چگونه در بازار کار شغل کولر گازی موفق شویم؟

5 دقیقه زمان مطالعه

آیا شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به فعالیت در شغل نصب کولر گازی یا شغل تعمیرات کولر گازی هستید؟ یا در این شغل مشغول به کار بوده و قصد دارید نصاب و تعمیرکار حرفه ای کولر گازی شوید؟ در صورتی که پاسخ مثبت است به شما اطمینان می دهیم که شغل کولر گازی یکی از بهترین و پولسازترین مشاغل آزاد فنی در ایران و سایر کشورها می باشد.

شغل کولر گازی

با توجه به بازار کار شغل نصب و تعمیرات کولر گازی که بسیار عالی و درآمدزا می باشد در این مقاله از سری مقالات آموزش کولر گازی قصد داریم به بررسی جامع این شغل بپردازیم، با ما همراه باشید.

در این مطلب می خوانید:

معرفی شغل کولر گازی

شغل نصب و تعمیرات کولر گازی یکی از مشاغل پردرآمد فنی می باشد. نصاب و تعمیرکار کولر گازی می بایست کلیه مهارت های لازم برای نصب انواع برندها و مدل های کولر گازی، سرویس کولر گازی، تعمیرات و عیب یابی انواع مشکلات کولر گازی، تعویض قطعات و غیره را داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده متخصص کولر گازی می بایست با جوشکاری، سیم کشی و کابل کشی نیز آشنا بوده و دستورالعمل های ایمنی در کار را به خوبی بشناسد و آنها هنگام نصب و تعمیرات کولر به کار گیرد.

شغل نصب و تعمیرات کولر گازی از جمله مشاغل آزاد پرطرفدار و پولساز در کشور است که امروزه با توجه به افزایش ساخت و ساز ها و تقاضا برای نصب کولر گازی رونق بسیار یافته و متخصصان این رشته از درآمد و بازار کاری عالی برخوردار می باشند.

بازار کار شغل کولر گازی

بررسی بازار کار شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

امروزه با توجه به مزایای بسیار کولر گازی در مقایسه با دیگر سیستم های تهویه مطبوع این وسیله جایگزین دیگر لوازم مانند کولر آبی، پنکه، فن کویل و غیره شده است و کمتر ساختمانی را می توان دید که برای تهویه ساختمان از این وسیله استفاده نکند.

با توجه به رشد ساختمان سازی و افزایش پروژه های ساختمانی در کشور، همچنین نیازمندی آنها به کولر گازی برای تهویه ساختمان بدون شک بازار کار نصب و تعمیرات کولر گازی آینده روشنی خواهد داشت.

از آنجایی که نصب و تعمیرات کولر گازی امری تخصصی بوده و تنها افرادی که از تخصص لازم برخوردار باشند می توانند در این بازار به موفق دست یابند بنابراین بازار کار این شغل اشباع نشده و می توانید با کسب مهارت های لازم این حرفه وارد بازارکار شده و از درآمد خوبی برخوردار شوید.

حتماً بخوانید: علت یخ زدن کولر گازی چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

درآمد شغل نصب و تعمیرات کولر گازی چقدر است؟

میزان درآمد نصب و تعمیرات کولر گازی تحت تاثیر عوامل گوناگونی می باشد. مهم ترین عامل تاثیر گذار بر میزان درآمد نصاب و تعمیرکار کولر گازی سطح دانش و تخصص وی می باشد.

به طور کلی هر چه میزان دانش و مهارت افزایش یابد بدون شک درآمد نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین برای آن که درآمد بالایی از این شغل کسب کنید توصیه می کنیم سطح مهارت خود را بالا برید.

مشتری مداری، قیمت رقابتی، کیفیت ارائه خدمات، تبلیغات،  سرعت عمل، خوش قولی از دیگر عوامل تاثیر گذار بر درآمد این شغل می باشد.

به طور کلی متوسط درآمد شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی 7 تا 15 میلیون تومان در ماه می باشد که این مبلغ با رعایت و توجه به موارد ذکر شده قابلیت افزایش دارد.

تعرفه خدمات کولر گازی چقدر است؟

تعرفه خدمات کولر گازی متناسب با نوع فعالیت و میزان آسانی یا سختی و تخصصی بودن متفاوت می باشد. به طور مثال تعرفه سرویس کامل کولر گازی با تعرفه شستشو یا شارژ گاز کولر گازی متفاوت می باشد.

در جدول زیر لیست تعرفه خدمات کولر گازی با جزئیات ارائه شده است.

تعرفه خدمات کولر گازی
تعرفه خدمات کولر گازی

مهارت های مورد نیاز شغل کولر گازی

همانطور که اشاره شد نصب و تعمیرات کولر گازی امری تخصصی بوده و نصاب و تعمیرکار کولر گازی می بایست مهارت های مورد نیاز این شغل را فرا بگیرد. برخی از مهم ترین مهارت لازم شغل پکیج دیواری عبارتند از:

 • آشنایی با انواع کولر گازی
 • مهارت در نصب یونیت داخلی و خارجی انواع کولر گازی
 • شناخت ابزار و تجهیزات نصب کولر گازی و طرز کار آنها
 • مهارت کار کردن لوله مسی اعم از بریدن، دلاله کردن، گشاد کردن و خم کردن
 • توانایی شارژ گاز کولر
 • آشنایی با قطعات کولر گازی و طرز کار هر یک از آنها
 • شستشو کولر گازی
 • مهارت در جوشکاری
 • مهارت در سیم کشی، کابل کشی و داکت کشی مدارهای کولر گازی
 • مهارت در سوهان کاری و سوراخ کاری قطعات
 • مهارت در سرویس کولر گازی و عیب یابی و تعمیر قطعات کولر گازی
 • مهارت در تعویض قطعات مکانیکی و الکتریکی کولر گازی
 • مهارت در عیب یابی و تعمیرات سرما ساز کولر گازی
 • مهارت در تعمیر و عیب یابی برد الکترونیک کولر گازی
وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی
وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی

وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی

نصاب و تعمیر کار کولر گازی وظایف گوناگونی را بر عهده دارد که می بایست به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی آنها را انجام دهد، برخی از مهم ترین وظایف تعمیرکار و نصاب کولر گازی که بیشتر افراد برای این موارد به آنها مراجعه می کنند عبارتند از:

 • شارژ کامل گاز کولر گازی
 • رفع لرزش یونیت داخلی و خارجی کولر گازی
 • تعویض کمپرسور، کنتاکتور،  لوله مویی، شیر برقی، فیلتر درایر ، خازن کولر گازی
 • رفع نشتی گاز کولر گازی و وکیوم آن
 • تعمیر برد کولر گازی
 • نصب یونیت داخلی کولر گازی
 • نصب یونیت خارجی کولر گازی
 • نصب فیوز مینیاتوری ، پایۀ زمینی کولر گازی
 • کابل کشی، لوله کشی، سیم کشی، داکت کشی کولر گازی
 • تخلیه آب درین
 • شستشوی کامل مدار کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولر گازی

ابزار مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی

یکی از مهم ترین اصول برای نصب صحیح کولر گازی و عیب یابی آن شناخت ابزار مناسب این حرفه می باشد. زیرا در صورت استفاده از ابزار نامناسب امکان خراب شدن قطعات این دستگاه شده و ممکن است نصب و تعمیرات به طور صحیح صورت نگیرد.

در جدول زیر لیست وسایل لازم برای نصب و تعمیر کولر گازی ذکر شده است.

ابزار نصب و تعمیرات کولر گازی
ابزار مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی

چگونه نصاب و تعمیرکار حرفه ای کولر گازی شویم؟

از آنجایی که شغل کولر گازی مانند بسیاری از مشاغل دیگر فنی مانند شغل پکیج دیواری که در مقاله پیشین به بررسی آن پرداختیم شغلی تخصصی بوده بنابراین برای ورود به بازار کار کولر گازی و فعالیت در این شغل می بایست ابتدا مهارت های مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی را فرا بگیرید.

برای کسب مهارت های مورد نیاز این شغل روش های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم:

روش اول: یادگیری نصب و تعمیرات کولر گازی از طریق شاگردی

یکی از روش های معمول برای یادگیری مهارت های این شغل شاگردی نزد استاد ماهر کولر گازی و یادگیری نصب و تعمیرات کولر گازی می باشد. این روش نیازمند مدت زمان طولانی 6 تا 12 ماه می باشد، ضمن اینکه مدرک معتبری به شما ارائه نمی گردد.

روش دوم: یادگیری کولر گازی از طریق شرکت در دوره های فنی حرفه ای

روش دیگر برای کسب تخصص ها و مهارت های مورد نیاز این شغل، شرکت در دوره های آموزش کولر گازی در آموزشگاهی معتبر است.

آموزشگاهی که به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی به آموزش صفر تا صد نصب و تعمیرات کولر گازی پرداخته و در انتها با ارائه مدرک معتبر فنی و مشاوره های لازم شما را برای ورود به بازار کار شغل کولر گازی آماده نماید.

در آموزشگاه فنون برق دوره های آموزش کولر گازی فنی حرفه ای زیر نظر سازمان فنی حرفه ای به صورت کاملا عملی و تخصصی برگزار می شود. این دوره ها شامل آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد.

در دوره های آموزش نصب کولر گازی، صفر تا صد طریقه نصب کولر گازی به صورت کاملا عملی و مرحله به مرحله آموزش داده می شود. کارآموزان در این دوره به صورت عملی نصب کولر گازی را تمرین کرده و با تمامی نکات نصب آشنا می شوند.

در دوره های تعمیر کولر گازی نیز کلیه مشکلات و کدهای خطا کولر گازی بررسی شده و طریقه عیب یابی و تعمیرات انواع مشکلات کولر گازی آموزش داده می شود.

مزیت شرکت در دوره های آموزشی در مقایسه با روش شاگردی مدت زمان کوتاه یادگیری و مدرک فنی می باشد. بنابراین توصیه ما به شما عزیزان شرکت در دوره های فنی برای یادگیری مهارت های این شغل می باشد.

مقاله فوق از دسته مقالات راهنمای مشاغل می باشد در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید توصیه می کنیم در دوره آموزش کولر گازی آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

دوره آموزش کولر گازی
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *