بهترین مشاغل پردرآمد مرتبط با خودرو کدام است؟

5 دقیقه زمان مطالعه

مشاغل مرتبط با خودرو از جمله مشاغلی هستند که همواره از بازار کار و درآمد خوبی برخوردارند. امروزه نیز با توجه به افزایش تولید خودرو در کشور هر چه نیروی کار در زمینه مشاغل مرتبط با خودرو افزایش یابد باز هم بازار مشاغل این حوزه اشباع نخواهد شد.

خوشبختانه برای ورود و درآمدزایی در بازار کار این مشاغل نیاز به داشتن هیچ گونه مدرک دانشگاهی نبوده و تنها کافیست دوره های آموزشی مربوط به هر یک را در آموزشگاه فنی حرفه ای معتبر سپری کرد. در این دوره ها به صورت کاملا تخصصی و عملی کلیه مباحث لازم برای ورود به بازار کار این مشاغل آموزش داده می شود و پس از پایان دوره می توانید وارد بازار کار شده و درآمدزایی داشته باشید.

در این مقاله، قصد داریم شما را با بهترین مشاغل مرتبط با خودرو که از درآمد و بازار کار خوبی برخوردار هستند آشنا کنیم، تا پس از آن بتوانید متناسب با علایق خود یکی را انتخاب کرده و وارد بازار کار آن شوید.

لیست مشاغل مرتبط با خودرو

مشاغل مرتبط با خودرو دامنه گسترده ای دارند که در ادامه لیستی از پردرآمدترین آنها را معرفی کرده و درآمد و خصوصیات بهترین مشاغل مربوط به وسیله نقلیه را با یکدیگر بررسی می کنیم.

 • برقکار خودرو
 • تعمیرات ایسیو انواع خودرو
 • نقاشی و صافکاری ماشین
 • نصاب ضبط و باند خودرو
 • نصاب دزدگیر خودرو
 • جلوبندی سازی
 • تعویض روغن
 • فروش رینگ و لاستیک
 • تعویض و تعمیر اگزوز
 • آپاراتی
 • نصب و تعمیر کولر و رادیاتور
 • تنظیم فرمان
 • تعمیر و بازسازی چراغ
 • موتور شویی و قطعه شویی
 • تعمیر و تعویض ترمز و کلاچ
 • تعمیرکار بوستر
 • خدمات مربوط به شیشه
 • تودوزی
 • داشبورد ساز
 • رنگ خودرو
 • تعمیر پمپ و الکتروموتور
 • تعمیرکننده انواع آمپر و کیلومتر شمار 
 • تعمیر و تبدیل خودروهای گازسوز
 • تعمیر سیبک تعمیر و پرس انواع لوله و شیلنگ

بهترین شغل مربوط به خودرو کدام است؟

همانطور که اشاره شد، مشاغل مرتبط با خودرو متفاوت بوده و گستردگی بسیاری دارد و نمی توان به طور حتم بیان کرد که کدام شغل بهترین شغل مرتبط با خودرو است. اما برخی از این مشاغل مزیت بیشتری نسبت به مشاغل دیگر دارند. در ادامه به بررسی و معرفی این مشاغل خواهیم پرداخت.

شغل برق کار خودرو

شغل برق کار خودرو

برقکار خودرو یکی از مشاغل پردرآمد و تخصصی مربوط به خودرو است که متخصصان آن از درآمد خوبی برخوردار هستند. برقکار خودرو می بایست توانایی و مهارت لازم در نصب و تعمیر سیستم های الکتریکی و الکترونیکی اصلی خودرو را داشته باشد. با توجه به پیچیده بودن سیستم های برق در خودرو این شغل نیازمند دانش و مهارت تخصصی می باشد. برای کسب این تخصص شما می توانید در دوره های آموزش برق خودرو در آموزشگاهی معتبر ثبت نام کنید. تا از این طریق بتوانید به تخصص لازم دست یافته و وارد بازار کار برق خودرو شوید.

برقکار خودرو علاوه بر نصب و تعمیر سیستم های الکترونیکی و الکتریکی اصلی خودرو، می بایست توانایی و مهارت لازم در نصب تعمیر دیگر سیستم های الکتریکی مانند بوق، چراغ، پنجره ها، آینه، سیستم تصویری، صوتی، روشنایی، هشدار، تهویه هوا و غیره را داشته باشد.

برای ورود به بازار کار برق خودرو شما می توانید با ارائه رزومه در شرکت ها و نمایندگی های خودرو سازی مشغول به کار شوید و یا در صورت داشتن سرمایه، به صورت شخصی به فعالیت در این حرفه بپردازید.

درآمد برق کار خودرو

میزان درآمد برقکار خودرو متفاوت بوده و بستگی به عوامل گوناگونی نظیر سطح دانش و مهارت، میزان تبلیغات، کیفیت ارائه خدمات، میزان قیمت، میزان تعاملات و غیره دارد. به طور کلی می توان گفت درآمد این شغل خوب بوده و متوسط درآمد این حرفه 6 تا 12 میلیون تومان در ماه است.

 شغل تعمیرات ایسیو خودرو

شغل تعمیرات ایسیو خودرو؛ یکی دیگر از از مشاغل مرتبط با خودرو

از دیگر مشاغل فنی پردرآمد بوده و می توان گفت این شغل از پردرآمدترین شغل تعمیرات است. تعمیرکار حرفه ای ایسیو می بایست مهارت و توانایی لازم در عیب یابی، تعمیر و تعویض ایسیو انواع خودرو ها را داشته باشد. با توجه به پیچیده بودن ایسیو همچنین حساسیت بالای آن این شغل نیازمند نیروی کار متخصص و حرفه ای می باشد.

چگونه وارد بازار کار تعمیرات ایسیو خودرو شویم؟

با توجه به پیچیدگی ایسیو خودرو و حساس بودن کار تعمیرات آن، برای ورود به بازار کار این شغل می بایست مهارت و تخصص لازم در تعمیر ایسیو انواع خودرو ها را به دست آورید. برای کسب این تخصص توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات ecu خودرو در آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید. در این دوره آموزش تعمیرات ایسیو انواع خودروها مانند پراید، پژو، سمند، ال 90، تیبا و بسیاری از دیگر خودروها آموزش داده می شود.

شغل نقاشی و صافکاری ماشین

شغل نقاشی و صافکاری ماشین

از دیگر مشاغل پرطرفدار مرتبط با خودرو که از درآمد خوبی نیز برخوردار است شغل نقاشی و صافکاری خودرو است. برای موفقیت در این شغل شما می بایست مهارت و دقت بالایی در تفکیک رنگ‌ها، دید نزدیک، دقت در کار داشته باشید تا بتوانید به خوبی مشکلات رنگ و بدنه ماشین را شناسایی و رفع نمایید.  این شغل نیاز به مدرک دانشگاهی نداشته و شما می توانید دوره های مربوط با این شغل را گذرانده یا برای مدتی به عنوان شاگرد در کنار یک استاد کار کنید.

حتماً بخوانید: راهنمای استعلام گواهینامه فنی حرفه ای 

درآمد شغل نقاشی و صافکاری ماشین چقدر است؟

میزان درآمد این شغل تحت تاثیر عوامل گوناگونی نظیر نوع ماشین،  تخصص و مهارت، تبلیغات، میزان دقت و کیفیت کار، سرعت و خوش قول بودن و غیره می باشد. در صورتی که از مهارت، دقت و سرعت بالایی برخوردار بوده و کاری بدون عیب و در موعد مقرر به مشتری تحویل دهید می توانید به متوسط درآمد 30 تا 40 میلیون در ماه دست یابید. در صورتی مهارت کافی در نقاشی و صافکاری خودروهای خارجی داشته باشید می توانید به درآمد بالاتری هم دست یابید.

شغل نصب ضبط و باند خودرو

شغل نصب ضبط و باند خودرو

شغل ضبط و باند خودرو نیز از دیگر مشاغل مربوط به خودرو است که همواره از بازار کار خوبی برخوردار است. همانطور که می دانید خودروهای تولید شده امروزی ضبطی معمولی داشته که از کیفیت صدا خوبی برخوردار نمی باشد. به همین علت بسیاری از افراد پس از خرید خودرو به دنبال تعویض و نصب ضبط و باند با کیفیت بر روی خودرو خود هستند. بنابراین می توان گفت این شغل از بازار کار خوبی برخوردار است.

برای موفقیت در این شغل نصاب ضبط و باند خودرو می بایست مهارت و تخصص لازم در نصب انواع سیستم صوتی، تنظیم حرفه ای سیستم صوتی ماشین، نصب انواع آمپلی فایر خودرو، نصب ساب باکس، نقشه سیم کشی آمپلی فایر ماشین و بسیاری از موارد دیگر داشته باشد. بهترین راه برای آن که به مهارت های لازم در این شغل دست یابید و موفق شوید این است که در دوره های آموزش نصب ضبط و باند خودرو ثبت نام کرده و با پرداخت هزینه ای اندک متخصص حرفه ای در این شغل شده و درآمدزایی کنید.

شغل نصاب دزدگیر خودرو

شغل نصاب دزدگیر خودرو؛ یکی از مشاغل مرتبط با خودرو با درآمد بالاست

همانطور که می دانید امروزه قیمت خودرو روز به روز در حال افزایش است و همین امر منجر به افزایش تقاضا برای نصب دزدگیر بر روی خودرو جهت افزایش سیستم امنیتی خودرو می شود. نصب دزدگیر خودرو از جمله مشاغلی است که امروزه با توجه به بالا رفتن قیمت خودرو و افزایش آمار سرقت رونق بیشتری پیدا کرده و در آینده نیز بیشتر خواهد شد.

برای موفقیت در این شغل نصاب دزدگیر می بایست مهارت لازم در سیم کشی انواع ماشین‌های سواری خارجی و داخلی، پیدا کردن سیم‌ها، روش عبور دادن سیم برای صندوق، رله برای قطع برق اتومبیل و نصب صحیح آژیر، نصب شیشه بالابر، آشنایی با انواع سنسور ها و …  داشته باشد. برای کسب این مهارت ها و موفقیت در این شغل توصیه می کنیم در دوره های آموزش نصب دزدگیر خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

در این دوره آموزشی صفر تا صد نصب دزدگیر بر روی انواع خودروهای داخلی و خارجی در کارگاه های مجهز، توسط اساتید با تجربه آموزش داده می شود.

حتماً بخوانید: آموزش مرحله به مرحله استعلام گواهینامه فنی و حرفه ای

شغل جلوبندی سازی خودرو

شغل جلوبندی سازی خودرو

جلوبندی سازی از دیگر مشاغل مهم در رابطه با خودرو است. جلوبندی خودرو از قطعات گوناگونی مانند پلوس، طبق و بوش‌ها، موج‌گیر، سیبک و بسیاری از قطعات دیگر تشکیل شده است. یک جلوبندی ساز خودرو باید مهارت لازم را در زمینه عیب یابی جلوبندی خودرو و تعویض و تعمیر انواع قطعات آن داشته باشد. با توجه به حساسیت و پیچیدگی جلوبندی توصیه می کنیم قبل از ورود به این شغل کلیه مهارت های لازم را از طریق شرکت در دوره های مربوطه به دست آورید یا برای مدتی به عنوان کارآموزان نزد شاگردی استاد کار کنید.

درآمد جلوبندی سازی خودرو چقدر است؟

بازار کار و درآمد جلوبندی سازی ماشین بسیار داغ است. همانند سایر مشاغل مرتبط با خودرو درآمد این شغل نیز وابسته به میزان تخصص و مهارت جلوبندی ساز می باشد. در صورتی که از مهارت و تخصص کافی برخوردار باشید و سایر عوامل مهم در این شغل مانند دقت، سرعت عمل، کیفیت در کار، خوش قولی و غیره را رعایت کنید می توانید به متوسط درآمد 6 تا 10 میلیون تومان در ماه دست یابید. 

شغل تنظیم موتور

شغل تنظیم موتور؛ یکی از پردرآمدرترین مشاغل مرتبط با خودرو 

از دیگر مشاغل مرتبط با اتومبیل تنظیم موتور خودرو می باشد. متخصص این شغل می بایست مهارت کار با دستگاه دیاگ، شناخت خطاهای دیاگ، مهارت کار با دستگاه شستشو انژکتور، دستگاه فشار پمپ بنزین، آشنایی با تنظیم موتور پنج گاز و آشنایی با قطعات فنی خودرو را داشته باشد. با توجه به تخصصی بودن این شغل برای موفقیت هر چه بیشتر و کسب مزیت رقابتی توصیه می کنیم حتما در دوره های مربوطه شرکت کرده و با کسب این مهارت ها از رقبای خود پیشی بگیرید.

درآمد شغل تنظیم موتور

درآمد این شغل وابسته به میزان مهارت و تخصص تعمیرکار است. در صورتی که از دانش بالایی برخوردار باشید و در کار با دستگاه های گوناگون مهارت داشته باشید، می توانید به متوسط درآمد 5 تا 10 میلیون در ماه دست یابید. همچنین به منظور جذب مشتری بیشتر باید از ویژگی‌هایی مانند تعاملات بالا، مشتری مداری، قیمت مناسب خدمات و تبلیغات خوب برای معرفی خود نیز برخوردار باشید.

 

از دست ندهید: 12 علت قطع و وصل شدن کولر ماشین و راهکارهای رفع آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *