آزمون فنی و حرفه ای و نحوه دریافت گواهینامه فنی و حرفه ای چگونه است؟

5 دقیقه زمان مطالعه

گواهینامه فنی و حرفه ای یکی از معتبرترین مدارک کشور است که دارای اعتبار بین المللی نیز می‌باشد. افراد می‌توانند با شرکت در دوره‌‎های آموزشی فنی و حرفه‌ای و یا آموزشگاه‌های آزاد در هر یک از رشته‌های زیر نظر سازمان، در آزمون فنی حرفه ای شرکت کنند. هر فردی که بتواند نمره قبولی در آزمون را کسب نماید، باید با پرداخت هزینه و همچنین ثبت کد شناسایی در سامانه فنی حرفه ای برای صدور گواهینامه فنی و حرفه ای اقدام نماید.

گواهینامه فنی و حرفه ای برای چه رشته‌هایی برگزار خواهد شد؟

در سازمان فنی و حرفه ای برای تمامی رشته‌های فنی، صنعت، هنری، خدمات و کشاورزی، مانند صافکاری و نقاشی خودرو، سازه‌های چوبی، ملیله سازی، آرایشگری، آموزش تعمیرات موبایل، طلا و جواهرسازی، تراشکاری، قنادی، تأسیسات الکتریکی، خیاطی، آشپزی، لوله کشی و اجرای سیستم‌های گرمایشی، آموزش برق خودرو، گل آرایی، کابینت سازی، طراحی فضای سبز، فناوری مد، رباتیک، فناوری‌های وب، تبرید و تهویه، آجر چینی، جوشکاری، توسعه نرم افزارهای موبایل، باغبانی، کاشی کاری دیوار و کف، کنترل صنعتی و … به صورت کتبی و عملی آزمون برگزار می‌شود.

افراد در صورت کسب نمره قبولی در این آزمون، باید هزینه معین شده را در سامانه مربوطه پرداخت نمایند و پس از وارد کردن کد شناسایی، می‌توانند گواهینامه فنی و حرفه‌ای را دریافت نمایند. صدور گواهینامه نیازمند مراجعه حضوری به اداه کل سازمان فنی و حرفه ای شهر یا استان خود می‌باشد تا در صورت تائید صلاحیت فرد، تکمیل پرونده انجام شود.

نحوه ثبت نام ازمون فنی حرفه ای

 

روش ثبت نام در آزمون فنی و حرفه ای

فرد متقاضی باید پس از اتمام دوره آموزشی مد نظر:

1-در سامانه سازمان فنی و حرفه ای https://pay.portaltvto.com/ برای پرداخت هزینه ثبت نام اقدام نماید. گزینه خرید کارت اعتباری خود را انتخاب نماید.

2- سپس به سایت https://pay.portaltvto.com/pay/bmi/shop/ هدایت می‌شود.

3- اطلاعات خواسته شده که شامل کد ملی یا شناسه اتباع خارجی، نام و نام خانوادگی، تلفن همراه، پست الکترونیک، کالا، تعداد و استان محل سکونت خود را وارد کند.

4-در مرحله بعد به صفحه پرداخت هزینه مربوط به آزمون هدایت شده که متقاضی باید با پرداخت آن، به مراحل ادامه دهد.

5-مدارک اسکن شده فرد متقاضی باید بر روی سیستمی که ثبت نام از طریق آن انجام می‌شود، قرار گرفته باشد تا بتوان در زمان نیاز در کادر مشخص شده، مدارک آپلود شود

پس از اتمام مراحل خرید و ثبت نام، اطلاعات و درخواست متقاضی برای آموزش فنی و حرفه ای و همچنین زمان و مکان مربوط به حضور فرد، روی صفحه سایت نشان داده خواهد شد. فرد متقاضی باید از این صفحه پرینت تهیه کند و در هر مرحله، از اطلاعات مندرج شده روی صفحه، استفاده نماید.

لازم به ذکر است هزینه ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای- خوشه خدمات 28 هزار تومان و هزینه ثبت نام در آزمون- خوشه صنعت و کشاورزی- فرهنگ و هنر 42 هزار تومان می‌باشد.

درخواست گواهینامه فنی و حرفه ای

 

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فنی و حرفه ای چگونه است؟

ورود به جلسه آزمون نیازمند در دست داشتن کارت ورود به جلسه است.

هر فردی که کارت آزمون را دریافت نکرده باشد، نمی‌تواند وارد حوزه آزمون شود؛ بنابراین دریافت کارت ورود به جلسه الزامی است.

کارت های آزمون فنی و حرفه ای 3 روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون روی سایت قرار می‌گیرند و متقاضیان باید با مراجعه به سایت سازمان فنی و حرفه ای برای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون فنی حرفه ای اقدام کنند.

