مقالات مرتبط

مراحل نصب دوربین مدار بسته

راهنمای جامع و تصویری مراحل نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته در دنیای امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و می تواند تاثیر چشمگیری در افزایش […]

مطالعه مقاله
انواع دوربین مدار بسته

معرفی انواع دوربین مدار بسته، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها

در دنیای مدرن امروز دوربین های مدار بسته نقش به سزایی در برقراری امنیت دارند. دوربین های مداربسته بر حسب […]

مطالعه مقاله
انتقال تصاویر دوربین مدار بسته

آموزش گام به گام انتقال تصویر دوربین مدار بسته

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی گوشی موبایل اندروید و آیفون و یا کامپیوتر یکی از مهم ترین موضوعات پس […]

مطالعه مقاله
اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر و لپ تاپ

چگونه دوربین مدار بسته را به کامپیوتر و لپ تاپ وصل کنیم؟

بدوربین مدار بسته یکی از لوازم مهم امنیتی بوده که بسیاری از افراد برای تامین امنیت و جلوگیری از سرقت […]

مطالعه مقاله
شغل دوربین مدار بسته

چگونه در شغل دوربین مدار بسته موفق شده و درآمد بالایی کسب کنیم؟

شغل دوربین مدار بسته یکی از مشاغل مهم و عالی در بازارکار امروز است که به دلیل استقبال گسترده افراد نسبت به نصب دوربین های مدار بسته از بازار کار عالی برخوردار می باشد. بنابراین در صورتی که قصد ورود به بازار کار این حرفه را دارید به شما اطمینان می دهیم که این شغل یکی از بهترین مشاغل فنی در ایران و سایر کشورها می باشد. اگر می خواهید یک نصاب دوربین های مداربسته شوید بد نیست با بازار کار، درآمد، مزایا و معایب، روش ورود به بازار کار و نرخ و تعرفه نصب و تعمیر شغل دوربین مدار بسته که در این مطلب جمع آوری شده است آشنا شوید.

معرفی شغل دوربین مدار بسته

شغل نصب دوربین مدار بسته

شغل فروش، تعمیر و نصب دوربین های مدار بسته امروزه با توجه به نقش مهم دوربین های مداربسته در افزایش امنیت به یکی از مشاغل درآمدزا فنی تبدیل شده است. افرادی که در شغل دوربین مدار بسته مشغول فعالیت می شوند باید بتوانند انواع دوربین مدار بسته را با توجه نیازهای مشتری و شرایط ساختمان نصب و تنظیم نمایند.

همچنین یک نصاب دوربین مدار بسته باید به خوبی بتواند مشکلات به وجود آمده در دوربین را شناسایی، عیب یابی و تعمیر نماید.

مهارت ها و وظایف نصاب دوربین های مدار بسته

برای موفقیت در این شغل می بایست به خوبی با وظایف و مهارت های مورد نیاز آن آشنا شوید. برخی از مهم ترین وظایف شغل دوربین مدار بسته که بایستی به خوبی از عهده آن برایید، عبارتند از:

 • آشنایی با دوربین مدار بسته تحت شبکه، آنالوگ و . . .
 • نصب دوربین مدار بسته آنالوگ، تحت شبکه و دیجیتال
 • تنظیم تصاویر دوربین
 • انتقال تصاویر دوربین مدار بسته بر روی موبایل، لپ تاپ و غیره
 • نصب و تنظیم دستگاه های  DVR و NVR
 • دات کشی و کابل کشی
 • برق کاری ساختمان
 • نصب انواع  BNCها
 • طراحی اتاق کنترل و مدیریت دوربین ها
دوربین مدار بسته

بازار کار نصب دوربین مدار بسته

این شغل در ایران و سایر کشورها جز مشاغل فنی پردرآمد بوده و با توجه به نقش مهم دوربین های مدار بسته و تقاضای بالا برای نصب این دوربین ها توسط افراد و سازمان های مختلف، همچنین اجباری بودن نصب دوربین های مدار بسته از سوی اداره اماکن در بسیاری از ساختمان ها اعم از ساختمان های اداری، فروشگاه ها، مراکز تجاری، مغازه ها و  غیره می توان آینده شغلی عالی را برای این حرفه متصور شد.

خوشبختانه ورود به این شغل نیاز به تحصیلات آکادمیک نداشته و تنها می بایست با آموزش دوربین مدار بسته مهارت های مورد نیاز برای نصب و تنظیم دوربین های مدار بسته را کسب کرده و وارد بازار کار شوید.

فرصت های شغلی نصاب دوربین مدار بسته

فرصت های شغلی در این شغل بسیار می باشد. برخی از مهم ترین فرصت های شغلی که می توانید در آن مشغول فعالیت شوید عبارتند از:

 • به استخدام راهنمایی و رانندگی در آمده و به نصب، تعمیر و سرویس دوربین های راهنمایی و رانندگی بپردازید.
 • در مراکز نظامی و انتظامی استخدام شده و دوربین های نصب شده را نصب، تعمیر و سرویس نمایید.
 • مغازه فروش و نصب دوربین مدار بسته راه اندازی نمایید.
 • در ادارات، فروشگاه ها، مراکز تجاری، کارخانجات، بیمارستان ها، دانشگاه ها، مدارس، مترو و غیره به نصب، تعمیر و سرویس دوربین های مدار بسته بپردازید.
 • در سایت های مانند استادکار، پلاک، سنجاق و غیره ثبت نام کرده و به فعالیت بپردازید.

درآمد شغل دوربین مدار بسته

میزان درآمد نصاب دوربین مدار بسته همانند دیگر مشاغل فنی از قبیل شغل برقکار ساختمان یا شغل پکیج دیواری وابسته به میزان تخصص و مهارت می باشد. به عبارتی هر چه میزان دانش و مهارت شما در این شغل بیشتر باشد پروژه های بیشتر و بزرگ تری را دریافت کرده یا به استخدام ارگان ها و  و بدین ترتیب درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

سرعت عمل، مشتری مداری، کیفیت ارائه خدمات، قیمت مناسب و رقابتی، تبلیغات برخی از دیگر عوامل مهم و تاثیر گذار بر میزان درآمد این شغل است.

به طور کلی می توان گفت میزان درآمد نصاب دوربین مدار بسته در هر ماه به طور متوسط ۶ تا ۱۲ میلیون تومان است. که این مبلغ در صورت بالا بردن سطح مهارت ها افزایش خواهد یافت.

چگونه وارد شغل فروش و نصب دوربین مدار بسته شویم؟

بازار کار نصب دوربین مدار بسته

همانطور که اشاره شد ورود به بازار کار شغل فروش و نصب دوربین مدار بسته نیازمند مدرک دانشگاه و تحصیلات آکادمیک نداشته و مانند دیگر مشاغل فنی برای ورود به بازار کار این شغل تنها کافیست مهارت های لازم برای نصب، تنظیم و سرویس انواع دوربین مدار بسته را به دست آورید.

برای یادگیری مهارت های مورد نیاز شغل دوربین مداربسته روش های گوناگونی وجود دارد. انتخاب روش یادگیری وابسته به هدف شما از یادگیری مباحث می باشد.

یادگیری دوربین مدار بسته از طریق شاگردی یا مطالعه کتاب و جزوه

بسیاری از افراد برای یادگیری مهارت های این شغل به مطالعه کتاب ها و جزوات آموزشی یا مشاهده ویدئوهای آموزشی بسنده می کنند. گروهی دیگر مدت زمانی را به شاگردی نزد نصاب دوربین مدار بسته می پردازند.

با توجه به تخصصی بودن نصب دوربین های مدار بسته این روش ها در صورتی که قصد ورود به بازارکار و درآمدزایی از این شغل را دارید توصیه نمی شود. زیرا نصب دوربین مستلزم رعایت نکات بسیاری است که که به طور کامل و تخصصی در این روش های یادگیری ارائه نمی گردد.

یادگیری شغل دوربین مداربسته از طریق شرکت در دوره آموزشی

در صورتی قصد ورود به بازار کار دوربین مدار بسته را دارید و می خواهید به صورت حرفه ای در این شغل به فعالیت بپردازید توصیه می کنیم بهترین آموزشگاه دوربین مدار بسته را شناسایی کرده و در دوره های آن ثبت نام نمایید.

در دوره های آموزش دوربین مدار بسته ضمن آموزش تخصصی این فرصت برای شما فراهم شده است تا به صورت عملی و در کارگاه هایی مجهز و نزدیک به محیط واقعی کار و زیر نظر اساتید متخصص و حرفه ای به نصب دوربین پرداخته و با صفر تا صد نکات نصب انواع دوربین آشنا شده و خود را برای ورود به بازار کار آماده نمایید.

ضمن اینکه در پایان این دوره ها مدرک معتبر فنی حرفه ای به شما ارائه شده و می توانید برای سازمان ها، کارخانجات، فروشگاه ها، بیمارستان ها و غیره رزومه ارسال کرده و به استخدام آنها در آیید.

حتما بخوانید: راهنمای جامع و تصویری استعلام گواهینامه فنی حرفه ای

سرمایه مورد نیاز برای ورود به شغل تعمیر، فروش و نصب دوربین مداربسته

برای ورود به بازار کار این شغل پس از یادگیری مهارت های مورد نیاز این شغل می بایست سرمایه ای را تهیه نمایید. هزینه های ورود به این شغل به چند بخش تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

هزینه آموزش نصب دوربین مداربسته

اولین هزینه ، هزینه آموزش است. هزینه دوره های دوربین مدار بسته در آموزشگاه های فنی حرفه ای حدود ۳ میلیون تومان است. دوره آموزش دوربین مدار بسته فنون برق با تخفیف ۴۰ درصدی با قیمت ۱۸۰۰۰۰۰ تومان (یک میلیون و هشتصد هزار تومان) به صورت کاملا تخصصی و عملی برگزار می گردد.

هزینه خرید ابزار و تجهیزات

ابزارهای مورد نیاز برای نصب دوربین های مدار بسته عبارتند از: دریل، انواع آچار، نردبان، پیچ گوشتی، دستگاه تست دوربین، کاتر، پله، مولتی متر، فنر سیم کشی که با مبلغی حدود ۵ تا ۱۵ میلیون تومان می توانید لوازم مورد نیاز را خریداری نمایید.

ابزار نصب دوربین مدار بسته

هزینه رهن یا اجاره مغازه دوربین مداربسته

در صورتی که قصد دارید به صورت شخصی مغازه دوربین مدار بسته راه اندازی نمایید هزینه های ورود به این شغل بالاتر خواهد شد. این هزینه وابسته به مکان انتخابی، موقعیت مکانی، متراژ متفاوت می باشد.

شغل دوربین مدار بسته جز مشاغلی است که وابستگی صد درصدی به مکان نداشته و می توانید برای شروع یک واحد کوچک را اجاره نمایید.

هزینه تبلیغات

یکی از مهم ترین فاکتورها برای موفقیت و جذب مشتری در بازار کار دوربین مدار بسته تبلیغات است. توصیه می کنیم به این موضوع اهمیت ویژه ای دهید، می توانید با چاپ تراکت یا بنر به معرفی خود بپردازید. یاد در شبکه های اجتماعی و کانال های مرتبط تبلیغ کنید. همچنین در سایت هایی مانند دیوار و شیپور به صورت رایگان آگهی ثبت کنید.

مزایا و معایب شغل نصب دوربین مدار بسته

در این مقاله به مزایا و معایب شغل نصاب دوربین های مداربسته اشاره می کنیم تا با آگاهی کامل این شغل را امتحان کنید.

 

مزایای شغل نصب دوربین مداربسته

 • عدم نیاز به مکان
 • داشتن سود متوسط
 • یادگیری آسان
 • استفاده فراوان

معایب شغل نصب دوربین مدار بسته

 • کار در ارتفاع
 • خطر ناشی از برق
 • تمیز نبودن و دریل کاری بالا
 • رقابت شدید در این شغل

هزینه تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته

هزینه تعمیر و نگهداری سیستم دوربین مداربسته وابسته به حجم کار و نوع مشکلی است که قرار است رفع گردد. در زیر برخی از این خرابی ها و مراحل اجرای کار را عنوان نمودیم:

 1. در مرحله اول دوربینی که دچار مشکل شده است را به واحد تعمیر ارسال می کنند و یک مبلغ توسط پیک از شما گرفته می شود سپس بعد از رسیدن به دست واحد تعمیرات بسته به خرابی هر قطعه قیمتی برای آن تخمین زده می شود.
 2. برای اینکه یک دوربین به درستی کار کند باید از آن به درستی نگهداری شود ما در زیر روش های نگهداری و درست استفاده کردن از دوربین ها را برای شما بیان می کنیم. نصب درست دوربین یکی از روش های درست نگهداری از دوربین ها است همچنین ما باید همیشه سیم ها و کابل های یک دوربین را بررسی کنیم تا این سیم ها در اثر هوا خوردگی یا نیش حیوانات آسیب نبیند.
 3. پیش تنظیمات و گشت زنی PTZ: اگر در دوربین ها سیستم PTZ وجود داشته باشد باید گشت زنی الگو ها مطابق با پروژه اولیه بررسی شود و گزارش نصب حتما بررسی شود تا از درستی آن اطمینان حاصل کنید.
 4. تمیز کردن دوربین ها: تمیز کردن دوربین ها یکی دیگر از روش های نگهداری از دوربین ها محسوب می شود که بهتر است حداقل دو بار در سال لنز دوربین را تمیز کنید البته این تمیز کردن بسته به شرایط آب هوایی دارد مثلا ممکن است در جایی گرد و غبار باشد یا برف وجود داشته باشد یا اینکه در اطراف دوربین پرندگان زندگی کنند به همین علت بهتر است بسته به شرایط محیطی به تمیز کردن دوربین ها بپردازید.
 5. تراکم : برخی دوربین ها ممکن است مشکل تراکم داشته باشند که در زمان بررسی آنها قابل مشاهده نیست مخصوصا اگر این تراکم در شب یا پس از بارندگی به وجود آمده باشد پس بهتر است بعد از بررسی ضبط ویدیو از اپراتور ها که در شغل دوربین مداربسته فعالیت دارند بخواهید که در صورت وجود مشکل تراکم آن را برطرف کنند.
 6. عملکرد IR: اگر این دوربین ها در انعکاس یا فیلتر برش مادون قرمز مشکل داشته باشند در این صورت ویدیو های ضبط شده را بررسی کرده تا در صورت بروز مشکل آن را حل کنید.
 7. به روز رسانی میان افزار ها: دوربین های IP دارای سیستم عاملی هستند که سرویس های مختلفی را اجرا میکنند که با بروزرسانی آنها مشکلات نرم افزاری رفع شده و امکان هک کردن دوربین را کم می کند.

هزینه سرویس هر یک از موارد بالا متفاوت است و نصاب و تعمیرکار قیمت جداگانه ای را برای هر یک مطرح خواهد نمود.

هزینه تعمیر و نگهداری دوربین مدار بسته

نرخ تعمیر و نصب هر ساله توسط اتحادیه سیستم های حفاظتی اعلام می شود.

هزینه نصب دوربین مداربسته

عوامل مختلفی می تواند در تعیین قیمت نصب دوربین های مدار بسته تاثیر بگذارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

 • تعداد دوربین های مدار بسته
 • نوع ساختمان و محل نصب دوربین ها برای مثال ساختمان اداری،تجاری، مسکونی یا … باشد
 • موقعیت جغرافیایی محل نصب دوربین ها برای مثال در بیرون شهر باشد یا داخل شهر باشد.
 • مسیر قرارگیری نصب کابل های دوربین
 • نوع دوربین های مدار بسته از نظر تکنولوژی

اگر بخواهیم یک میانگین برای نصب دوربین های مدار بسته برای شما بازگو کنیم می توان گفت برای دوربین های آنالوگ و AHD اجرت تقریبا ۲۰۰ هزار تومان و برای دوربین های دیجیتال بدون درنظر گرفتن هزینه های جانبی( کابل کشی و …) ۲۵۰ هزار تومان تخمین زده می شود.

در اصل هزینه نصب با توجه به دوربین، نوع کابل کشی، میزان ارتفاع و نیازهای مختلف دیگری متغیر است و بسته به نظرات کارفرما می تواند این هزینه متغیر باشد.

دوره نصب دوربین برای ورود به شغل نصب و تعمیر دوربین مدار بسته

ما در این مقاله سعی کردیم که آگاهی شما را نسبت به این شغل بالا ببریم و شما را با مزایا و معایب آن آشنا کنیم تا در زمانی که قصد داشتید در این حرفه کار کنید آگاهی های لازم درباره این شغل را بدانید و با دید بهتر وارد شغل دوربین مدار بسته شوید.
در این مقاله با شغل دوربین مدار بسته و راهنمای ورود و درآمدزایی از آن، بازار کار، مزاا و معایب و هزینه های آن آشنا شدید. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره دوربین های مدار بسته و نصب آنها به دست آورید، توصیه می کنیم در دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 نظر)

مقالات مرتبط

مراحل نصب دوربین مدار بسته

راهنمای جامع و تصویری مراحل نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته در دنیای امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و می تواند تاثیر چشمگیری در افزایش […]

مطالعه مقاله
انواع دوربین مدار بسته

معرفی انواع دوربین مدار بسته، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها

در دنیای مدرن امروز دوربین های مدار بسته نقش به سزایی در برقراری امنیت دارند. دوربین های مداربسته بر حسب […]

مطالعه مقاله
انتقال تصاویر دوربین مدار بسته

آموزش گام به گام انتقال تصویر دوربین مدار بسته

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی گوشی موبایل اندروید و آیفون و یا کامپیوتر یکی از مهم ترین موضوعات پس […]

مطالعه مقاله
اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر و لپ تاپ

چگونه دوربین مدار بسته را به کامپیوتر و لپ تاپ وصل کنیم؟

بدوربین مدار بسته یکی از لوازم مهم امنیتی بوده که بسیاری از افراد برای تامین امنیت و جلوگیری از سرقت […]

مطالعه مقاله