مقالات مرتبط

شغل کولر گازی

معرفی کامل شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

انتخاب مسیر شغلی درست می‌تواند تا حد زیادی آینده شما را تامین کند. شغل تعمیر و نصب کولر گازی یکی […]

مطالعه مقاله
شغل برقکار ساختمان

چگونه در شغل برقکار ساختمان موفق شویم؟

شغل برقکار ساختمان یا برق کشی ساختمان یکی از بهترین شغل های فنی در ایران می باشد. در این مطلب […]

مطالعه مقاله
شغل دوربین مدار بسته

چگونه در شغل دوربین مدار بسته موفق شده و درآمد بالایی کسب کنیم؟

شغل دوربین مدار بسته یکی از مشاغل مهم و عالی در بازارکار امروز است که به دلیل استقبال گسترده افراد […]

مطالعه مقاله
مشاغل مربوط به خودرو

بهترین مشاغل پردرآمد مرتبط با خودرو کدام است؟

شغل های پردرآمد با ماشین یا مشاغل مرتبط با خودرو از جمله مشاغلی هستند که همواره از بازار کار و […]

مطالعه مقاله
ثبت نام آزمون فنی حرفه ای

آزمون فنی و حرفه ای و نحوه دریافت گواهینامه فنی و حرفه ای چگونه است؟

گواهینامه فنی و حرفه ای یکی از معتبرترین مدارک کشور است که دارای اعتبار بین المللی نیز می‌باشد. افراد می‌توانند با شرکت در دوره‌‎های آموزشی فنی و حرفه‌ای و یا آموزشگاه‌های آزاد در هر یک از رشته‌های زیر نظر سازمان، در آزمون فنی حرفه ای شرکت کنند. هر فردی که بتواند نمره قبولی در آزمون را کسب نماید، باید با پرداخت هزینه و همچنین ثبت کد شناسایی در سامانه فنی حرفه ای برای صدور گواهینامه فنی و حرفه ای اقدام نماید.
در این مطلب صفر تا صد روش و شرایط ثبت نام آزمون فنی حرفه ای، نوع برگزاری آزمون، روش دیدن نتایج امتحان کتبی و عملی، روش دریافت کارت مهارت در صورت قبولی و در نهایت روش تمدید گواهینامه فنی و حرفه ای را آموزش خواهیم داد.

ثبت نام آزمون فنی حرفه ای برای چه رشته‌هایی است؟

در سازمان فنی و حرفه ای برای تمامی رشته‌های فنی، صنعت، هنری، خدمات و کشاورزی، مانند صافکاری و نقاشی خودرو، سازه‌های چوبی، ملیله سازی، آرایشگری، آموزش تعمیرات موبایل ، طلا و جواهرسازی، تراشکاری، قنادی، تأسیسات الکتریکی، خیاطی، آشپزی، لوله کشی و اجرای سیستم‌های گرمایشی، آموزش برق خودرو ، گل آرایی، کابینت سازی، طراحی فضای سبز، فناوری مد، رباتیک، فناوری‌های وب، تبرید و تهویه، آجر چینی، جوشکاری، توسعه نرم افزارهای موبایل، باغبانی، کاشی کاری دیوار و کف، کنترل صنعتی و … به صورت کتبی و عملی آزمون برگزار می‌شود.

افراد در صورت کسب نمره قبولی در این آزمون، باید هزینه معین شده را در سامانه مربوطه پرداخت نمایند و پس از وارد کردن کد شناسایی، می‌توانند گواهینامه فنی و حرفه‌ای را دریافت نمایند. صدور گواهینامه نیازمند مراجعه حضوری به اداه کل سازمان فنی و حرفه ای شهر یا استان خود می‌باشد تا در صورت تائید صلاحیت فرد، تکمیل پرونده انجام شود.

نحوه ثبت نام ازمون فنی حرفه ای در سایت

سایت ثبت نام آزمون فنی

روش ثبت نام در آزمون فنی و حرفه ای

فرد متقاضی باید پس از اتمام دوره آموزشی مد نظر:

 1. در سامانه سازمان فنی و حرفه ای https://pay.portaltvto.com/ برای پرداخت هزینه ثبت نام اقدام نماید. گزینه خرید کارت اعتباری خود را انتخاب نماید.
 2. سپس به سایت https://pay.portaltvto.com/pay/bmi/shop/ هدایت می‌شود.
 3. اطلاعات خواسته شده که شامل کد ملی یا شناسه اتباع خارجی، نام و نام خانوادگی، تلفن همراه، پست الکترونیک، کالا، تعداد و استان محل سکونت خود را وارد کند.
 4. در مرحله بعد به صفحه پرداخت هزینه مربوط به آزمون هدایت شده که متقاضی باید با پرداخت آن، به مراحل ادامه دهد.
 5. مدارک اسکن شده فرد متقاضی باید بر روی سیستمی که ثبت نام از طریق آن انجام می‌شود، قرار گرفته باشد تا بتوان در زمان نیاز در کادر مشخص شده، مدارک آپلود شود

پس از اتمام مراحل خرید و ثبت نام، اطلاعات و درخواست متقاضی برای آموزش فنی و حرفه ای و همچنین زمان و مکان مربوط به حضور فرد، روی صفحه سایت نشان داده خواهد شد. فرد متقاضی باید از این صفحه پرینت تهیه کند و در هر مرحله، از اطلاعات مندرج شده روی صفحه، استفاده نماید.

لازم به ذکر است هزینه ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای- خوشه خدمات ۲۸ هزار تومان و هزینه ثبت نام در آزمون- خوشه صنعت و کشاورزی- فرهنگ و هنر ۴۲ هزار تومان می‌باشد.

درخواست گواهینامه فنی و حرفه ای

شرایط ثبت نام فنی حرفه ای

برای ثبت نام آزمون فنی حرفه ای، باید به شرایطی خاص و شرعی پایبند باشید. در مورد شرایط لازم برای ثبت نام در این آموزشگاه ها، در ادامه صحبت می کنیم:

 1. سن

برای ثبت نام در آموزشگاه فنی حرفه ای، باید حداقل ۱۵ سال سن داشته باشید. این محدودیت سنی، به دلیل نیاز به رشد و بلوغ جسمی و ذهنی در آموزش های فنی است.

 1. تحصیلات

برای ثبت نام در آموزشگاه فنی حرفه ای، به مدرک تحصیلی نیازی نیست. اما در صورت داشتن مدرک تحصیلی معتبر، می توانید در دریافت مجوز های لازم برای تمامی شغل های فنی بهتر کمک کنید.

 1. توانایی های فنی

ثبت نام در آموزشگاه فنی حرفه ای، نیازمند توانایی های فنی است. برای مثال، اگر می خواهید در حوزه برق حرفه ای شوید، باید توانایی های برقی و الکترونیکی را بدانید. همچنین، برای ثبت نام در آموزشگاه های مختلف در حوزه های دیگر، توانایی های مشابه مورد نیاز است.

البته لازم به ذکر است برخی از رشته ها نیاز به پیش نیاز دارند. به عنوان مثال دوره برق خودرو به دو بخش مقدماتی و پیشرفته تقسیم بندی می شود. از این رو، برای سپری کردن دوره پیشرفته، بایستی در ابتدا دوره مقدماتی را سپری کرده باشید.

 1. پرداخت هزینه ها

برای ثبت نام در آموزشگاه های فنی حرفه ای، پرداخت هزینه های آموزشی لازم است. این هزینه ها معمولاً بر اساس نوع و مدت دوره آموزشی متغیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ها، بهتر است با مراجع مربوطه تماس بگیرید.

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فنی و حرفه ای چگونه است؟

ورود به جلسه آزمون نیازمند در دست داشتن کارت ورود به جلسه است.

هر فردی که کارت آزمون را دریافت نکرده باشد، نمی‌تواند وارد حوزه آزمون شود؛ بنابراین دریافت کارت ورود به جلسه الزامی است.

کارت های آزمون فنی و حرفه ای ۳ روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون روی سایت قرار می‌گیرند و متقاضیان باید با مراجعه به سایت سازمان فنی و حرفه ای برای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فنی حرفه ای اقدام کنند.

برگزاری آزمون کتبی و عملی فنی و حرفه ای

پس از برگزاری آزمون کتبی فنی و حرفه ای در صورتی که متقاضی نمره قبولی را کسب کرده باشد، زمان برگزاری آزمون عملی رشته مورد نظر نیز در اختیار فرد قرار خواهد گرفت. افراد متقاضی پذیرفته شده در آزمون کتبی باید در زمان و مکان تعیین شده، در آزمون شرکت نموده تا مهارت‌های آن‌ها نیز مورد سنجش قرار گیرد. در صورت پذیرفته شدن در آزمون دوم که عملی است، هر یک از افراد می‌توانند برای صدور گواهینامه ثبت نام نمایند.

برگزاری آزمون‌های فنی و حرفه ای به سه صورت هماهنگ، تفاهم نامه صنایع دستی و صنعت ساختمان و همچنین آزمون ادواری می‌باشد.

– آزمون هماهنگ برای ارائه مدرک به معرفی شدگان اتاق اصناف، کارآموزان واحدهای روستایی و همچنین کارآموزیان مراکز دولتی و یا خصوصی برگزار خواهد شد.

– آزمون ادواری به متقاضیانی که در دوره مهارت آموزی شرکت نکرده‌اند اما خود دارای مهارت یا حرفه هستند، اختصاص یافته است و افراد پس از قبولی در آزمون‌ها می‌توانند گواهینامه خود را دریافت نمایند.

– آزمون تفاهم نامه صنایع دستی و صنعت ساختمان به منظور ارائه گواهینامه به متقاضیان حرفه‌های ساختمانی درجه ۲ و ۳ و همچنین معرفی شدگان اداره میراث فرهنگی انجام می‌شود.

حتماً بخوانید: بهترین مشاغل پردرآمد فنی در ایران

آزمون عملی فنی حرفه ای چگونه است؟

یکی از روش‌ های ارزیابی مهارت‌ ها و دانش فنی شما، برگزاری آزمون عملی فنی است. در این مقاله، علاوه بر روش شرکت و ثبت نام آزمون فنی حرفه ای به بررسی نحوه برگزاری و ارزیابی یک آزمون عملی فنی حرفه ای خواهیم پرداخت.

 تدوین سناریوها و وظایف

یکی از اساسی‌ ترین قسمت‌ های آزمون عملی فنی، تدوین سناریوها و وظایف است. در این بخش، یک سناریو واقعی و مرتبط با حرفه خاص شما آماده می‌شود. این سناریو به شما ماموریت‌ ها، وظایف و مشکلات معینی را ارائه می‌ دهد که شما باید در طول آزمون عملی با آن‌ ها مواجه شوید و به آن‌ ها پاسخ دهید.

آماده سازی به موقع برای امتحان فنی

برای موفقیت در آزمون عملی فنی حرفه ای، آماده سازی به موقع بسیار مهم است. شما باید از ابتدای آموزش، به صورت مداوم و مستمر تمرین‌ های عملی انجام دهید و مهارت‌ های خود را تقویت کنید. همچنین، آشنایی کافی با تجهیزات و ابزار های مورد استفاده در حرفه خود نیز حائز اهمیت است.

 اجرای عملی و ارزیابی

در بخش اجرای آزمون عملی فنی، شما باید مهارت‌ ها و دانش فنی خود را در عمل اثبات کنید. باید با استفاده از تجهیزات و ابزار های موجود، وظایف و مشکلات سناریو را حل کنید. ارزیابان سپس اقدام به ارزیابی عملکرد شما می‌ کنند و بر اساس عملکرد تان نمره‌ دهی می‌ شود.

نمره مورد نیاز برای قبولی در آزمون فنی و حرفه ای

حدأقل نمره قبولی در آزمون کتبی کسب نمره ۵۰ است و در آزمون عملی باید فرد حدأقل ۷۰ نمره را کسب نماید. در غیر این صورت فرد از آزمون رد خواهد شد و به منظور کسب قبولی باید دوباره در آزمون ثبت نام و شرکت نماید.

معدل نمرات دو آزمون کتبی و عملی باید حدأقل ۷۰ باشد و ضریب وزنی آزمون کتبی ۲۵ و ضریب وزنی آزمون عملی ۷۵ درصد می‌باشد.

گواهینامه فنی و حرفه ای در ۴ سطح در نظر گرفته شده است که با توجه به مهارت فرد متقاضی، صادر می‌گردد.

روش مشاهده نتایج امتحان فنی حرفه ای

مشاهده نتایج آزمون برگزار شده سازمان فنی و حرفه ای از طریق ادارات کل برخی از استان‌ها مانند تهران، البرز، خراسان شمالی، کرمانشاه، خوزستان، قم، کردستان، بوشهر، اصفهان و … به متقاضیان اعلام می‌شود.

متقاضیانی که ادارات استان محل سکونت آن‌ها نتایج را اعلام نکرده باشند، می‌توانند با مراجعه به سایت http://azmoon.irantvto.ir/result/result/index/1/80 و تکمیل اطلاعات خود مانند نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی و همچنین وارد کردن کد امنیتی از نتایج آزمون آگاه شوند.

نحوه درخواست گواهینامه فنی حرفه ای

چگونه نتایج آزمون فنی حرفه ای را ببینیم؟

وقتی که آزمون فنی حرفه ای را گذرانده‌ اید، ممکن است دوست داشته باشید نتایج خود را بیشتر بشناسید. در زیر، به شما راهکار هایی برای دستیابی به نتایج آزمون فنی حرفه‌ ای خود خواهیم آموخت.

 • درخواست نتایج

اولین قدم برای دیدن نتایج آزمون، درخواست کردن نتایج از سازمان مربوطه است. معمولاً بعد از مدتی پس از آزمون، سازمان برای شما یک گواهی دریافت نموده و یا اطلاعات لازم را تهیه می‌ کند.

 • استفاده از سایت وابسته

بسیاری از سازمان‌ ها و موسساتی که آزمون‌ های فنی حرفه‌ ای را ارائه می‌ دهند، از سایت‌ های وابسته برای اطلاع‌ رسانی نتایج استفاده می‌کنند. پس از آزمون، می‌ توانید به سایت مربوطه مراجعه کنید و با استفاده از شماره آزمون و نام کاربری خود، نتایج را ببینید.

 • ایمیل یا پیامک

برخی از سازمان‌ ها هنگامی که نتایج آزمون‌ های فنی را تهیه می‌ کنند، از راه‌ های ارتباطی مانند ایمیل یا پیامک برای اطلاع‌ رسانی استفاده می‌کنند. در صورتی که آزمون فنی حرفه‌ ای را گذرانده‌اید، بررسی کنید که آیا اطلاعات نتایج در ایمیل یا پیامکی ارسال شده است.

نتایج آزمون عملی فنی حرفه ای

نتایج آزمون عملی فنی حرفه ای می تواند نقش بسیار مهمی در توسعه و پیشرفت حرفه ای یک فرد داشته باشد. ثبت نام آزمون فنی حرفه‌ ای به فرد این امکان را می دهد که مهارت های عملی خود را در زمینه تخصصی خود ارزیابی کند و نقاط قوت و ضعف خود را درک کند. اگر نتایج آزمون عملی فنی حرفه ای به صورت مثبت باشد و نشان دهنده تسلط و توانایی فرد در اجرای مهارت ها است، فرد می تواند با اعتماد به نفس بیشتری به جلسات و مصاحبه های شغلی بپردازد و احتمالاً برای کسب شغلی بهتر و مناسب تر موفق باشد.

از سوی دیگر، اگر نتایج آزمون عملی فنی حرفه ای منفی باشد و بیانگر ناتوانی و ضعف فرد در اجرای مهارت ها است. فرد واقع بینانه باید به نواحی ضعف خود بپردازد و در این زمینه بهبود بخشی صورت بگیرد. این می تواند شامل کلاس های آموزشی تخصصی، کارگاه ها و فرصت های آموزشی دیگر باشد. با این کار، فرد می تواند بهبودی بسیاری در مهارت های عملی خود داشته باشد و در نتیجه فرصت های شغلی و پیشرفت های بیشتری را در زمینه تخصصی خود تجربه کند.

 نتایج آزمون کتبی فنی حرفه ای

آزمون کتبی فنی حرفه ای، یکی از مراحل مهم و حیاتی در مسیر حرفه ای شدن است. در این آزمون، داوطلبان باید نظریه ها، مفاهیم و اصول اصلی رشته تخصصی خود را درک کنند و بتوانند به سوالات پیچیده و کاربردی پاسخ دهند. نتایج این آزمون نشان دهنده میزان دانش و توانایی فرد در زمینه فنی حرفه ای است. یکی از ویژگی های مهم آزمون کتبی فنی حرفه ای، استفاده از سیستم امتیازدهی است. این سیستم، امکان مقایسه دانش و عملکرد داوطلبان را فراهم می‌کند و به نتایج بهتری می‌انجامد. همچنین، با توجه به نتایج آزمون، فرد می‌ تواند نقاط قوت و ضعف خود را درک کند و در زمینه های مورد نیاز برای بهبود عملکرد خود کار کند.

استعلام و دریافت گواهینامه آزمون فنی و حرفه ای به چه شکل انجام می‌شود؟

۱- افراد پذیرفته در هر دو آزمون کتبی و عملی می‌توانند برای استعلام گواهینامه آزمون فنی و حرفه ای و دریافت آن به سایت https://pay.portaltvto.com/pay/licence/ مراجعه کنند تا درخواست گواهینامه فنی و حرفه ای را انجام دهند.

۲- در این مرحله به اطلاعاتی مانند کد شناسایی، کد ملی و یا پاسپورت و ملیت خود نیاز است. فرد متقاضی باید با تکمیل اطلاعات خواسته شده، به مرحله بعد که پرداخت هزینه صدور گواهینامه است، هدایت می‌شوند.

مبلغ قابل پرداخت ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود که پس از واریز وجه، دانلود گواهینامه از سایت برای فرد امکانپذیر شود. هر فرد می‌تواند پس از مشاهده گواهینامه خود با انتخاب چاپ یا دانلود گواهینامه، آن را در اختیار داشته باشد.

تمدید گواهینامه فنی حرفه ای

روش تمدید گواهینامه فنی حرفه ای

برای تمدید گواهینامه فنی حرفه ای لازم است با در دست داشتن مدارکی از قبیل مدرک قبلی، عکس، شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت به یک مرکز فنی حرفه ای مراجعه کنید.

پس از ارائه مدارک فوق، زمان شرکت در آزمون های کتبی و عملی مشخص شده و باید در تاریخ مشخص شده در این آزمون ها شرکت کرده و نمره لازم را به دست آورید.

افراد می‌توانند برای تمدید گواهینامه فنی و حرفه ای با مراجعه به سایت http://pay.portaltvto.com/pay/licence و تکمیل اطلاعات خواسته شده، اقدام نمایند.

جمع بندی

ثبت نام آزمون فنی حرفه ای به معنای تعهد به یادگیری مستمر و رشد حرفه ای است. با دریافت گواهینامه ها در زمینه رشته انتخابی خود، بازار پذیری حرفه خود را افزایش میدهند، شانس پیشرفت شغلی خود را افزایش می دهید و در صنعت خود به رسمیت شناخته می شوید. بنابراین، بررسی کامل الزامات امتحان، صرف زمان برای آماده سازی و ثبت نام سریع در آزمون بسیار مهم است. به یاد داشته باشید، موفقیت در این امتحانات می تواند درها را به روی فرصت های جدید باز کند و شما را به سمت شغلی پربار و موفق سوق دهد.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

شغل کولر گازی

معرفی کامل شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

انتخاب مسیر شغلی درست می‌تواند تا حد زیادی آینده شما را تامین کند. شغل تعمیر و نصب کولر گازی یکی […]

مطالعه مقاله
شغل برقکار ساختمان

چگونه در شغل برقکار ساختمان موفق شویم؟

شغل برقکار ساختمان یا برق کشی ساختمان یکی از بهترین شغل های فنی در ایران می باشد. در این مطلب […]

مطالعه مقاله
شغل دوربین مدار بسته

چگونه در شغل دوربین مدار بسته موفق شده و درآمد بالایی کسب کنیم؟

شغل دوربین مدار بسته یکی از مشاغل مهم و عالی در بازارکار امروز است که به دلیل استقبال گسترده افراد […]

مطالعه مقاله
مشاغل مربوط به خودرو

بهترین مشاغل پردرآمد مرتبط با خودرو کدام است؟

شغل های پردرآمد با ماشین یا مشاغل مرتبط با خودرو از جمله مشاغلی هستند که همواره از بازار کار و […]

مطالعه مقاله