مقالات مرتبط

نحوه شارژ کردن باتری ماشین

بهترین روش شارژ باتری ماشین چیست و چگونه باتری ماشین را شارژ کنیم؟

فرض کنید قصد سفر دارید و روز ها برای آن برنامه ریزی کرده اید، هنگامی که تمامی شرایط مهیا است […]

مطالعه مقاله
مراحل تنظیم موتور خودرو

تنظیم موتور خودرو و مراحل انجام آن

دیاگ و تنظیم موتور خودرو از اقدامات مهمی است که برای جلوگیری از فرسوده شدن قطعات و از دست دادن […]

مطالعه مقاله
علت استارت نخوردن خودرو

علت استارت نخوردن خودرو

یکی از مشکلاتی که عمدتا در فصول سرد سال برای رانندگان پیش می آید استارت نخوردن خودرو است که برای […]

مطالعه مقاله
شغل برقکار خودرو

بررسی بازارکار و درآمد شغل برق کار خودرو

شغل برقکار خودرو یکی از مشاغل پردرآمد رشته‌های فنی است که افراد می‌توانند بدون توجه به سن و تحصیلات خود […]

مطالعه مقاله
دلیل خاموش و روشن شدن کولر خودرو

۱۲ علت قطع و وصل شدن کولر ماشین و راهکارهای رفع آن

از مشکلات رایج بوجود آمده برای رانندگان در فصل تابستان قطع و وصل شدن کولر ماشین است! حتما حداقل یکبار برای شما این مشکل پیش آمده است که در گرمای طاقت فرسای تابستان کولر خودروی شما به درستی کار نکرده و دردسر هایی برای شما ایجاد کرده است! در این مواقع یافتن دلیل قطع و وصل شدن کولر خودرو اولین چیزی است که به ذهن شما میرسد! در این بخش از مجله فنون برق نشانه‌های مربوط به قطع و وصل شدن کولر ماشین و همچنین روش برطرف کردن آن را بررسی کرده‌ایم. در ضمن اگر علاقمند به یادگیری تعمیرات خودرو هستید می‌توانید در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنون برق شرکت نمایید.

علت قطع و وصل شدن کولر ماشین چیست؟

اگر کولر خودرو به صورت ناگهانی خاموش و روشن شود، دلایل مختلفی برای آن می‌تواند وجود داشته باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

۱- تمام شدن گاز مبرد و دلایل آن

یک علت قطع و وصل شدن کولر ماشین و یا همان خاموش و روشن شدن آن ممکن است نداشتن گاز مبرد باشد. می‌توان گفت این نداشتن گاز در سیستم کولر خودرو بسیار شایع است و در این زمان باید با شارژ گاز، این مشکل را برطرف سازید. توجه داشته باشید که بررسی نشتی و عیب یابی مسیر گاز کولر خودرو یکی از مواردی است که قبل از شارژ گاز باید نسبت به آن اطمینان حاصل کنید.

یکی دیگر از علت‌هایی که به کاهش گاز مبرد کولر ماشین منجر خواهد شد، خرابی شیر انبساط کولر است. در صورتی که به شکل مداوم با مشکل قطع و وصل شدن کولر ماشین درگیر هستید، باید برای بررسی شیر انبساط آن اقدام نمایید. اگر شیر انبساط خراب شده باشد، باید آن را تعویض کنید تا مشکل رفع گردد.

چرا کولر ماشین قطع و وصل میشود

۲- نشت گاز مبرد

یکی از رایج‌ترین دلایل قطع و وصل شدن کولر ماشین می‌تواند نشتی گاز باشد. نشانه نشت گاز از خودرو این است که مایعی به رنگ زرد-سبز از زیر ماشین نشت خواهد کرد. بررسی نشتی گاز و رفع آن باید به سرعت انجام شود تا علت قطع شدن پرتاب باد کولر ماشین و دوباره وصل شدن آن از بین برود.

۳- زیاد بودن بیش از حد گاز

یکی از مواردی که ممکن است پس از سرویس و آماده کردن کولر ماشین و یا شارژ گاز با آن روبرو شوید، قطع و وصل شدن کولر ماشین است.

در این صورت باید برای بررسی علت به حجم گاز مبرد که به سیستم کولر خودرو وارد کرده‌اید، اقدام کنید. اگر مشکل خاصی در کولر خود مشاهده کردید، حتماً برای تعمیر قطعه و یا سیستم مدنظر دست به کار شوید.

حتماً بخوانید: بهترین مشاغل پر درآمد مرتبط با خودرو کدام است؟

۴- آسیب دیدگی فن‌های خنک کننده

اختلال در عملکرد فن خنک کننده می‌تواند به دلایلی مانند مشکلات الکتریکی و یا تجمع آلودگی روی آن باشد. اگر یکی از دو فن خنک کننده کولر خودرو از کار بیفتد، می‌تواند موجب قطع و وصل شدن کولر باشد.

رفع مشکل خاموش و روشن شدن‌های کولر خودرو با شستشوی فن و از بین بردن کثیفی‌ها و یا تعمیر و عیب یابی درست مشکلات الکتریکی آن قابل انجام خواهد بود.

خاموش روشن شدن کولر خودرو مشکل فن

۵- مسدود شدن ورودی هوا

انسداد ورودی هوا می‌تواند یک علت قطع و وصل شدن کولر ماشین باشد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، کندانسور بیش از حد گرم خواهد شد؛ زیرا هوای خنک را به میزان کافی برای عملکرد صحیح آن دریافت نمی‌کند. بنابراین، باید سریعاً مسیر هوای ورودی به ماشین خود را بررسی و تعمیر کنید.

۶- معیوب شدن رله

سیستم الکتریکی خودرو با رله کنترل می‌شود. علت قطع و وصل شدن کولر ماشین به شکل متناوب، ممکن است خرابی رله باشد. برای حل این مشکل باید رله خودرو خود را تعمیر نمایید تا این مشکل رفع شود.

۷- موتور فن بلوور آسیب دیده

یکی دیگر از دلایل رایجی که موجب می‌شود تا کولر خودرو قطع و وصل شود، معیوب بودن موتور فن بلوور باشد. همچنین این مشکل می‌تواند علت یکسره شدن کولر ماشین نیز باشد.

خرابی فن بلوور یک علامت دیگر نیز دارد و آن هم تخلیه شدن باتری خودرو است.

در صورت بروز هر یک از این علائم باید فن را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید تا مشکل کولر خودرو و یا حتی باتری ماشین شما برطرف شود.

کمپرسور خودرو قطع و وصل شدن کولر ماشین

۸- خرابی کمپرسور

اگر فشار گاز مبرد کاهش یافته و یا فن‌های خنک کننده آسیب دیده و عملکرد صحیحی نداشته باشند، می‌توانند موجب معیوب شدن کمپرسور شوند. مشکلات مربوط به موتور بسیار مهم هستند و نباید بدون داشتن تخصص برای عیب یابی و رفع علت آن اقدام کنید؛ در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم برای رفع مشکل کمپرسور حتماً از یک مکانیک کمک بخواهید.

عوامل خرابی کمپرسور کولر خودرو

از نشانه های اصلی خرابی کمپرسور کولر این است که سیستم سرمایشی خودرو به درستی کار نکرده و در نتیجه هوای سرد به درستی تولید نمی‌شود. شنیدن صداهای بلند نیز نشان از خرابی کمپرسور دارد این صدا ها ناشی از آسیب دیدگی یکی از قطعات کمپرسور میباشد که باید حتما تعمیر یا جایگزین شوند. عامل دیگر نشت مایع از خودروی شماست. کمپرسور دارای یاتاقان هایی است که اجازه نشت مایع را نمیدهد اگر این یاتاقان ها اسیب ببینند این مایع نشت میکند و باعث اسیب دیدگی کمپرسور کولر خودرو می‌شود.

حتماً بخوانید: مهم‌‌ترین علت گاز نخوردن ماشین چیست؟

۹- سوختن فیوز؛ یک علت روشن و خاموش شدن کولر ماشین

یکی از رایج‌ترین دلایل قطع و وصل شدن کولر خودرو می‌تواند خرابی فیوز باشد. اگر فیوز سوخته باشد، کولر خودرو به طور متناوب روشن و خاموش می شود. برای رفع این مشکل باید فیوز را تعویض کنید.

۱۰- لوله آب یا تسمه معیوب شده باشد

یکی دیگر از دلایل روشن و خاموش شدن کولر خودرو این است که احتمالاً تسمه یا شیلنگ آسیب دیده در کولر وجود داشته باشد.

دلایل مختلفی مانند کاهش گاز مبرد و یا شارژ بیش از حد گاز از عوامل ایجاد کننده این مشکل به شمار می‌روند. راهکار رفع این مشکل سرویس خودرو توسط یک مکانیک حرفه‌ای است تا بتواند ایرادات ایجاد شده را برطرف نماید.

ارتباط تسمه با قطع و وصلی کولر خودرو

۱۱- عملکرد نادرست سوئیچ چرخش فن

اگر فن اصلاً روشن نشود و یا سوئیچ فن دچار آسیب شده و گیر کرده باشد، با مشکل قطعی و روشن شدن کولر خودرو روبرو می‌شوید.

راهکار رفع دلیل قطع و وصل شدن کولر خودرو در صورت آسیب دیدگی سوئیچ فن این است که باید تعمیر شود تا مشکل به کلی از بین خواهد برود.

۱۲- کندانسور آسیب دیده

از آن جا که کندانسور هوای گرم را از داخل موتور به بیرون منتقل می‌کند، اختلال در عملکرد آن می‌تواند به بالا رفتن دمای موتور و قطع و وصل شدن کولر ماشین منجر شود. مشکلات کندانسور به روش‌های مختلفی مانند شستن آلودگی‌ها و یا در مواردی تعویض فن کندانسور برطرف خواهند شد.

خرابی برخی از قطعات دیگر مانند ایسیو نیز از علت‌های آسیب دیدگی رادیاتور به شمار می‌روند که باید با دقت بررسی و در صورت لزوم آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

قطع و وصل شدن کولر خودرو به دلیل مشکلات کندانسور

برخی از سؤالات رایج درباره کولر ماشین خودرو

در این جا توضیحاتی را در مورد چند سؤال مهم مربوط به کولر ماشین ارائه داده‌ایم:

چرا روشن شدن کولر ماشین مدتی طول می‌کشد؟

اگر متوجه شدید که کولر خودرو بعد از چند دقیقه روشن می‌شود، ممکن است مشکل الکتریکی وجود داشته باشد. این موضوع معمولاً فقط در صورتی اتفاق می‌افتد که باتری اخیراً راه اندازی شده باشد یا ولتاژ باتری پایین باشد.

علاوه بر این، مشکل دیر روشن شدن کولر ماشین می تواند به دلیل عملکرد نامناسب کمپرسور و ضعیف بودن آن باشد. اگر متوجه تأخیر در خروج باد از کولر ماشین شده‌اید، این نشانه دیگری از ضعیف بودن کمپرسور شماست.

در نهایت، دریچه‌های کولر ممکن است دچار اختلال شوند و باعث تأخیر در روشن شدن سیستم کولر شده باشند. در صورت وجود هر یک از این دلایل، برای تعویض این قطعات اقدام کنید تا مشکل روشن شدن کولر ماشین رفع شود.

چرا کولر خودرو بعد از چند لحظه خاموش می‌شود؟

یکی از رایج‌ترین دلایل خاموش شدن مداوم کولر خودرو به دلیل ضعیف یا معیوب بودن کمپرسور است. اگر کمپرسور خاموش شده باشد، این امر باعث می‌شود که کولر خاموش شود؛ زیرا هیچ گاز مبردی در آن باقی نمانده است. عدم وجود گاز در کولر می‌تواند دلایل متفاوتی مانند نشتی گاز سیستم باشد.

چرا کولر ماشین سریع خاموش میشود

هر چند وقت یکبار باید کولر ماشین روشن و خاموش شود؟

هنگامی که سیستم تهویه مطبوع خودرو به درستی کار می‌کند، هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک بار خاموش و روشن خواهد شد. اگر روشن و خاموش شدن کولر در فواصل کوتاه‌تر رخ می‌دهد، می‌تواند نشانه‌ای از مشکل برق یا ولتاژ پایین در باتری ماشین باشد.

همچنین مسدود شدن فن‌ها و یا عملکرد نادرست سوئیچ چرخش فن باعث می‌شود که واحد کولر در زمان رانندگی خاموش شود.

چگونه از سوختن فیوز AC خودرو مطلع شوید؟

به طور معمول، برای تعیین اینکه کدام فیوز تهویه مطبوع را کنترل می‌کند، باید دفترچه راهنمای خودروی خود را تهیه کنید یا اینکه باید توسط یک متخصص بررسی شود.

همچنین می‌توانید با برداشتن کاپوت خودرو، فیوزهای آن را چک کنید. اگر فیوز سوخته باشد، روی سیم فلزی سیاه شده است. برای اطمینان از سوختن فیوز کولر گازی، می توانید ولتاژ فیوزها را نیز بخوانید.

مشکل اتصالات برق خودرو

چرا کولر ماشین خنک هست اما کاملاً سرد نیست؟

معمولاً این اتفاق به دلایل مختلفی از جمله مشکل برق، نشتی گاز مبرد، خاموش شدن کمپرسور، گرفتگی فیلتر هوا، خرابی فن خنک کننده، مشکلات رادیاتور و یا باز بودن ترموستات رخ می‌دهد.

حتماً بخوانید: علت جوش آوردن ماشین و راهنمای رفع آن

هر چند وقت یک بار باید گاز کولر ماشین خود شارژ کنید؟

شارژ کردن کولر ماشین به شرایط رانندگی فرد بستگی دارد، اما به طور کلی می‌توان گفت که باید هر یک تا دو سال یک بار کولر خودرو را شارژ کنید.

اگر زیاد از خودرو استفاده و زمان بیشتری با ماشین رانندگی می‌کنید یا شهر محل سکونت شما در مناطق گرمسیر می‌باشد، شارژ کردن گاز کولر ماشین باید زودتر انجام شود.

جمع بندی

در صورتی که با هر یک از موارد ذکر شده در خودرو مواجه شدید و مشکلاتی را در سیستم کولر ماشین احساس یا مشاهده کردید، حتماً برای رفع آن و راهکارهای برطرف شدن مشکل اقدام نمایید. یکی از بهترین اقدامات برای جلوگیری از ایرادات کولر از جمله قطع و وصل شدن کولر ماشین استفاده از سرویس دوره‌ای خودرو است. برای عیب یابی سیستم تهویه خودرو و عیب یابی آن بهتر است از یک تعمیرکار حرفه‌ای بخواهید تا مشکل کولر را بررسی و رفع کند.

3.6/5 - (35 نظر)

مقالات مرتبط

نحوه شارژ کردن باتری ماشین

بهترین روش شارژ باتری ماشین چیست و چگونه باتری ماشین را شارژ کنیم؟

فرض کنید قصد سفر دارید و روز ها برای آن برنامه ریزی کرده اید، هنگامی که تمامی شرایط مهیا است […]

مطالعه مقاله
مراحل تنظیم موتور خودرو

تنظیم موتور خودرو و مراحل انجام آن

دیاگ و تنظیم موتور خودرو از اقدامات مهمی است که برای جلوگیری از فرسوده شدن قطعات و از دست دادن […]

مطالعه مقاله
علت استارت نخوردن خودرو

علت استارت نخوردن خودرو

یکی از مشکلاتی که عمدتا در فصول سرد سال برای رانندگان پیش می آید استارت نخوردن خودرو است که برای […]

مطالعه مقاله
شغل برقکار خودرو

بررسی بازارکار و درآمد شغل برق کار خودرو

شغل برقکار خودرو یکی از مشاغل پردرآمد رشته‌های فنی است که افراد می‌توانند بدون توجه به سن و تحصیلات خود […]

مطالعه مقاله