برگزاری آزمون کتبی و عملی فنی و حرفه ای

پس از برگزاری آزمون کتبی فنی و حرفه ای در صورتی که متقاضی نمره قبولی را کسب کرده باشد، زمان برگزاری آزمون عملی رشته مورد نظر نیز در اختیار فرد قرار خواهد گرفت. افراد متقاضی پذیرفته شده در آزمون کتبی باید در زمان و مکان تعیین شده، در آزمون شرکت نموده تا مهارت‌های آن‌ها نیز مورد سنجش قرار گیرد. در صورت پذیرفته شدن در آزمون دوم که عملی است، هر یک از افراد می‌توانند برای صدور گواهینامه ثبت نام نمایند.

برگزاری آزمون‌های فنی و حرفه ای به سه صورت هماهنگ، تفاهم نامه صنایع دستی و صنعت ساختمان و همچنین آزمون ادواری می‌باشد.

– آزمون هماهنگ برای ارائه مدرک به معرفی شدگان اتاق اصناف، کارآموزان واحدهای روستایی و همچنین کارآموزیان مراکز دولتی و یا خصوصی برگزار خواهد شد.

– آزمون ادواری به متقاضیانی که در دوره مهارت آموزی شرکت نکرده‌اند اما خود دارای مهارت یا حرفه هستند، اختصاص یافته است و افراد پس از قبولی در آزمون‌ها می‌توانند گواهینامه خود را دریافت نمایند.

– آزمون تفاهم نامه صنایع دستی و صنعت ساختمان به منظور ارائه گواهینامه به متقاضیان حرفه‌های ساختمانی درجه 2 و 3 و همچنین معرفی شدگان اداره میراث فرهنگی انجام می‌شود.

حتماً بخوانید: بهترین مشاغل پردرآمد فنی در ایران

نمره مورد نیاز برای قبولی در آزمون فنی و حرفه ای

حدأقل نمره قبولی در آزمون کتبی کسب نمره 50 است و در آزمون عملی باید فرد حدأقل 70 نمره را کسب نماید. در غیر این صورت فرد از آزمون رد خواهد شد و به منظور کسب قبولی باید دوباره در آزمون ثبت نام و شرکت نماید.

معدل نمرات دو آزمون کتبی و عملی باید حدأقل 70 باشد و ضریب وزنی آزمون کتبی 25 و ضریب وزنی آزمون عملی 75 درصد می‌باشد.

گواهینامه فنی و حرفه ای در 4 سطح در نظر گرفته شده است که با توجه به مهارت فرد متقاضی، صادر می‌گردد.

روش مشاهده نتایج آزمون فنی حرفه ای

مشاهده نتایج آزمون برگزار شده سازمان فنی و حرفه ای از طریق ادارات کل برخی از استان‌ها مانند تهران، البرز، خراسان شمالی، کرمانشاه، خوزستان، قم، کردستان، بوشهر، اصفهان و … به متقاضیان اعلام می‌شود.

متقاضیانی که ادارات استان محل سکونت آن‌ها نتایج را اعلام نکرده باشند، می‌توانند با مراجعه به سایت http://azmoon.irantvto.ir/result/result/index/1/80 و تکمیل اطلاعات خود مانند نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی و همچنین وارد کردن کد امنیتی از نتایج آزمون آگاه شوند.

نحوه درخواست گواهینامه فنی حرفه ای

استعلام و دریافت گواهینامه آزمون فنی و حرفه ای به چه شکل انجام می‌شود؟

1- افراد پذیرفته در هر دو آزمون کتبی و عملی می‌توانند برای استعلام گواهینامه آزمون فنی و حرفه ای و دریافت آن به سایت https://pay.portaltvto.com/pay/licence/ مراجعه کنند تا درخواست گواهینامه فنی و حرفه ای را انجام دهند.

2- در این مرحله به اطلاعاتی مانند کد شناسایی، کد ملی و یا پاسپورت و ملیت خود نیاز است. فرد متقاضی باید با تکمیل اطلاعات خواسته شده، به مرحله بعد که پرداخت هزینه صدور گواهینامه است، هدایت می‌شوند.

مبلغ قابل پرداخت 50 تا 100 هزار تومان خواهد بود که پس از واریز وجه، دانلود گواهینامه از سایت برای فرد امکانپذیر شود. هر فرد می‌تواند پس از مشاهده گواهینامه خود با انتخاب چاپ یا دانلود گواهینامه، آن را در اختیار داشته باشد.

تمدید گواهینامه فنی حرفه ای

روش تمدید گواهینامه فنی حرفه ای

برای تمدید گواهینامه فنی حرفه ای لازم است با در دست داشتن مدارکی از قبیل مدرک قبلی، عکس، شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت به یک مرکز فنی حرفه ای مراجعه کنید.

پس از ارائه مدارک فوق، زمان شرکت در آزمون های کتبی و عملی مشخص شده و باید در تاریخ مشخص شده در این آزمون ها شرکت کرده و نمره لازم را به دست آورید.

افراد می‌توانند برای تمدید گواهینامه فنی و حرفه ای با مراجعه به سایت http://pay.portaltvto.com/pay/licence و تکمیل اطلاعات خواسته شده، اقدام نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *