علت استارت نخوردن خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

علت استارت نخوردن خودرو

یکی از مشکلاتی که عمدتا در فصول سرد سال برای رانندگان پیش می آید استارت نخوردن خودرو می باشد که در این مقاله قصد داریم به این مشکل و راه حل های رفع مشکل استارت نخوردن خودرو بپردازیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قبل از شروع بررسی این مشکل در نظر داشته باشید که ممکن است خودرو شما استارت بخورد اما روشن نشود که این مشکل متفاوت از مشکل استارت نخوردن خودرو می باشد و مرتبط با استارت نخوردن خودرو نیست.

The reason for the car not starting

علت استارت نخوردن خودرو

عوامل استارت نخوردن خودرو

باتری

یکی از علل استارت نخوردن خودرو باتری می باشد که ممکن است باتری خودرو خالی یا خراب شده باشد که حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که چراغ  صفحه کیلومتر خودرو در حین استارت زدن روشن می شود یا خیر. نکته بعدی که باید در نظر داشته باشید صدای دور خودرو است که حتما باید به گوش برسد. برای مطمئن شدن از اینکه مشکل از باتری است یا خیر می توانید از یک تستر استفاده کنید و آمپر استارت خودرو را بررسی کنید. پس از اطمینان از اینکه مشکل از باتری بوده است می توانید با استفاده از کابل از روش باتری به باتری جهت روشن کردن خودرو استفاده کنید با اینکه خودرو را روی دنده 2 قرار داده و آن را هل دهید تا خودرو روشن شود.حتما پس از روشن شدن خودرو به اولین مکانیکی مراجعه کنید و در صورت لزوم باتری خودرو را تعویض یا شارژ کنید.

در صورت تمایل به یادگیری برق خودرو می توانید در دوره آموزشی برق خودرو در آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

استارت  

استارت خودرو نیز می تواند علت روشن نشدن خودرو باشد. استارت خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که با هماهنگی این اجزا خودرو روشن می شود. به این صورت که با درگیر شدن دنده فلایویل، آوانس جرقه از طریق میل لنگ به کامپیوتر خودرو ارسال می شود و زمانی که شما استارت می زنید خودرو روشن می شود.

سوئیچ

خراب بودن سوئیچ می تواند علت استارت نخوردن خودرو باشد. سوئیچ برق را از باتری به سایر قسمت های خودرو ارسال می کند و در صورت خرابی سوئیچ فرایند ارسال برق اتفاق نمی افتد و خودرو روشن نخواهد شد. برای مطمئن شدن از خراب یا سالم بودن سوئیچ خودرو می توانید، سوئیچ را در حالت باز قرار دهید و اگر چراغ های هشدار صفحه کیلومتر روشن نشدن مشکل از سوئیچ خودرو است.

برای رفع این مشکل می توانید از سوئیچ زاپاس استفاده کنید و برای درست کردن سوئیچ خراب حتما به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

دینام

دینام یکی از قطعات مهم خودرو می باشد که کار آن شارژ کردن باتری است. اگر دینام خودرو دچار مشکل شود در شارژ شدن باتری اختلال ایجاد می شود و باتری خالی می شود. در صورتی که باتری خالی شود باعث استارت نخوردن خودرو خواهد شد. برای رفع این مشکل باید دینام خودرو را تعویض و باتری را شارژ کنید.

کثیفی فیلتر هوا

یکی دیگر از علل استارت نخوردن خودرو کثیفی فیلتر هوا می باشد. فیلتر هوای جرم گرفته از رسیدن هوای لازم برای استارت زدن جلوگیری می کند و مانع استارت خوردن خودرو می شود. برای رفع این مشکل باید فیلتر هوا را تعویض کنید.

خرابی شمع ها

برای اینکه فرایند استارت خوردن خودرو به درستی انجام شود، لازم است شمع های خودرو سالم باشند. در صورتی که شمع ها فرسوده شده باشند احتراق صحیح برای استارت خوردن خودرو اتفاق نمی افند و خودرو روشن نمی شود. برای رفع این مشکل باید شمع های خودرو را تعویض کنید.

قفل شدن فرمان خودرو

در صورتی که فرمان خودرو قفل شود و خودرو استارت نخورد، باید سوئیچ را در حالت باز قرار دهید و فرمان را به آرامی به یک سمت بچرخانید تا قفل فرمان باز شود و در نهایت مشکل استارت نخوردن خودرو مرتفع شود.

علت استارت نخوردن خودرو1

خرابی تسمه تایم

خرابی تسمه تایم

تسمه تایم باعث ایجاد حرکت موتور خودرو می شود و استارت اتفاق می افتد. معمولا تسمه تایم خودرو باید هر 4 یا 5 سال یک بار تعویض شود در غیر این صورت در استارت خوردن خودرو اختلال ایجاد می شود. شما می توانید برای حل این مشکل تسمه تایم را تعویض کنید.

مسدود شدن فیلتر سوخت

مسدود شدن فیلتر سوخت می تواند یکی از علل استارت نخوردن خودرو باشد. اگر فیلتر سوخت دچار مشکل باشد در سوخت رسانی اختلال ایجاد می شود و مشکل استارت نخوردن خودرو به وجود می آید. توصیه می شود هر 20 هزار کیلومتر کارکرد فیلتر سوخت خودرو را تعویض کنید تا از به وجود آمدن این مشکل پیشگیری کرده باشید. برای رفع این مشکل فیلتر سوخت خودرو را تعویض کنید.

مختل شدن سیستم برق رسانی خرابی دلکو

در صورتی که درپوش سیستم برق رسانی دچار شکستگی و آسیب شده باشد یا رطوبت به زیر آن نفوذ کرده باشد، توزیع و برق رسانی خودرو دچار اختلال خواهد شد و خودرو استارت نخواهد خورد. برای رفع این مشکل دلکو را تعویض کنید.

خرابی رله یا پمپ سوخت

در صورتی که رله پمپ بنزین خراب شده باشد نمی تواند سوخت مورد نیاز را برای استارت و روشن ماندن خودرو تامین کند. برای اطمینان از اینکه مشکل از پمپ بنزین هست یا خیر باید جریان پمپ بنزین را بررسی کنید در صورت نبود مشکل به سراغ فیوز پمپ سوخت بروید و پس از بررسی و نبود مشکل، احتمالا مشکل از رله پمپ بنزین است و باید رله پمپ بنزین را تعویض کنید.

جهت آشنایی با سیستم سوخت مقاله ” معرفی جامع سیستم سوخت خودرو و اجزای آن ” را مطالعه نمایید.

دلایل استارت نخوردن ماشین

تا به اینجا علل استارت نخوردن خودرو را که شامل باتری، استارت، سوئیچ، دینام و… می باشد را مورد بررسی قرار دادیم، برای اینکه بتوانید تشخیص دهید، کدام یک از این عوامل باعث استارت نخوردن خودرو شما است، پیشنهاد می کنیم، حتما موارد ذیل را مطالعه نمایید تا متوجه مشکل خودرو خود شوید.

مشاهده نکردن هیچ علامتی پس از باز کردن سوئیچ

در صورتی که سوئیچ خودرو را باز کردید و هیچ یک از چراغ های هشدار دهنده در صفحه کیلومتر خودرو روشن نشد قبل از هر کاری فیوز را چک کنید. پس از چک کردن فیوز و اطمینان از سالم بودن آن به سراغ سوئیچ و مغزی سویئچ بروید و پس از بررسی سوئیچ و سیم کشی آن در صورتی که مشکلی نبود به سراغ باتری خودرو بروید و آن را تست کنید برای این کار می توانید از یک سیم استفاده کنید و قطب های باتری را به یکدیگر متصل کنید در صورتی که جرقه ای زده نشد مشکل از باتری است و باید تعویض گردد.

هنگام استارت برق قطع می شود

در صورتی که سوئیچ باز است و چراغ های هشدار روی صفحه کیلومتر روشن هستند و به محض استارت زدن برق قطع می شود، مشکل از باتری است و باید باتری شارژ یا تعویض شود. برای رفع این مشکل می توانید خودرو را باتری به باتری کنید یا با هل دادن خودرو را روشن کنید در این صورت باید ماشین تا یک ساعت روشن بماند تا دینام باتری را شارژ کند. توجه داشته باشید که این راه حل موقتی است و باید باتری در اسرع وقت تعویض کنید.

علت استارت نخوردن خودرو

علت استارت نخوردن خودرو

استارت نخوردن خودرو

در صورتی که استارت می زنید اما خودرو روشن نمی شود باید به سراغ مغزی سوئیچ  و سیم کشی سوئیچ بروید و مسیر سیم کشی را بررسی کنید. اگر مشکلی وجود نداشت ممکن است زغال استارت تمام شده باشد یا آرمیچر سوخته باشد. در این صورت می توانید خودرو را با هل دادن روشن کنید.

تاخیر در استارت خوردن خودرو

برخی افراد تصور می کنند زمانی که خودرو ضعیف استارت می خورد و دیر روشن می شود، مشکل از باتری خودرو است و تصمیم به تعویض باتری می گیرند در صورتی که مشکل در قسمت بوش استارت است و باید استارت خودرو تعمیر شود و بوش های آن تعویض شود.

شنیدن صدای غیر معمول در زمان استارت زدن

در برخی مواقع ممکن است هنگام استارت زدن صدای تق تق بشنوید در این صورت مشکل از اتوماتیک خودرو باشد که ممکن است ضعیف یا خراب شده باشد برای تست اتوماتیک می توانید از یک سیم استفاده کنید و یک سر آن را به قطب مثبت باتری و سر دیگر آن را به سوکت اتوماتیک متصل کنید. در صورتی که استارت به خوبی عمل کند و ماشین روشن شود، مشکل از اتوماتیک سوئیچ است و باید تعویض شود.

شنیدن صدای قیژ هنگام استارت زدن

یکی از مشکلاتی که برای همه افراد به راحتی قابل تشخیص است این است که هنگام استارت زدن صدای قیژ را می شنوند. شنیدن صدای قیژ به معنای خراب شدن چرخ دنده استارت یا شکسته شدن دوشاخه می باشد که در صورت تشخیص این مشکل باید هر یک از قطعات که این مشکل را به وجود آورده اند تعویض شوند.

خاموش شدن ناگهانی خودرو

علت خاموش شدن ناگهانی خودرو می تواند از دینام باشد. همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم دینام باتری را شارژ می کند در صورتی که دینام معیوب باشد باتری شارژ نمی شود و پس از گذشت مدتی خالی می شود. برای رفع این مشکل باید دینام را تعویض کنید و باتری را شارژ کنید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم عوامل و دلایل استارت نخوردن خودرو را بررسی کنیم تا بتوانید به کمک موارد یاد شده مشکل خودرو خود را پیدا کنید و با کمک یک متخصص مشکل پیش آمده را مرتفع کنید. توجه داشته باشید به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به تعویض قطعات خودرو نکنید زیرا این یک کار تخصصی است و نیاز به دانش و تخصص دارد.

در صورت تمایل به یادگیری برق خودرو می توانید در دوره آموزشی برق خودرو در آموزشگاه فنی برق ثبت نام کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *