مقالات مرتبط

دلایل توقیف خودرو

شرایط توقیف خودرو و روش رفع آن

دلایل توقیف خودرو متفاوت است. در صورتی که با این مشکل مواجه شده‌اید و قصد دارید تا برای استعلام توقیف […]

مطالعه مقاله
تعویض پلاک

نوبت دهی تعویض پلاک ۱۴۰۲

تعویض پلاک خودرو یکی از اساسی ترین مراحل خرید و فروش خودرو است که خریداران و فروشندگان با آن سرو […]

مطالعه مقاله
روش ثبت نام لاستیک دولتی

شرایط ثبت نام لاستیک دولتی در سال ۱۴۰۲

لاستیک دولتی در سال‌های گذشته فقط به تاکسیرانی و برای کنترل هزینه‌های این قشر در نظر گرفته می‌شد؛ اما ثبت نام لاستیک دولتی به عموم یکی از راهکارهای مسئولان برای کنترل افزایش قیمت لاستیک مطرح و اجرایی شده است. با طرح ثبت نام لاستیک دولتی به افزایش توان خرید لاستیک برای مردم کمک شایان ذکری شده است. لاستیک دولتی بارز، لاستیک دولتی کویر تایر، لاستیک دولتی یزد تایر، لاستیک دولتی ایران تایر در اختیار مردم قرار می‌گیرد. در این مقاله نحوه ثبت نام لاستیک دولتی را شرح داده و همچنین به چند سؤال رایج که برای ثبت نام لاستیک دولتی پرسیده می‌شود، پاسخ خواهیم داد.

اگر به تعمیرات خودرو علاقمندید، می‌توانید برای شرکت در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید.

لاستیک دولتی به چه خودروهایی تعلق می‌گیرد؟

لاستیک دولتی طرحی است که دولت برای حمایت از مصرف کننده ارائه کرده است. بر اساس این طرح تمامی خودروهایی که سایز رینگ آن‌ها ۱۴ و بالاتر باشد و همچنین دارای بیمه شخص ثالث فعال هستند، می‌توانند لاستیک با نرخ دولتی دریافت نمایند.

چگونه لاستیک دولتی ثبت نام کنیم؟

یکی از اولین سؤالاتی که افراد می‌پرسند این است که چطور لاستیک دولتی ثبت نام کنیم؟ برای دریافت لاستیک دولتی می‌توانید به دو روش حضوری و غیرحضوری ثبت نام کنید. در اینجا به معرفی هر دو روش می‌پردازیم:

ثبت نام حضوری لاستیک دولتی

برای خرید حضوری لاستیک دولتی می‌توانید آدرس و شماره تماس مربوط به نمایندگی‌های شرکت تایر سازی ارائه دهنده تایر دولتی را از سایت همان شرکت مشاهده کنید. با نمایندگی‌ها تماس بگیرید و از موجود بودن لاستیک دولتی مطمئن شوید. سپس با در دست داشتن مدارک لازم در ساعات کاری به نمایندگی مربوطه مراجعه کنید. دقت فرمایید که باید مالک خودرو برای خرید لاستیک دولتی مراجعه کند و سهمیه لاستیک خودرو به افراد غیر، تحویل داده نخواهد شد.

ثبت نام غیر حضوری لاستیک دولتی

یکی دیگر از روش‌های خرید تایر دولتی روش غیر حضوری است که با ثبت نام در سایت فروش لاستیک دولتی می‌توانید مراحل ابتدایی آن را انجام دهید.

– سامانه ثبت نام لاستیک دولتی https://kala.ntsw.ir/Account/Login می‌باشد. برای ثبت نام غیر حضوری تایر دولتی باید در ساعات ابتدایی روز از طریق سایت اقدام کنید. سپس با تکمیل کادر‌های مربوط به کد ملی و شماره موبایل متعلق به همان شخص و کلیک بر روی کادر آبی “ورود به سیستم” مراحل خرید تایر دولتی را شروع کنید.

در صورتی که شماره وارد شده به نام شخص متقاضی نباشد، کد احراز هویت برای شماره تلفن همراه ارسال نخواهد شد. در نتیجه عملیات احراز هویت تکمیل نشده و فرد نمی‌تواند برای صدور حواله اقدام کند.

نحوه ثبت نام تایر دولتی

– کد اعتبارسنجی برای شما ارسال خواهد شد که باید در صفحه بعد و در کادر مربوطه وارد کنید.

– در این مرحله به صفحه دیگری منتقل می‌شوید که لازم است شماره شاسی، شماره موتور و همچنین شماره VIN خودروی خود را وارد کنید و سپس گزینه استعلام و صدور حواله را انتخاب نمایید. یک کادر که حاوی “پیغام سیستم” است برای شما به نمایش گذاشته می‌شود. در صورتی که سهمیه تایر به شما اختصاص یافته باشد، می‌توانید روی دکمه “تأیید” کلیک کنید.

چگونه لاستیک دولتی بخریم

– در صفحه صدور حواله باید سایز، فاق، پهنا، تعداد تایر و همچنین اطلاعاتی مانند استان و شهر محل سکونت خود را انتخاب نمایید. در آخر روی جستجو کلیک نمایید. در صفحه بعدی می‌توانید نمایندگی‌هایی که امکان خرید لاستیک از آن‌ها وجود دارد را مشاهده و انتخاب کنید.

مراحل ثبت نام لاستیک دولتی

– در ادامه باید مدارک ثبت نام لاستیک دولتی را در سایت آپلود یا بارگذاری کنید. سپس به صفحه “برگ چاپ رسید” انتقال داده خواهید شد که این نشان از تکمیل ثبت نام اینترنتی شما دارد.

لاستیک دولتی حوله ای

برای ثبت نام لاستیک دولتی چه مدارکی لازم است؟

مدارک لازم جهت ثبت نام لاستیک دولتی عبارتند از:

  • اصل و کپی کارت ماشین
  • اصل و کپی برگ سبز خودرو یا همان سند مالکیت خودرو
  • همچنین اصل و کپی کارت شناسایی ملی مالک خودرو

شما برای خرید حضوری با در دست داشتن این مدارک به مرکز نمایندگی مراجعه کنید.

در صورتی که تمایل دارید روش ثبت نام غیر حضوری لاستیک دولتی را انجام دهید، باید از مدارک لازم عکس یا اسکن داشته باشید تا بتوانید مراحل آن را تکمیل کنید.

حتماً بخوانید: بهترین مشاغل پر درآمد مرتبط با خودرو کدام است؟

سهمیه ی لاستیک دولتی برای هر خودرو چقدر است؟

یک سؤال مهم دیگر صاحبان خودروها این است که چند بار می‌توان لاستیک دولتی گرفت؟ مراجعه حضوری یا غیر حضوری برای خرید لاستیک دولتی در تعداد حلقه تخصیص یافته برای هر خودرو نقش دارد.

در صورت مراجعه حضوری، سالانه ۲ حلقه تایر دولتی برای خودروی شما در نظر گرفته می‌شود. اگر روش ثبت نام اینترنتی لاستیک دولتی را انتخاب کنید، در هر سال تعداد ۴ حلقه لاستیک دولتی به هر خودرو اختصاص داده می‌شود.

اگر یک فرد لاستیک دولتی گرفته باشد، دوباره کی می‌تواند برای لاستیک دولتی ثبت نام کرد؟

این سؤال هم از مواردی است که باید پاسخ آن را برای خرید لاستیک دولتی بدانید. در صورتی که قبلاً لاستیک دولتی خریداری کرده‌اید، باید به مدت ۶ ماه تا یک سال از زمان آن گذشته باشد تا بتوانید مجدداً نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

به این نکته دقت داشته باشید که عدم دریافت سهمیه یک دوره لاستیک خودرو، سهیمه از بین رفته و قابلیت انتقال آن به دوره‌های بعد وجود ندارد.

چطور تایر دولتی ثبت نام کنم

لغو ثبت نام لاستیک دولتی

برخی از افراد به دنبال راه‌هایی برای لغو ثبت نام لاستیک دولتی خود هستند و قصد دارند سهمیه خود را خرید نکنند. اگر شما هم می‌خواهید ثبت نام لاستیک دولتی حواله‌ای را باطل کنید، باید یک موضوع را در نظر داشته باشید.

شرایط ابطال فیش رزرو تایر این است که در زمان ثبت نام حواله لاستیک دولتی اطلاعات نادرستی روی حواله درج شود و همچنین اشتباه از جانب شخص راننده نبوده باشد. در این صورت برای باطل کردن فیش رزرو لاستیک دولتی، باید پس از ۵ روز از زمان صدور حواله، به نمایندگی‌های فروش مراجعه و به منظور ابطال آن اقدام کنید.

همچنین بخوانید: علت یخ زدن خودرو در زمستان و راهکارهای رفع آن

قیمت لاستیک دولتی

تعویض به موقع تایر ماشین یکی از عوامل تضمین کننده ایمنی خودرو و سلامت سرنشینان آن به شمار می‌رود. با افزایش قیمت لاستیک‌ها در بازار، برای آسان کردن شرایط خرید و تعویض تایر خودرو برای صاحبان خودرو، قانون تخصیص لاستیک دولتی برقرار شد تا افراد بتوانند بدون مشکل و با هزینه کمتر لاستیک خودروی خود را تعویض کنند. نرخ مصوب لاستیک دولتی برای هر خودرو و هر سایز تایر متفاوت می‌باشد؛ اما به طور میانگین می‌توان گفت که قیمت هر حلقه لاستیک دولتی حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد پایین‌تر از قیمت‌های مختلفی است که در بازار آزاد موجود هستند. در صورتی که تمایل دارید می‌توانید به سایت‌های معتبر شرکت‌های تایرسازی مراجعه کنید و از لیست قیمت‌های مصوب به صورت دقیق مطلع شوید.

جمع بندی

نکته مهم دیگری که در زمان ثبت نام اینترنتی لاستیک دولتی باید به آن دقت کنید این است دریافت پیامک نوبت دهی، به منزله ثبت نام قطعی نیست! اگر در انتهای مراحل نوبت دهی، “برگ چاپ رسید” را رؤیت کردید، به معنی آن است که نوبت شما با موفقیت تکمیل و ثبت گردید. در صورت عدم مشاهده “برگ چاپ رسید” باید مجدداً برای دریافت نوبت اقدام کنید.

مورد دیگری که باید برای دریافت سهیمه لاستیک دولتی مدنظر قرار دهید این است که پس از ثبت نام اینترنتی، در زمان مراجعه برای دریافت لاستیک دولتی خود، حتماً از برگ چاپ رسید خود پرینت داشته باشید تا در اسرع وقت کارتان به درستی انجام شود.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

دلایل توقیف خودرو

شرایط توقیف خودرو و روش رفع آن

دلایل توقیف خودرو متفاوت است. در صورتی که با این مشکل مواجه شده‌اید و قصد دارید تا برای استعلام توقیف […]

مطالعه مقاله
تعویض پلاک

نوبت دهی تعویض پلاک ۱۴۰۲

تعویض پلاک خودرو یکی از اساسی ترین مراحل خرید و فروش خودرو است که خریداران و فروشندگان با آن سرو […]

مطالعه مقاله