن را در محیط‌های گرم‌تر مثل پارکینگ قرار دهید یا روی آن را با استفاده از بپوشانید. می‌توانید از محلول‌های موجود در بازار و اسپری‌های سیلیکونی و یا روغن‌های معمولی در دسترس‌تان روی لاستیک‌های درزگیر درب خودرو استفاده نمایید. همچنین از ضد یخ در رادیاتور خود استفاده کنید. فیلتر بنزین درون باک و روغن موتور را عوض کنید.

می‌توانید برای جلوگیری از یخ‌زدن ترمزها، از ترمز ضد یخ استفاده کنید. همچنین زیرشویی ماشین برای رفع زنگ زدگی‌های سطحی نتیجه بخش خواهد بود. یک روش کارآمد برای جلوگیری از نفوذ رطوبت، سرما و یخ زدگی ترمز دستی این است که از بالا کشیدن ترمز دستی در فصل‌های سرد خودداری کنید.

از شیشه‌شوی‌های دارای ضد یخ و شوینده برای جلوگیری از یخ زدن شیشه خودرو استفاده کنید. برای اینکه مانع یخ زدن برف پاک کن‎‌ها روی شیشه ماشین خود شوید می‌توانید آن‌ها را در حالت ایستاده و با فاصله از شیشه قرار دهید و روی آن‌ها را با جوراب‌های ضخیم بپوشانید.

برای جلوگیری از یخ زدن شیشه‌ها، آینه‌ها و چراغ‌های خودرو چند روش مختلف وجود دارد. می‌توانید با استفاده از محصولات مختلف ضد یخ و ضد باران مانع از یخ زددگی آن‌ها شوید. به کار بردن کاورهایی از جنس پلاستیک برای آینه‌ها نیز روش دیگری برای ممانعت از یخ زدن آن‌ها شد. یکی راه مفید دیگر این است که آن‌ها را با کف اصلاح یا خمیردندان شستشو دهید و سپس با پارچه‌ای تمیز پاک کنید.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

توربو شارژ چیست؟

توربو شارژ چیست؟ یک سیستم است که بدون نیاز به بالا بردن حجم موتور، قدرت آن را به طور چشمگیری […]

مطالعه مقاله
علت جوش آوردن ماشین

علت جوش آوردن ماشین و راهنمای رفع آن

جوش آوردن ماشین به دلیل داغ شدن موتور خودرو اتفاقی است که در بسیاری از موارد مثلاً در حالت درجا، […]

مطالعه مقاله
علت گاز نخوردن ماشین چیست

 مهم ترین علت گاز نخوردن ماشین چیست؟

گاز نخوردن ماشین یکی از مشکلاتی است که بسیاری از رانندگان خودرو با آن روبه رو می‌شوند. دلایلی گوناگونی باعث […]

مطالعه مقاله
کارکرد ترموستات خودرو چیست؟

کارکرد ترموستات خودرو چیست؟ علائم و دلایل خرابی

از زمانی که موتور های درون سوز به وجود آمدند و از آن جا که احتراق در داخل خود موتور […]

مطالعه مقاله