مقالات مرتبط

انواع کلید برق ساختمان

انواع کلید برق ساختمان

کنترل و مدیریت هر یک از بخش های مختلف موجود در مدار برق ساختمان ها، به دست کلید هایی که […]

مطالعه مقاله

معرفی ابزار مهم برق ساختمان

ضرورت برق در دنیا امروز را نمی توان، نادیده گرفت. همانطور که ممکن است بدانید، برای سیم کشی اصولی برق […]

مطالعه مقاله
ولتاژ برق ساختمان

ولتاژ برق ساختمان

برق به عنوان یکی از مهم ترین نیاز های زندگی ما در دنیای امروزی، تاثیر فراوانی بر فعالیت های روزمره‌ […]

مطالعه مقاله
نکات مهم کلید پریز برق ساختمان

نکات مهم کلید پریز برق ساختمان

پیش از آن که به توضیح موضوع اصلی مقاله بپردازیم لازم است مقدمه ای کلی را در رابطه با تاریخچه […]

مطالعه مقاله
شغل برقکار ساختمان

چگونه در شغل برقکار ساختمان موفق شویم؟

شغل برقکار ساختمان یا برق کشی ساختمان یکی از بهترین شغل های فنی در ایران می باشد. در این مطلب صفر تا صد این شغل، بازار کار، آینده شغلی، درآمد در ایران و کانادا، معایب، روش یادگیری و ورود به رشته برق ساختمان را بررسی می نماییم. در صورتی که در شغل برقکاری ساختمان فعالیت می کنید یا علاقه مند به این شغل بوده و قصد ورود به این شغل را دارید توصیه می کنیم به نکاتی که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد توجه داشته و آن ها را در شغل خود به کار بگیرید. دوره برق ساختمان در تهران

معرفی شغل برقکار ساختمان

افرادی که شغل برقکار ساختمان یا رشته برق کشی ساختمان را انتخاب می کنند وظیفه نصب و طراحی سیستم های برقی و روشنایی درون ساختمان ها را بر عهده دارند. آنها باید به خوبی نصب دوربین های مداربسته، دزدگیر، اتصال درب های برقی، سیستم اعلام حریق و برق کشی ساختمان و … را انجام دهند.

همچنین یک برقکار ساختمان باید به خوبی بتواند هر عیب و ایرادی که در سیستم برق رسانی ساختمان وجود دارد را برطرف کند و با مشکلات اتصال برق درون ساختمان ها آشنایی داشته باشد. علاوه بر این فردی که این شغل را انتخاب می نماید باید فردی دقیق باشد و با دستورالعمل های ایمنی در کار به خوبی آشنایی به دست آورد. این شغل از آن دسته شغل های حساس به شمار می رود و در انجام دادن آن هرگز نباید کوتاهی کرد و به دستورالعمل ها بی توجه بود.

برقکار ساختمان

درآمد برقکار ساختمان

میزان درآمد و حقوق برق کار ساختمان متفاوت بوده و وابسته به میزان تخصص و مهارت شما می باشد. زیرا هر چه میزان تخصص شما در این شغل افزایش یابد بدون شک پروژه ها بزرگتری دریافت کرده و به دنبال آن حقوق و درآمد شما نیز افزایش خواهد یافت.

علاوه بر میزان مهارت عواملی مانند: سرعت و خوش قولی، مشتری مداری، تبلیغات، ارتباطات و غیره بر میزان درآمد برقکار ساختمان تاثیر می گذارد. به طور متوسط می توان گفت میزان درآمد برق کار ساختمان در ماه می تواند بین ۷ تا ۱۰ میلیون باشد که میزان مبلغ با افزایش تخصص افزایش خواهد یافت. به طور کلی باید گفت یکی از مشاغل فنی پردرآمد است، در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره دیگر مشاغل فنی درآمدزا به دست آورید توصیه می کنیم مقاله مشاغل فنی پردرآمد را مطالعه نمایید.

درآمد برقکار ساختمان در کانادا

برقکار ساختمان از جمله شغل هایی است که در تمامی کشور ها بازار کار خوبی دارد و افراد می توانند با سپری کردن دوره های مربوط به آن صاحب در آمد شوند.

اما پیرامون درآمد برقکار ساختمان در کانادا بیان افزود که این پیشه در استان هایی همانند: یوکان، پرنس ادوارد و … درآمد تصاعدی برای افراد به بار می آورد.

افرادی که دنبال مهاجرت به کشور کانادا هستند، می توانند با صرف دوره های این شغل به درآمد روزافزون دست یابند و آینده ای درخشان را برای خویش رقم بزنند.

البته باید این مورد را نیز ذکر کرد که تمامی این گفته ها به استانی که در آن قصد اشتغال دارید، وابسته است.

موارد متعددی می توانند بر درآمد برقکار تاثیر بگذارند از جمله: تجربه و تخصص فرد، میزان مهارت و تحصیلات و …

پس می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که در کنار تمامی معایب و سختی هایی که ممکن است برای فرد در این مسیر پیش بیاید، تقریبا از شغل های پر درآمد و رو به پیشرفت است.

وظایف شغل برقکار ساختمان

وظایف شغل برقکار ساختمان

 برای اینکه شغل برق کار ساختمان را انتخاب کنید باید به خوبی با وظایفی که در این شغل وجود دارد آشنایی داشته باشید، چرا که در این صورت می توانید به بهترین نحو ممکن کار خود را انجام دهید. برخی از وظایفی که شما در این شغل بر عهده دارید عبارت می باشد از :

  • باید تمامی نکات ایمنی و حفاظت برق را در نظر داشته باشید و با استانداردهای برق کشی ساختمان آشنا باشید.
  • باید با تمامی ابزار مورد نیاز برق کشی ساختمان، قطعات مورد نیاز برای برق کشی و لوله کشی برق ساختمان آشنایی داشته باشید.
  • سیم کشی مدارهای ساختمان را باید به صورت روکار و توکار انجام دهید.
  • نصب و مونتاژ کردن تابلوها و سیستم های روشنایی از دیگر وظایفی می باشد که برق کار ساختمان باید آن را به خوبی بتواند انجام دهد.
  • برخی از ساختمان ها مدیریت هوشمند دارد و فردی که در این شغل فعالیت می کند باید به خوبی بتواند این سیستم را درون ساختمان راه اندازی کند.

برای نصب کردن سیستم های هوشمند برقکار نیازمند تخصص و دانش لازم در زمینه هوشمند سازی ساختمان می باشد که با شرکت در دوره های آموزش هوشمند سازی ساختمان می توان به این تخصص دست یابید.

بازار کار برقکار ساختمان

بازار کار شغل برقکار ساختمان چگونه است؟

بدون شک همه شما به خوبی می دانید که برق یکی از مهمترین سیستم های یک ساختمان به شمار می رود و برای نصب آن باید به عنوان برقکار آموزش و تخصص زیادی ببینید. در واقع بدون برق زندگی کردن امکان ندارد و شما هرگز نمی توانید ساعتی را بدون این سیستم مهم زندگی کنید.

بر این اساس می توانیم بگوییم که شغل برقکار ساختمان از آن دسته شغل هایی می باشد که درآمد خوبی دارد و بازار کار آن پر رونق می باشد. از آنجایی که در این سال ها رشد ساخت و ساز ساختمان ها بسیار افزایش پیدا کرده است کسب و کار برقکار ساختمانی هم رونق پیدا کرده و سود خوبی به دست می آورند.

آینده شغلی رشته برق ساختمان

این رشته که در شاخه ی کاردانش قرار می گیرد، به تازگی توانسته نظر اکثریت افراد موجود در جامعه را به خویش جلب نماید. از جمله اصولی که در این رشته، بسیار مهم و اساسی می باشند، ریاضیات و نیز فیزیک است. به عبارتی دیگر هر چقدر دانش آموخته بتواند مفاهیم را عمیق تر یاد بگیرد، در آینده نیز موفق تر خواهد بود. شایان ذکر است که رشته برق ساختمان، فردی را می خواهد که ذهنی باز و خلاق داشته باشد و به حد کافی از برق و نیز وسایل آن شناخت داشته باشد.

آینده شغلی رشته برق ساختمان، امروزه به دلیل افزایش روز افزون ساختمان سازی پیشرفت شایانی نموده است. این گرایش نه تنها در کشور ما بلکه در سرتاسر جهان نیز اشباع ناپذیر است و بازار کار آن نیز پر رونق می باشد.

دانش آموخته ی رشته برق ساختمان می تواند در موسسات و نیز اماکن مختلفی مشغول کار باشد و از این حیث نگرانی نخواهد داشت. مثلا این افراد می توانند در بیمارستان ها، اداره جات و نیز شرکت ها کار کنند؛ در ضمن قادر است با کسب مدرک و نیز سرمایه ای اندک، خود استقلال مالی داشته باشد.

به طور کلی برقکار ساختمان می تواند:

سیستم های برقی را در انواع ساختمان های صنعتی، اداری، تجاری، مسکونی، رفاهی و غیره نصب و راه اندازی کند.

درآمد برقکار ساختمان

چگونه برقکار حرفه ای ساختمان شویم؟

برای ورود به بازار کار برق ساختمان و تبدیل شدن به برقکاری حرفه ای همانند دیگر مشاغل فنی مانند شغل نصب و تعمیرات کولر گازی یا شغل پکیج دیواری می بایست کلیه مهارت های لازم در این شغل را به دست آورید. هر چه میزان دانش و تخصص شما بیشتر باشد بدون شک پیشنهادات کاری بهتری دریافت کرده و درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

برای کسب این مهارت ها می توانید یکی از سه روش زیر را انتخاب کنید. این روش ها عبارت می باشند از :

۱. آموزش برق ساختمان از طریق آموزش در مغازه های الکتریکی :

 یکی از روش ها برای یادگیری برق ساختمان این است که شما در مغازه های الکتریکی شاگردی کنید، باید بدانید که این یادگیری تا حد بسیار زیادی طولانی مدت می باشد و اگر می خواهید هرچه سریعتر وارد کار شوید این روش برای شما مناسب نیست.

استفاده از این روش برای وارد شدن به شغل برقکار ساختمان در سال های قبل بسیار رایج بوده است و افراد زیادی با استفاده از این روش وارد بازار می شدند، اما اکنون با روش های دیگری وارد بازار کار می شوند.

۲. آموزش برق ساختمان از طریق دانشگاه :

 از دیگر روش های یادگیری مهارت های برق ساختمان این است که شما در هنرستان های فنی حرفه ای تحصیلی در رشته برقکاری ساختمان را انتخاب کنید. این روش هم تا حدودی زمان می برد، مزیت این روش نسبت به روش شماره یک مدرک معتبر در این روش می باشد. اگر شما می خواهید با استفاده از این روش وارد بازار کار برق کار ساختمان شوید باید بدانید که حداقل ۴ سال زمان می برد تا بتوانید مدرک خود را دریافت کنید و به دنبال کار باشید.

۳. آموزش برق ساختمان از طریق شرکت در دوره های آموزشی

یکی از دیگر روش هایی که افراد برای وارد شدن به شغل برق کار ساختمان آن را انتخاب می کنند شرکت کردن در دوره های آموزشی برق ساختمان می باشد. امروزه بیشتر افرادی که می خواهند سریعا وارد بازار کار برقکاری شوند این روش را انتخاب می کنند.

در این روش آموزش های تخصصی به صورت کاملا عملی و علمی طی دوره های متنوع به شما ارائه می شود و از این طریق می توانید در زمان کمتری وارد این شغل شده و تمامی فوت و فن های آن را یاد بگیرید. ضمن اینکه از مدرک معتبر فنی نیز بهره مند شوید.

چگونه برقکار حرفه ای ساختمان شویم؟

ورود به شغل برق ساختمان از طریق شرکت در دوره و کلاس فنی

ترفندهای افزایش درآمد و گرفتن پروژه در شغل برقکار ساختمان

برای موفقیت و درآمدزایی در بازار کار برق ساختمان ترفندهای متعددی وجود دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی برخی از مهم ترین ترفندها که درآمد شما را افزایش خواهد داد، بپردازیم.

دانش و مهارت خود را به روز کنید.

همانطور که اشاره شد یکی از مهم ترین موضوعات برای موفقیت در این شغل دانش و مهارت است. میزان دانش و مهارت در این شغل رابطه مستقیمی با میزان درآمد شما دارد. بنابراین همواره سعی کنید دانش و مهارت خود را به روز کنید.

به طور مثال علاوه بر کسب مهارت های برق کشی ساختمان کلیه مهارت های لازم برای نصب دوربین مدار بسته، نصب دزدگیر اماکن، نصب سیستم اعلام حریق، نصب انواع آیفون، هوشمند سازی ساختمان و غیره را به دست آورید.

یکی از بهترین روش ها برای کسب مهارت های فوق گذراندن دوره های برق ساختمان در آموزشگاهی معتبر است. آموزشگاه فنون برق یکی از بهترین مراکز آموزش برق در ایران است که به صورت تخصصی و در کارگاه های کاملا مجهز صفر تا صد کلیه مهارت های لازم برای موفقیت در شغل برق کار ساختمان را به شما آموزش می دهد.

کیفیت کار را فراموش نکنید.

متاسفانه بسیاری از برقکاران ساختمان بدون توجه به کیفیت کار تنها به برق کشی ساختمان پرداخته و این کار خسارات مالی و جانی بسیاری را به همراه خواهد آورد و در بلند مدت منجر به از دست رفتن مشتریان و اعتبار می شود. بنابراین با توجه به حساس بودن کار برق ساختمان کیفیت در کار را فراموش نکرده و هنگام کار کلیه اصول برق کشی را رعایت کرده و از قطعات با کیفیت استفاده نمایید.

مشتری مدار باشید.

مشتری مداری یکی دیگر از عوامل مهم برای موفقیت در این شغل می باشد. توصیه می کنیم در مدت زمان تعیین شده کار برق در ساختمان به پایان برسانید و خوش قول باشید. همچنین هنگام کار سرعت عمل داشته و ضمن رعایت کیفیت در زمانی هر چه سریع تر کار را به پایان برسانید.

قمیت مناسب و رقابتی ارائه دهید.

در بازار امروز قیمت یکی از مهم ترین موضوعات برای مشتریان می باشد. بنابراین در صورتی که قیمت ارائه شده از سوی شما نسبت به رقبا رقابتی تر باشد بدون شک مشتریان بیشتری به دست خواهید آورد. توصیه ما به شما این است که به خصوص در ماه های اولیه فعالیت با بررسی قیمت رقبا ضمن رعایت کیفیت در کار قیمتی مناسب تر و رقابتی تر به مشتریان ارائه دهید و با این کار مشتریان بیشتری به دست آورید.

تبلیغات را فراموش نکنید.

تبلیغات از مهم ترین عوامل موفقیت در هر شغلی می باشد، شغل برقکار ساختمان نیز از این امر مستثنی نمی باشد. برای معرفی و تبلیغ کسب و کار خود می توانید در کانال های تلگرامی یا صفحات اینستاگرامی تبلیغ کنید. یا به صورت رایگان در سایت هایی مانند دیوار و شیپور آگهی درج کنید.

خوشبختانه امروزه اپلیکیشن های متعددی در این زمینه وجود دارند که می تواند در آن ثبت نام کرده و به جذب مشتری بپردازید. آچاره، استادکار از جمله این اپلیکیشن ها می باشند که می توانید به عنوان برق کار ساختمان در آن ثبت نام کنید و از این طریق به معرفی کسب و کار خود بپردازید.

برای تبلیغ کسب و کار می توانید از تبلیغات بنری، تراکتی و برچسبی نیز استفاده کنید.

معایب شغل برق ساختمان

پیش تر پیرامون مزایا و نیز آینده شغلی رشته برق ساختمان سخن گفتیم اما این کار در کنار تمامی این موارد، معایبی نیز دارد. اگر برقکار، اصول و قوانین ایمنی را رعایت نکند ممکن است به هر نحوی دچار برق گرفتگی شود و جان خود و سایر افراد را به خطر بیندازد.
با وجود تضمین آینده شغلی برق ساختمان، اما فرد می بایست برای رسیدن به این هدف، سختی های این مسیر را تحمل کند تا بتواند به مهارت خویش بیفزاید.
افزون بر موارد بالا، این پیشه دارای سختی های فیزیکی نیز می باشد بدین صورت که فرد ممکن است مجبور باشد در سرما و گرما و نیز ارتفاع کار خویش را انجام دهد. البته که با توجه به درآمد تصاعدی آن، تحمل سختی های پیش رو، برای بسیاری از افراد چندان مشکل نمی باشد.

معایب شغل برقکاری ساختمان

 شغل برقکار سیار

ممکن است به هر نحوی برق منزل و نیز محیط کار شما دچار اختلال شود و کار و امور زندگی شما را با مشکل رو به رو سازد. در این گونه مواقع برقکار سیار می تواند به سرعت این مشکل را حل کند و نگرانی شما را از این بابت برطرف نماید.
شغل برقکار سیار امروزه در جامعه ما افزایش یافته و افراد بسیاری به این کار اشتغال یافته اند؛ این افراد در طول ۲۴ ساعت آماده کار می باشند و شما می توانید تنها با یک تماس با آن ها و بدون نیاز به خروج از خانه، به سرعت مشکل خویش را حل کنید.
برقکار سیار، در طی سال ها و با توجه به دانش اندوخته خود به سرعت می تواند مشکل برق را تشخیص دهد و آن را اصلاح نماید.
او با ریشه یابی عیب آن برق، خطراتی که ممکن است ساکنین ساختمان را به خطر بیندازد برطرف می کند.

 شغل برقکار سیار

شغل برق کشی در محل از مشاغل فنی پولساز

به طور اختصار می توان ویژگی های شغل برقکار سیار را این گونه بیان کرد:

  • این افراد در طول ۲۴ ساعت از شبانه امروز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.
  • با توجه به آن که چندین سال تجربه کاری دارند، می توان آن ها را به عنوان متخصص قلمداد کرد.

ایا رشته برق ساختمان خوب است؟

همانطور که خواندید شغل برق کشی ساختمان یکی از بهترین مشاغ فنی در ایران و جهان می باشد. درامد، بازار کار و آینده شغلی رشته برق ساختمان حتی برای افرادی که قصد مهاجرت دارند بسیار مناسب است. البته این حرفه دارای معایبی هم است که در بالا بیان نمودیم.

مقاله فوق از دسته مقالات راهنمای مشاغل می باشد در صورتی که قصد دارید برقکار حرفه ای ساختمان شوید، توصیه می کنیم در دوره آموزش برق ساختمان آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

5/5 - (5 نظر)

مقالات مرتبط

انواع کلید برق ساختمان

انواع کلید برق ساختمان

کنترل و مدیریت هر یک از بخش های مختلف موجود در مدار برق ساختمان ها، به دست کلید هایی که […]

مطالعه مقاله

معرفی ابزار مهم برق ساختمان

ضرورت برق در دنیا امروز را نمی توان، نادیده گرفت. همانطور که ممکن است بدانید، برای سیم کشی اصولی برق […]

مطالعه مقاله
ولتاژ برق ساختمان

ولتاژ برق ساختمان

برق به عنوان یکی از مهم ترین نیاز های زندگی ما در دنیای امروزی، تاثیر فراوانی بر فعالیت های روزمره‌ […]

مطالعه مقاله
نکات مهم کلید پریز برق ساختمان

نکات مهم کلید پریز برق ساختمان

پیش از آن که به توضیح موضوع اصلی مقاله بپردازیم لازم است مقدمه ای کلی را در رابطه با تاریخچه […]

مطالعه مقاله