مقالات مرتبط

شغل دوربین مدار بسته

چگونه در شغل دوربین مدار بسته موفق شده و درآمد بالایی کسب کنیم؟

شغل دوربین مدار بسته یکی از مشاغل مهم و عالی در بازارکار امروز است که به دلیل استقبال گسترده افراد […]

مطالعه مقاله
مراحل نصب دوربین مدار بسته

راهنمای جامع و تصویری مراحل نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته در دنیای امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و می تواند تاثیر چشمگیری در افزایش […]

مطالعه مقاله
انواع دوربین مدار بسته

معرفی انواع دوربین مدار بسته، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها

در دنیای مدرن امروز دوربین های مدار بسته نقش به سزایی در برقراری امنیت دارند. دوربین های مداربسته بر حسب […]

مطالعه مقاله
اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر و لپ تاپ

چگونه دوربین مدار بسته را به کامپیوتر و لپ تاپ وصل کنیم؟

بدوربین مدار بسته یکی از لوازم مهم امنیتی بوده که بسیاری از افراد برای تامین امنیت و جلوگیری از سرقت […]

مطالعه مقاله
انتقال تصاویر دوربین مدار بسته

آموزش گام به گام انتقال تصویر دوربین مدار بسته

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی گوشی موبایل اندروید و آیفون و یا کامپیوتر یکی از مهم ترین موضوعات پس از نصب دوربین مدار بسته می باشد. با انتقال تصویر دوربین مداربسته قابلیت مشاهده تصاویر دوربین بر روی گوشی موبایل و از طریق بستر اینترنت امکان پذیر می گردد. این امر در مواقع مسافرت و سفرهای برون شهری و از فواصل بسیار دور نظارت مناسب و بهینه بر محل مورد نظر را به بهترین نحو محقق می سازد.

با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله از سری مقالات آموزش نصب دوربین مدار بسته به آموزش مرحله به مرحله انتقال تصاویر دوربین مدار بسته می پردازیم، با ما همراه باشید.

انتقال تصویر دوربین مدار بسته چیست؟

انتقال تصویر دوربین مداربسته یکی از مهارت های لازم برای ورود به شغل دوربین مدار بسته بوده و روشی است که از طریق آن می توان تصاویر انواع دوربین مدار بسته را بر روی لپ تاپ یا گوشی های هوشمند، از طریق اینترنت یا بدون اینترنت تصاویر ضبط شده دوربین مدار بسته را مشاهده کرد.

بر این اساس، با به نمایش درآمدن تصاویر دوربین های مدار بسته به وسیله گوشی های هوشمند، بستر و ساز و کار مناسب در جهت کنترل و مدیریت و تحت نظر قرار دادن واحدهای مسکونی، تجاری و اداری به بهترین نحو فراهم شده است.

انتقال تصویر دوربین مدار بسته

روش های انتقال تصویر دوربین مدار بسته

روش های گوناگونی برای انتقال تصویر دوربین های مدار بسته وجود دارد.

 • انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل
 • انتقال تصاویر دوربین مدار بسته روی کامپیوتر
 • انتقال تصویر دوربین های مدار بسته بدون اینترنت

برخی از رایج ترین روش های انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته می باشد. که در ادامه به صورت مرحله به مرحله به بررسی آن می پردازیم.

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی موبایل

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی موبایل

یکی از روش های کاربردی جهت مشاهده، کنترل و مدیریت تصاویر ضبط شده توسط دوربین انتقال آن ها بر روی گوشی موبایل است این روش بسیار کاربردی بوده و در پروژه های هوشمند سازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. انتقال تصاویر دوربین مداربسته بر روی موبایل مراحلی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

۱- نخستین قدم برای انتقال و مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته، فراهم کردن یک مودم جهت اتصال به اینترنت می باشد.

۲- در گام بعدی برخورداری از دستگاه های NVR یا DVR در جهت ضبط تصاویر بسیار تاثیرگذار و مؤثر می باشد. همچنین، به منظور انتقال تصویر دوربین های مدار بسته روی موبایل، نرم افزارهای متنوعی وجود دارند. بنابراین نرم افزار مربوط به انتقال تصویر روی موبایل را نصب کنید.

ناگفته نماند که نرم افزار انتخابی باید از سازگاری و همخوانی کامل با دستگاه های مزبور برخوردار باشد. سپس اقدام به نصب نرم افزار مورد نظر بر روی گوشی هوشمند می کنیم.

۳- پس از نصب نرم افزار موبایل، از طریق کابل HDMI یا DGA، امکان اتصال دستگاه DVR به نمایشگر را فراهم می آوریم.

۴- در مرحله بعدی اعمال تنظیمات مورد نظر بر روی DVR انجام می شود. همانند تصویر زیر بخش های مربوط به آدرس آی پی، HTTP Port ،Client port ،Default Gateway ،Subnet Mask را یادداشت نمایید.

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل

۵- در این مرحله می بایست تنظیمات مودم را انجام دهید. برای انجام تنظیمات در صفحه مرورگر وب آدرس IP مودم را وارد کنید (معمولاً به‌طور پیش‌فرض آی پی مودم ها ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ می‌باشد).

۶- یوزر نیم و پسورد را وارد کنید (معمولا به طور پیش فرض یوزرنیم admin و پسورد admin می باشد).

۷- در صفحه تنظیمات وارد منو Advanced Setup شده و گزینه NAT را انتخاب کنید.

۸- در صفحه نمایش داده شده در بخش Virtual Circuit از بین PVC0 تا PVC7 گزینه انتخابی را تغییر دهید، دقت داشته باشید که در صورت انتخاب گزینه درست ، موارد DMZ و Virtual Server نمایش داده می‌شوند.

۹- حالا نوبت Port Forwarding است. به یکی از دو روش Virtual Server یا DMZ این کار را انجام دهید.

۱۰- مرحله آخر از سری مراحل انتقال تصویر بر روی موبایل انجام تنظیمات موبایل می باشد. می توانید نرم افزار انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی موبایل را بر روی گوشی نصب کرده و با متصل کردن موبایل خود به شبکه اینترنت تصاویر ضبط شده را بر روی موبایل مشاهده نمایید.

نرم افزار انتقال تصویر دوربین های مدار بسته روی موبایل

انتقال و نصب دوربین مدار بسته بر روی موبایل آیفون

در این مرحله شما برای نصب شدن بر روی گوشی آیفون با اسکن کردن کد مربوطه می توانید برنامه ای مورد نظر را به نام XMEye دانلود کرده و به راحتی دوربین مدار بسته خود را در این نرم افزار بالا آورده و تصاویر مربوطه را مشاهده کنید.

اتصال دوربین به گوشی اندروید

برای اتصال به دوربین های مدار بسته در گوشی اندروید میتوان برنامه XMEye و ivideon را دانلود کرده و مراحل نصب آنها را انجام دهید. برنامه ivideon امکان پخش زنده با استفاده از اینترنت و ارسال مجدد انلاین صدا را دارد و همچنین دارای فضای ذخیره سازی ابری است که می توان در صورت حذف شدن یا از بین رفتن نوارهای نظارتی آن ها را بازیابی کرد البته در اکثر مواقع این گزینه برای کسانی که در ایران زندگی می کنند امکان پذیر نیست.

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل بدون نیاز به آی پی

از روش های جدید انتقال تصاویر در دوربین های مدار بسته انتقال بدون آی پی استاتیک است که این کار به روش ابری p2p روی موبایل ها و تبلت های هوشمند اندروید و آیفون قابل اجرا است تنظیم کردن این روش به آسانی است و نیازی به بهره گیری از آی پی استاتیک نیست.

در این روش با اسکن بارکد QR به دستگاه مربوطه می توان به آسانی دسترسی پیدا کرد البته باید این نکته را در نظر گرفت که همه این کارها بدون نیاز به برنامه های داینامیک، پروکسی و پورت فورواردینگ قابل انجام است، این نرم افزارها که با این روش کار می کنند باعث می شود که بتوان در صورت داشتن اینترنت به همه تصاویر مربوطه دسترسی پیدا کرد.

گام اول: نصب نرم افزار دوربین

در مرحله اول بعد از وارد شدن به منو روی گزینه Cloud کلیک کنید و بعد از وارد شدن به این قسمت سه عدد، کد QR مشاهده می کنید. کد اول برای دانلود نرم افزار بر روی گوشی آیفون است کد دوم برای گوشی های اندروید و کد سوم مربوط به سریال دستگاه ضبط کننده DVR است که برای شناساندن دستگاه در نرم افزارها استفاده می شود. در این مرحله شما به QR اول و دوم بسته به نوع گوشی خود نیاز دارید که می‌توانید بعد از اسکن کردن کد این نرم افزار را بر روی گوشی خود نصب کنید.

گام دوم: نصب نرم افزار اتصال دوربین مدار بسته بر روی گوشی

در این مرحله بعد از اسکن کردن و دانلود آن بر روی موبایل گزینه Login Free را زده و بعد از آن وارد قسمت Main Menu شوید و بعد از آن گزینه Device manager را انتخاب کرده و سپس گزینه Add Device را انتخاب کنید.

گام سوم:
 1. برای اتصال از طریق QR CODE بعد از اسکن کردن این کد یک صفحه برای شما باز می شود که در قسمت Alias یک نام به دلخواه خود انتخاب کرده و قسمت Link Mode را بر روی P2P قرار دهید.
 2. در ادامه برای یافتن گزینه Cloud ID باید سراغ DVR و Cloud ID رفته و بارکد موجود در آن بخش را اسکن کنید و یا بر روی خانه های شطرنجی کلیک کرده و بارکد موجود را کپی کرده و در قسمت مربوط بگذارید.
 3. در قسمت User lD یوزرنیم DVR را وارد کرده که در بسیاری از موارد کلمه admin در نظر گرفته می شود.
 4. در قسمت پسورد نیز باید پسورد dvr نیز همان کلمه admin در نظر گرفته می شود.
 5. در قسمت Max Channel باید تعداد دوربین ها را وارد کنید.
 6. و در انتها فرم Stream Type را روی گزینه Sub قرار و بعد روی گزینه + برای ثبت شدن کلیک کنید.
گام آخر:

در مرحله آخر شما بعد از انجام تمامی مراحل قادر به نصب دوربین مدار بسته بر روی گوشی خود هستید و می توانید بعد از وارد شدن به منوی اصلی گزینه Real time monitoring را انتخاب و نام انتخابی خود را که برای دوربین انتخاب کردید وارد کنید و بعد از آن به راحتی می توانید به این فیلم ها دسترسی پیدا کنید.

نرم افزار انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل

برای انتقال تصویر دوربین های مدار بسته بر روی موبایل می توان از نرم افزارهای گوناگون استفاده کرد. در این بخش به معرفی لیست نرم افزارهای مربوطه می پردازیم. بهترین برنامه های وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی:

 • نرم افزار Newham Studio
 • نرم افزار Perfect Surveillance
 • نرم افزار Xeoma
 • نرم افزار Security Eye
 • نرم افزار IVideon
 • نرم افزار Anycam
 • نرم افزار Deskshare IP Camera Viewer
 • نرم افزار Genius Vision
 • نرم افزار Agent DVR
 • نرم افزار ContaCam
 • نرم افزار XMeye
 • نرم افزار آلباترون
 •  نرم افزار IP Pro
 •  نرم افزار gDMSS Lite 
 •  نرم افزار TMeye

مطمئنا برنامه و اپلیکیشن های کاربردی دیگری برای انتقال و وصل کردن گوشی به دوربین مدار بسته وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی کامپیوتر

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی کامپیوتر

برای انتقال تصویر دوربین مدار بسته بر روی کامپیوتر همانند موبایل نیاز به دستگاه DVR یا NVR و اینترنت داریم.

 1. نخستین گام جهت انتقال و مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته بر روی pc (کامپیوتر) دسترسی به منوی تنظیمات دستگاه DVR یا NVR است. ابتدا وارد منو تنظیمات Setting یا Configuration شده و منو Network را انتخاب کنید.
 2. تیک DHCP را غیر فعال کنید.
 3. در بخش IP Address آدرس آی پی دستگاه DVR را وارد کنید. سایر اطلاعات لازم را همانند تصویر زیر یادداشت کنید.
 4. آدرس تنظیمات مودم را در مرورگر وب خود وارد کرده و با وارد کردن یوزر نیم و پسورد وارد منو تنظیمات مودم شوید.
 5. دستور virtual server- NAT- Advanced setup را انجام دهید.
 6. اطلاعات این بخش را همانند تصویر زیر یادداشت کنید.
 7. بر روی دکمه ذخیره (save) کلیک کنید. با انجام این مراحل اطلاعات مربوط به انتقال تصویر بر روی مودم شما ذخیره خواهد شد.
 8. DVR IP Address خود را در صفحه مرور گر وارد کنید و با وارد کردن وارد کردن User Name و Password مربوط DVR تصاویر را مشاهده کنید.

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی کامپیوتر

انتقال تصاویر دوربین مدار بسته بدون اینترنت

برای انتقال تصویر دوربین های مداربسته بدون استفاده از اینترنت روش های گوناگونی وجود دارد. شما می توانید از تکنولوژی وایرلس یا تکنولوژی شبکه برای انتقال تصاویر بدون اینترنت استفاده کنید.

انتقال تصویر با استفاده از وایرلس محدودیت هایی دارد به طور مثال در صورت انتقال تصویر به این روش تنها می توانید تا شعاع ۱۰۰ متر تصاویر را انتقال دهید. البته برای رفع این مشکل می توانید از آنتن های رادیویی استفاده کنید.

برای انتقال تصویر با استفاده از کابل شبکه نیز می بایست دوربین مورد استفاده از نوع ip باشد. در صورت استفاده از دوربین آنالوگ برای تبدیل داده‌های آنالوگ به دیجیتال می بایست از یک ویدئو سرور استفاده کنید.

نحوه اتصال به دوربین مدار بسته از راه دور بدون وای فای

 • انتقال با سیم: که در انتقال با سیم با استفاده از انواع کابل ها و فیبر نوری صورت گرفته می شود که این روش خیلی منطقی نیست و توجیه اقتصادی ندارد و هزینه های بسیاری دارد مخصوصا اینکه در مکان های دور انجام شود.
 • انتقال بی سیم: در روش دوم این انتقال با استفاده از بلوتوث و wifi، Infrared و آنتن های رادیویی صورت می گیرد که بلوتوث و اینفرارد برد های کوتاهی دارند.

همچنین با وجود اینکه wifi برد بیشتری دارد اما برد آن نیز برای مسافت های طولانی کاربرد ندارد و برد آن نیز به نسبت کم است.

اما برد آنتن های رادیویی به نسبت بیشتر است و این آنتن ها تقریبا تا امواج ۸ تا ۱۰ کیلومتری قادر به ارسال تصاویر هستند این روش نسبت به روش های قبلی رایج تر است.

اتصال دوربین مدار بسته به موبایل با وای فای

یک برنامه به نام‌ IP Webcam وجود دارد که شما می توانید بعد از نصب این برنامه دوربین مدار بسته را به شبکه وای فای وصل کرده و تصاویر زنده را تماشا کنید.

چگونه بدون خط تلفن دوربین مدار بسته را به گوشی وصل کنیم

برای این کار می توانید شبکه های بی سیم و سیمی که با هم هماهنگی داشته باشند و در مکان مشخصی این امکانات وجود داشته باشد را تهیه کنید.

جهت انجام این کار می توانیم بدون استفاده از اینترنت و یا خط تلفن در فاصله کم به شبکه بی سیم و WiFi و در فاصله زیاد به آنتن رادیویی و شبکه های ماهواره ای برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته روی موبایل اندروید و آیفون استفاده کنیم.

برای انتقال تصاویر بدون خط تلفن نیاز به دو عدد سیستم رادیویی داریم که سیستم اولی ویدیو ها را از مکان جمع آوری تصاویر ارسال کند و سیستم دومی این تصاویر را دریافت کند، اگر این سیستم ها دل مکان های درست خود نصب شوند دریافت و انتقال تصاویر بدون مشکلی انجام خواهد شد.

دوربین مدار بسته بدون نیاز به مودم

گاهی این سوال در ذهن ما به وجود می آید که آیا می‌توانیم بدون نیاز به wifi یا مودم به دوربین را راه اندازی کرد یا با آن کار کرد که در جواب این سوال باید گفت بله برخی دوربین های امنیتی بدون داشتن اینترنت نیز قادر به راه اندازی هستند و ویدیو ها و تصاویر ضبط شده در حافظه محلی آن مانند کارت (میکرو اس دی) ذخیره می شوند.

آموزش نصب و انتقال تصویر دوربین مدار بسته بر روی موبایل در فنون برق

در مقاله فوق صفر تا صد انتقال تصویر دوربین مدار بسته بر روی گوشی آیفون و اندروید و همچنین کامپیوتر را آموزش دادیم و سپپس به بررسی تنظیمات dvr دوربین جهت دیدن تصاویر در گوشی پرداختیم. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید، توصیه می کنیم در دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید. 

3/5 - (2 نظر)

مقالات مرتبط

شغل دوربین مدار بسته

چگونه در شغل دوربین مدار بسته موفق شده و درآمد بالایی کسب کنیم؟

شغل دوربین مدار بسته یکی از مشاغل مهم و عالی در بازارکار امروز است که به دلیل استقبال گسترده افراد […]

مطالعه مقاله
مراحل نصب دوربین مدار بسته

راهنمای جامع و تصویری مراحل نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته در دنیای امروز از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و می تواند تاثیر چشمگیری در افزایش […]

مطالعه مقاله
انواع دوربین مدار بسته

معرفی انواع دوربین مدار بسته، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها

در دنیای مدرن امروز دوربین های مدار بسته نقش به سزایی در برقراری امنیت دارند. دوربین های مداربسته بر حسب […]

مطالعه مقاله
اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر و لپ تاپ

چگونه دوربین مدار بسته را به کامپیوتر و لپ تاپ وصل کنیم؟

بدوربین مدار بسته یکی از لوازم مهم امنیتی بوده که بسیاری از افراد برای تامین امنیت و جلوگیری از سرقت […]

مطالعه مقاله