مقالات مرتبط

علت روشن نشدن کولرگازی

علت روشن نشدن کولرگازی

روشن نشدن کولر گازی مشکلی است که به دلایل زیادی مربوط می‌ شود. عیب یابی و تعیین مشکل باید توسط […]

مطالعه مقاله
راهنمای جامع مشکلات کولر گازی

راهنمای جامع مشکلات کولر گازی

 امروزه همه ما شاهد استفاده زیاد از وسایل سرمایشی و گرمایشی هستیم به عبارتی استفاده از این تجهیزات نسبت به […]

مطالعه مقاله
مشخصات کولرگازی ایران رادیاتور

مشخصات کولرگازی ایران رادیاتور

یکی از مشخصات کولر گازی ایران رادیاتور توان قدرت و هوادهی بسیار مناسب است. باید گفت داشتن چنین ویژگی منجر […]

مطالعه مقاله
بررسی جامع علت خاموش شدن کولر گازی

بررسی جامع علت خاموش شدن کولر گازی

سرویس به موقع و تعویض قطعات معیوب کولر گازی در افزایش راندمان دستگاه و افزایش طول عمر سایر قطعات آن […]

مطالعه مقاله
شغل کولر گازی

معرفی کامل شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

انتخاب مسیر شغلی درست می‌تواند تا حد زیادی آینده شما را تامین کند. شغل تعمیر و نصب کولر گازی یکی از مشاغل پر طرفدار و پر درآمد مربوط به مشاغل فنی است. داشتن اطلاعات درباره بازار کار و درآمد این شغل لازمه کسی است که قصد ورود به این حرفه را دارد. پس اگر شما علاقه مند به یادگیری هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

شغل کولر گازی

با توجه به بازار کار شغل نصب و تعمیرات کولر گازی که بسیار عالی و درآمدزا است، در این مقاله از سری مقالات آموزش نصب کولر گازی قصد داریم به بررسی جامع این شغل بپردازیم، با ما همراه باشید. 

معرفی شغل کولر گازی

شغل نصب و تعمیرات کولر گازی یکی از مشاغل پردرآمد فنی می‌باشد. نصاب و تعمیرکار کولر گازی می‌بایست کلیه مهارت های لازم برای نصب انواع برندها و مدل های کولر گازی، سرویس کولر گازی، تعمیرات و عیب یابی انواع مشکلات کولر گازی، تعویض قطعات و غیره را داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده متخصص کولر گازی می بایست با جوشکاری، سیم کشی و کابل کشی نیز آشنا بوده و دستورالعمل های ایمنی در کار را به خوبی بشناسد و آنها هنگام نصب و تعمیرات کولر به کار گیرد.

شغل نصب و تعمیرات کولر گازی از جمله مشاغل آزاد پرطرفدار و پولساز در کشور است که امروزه با توجه به افزایش ساخت و ساز ها و تقاضا برای نصب کولر گازی رونق بسیار یافته و متخصصان این رشته از درآمد و بازار کاری عالی برخوردار می باشند.

بازار کار شغل کولر گازی

بررسی بازار کار شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

امروزه با توجه به مزایای بسیار کولر گازی در مقایسه با دیگر سیستم های تهویه مطبوع این وسیله جایگزین دیگر لوازم مانند کولر آبی، پنکه، فن کویل و غیره شده است و کمتر ساختمانی را می توان دید که برای تهویه ساختمان از این وسیله استفاده نکند.

با توجه به رشد ساختمان سازی و افزایش پروژه های ساختمانی در کشور، همچنین نیازمندی آنها به کولر گازی برای تهویه ساختمان بدون شک بازار کار نصب و تعمیرات کولر گازی آینده روشنی خواهد داشت.

از آنجایی که نصب و تعمیرات کولر گازی امری تخصصی بوده و تنها افرادی که از تخصص لازم برخوردار باشند می توانند در این بازار به موفق دست یابند بنابراین بازار کار این شغل اشباع نشده و می توانید با کسب مهارت های لازم این حرفه وارد بازارکار شده و از درآمد خوبی برخوردار شوید.

درآمد شغل نصب و تعمیرات کولر گازی چقدر است؟

میزان درآمد نصب و تعمیرات کولر گازی تحت تاثیر عوامل گوناگونی می باشد. مهم ترین عامل تاثیر گذار بر میزان درآمد نصاب و تعمیرکار کولر گازی سطح دانش و تخصص وی می باشد.

به طور کلی هر چه میزان دانش و مهارت افزایش یابد بدون شک درآمد نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین برای آن که درآمد بالایی از این شغل کسب کنید توصیه می کنیم سطح مهارت خود را بالا برید.

مشتری مداری، قیمت رقابتی، کیفیت ارائه خدمات، تبلیغات،  سرعت عمل، خوش قولی از دیگر عوامل تاثیر گذار بر درآمد این شغل می باشد.

درآمد تعمیرات کولر گازی

نصب و تعمیر اسپیلت شغلی پر درآمد

درآمد تعمیرات کولر گازی

کولر های گازی که امروزه به پر مصرف ترین وسایل سرمایشی تبدیل شده اند و در محیط و اماکن بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند.

اما این وسیله ها گاهی ممکن است با ایراداتی روبه رو شوند و به تعمیر گرانی که در این حوزه اختصاص دارند، نیاز پیدا کنند.

ممکن است سوال افرادی که قصد ورود به این حوزه را دارند این باشد که درآمد تعمیرات کولر گازی چه میزان است؟

طبق تحقیقات انجام شده، این شغل توانسته به راحتی نظر اکثریت افراد را به دلیل در آمد خوبی که دارد جلب نماید.

این شغل نه تنها در سراسر جهان بلکه در کشور ما نیز در آمد و وجهه بالایی دارد و افراد با داشتن تخصص کافی می توانند در مدت زمان اندکی به در آمدی تصاعدی دست یابند.

آمار ها نشان از این دارد که متوسط درآمد این شغل چیزی ما بین ۷ تا ۱۵ میلیون تومان در ماه می باشد؛ البته این امر می تواند با توجه به عواملی افزایش نیز یابد.

افراد می توانند برای معرفی و گسترش حوزه کاری خویش اقدام به تبلیغ نمایند تا افراد با میزان مهارت آن ها آشنا شوند و بتوانند کار خویش را به آن ها محول سازند.

درآمد نصاب کولر گازی

به هنگام فرا رسیدن روز های گرم سال، تقاضا برای نصب وسایل سرمایشی افزایش می یابد؛ در این هنگام افرادی که به نصب این کولرها اشتغال دارند قادرند به درآمدی بالا دست یابند.

این شغل در کشور ما، در زمره ی پیشه هایی قرار می گیرد که علاقه مندان مختص به خویش را دارد و روزانه افراد بسیاری تلاش می کنند که در این حوزه به مهارت هایی دست یابند.

افراد با یادگیری و اشتغال در این زمینه می توانند آینده شغلی خویش را تضمین نمایند و به سرمایه ای تصاعدی دست پیدا کنند.

درآمد نصاب کولر گازی به فاکتور های متعددی همچون موارد زیر بستگی دارد:

 • داشتن مهارت و تخصص کافی: هرچقدر مهارت شما در این شغل بیشتر باشد، طبیعتا قادر خواهید بود اعتماد افراد بیشتری را به خویش جلب کنید.
 • داشتن روحیه ریسک پذیری و نیز قدرت تحمل بالا می تواند باعث رشد درآمد فرد شود.

به طور معمول درآمد افراد شاغل در آن تا ۲۰ میلیون تومان در ماه نیز خواهد رسید به این شرط که تمامی موارد بالا را دارا باشید.

به طور کلی متوسط درآمد شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی ۱۶ تا ۲۶ میلیون تومان در ماه می باشد که این مبلغ با رعایت و توجه به موارد ذکر شده قابلیت افزایش دارد.

درآمد نصب و تعمیر اسپیلت

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد اسپیلت‌ها از محبوب ترین کولر های گازی هستند. اسپیلت ها از دو بخش تشکیل می‌شوند پنل داخلی و خارجی. پنل داخلی داخل ساختمان و پنل خارجی در خارج از محیط تعبیه می‌شود. پیچیدگی و تخصصی بودن این حرفه موجب افزایش تقاضا برای این حرفه شده است در نتیجه درآمد این حرفه تحت تاثیر این تقاضا افزایش پیدا می‌کند. طبق آمار و بررسی ها میانگین درآمد تعمیرکار کولرگازی اسپیلت بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان در ماه متغیر است. افزایش تبلیغات در این حرفه مانند مشاغل دیگر در بالا بردن درآمد تاثیر بسزایی خواهد داشت.

تعرفه خدمات کولر گازی چقدر است؟

تعرفه خدمات کولر گازی متناسب با نوع فعالیت و میزان آسانی یا سختی و تخصصی بودن متفاوت می باشد. به طور مثال تعرفه سرویس کامل کولر گازی با تعرفه شستشو یا شارژ گاز کولر گازی متفاوت می باشد.

در جدول زیر لیست تعرفه خدمات کولر گازی با جزئیات ارائه شده است.

نرخ اتحادیه تعمیر کولر گازی

گاهی مواقع وسایل سرمایشی مثل کولر گازی دچار ایرادات و اشکالاتی می شوند و بدین خاطر برای این کار وجود تعمیر گرانی را می طلبد.

اینک اتحادیه ها این امکان را برای افراد مهیا نموده اند تا هزینه ی اضافه ای را بابت این امر صرف نماید.

نرخ اتحادیه در استان ها با همدیگر مختلف می باشد و بدین صورت نیست که تعمیر این وسیله ها یکسان باشد برای مثال در استان تهران:

 • تعمیرکاران برای تعویض کنتاکتور این وسیله قیمتی حدود ۱۴۰۰۰۰تومان از افراد می گیرند.
 • اگر افراد مایل باشند که روغن کمپرسور کولر گازی خویش را به شکل کامل تعویض نمایند بهای آن به ارزش ۱۸۰۰۰۰ تومان خواهد بود.
 • اما اگر بخواهید وسیله سرمایشی خویش را به طور کامل سرویس کنید قیمت آن مابین ۳۰۰۰۰۰ تومان تا ۳۵۰۰۰۰ تومان خواهد رسید.

تعرفه خدمات کولر گازی ۱۴۰۲

پیشتر در مورد نرخ اتحادیه ها برای تعمیر و نصب کولر های گازی سخن گفتیم؛ اینک تعرفه خدمات کولر گازی ۱۴۰۲ را برای عزیزان مخاطب بیان خواهیم کرد.

مطابق با بررسی های انجام شده تعرفه ی خدمات نصب و تعمیر این نوع وسایل در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال پیش تغییر چندانی نداشته است.

مهارت های مورد نیاز شغل کولر گازی

همانطور که اشاره شد نصب و تعمیرات کولر گازی امری تخصصی بوده و نصاب و تعمیرکار کولر گازی می بایست مهارت های مورد نیاز این شغل را فرا بگیرد. برخی از مهم ترین مهارت لازم شغل پکیج دیواری عبارتند از:

 • آشنایی با انواع کولر گازی
 • مهارت در نصب یونیت داخلی و خارجی انواع کولر گازی
 • شناخت ابزار و تجهیزات نصب کولر گازی و طرز کار آنها
 • مهارت کار کردن لوله مسی اعم از بریدن، دلاله کردن، گشاد کردن و خم کردن
 • توانایی شارژ گاز کولر
 • آشنایی با قطعات کولر گازی و طرز کار هر یک از آنها
 • شستشو کولر گازی
 • مهارت در جوشکاری
 • مهارت در سیم کشی، کابل کشی و داکت کشی مدارهای کولر گازی
 • مهارت در سوهان کاری و سوراخ کاری قطعات
 • مهارت در سرویس کولر گازی و عیب یابی و تعمیر قطعات کولر گازی
 • مهارت در تعویض قطعات مکانیکی و الکتریکی کولر گازی
 • مهارت در عیب یابی و تعمیرات سرما ساز کولر گازی
 • مهارت در تعمیر و عیب یابی برد الکترونیک کولر گازی
وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی
وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی

وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی

نصاب و تعمیر کار کولر گازی وظایف گوناگونی را بر عهده دارد که می بایست به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی آنها را انجام دهد، برخی از مهم ترین وظایف تعمیرکار و نصاب کولر گازی که بیشتر افراد برای این موارد به آنها مراجعه می کنند عبارتند از:

 • شارژ کامل گاز کولر گازی
 • رفع لرزش یونیت داخلی و خارجی کولر گازی
 • تعویض کمپرسور، کنتاکتور،  لوله مویی، شیر برقی، فیلتر درایر ، خازن کولر گازی
 • رفع نشتی گاز کولر گازی و وکیوم آن
 • تعمیر برد کولر گازی
 • نصب یونیت داخلی کولر گازی
 • نصب یونیت خارجی کولر گازی
 • نصب فیوز مینیاتوری ، پایۀ زمینی کولر گازی
 • کابل کشی، لوله کشی، سیم کشی، داکت کشی کولر گازی
 • تخلیه آب درین
 • شستشوی کامل مدار کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولر گازی

ابزار مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی

یکی از مهم ترین اصول برای نصب صحیح کولر گازی و عیب یابی آن شناخت ابزار مناسب این حرفه می باشد. زیرا در صورت استفاده از ابزار نامناسب امکان خراب شدن قطعات این دستگاه شده و ممکن است نصب و تعمیرات به طور صحیح صورت نگیرد.

ابزار مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی

در جدول زیر لیست وسایل لازم برای نصب و تعمیر کولر گازی ذکر شده است.

چگونه نصاب و تعمیرکار حرفه ای کولر گازی شویم؟

از آنجایی که شغل کولر گازی مانند بسیاری از مشاغل دیگر فنی مانند شغل پکیج دیواری که در مقاله پیشین به بررسی آن پرداختیم، شغلی تخصصی بوده بنابراین برای ورود به بازار کار کولر گازی و فعالیت در این شغل می بایست ابتدا مهارت های مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی را فرا بگیرید.

برای کسب مهارت های مورد نیاز این شغل روش های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم:

روش اول: یادگیری نصب و تعمیرات کولر گازی از طریق شاگردی

یکی از روش های معمول برای یادگیری مهارت های این شغل شاگردی نزد استاد ماهر کولر گازی و یادگیری نصب و تعمیرات کولر گازی می باشد. این روش نیازمند مدت زمان طولانی ۶ تا ۱۲ ماه می باشد، ضمن اینکه مدرک معتبری به شما ارائه نمی گردد.

روش دوم: یادگیری کولر گازی از طریق شرکت در دوره های فنی حرفه ای

روش دیگر برای کسب تخصص‌ها و مهارت‌های مورد نیاز این شغل، شرکت در دوره‌های آموزش کولر گازی در آموزشگاهی معتبر است.

آموزشگاهی که به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی به آموزش صفر تا صد نصب و تعمیرات کولر گازی پرداخته و در انتها با ارائه مدرک معتبر فنی و مشاوره های لازم شما را برای ورود به بازار کار شغل کولر گازی آماده نماید.

در آموزشگاه فنون برق دوره های آموزش کولر گازی فنی حرفه ای زیر نظر سازمان فنی حرفه ای به صورت کاملا عملی و تخصصی برگزار می شود. این دوره ها شامل آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد. در دوره های آموزش نصب کولر گازی، صفر تا صد طریقه نصب کولر گازی به صورت کاملا عملی و مرحله به مرحله آموزش داده می شود. کارآموزان در این دوره به صورت عملی نصب کولر گازی را تمرین کرده و با تمامی نکات نصب آشنا می شوند. در دوره های تعمیر کولر گازی نیز کلیه مشکلات و کدهای خطا کولر گازی بررسی شده و طریقه عیب یابی و تعمیرات انواع مشکلات کولر گازی آموزش داده می شود. مزیت شرکت در دوره های آموزشی در مقایسه با روش شاگردی مدت زمان کوتاه یادگیری و مدرک فنی می باشد. بنابراین توصیه ما به شما عزیزان شرکت در دوره های فنی برای یادگیری مهارت های این شغل می باشد.

یادگیری کولر گازی از طریق شرکت در دوره های فنی حرفه ای

معایب شغل تعمیرات کولر گازی

امروزه استفاده از کولر گازی ها که با نام اسپیلت نیز شناخته می شوند در میان افراد افزایش چشمگیری داشته است و افراد بسیاری به نصب این وسیله همت گماشته اند.

به طور قطع هر شغلی در کنار مزایای فراوان آن، ایراداتی نیز دارا است؛ معایب شغل تعمیرات کولر گازی کم و انگشت شمار می باشند از جمله:

در وهله اول این شغل ممکن است با ریسک و نیز ضررهایی همراه باشد بدین معنی که شما اگر مهارت و یا تخصص کافی در آن نداشته باشید شاید سرمایه خود را از دست بدهید.

افرادی که قصد اشتغال در این پیشه را دارند باید این مورد را مد نظر قرار دهند که در حوزه کاری خویش، مطمئنا رقیبان بسیاری وجود دارند پس باید قدرت تحمل و صبر خود را افزایش دهند.

مورد دیگر این است شما باید دوره های متفاوتی را سپری نمایید تا بتوانید خود را در این حوزه متخصص قلمداد کنید و نظر افراد را به خویش جلب نمایید.

نتیجه گیری

در این مطلب به صفر تا صد شغل تعمیرات و نصب کولر گازی پرداختیم. روش ورود به این شغل، بازار کار، درآمد، اجرت نصب و تعمیر اسپیلت طبق تعرفه سال ۱۴۰۳، معایب حرفه نصاب کولر از جمله مواردی بودند که توضیح دادیم.
مقاله فوق از دسته مقالات راهنمای مشاغل می باشد در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید توصیه می کنیم در دوره آموزش کولر گازی آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

4/5 - (5 نظر)

مقالات مرتبط

علت روشن نشدن کولرگازی

علت روشن نشدن کولرگازی

روشن نشدن کولر گازی مشکلی است که به دلایل زیادی مربوط می‌ شود. عیب یابی و تعیین مشکل باید توسط […]

مطالعه مقاله
راهنمای جامع مشکلات کولر گازی

راهنمای جامع مشکلات کولر گازی

 امروزه همه ما شاهد استفاده زیاد از وسایل سرمایشی و گرمایشی هستیم به عبارتی استفاده از این تجهیزات نسبت به […]

مطالعه مقاله
مشخصات کولرگازی ایران رادیاتور

مشخصات کولرگازی ایران رادیاتور

یکی از مشخصات کولر گازی ایران رادیاتور توان قدرت و هوادهی بسیار مناسب است. باید گفت داشتن چنین ویژگی منجر […]

مطالعه مقاله
بررسی جامع علت خاموش شدن کولر گازی

بررسی جامع علت خاموش شدن کولر گازی

سرویس به موقع و تعویض قطعات معیوب کولر گازی در افزایش راندمان دستگاه و افزایش طول عمر سایر قطعات آن […]

مطالعه مقاله