معرفی کامل شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

5 دقیقه زمان مطالعه

انتخاب مسیر شغلی درست می‌تواند تا حد زیادی آینده شما را تامین کند. شغل تعمیر و نصب کولر گازی یکی از مشاغل پر طرفدار و پر درآمد مربوط به مشاغل فنی است. داشتن اطلاعات درباره بازار کار و درآمد این شغل لازمه کسی است که قصد ورود به این حرفه را دارد. پس اگر شما علاقه مند به یادگیری هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

شغل کولر گازی

با توجه به بازار کار شغل نصب و تعمیرات کولر گازی که بسیار عالی و درآمدزا است، در این مقاله از سری مقالات آموزش نصب کولر گازی قصد داریم به بررسی جامع این شغل بپردازیم، با ما همراه باشید.

انواع کولر گازی

کولر گازی از متداول ترین و پرکاربرد ترین سیستم‌های تهویه مطبوع است که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی اداری تجاری مسکونی و … استفاده می‌شود. با توجه به مزایایی که این وسیله دارد بیشتر افراد آن را به کولر های آبی و پنکه ترجیح می‌‎دهند. کولر های گازی طبق سیستم تبرید کار می‌کنند و بعد از گرفتن گرمای موجود در محیط آن را از بین می‌برد و با تبدیل آن به سرما محیط خانه را خنک می‌کنند. کولر های گازی در انواع مختلف یک تکه دو تکه و چند تکه تولید می‌شوند. معمول ترین و پرطرفدار ترین کولرهای گازی که مورد استفاده قرار می‌گیرد اسپیلت ها هستند که علاوه بر ظاهر زیبا و کاربرد فراوانی که دارند در فصول سرد نیز می‌توان از آن‌ها به عنوان وسیله گرمایشی استفاده کرد.

معرفی شغل کولر گازی

شغل نصب و تعمیرات کولر گازی یکی از مشاغل پردرآمد فنی می‌باشد. نصاب و تعمیرکار کولر گازی می‌بایست کلیه مهارت های لازم برای نصب انواع برندها و مدل های کولر گازی، سرویس کولر گازی، تعمیرات و عیب یابی انواع مشکلات کولر گازی، تعویض قطعات و غیره را داشته باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده متخصص کولر گازی می بایست با جوشکاری، سیم کشی و کابل کشی نیز آشنا بوده و دستورالعمل های ایمنی در کار را به خوبی بشناسد و آنها هنگام نصب و تعمیرات کولر به کار گیرد.

شغل نصب و تعمیرات کولر گازی از جمله مشاغل آزاد پرطرفدار و پولساز در کشور است که امروزه با توجه به افزایش ساخت و ساز ها و تقاضا برای نصب کولر گازی رونق بسیار یافته و متخصصان این رشته از درآمد و بازار کاری عالی برخوردار می باشند.

بازار کار شغل کولر گازی

بررسی بازار کار شغل نصب و تعمیرات کولر گازی

امروزه با توجه به مزایای بسیار کولر گازی در مقایسه با دیگر سیستم های تهویه مطبوع این وسیله جایگزین دیگر لوازم مانند کولر آبی، پنکه، فن کویل و غیره شده است و کمتر ساختمانی را می توان دید که برای تهویه ساختمان از این وسیله استفاده نکند.

با توجه به رشد ساختمان سازی و افزایش پروژه های ساختمانی در کشور، همچنین نیازمندی آنها به کولر گازی برای تهویه ساختمان بدون شک بازار کار نصب و تعمیرات کولر گازی آینده روشنی خواهد داشت.

از آنجایی که نصب و تعمیرات کولر گازی امری تخصصی بوده و تنها افرادی که از تخصص لازم برخوردار باشند می توانند در این بازار به موفق دست یابند بنابراین بازار کار این شغل اشباع نشده و می توانید با کسب مهارت های لازم این حرفه وارد بازارکار شده و از درآمد خوبی برخوردار شوید.

حتماً بخوانید: علت یخ زدن کولر گازی چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

درآمد شغل نصب و تعمیرات کولر گازی چقدر است؟

میزان درآمد نصب و تعمیرات کولر گازی تحت تاثیر عوامل گوناگونی می باشد. مهم ترین عامل تاثیر گذار بر میزان درآمد نصاب و تعمیرکار کولر گازی سطح دانش و تخصص وی می باشد.

به طور کلی هر چه میزان دانش و مهارت افزایش یابد بدون شک درآمد نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین برای آن که درآمد بالایی از این شغل کسب کنید توصیه می کنیم سطح مهارت خود را بالا برید.

مشتری مداری، قیمت رقابتی، کیفیت ارائه خدمات، تبلیغات،  سرعت عمل، خوش قولی از دیگر عوامل تاثیر گذار بر درآمد این شغل می باشد.

به طور کلی متوسط درآمد شغل تعمیرکار و نصاب کولر گازی 16 تا 26 میلیون تومان در ماه می باشد که این مبلغ با رعایت و توجه به موارد ذکر شده قابلیت افزایش دارد.

درآمد نصب و تعمیر اسپیلت

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد اسپیلت‌ها از محبوب ترین کولر های گازی هستند. اسپیلت ها از دو بخش تشکیل می‌شوند پنل داخلی و خارجی. پنل داخلی داخل ساختمان و پنل خارجی در خارج از محیط تعبیه می‌شود. پیچیدگی و تخصصی بودن این حرفه موجب افزایش تقاضا برای این حرفه شده است در نتیجه درآمد این حرفه تحت تاثیر این تقاضا افزایش پیدا می‌کند. طبق آمار و بررسی ها میانگین درآمد تعمیرکار کولرگازی اسپیلت بین 15 تا 25 میلیون تومان در ماه متغیر است. افزایش تبلیغات در این حرفه مانند مشاغل دیگر در بالا بردن درآمد تاثیر بسزایی خواهد داشت.

تعرفه خدمات کولر گازی چقدر است؟

تعرفه خدمات کولر گازی متناسب با نوع فعالیت و میزان آسانی یا سختی و تخصصی بودن متفاوت می باشد. به طور مثال تعرفه سرویس کامل کولر گازی با تعرفه شستشو یا شارژ گاز کولر گازی متفاوت می باشد.

در جدول زیر لیست تعرفه خدمات کولر گازی با جزئیات ارائه شده است.

اجرت(ریال) نوع خدمات
1500000 تشخیص عیب در محل
650000 ایاب و ذهاب
5200000 اجرت شارژ گاز اسپیلت از 12000 تا 18000
6200000 اجرت شارژ گاز اسپیلت از 18000 تا 24000
7200000 اجرت شارژ گاز اسپیلت از 27000 تا 32000
8500000 اجرت شارژ گاز اسپیلت از 32000 تا 45000
2800000 اجرت شارژ گاز برای دستگاه های multi هر کیلو
4500000 نصب و راه اندازی 12000 بدون هیچ گونه مصالح مصرفی
5000000 نصب و راه اندازی 18000 تا 24000 بدون هیچ گونه مصالح مصرفی
6500000 نصب و راه اندازی 30000 تا 36000 بدون هیچ گونه مصالح مصرفی
8500000 نصب و راه اندازی 34000 تا 45000 بدون هیچ گونه مصالح مصرفی
9500000 نصب و راه اندازی 60000 بدون هیچ گونه مصالح مصرفی
12000000 نصب و راه اندازی90000 بدون هیچ گونه مصالح مصرفی

مهارت های مورد نیاز شغل کولر گازی

همانطور که اشاره شد نصب و تعمیرات کولر گازی امری تخصصی بوده و نصاب و تعمیرکار کولر گازی می بایست مهارت های مورد نیاز این شغل را فرا بگیرد. برخی از مهم ترین مهارت لازم شغل پکیج دیواری عبارتند از:

 • آشنایی با انواع کولر گازی
 • مهارت در نصب یونیت داخلی و خارجی انواع کولر گازی
 • شناخت ابزار و تجهیزات نصب کولر گازی و طرز کار آنها
 • مهارت کار کردن لوله مسی اعم از بریدن، دلاله کردن، گشاد کردن و خم کردن
 • توانایی شارژ گاز کولر
 • آشنایی با قطعات کولر گازی و طرز کار هر یک از آنها
 • شستشو کولر گازی
 • مهارت در جوشکاری
 • مهارت در سیم کشی، کابل کشی و داکت کشی مدارهای کولر گازی
 • مهارت در سوهان کاری و سوراخ کاری قطعات
 • مهارت در سرویس کولر گازی و عیب یابی و تعمیر قطعات کولر گازی
 • مهارت در تعویض قطعات مکانیکی و الکتریکی کولر گازی
 • مهارت در عیب یابی و تعمیرات سرما ساز کولر گازی
 • مهارت در تعمیر و عیب یابی برد الکترونیک کولر گازی

وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی
وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی

وظایف نصاب و تعمیرکار کولر گازی

نصاب و تعمیر کار کولر گازی وظایف گوناگونی را بر عهده دارد که می بایست به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی آنها را انجام دهد، برخی از مهم ترین وظایف تعمیرکار و نصاب کولر گازی که بیشتر افراد برای این موارد به آنها مراجعه می کنند عبارتند از:

 • شارژ کامل گاز کولر گازی
 • رفع لرزش یونیت داخلی و خارجی کولر گازی
 • تعویض کمپرسور، کنتاکتور،  لوله مویی، شیر برقی، فیلتر درایر ، خازن کولر گازی
 • رفع نشتی گاز کولر گازی و وکیوم آن
 • تعمیر برد کولر گازی
 • نصب یونیت داخلی کولر گازی
 • نصب یونیت خارجی کولر گازی
 • نصب فیوز مینیاتوری ، پایۀ زمینی کولر گازی
 • کابل کشی، لوله کشی، سیم کشی، داکت کشی کولر گازی
 • تخلیه آب درین
 • شستشوی کامل مدار کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولر گازی

ابزار مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی

یکی از مهم ترین اصول برای نصب صحیح کولر گازی و عیب یابی آن شناخت ابزار مناسب این حرفه می باشد. زیرا در صورت استفاده از ابزار نامناسب امکان خراب شدن قطعات این دستگاه شده و ممکن است نصب و تعمیرات به طور صحیح صورت نگیرد.

در جدول زیر لیست وسایل لازم برای نصب و تعمیر کولر گازی ذکر شده است.

ابزار مورد نیاز برای نصب و تعمیر کولر گازی
ابزار های تخصصی ابزار های عمومی
لوله بر مسی آچار فرانسه
دستگاه فنر خم کن لوله مسی سیم چین
دستگاه پرچ کن لوله مسی سوهان
گیج فشار خط کش
مولتی متر چاقو
پمپ وکیوم جعبه ایکس
ترمومتر  
مانومتر  
آموزشگاه فنون برق

چگونه نصاب و تعمیرکار حرفه ای کولر گازی شویم؟

از آنجایی که شغل کولر گازی مانند بسیاری از مشاغل دیگر فنی مانند شغل پکیج دیواری که در مقاله پیشین به بررسی آن پرداختیم، شغلی تخصصی بوده بنابراین برای ورود به بازار کار کولر گازی و فعالیت در این شغل می بایست ابتدا مهارت های مورد نیاز نصب و تعمیرات کولر گازی را فرا بگیرید.

برای کسب مهارت های مورد نیاز این شغل روش های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم:

روش اول: یادگیری نصب و تعمیرات کولر گازی از طریق شاگردی

یکی از روش های معمول برای یادگیری مهارت های این شغل شاگردی نزد استاد ماهر کولر گازی و یادگیری نصب و تعمیرات کولر گازی می باشد. این روش نیازمند مدت زمان طولانی 6 تا 12 ماه می باشد، ضمن اینکه مدرک معتبری به شما ارائه نمی گردد.

روش دوم: یادگیری کولر گازی از طریق شرکت در دوره های فنی حرفه ای

روش دیگر برای کسب تخصص‌ها و مهارت‌های مورد نیاز این شغل، شرکت در دوره‌های آموزش کولر گازی در آموزشگاهی معتبر است.

آموزشگاهی که به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی به آموزش صفر تا صد نصب و تعمیرات کولر گازی پرداخته و در انتها با ارائه مدرک معتبر فنی و مشاوره های لازم شما را برای ورود به بازار کار شغل کولر گازی آماده نماید.

در آموزشگاه فنون برق دوره های آموزش کولر گازی فنی حرفه ای زیر نظر سازمان فنی حرفه ای به صورت کاملا عملی و تخصصی برگزار می شود. این دوره ها شامل آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی می باشد. در دوره های آموزش نصب کولر گازی، صفر تا صد طریقه نصب کولر گازی به صورت کاملا عملی و مرحله به مرحله آموزش داده می شود. کارآموزان در این دوره به صورت عملی نصب کولر گازی را تمرین کرده و با تمامی نکات نصب آشنا می شوند. در دوره های تعمیر کولر گازی نیز کلیه مشکلات و کدهای خطا کولر گازی بررسی شده و طریقه عیب یابی و تعمیرات انواع مشکلات کولر گازی آموزش داده می شود. مزیت شرکت در دوره های آموزشی در مقایسه با روش شاگردی مدت زمان کوتاه یادگیری و مدرک فنی می باشد. بنابراین توصیه ما به شما عزیزان شرکت در دوره های فنی برای یادگیری مهارت های این شغل می باشد.

مقاله فوق از دسته مقالات راهنمای مشاغل می باشد در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید توصیه می کنیم در دوره آموزش کولر گازی آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *