مقالات مرتبط

علت ریستارت شدن گوشی

علت ریستارت شدن گوشی

امروزه یکی از دغدغه های کاربران گوشی های اندرویدی این است که علت ریستارت شدن گوشی چیست و دلیل این […]

مطالعه مقاله
رفع مشکل قطع شدن صدا مکالمه گوشی

راهنمای جامع رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی اندروید و آیفون

قطع شدن صدای مکالمه گوشی یا اسپیکر تماس یکی از دیگر مشکلات رایجی است که بسیاری از کاربران موبایل با […]

مطالعه مقاله
مشکل تاچ گوشی آیفون

چگونه مشکل کار نکردن تاچ آیفون را رفع کنیم؟

کار نکردن تاچ آیفون، از اتفاقات ناخوشایند و آزاردهنده برای کاربران این مدل گوشی هوشمند به شمار می رود. در […]

مطالعه مقاله
ریستارت شدن خودکار گوشی

رفع ری استارت شدن خودکار گوشی

رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی به روش های مختلفی امکان پذیر می باشد. یکی از بدترین نوع reset خودکار […]

مطالعه مقاله
علت زود خالی شدن شارژ گوشی

علت زود خالی شدن باتری گوشی [رفع مشکل زود خالی شدن باتری]

زود خالی شدن باتری گوشی موبایل یکی از رایج ترین مشکلات گوشی موبایل است. علت بروز این مشکل معمولا دلایل نرم افزاری داشته و به دلیل استفاده نامناسب از گوشی موبایل شاهد بروز این مشکل در گوشی موبایل هستیم. اگر شارژ باتری گوشی موبایل شما هم زود خالی می شود و می خواهید با علت بروز این مشکل و نحوه رفع آن آشنا شوید، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها بخوانید. در این مطلب از سری مقالات آموزش تعمیرات موبایل، علت زود خالی شدن باتری گوشی موبایل سامسونگ، شیائومی، هوآوی را بررسی کرده و به شما می گوییم چگونه این مشکل را رفع کنید.

 

زود خالی شدن باتری مشکلی است که امروزه بسیاری از کاربران گوشی از آن رنج می برند. بروز این مشکل در گوشی دلایل گوناگونی دارد. اگر شما هم با این مشکل روبه رو هستید در این بخش همراه باشید تا با رایج ترین مواردی که باعث بروز این مشکل در گوشی می شوند آشنا شویم.

۱.زود خالی شدن باتری موبایل به علت نمایشگر

این مشکل یکی از مشکلات رایج موبایل است. در بسیاری مواقع، علت زود خالی شدن باتری موبایل به صفحه نمایش دستگاه مربوط می شود. از نظر بسیاری از کارشناسان، نمایشگر گوشی، به ویژه گوشی های هوشمند (Smart Phone) بزرگ ترین و بیشترین مصرف کننده باتری دستگاه به شمار می رود.

پنل های گوشی های هوشمند علاوه بر بزرگ تر شدن از لحاظ ابعاد و اندازه، به ویژگی ها و امکانات بیشتری مجهز شده اند. اگر چه این ویژگی ها در بهبود بخشیدن تجربه کاربری و ارتقای عملکرد گوشی تاثیر مستقیم دارند، اما افزایش مصرف باتری موبایل را رقم می زنند.

جلوگیری از زود خالی شدن باتری موبایل با مدیریت صفحه نمایش گوشی

بر اساس بررسی های انجام شده، بیشترین میزان مصرف باتری گوشی موبایل (حدود ۷۲ درصد) به نمایشگر آن اختصاص یافته است.

کاهش میزان روشنایی صفحه نمایش، کاهش نرخ نوسازی صفحه، کاهش مدت زمان قفل خودکار و استفاده از تصاویر زمینه مشکی، از راهکارهای موثر برای رفع این مشکل به شمار می روند.

رفع مشکل زود خالی شدن شارژ گوشی

۲.برنامه ها و اپلیکیشن های غیر ضروری علت زود خالی شدن باتری موبایل

دومین دلیلی که باعث زود خالی شدن شارژ باتری موبایل می شود مربوط به نصب و دانلود اپلیکیشن های حجیم و غیر ضروری است. برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی متناسب با حجم و اندازه، موجب افزایش میزان مصرف باتری می شوند.

برنامه هایی مانند سرویس های پخش کننده فیلم و برخی پیام رسان ها، حجم قابل توجهی از باتری گوشی را مصرف می کنند. همچنین، بازی های دارای گرافیک بالا با خالی شدن سریع باتری موبایل ارتباط مستقیم دارند.

اپلیکیشن های غیر ضروری را حذف کنید.

حذف یا متوقف کردن برنامه های پس زمینه، از راهکارهای کاربردی برای جلوگیری از زود خالی شدن باتری گوشی محسوب می شود. کاربران گوشی های هوشمند غالبا از ۲۰ درصد برنامه های دستگاه خود استفاده می کنند.

برای متوقف کردن برنامه ها در پس زمینه ابتدا به قسمت Setting دستگاه رفته و پس از انتخاب گزینه App & notifications و سپس Select the app، گزینه Advanced را لمس کنید. در ادامه، گزینه های Battery و Background restriction و سپس Restrict را انتخاب کنید.

حتما بخوانید: آموزش کالیبره کردن باتری گوشی

۳.ویجت های نصب شده بر روی هوم اسکرین علت زود خالی شدن باتری

وجود ویجت های مختلف بر روی هوم اسکرین را می توان از دیگر دلایل سریع خالی شدن باتری موبایل برشمرد. ویجت های نصب شده بر روی هوم اسکرین علی رغم جذابیت و زیبایی چشم نواز، افزایش مصرف باتری موبایل را در پی دارند. این ویجت ها برای ارائه اطلاعات خاص از روش‌های مختلفی استفاده می کنند.

بر این اساس، ویجت مربوط به نمایش وضعیت آب و هوا، از GPS و اینترنت گوشی استفاده می کند. این فرآیند به تدریج موجب مصرف حجم گسترده ای از باتری گوشی می شود.

جلوگیری از خالی شدن باتری گوشی با حذف ویجت ها

با حذف و محدود کردن تعداد ویجت های نصب شده بر روی هوم اسکرین گوشی، می توان درصدد افزایش طول عمر باتری و جلوگیری از زود خالی شدن شارژ آن برآمد.

برای بستن اپلیکیشن‌ های مختلف گوشی می توان به قسمت تنظیمات رفته و پس از انتخاب گزینه های مربوط به app & notification و Select the app، بر روی گزینه Force stop کلیک کنید. با انجام این راهکار، می تواند درصد قابل توجهی از میزان مصرف گوشی هوشمند خود را کاهش دهید.

چرا شارژ باتری زود خالی می شود

۴.فعال بودن قابلیت هایی مانند GPS و WIFI

تمام مدل های گوشی هوشمند به قابلیت های مختلفی مانند wifi و GPS (سرویس موقعیت یاب)، بلوتوث و Mobile data مجهز شده اند. فعال بودن این قابلیت های ارتباطی مستلزم مصرف انرژی و باتری گوشی موبایل می باشد. در نتیجه این امر، کاربر با مشکل خالی شدن سریع و یکباره باتری گوشی مواجه می شود.

GPS و WIFI را در مواقعی که استفاده نمی کنید خاموش کنید.

در مواقع عدم نیاز، با غیر فعال سازی این قابلیت ها، می توان از خالی شدن باتری گوشی جلوگیری به عمل آورد. همچنین، در مواقع عدم نیاز به اینترنت یا وای فای، می توان با خاموش کردن این قابلیت ها، عملکرد باتری گوشی را بهبود بخشید.

زود خالی شدن شارژ باتری موبایل

۵.زود خالی شدن باتری گوشی به علت تنظیم خودکار نور صفحه نمایش

تنظیم خودکار روشنایی نمایشگر را نیز می تواند دیگر علت زود خالی شدن باتری موبایل محسوب کرداین قابلیت نور صفحه گوشی را متناسب با شرایط و شدت نور محیط، به صورت خودکار تنظیم می نماید. فعال بودن این قابلیت در خالی شدن باتری موبایل تاثیر بسزایی دارد.

با غیر فعال سازی این قابلیت، می توان از بروز این مشکل تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمود. فعال بودن تنظیم خودکار نور نمایشگر، موجب سنجش مداوم شدت نور پیرامون و انتقال آن به پردازنده ها و سنسور نور می شود. پردازنده پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات، دستورات لازم برای افزایش یا کاهش نور صفحه را صادر می کند.

غیر فعال کردن تنظیم خودکار نور صفحه نمایش راهکار رفع مشکل زود خالی شدن باتری

غیر فعال کردن قابلیت Auto Brightness یا تنظیم خودکار روشنایی نمایشگر، از موثرترین راهکارها برای رفع این مشکل به شمار می رود.

تنظیم شدت نور نمایشگر بر روی کمترین حالت ممکن در این زمینه کمک شایانی می نماید. در ضمن، شدید بودن نور صفحه موجب افزایش میزان مصرف باتری دستگاه می شود.

رفع مشکل زود خالی شدن باتری گوشی موبایل

۶.داغ شدن بدنه گوشی علت زود خالی شدن باتری

در پاره ای مواقع، علت زود خالی شدن باتری موبایل از داغ شدن بیش از حد بدنه گوشی ناشی می شود. گرما و حرارت تاثیر نامطلوبی بر روی عملکرد و ظرفیت باتری های لیتیوم یونی برجای می گذارند. به همین جهت، نگهداری گوشی در مجاورت حرارت و گرما موجب زود خالی شدن باتری و کاهش عملکرد دستگاه می شود.

همچنین، اجرای بازی های با گرافیک بالا و تماشای مستمر فیلم های با وضوح بالا، از مهم ترین دلایل گرم شدن بدنه و قاب گوشی به شمار می روند.

جلوگیری از خالی شدن باتری گوشی با خنک نگه داشتن گوشی

خنک نگه داشتن بدنه و استفاده بهینه از دستگاه در جلوگیری از داغ شدن بیش از حد گوشی موبایل بسیار تاثیرگذار و موثر می باشد.

ناگفته نماند که معیوب شدن و باد کردن و خوردگی بخش های فلزی باتری نیز می تواند علت زود خالی شدن شارژ باتری موبایل باشد. در این شرایط با تعویض باتری دستگاه، به احتمال بسیاری قوی مشکلات احتمالی گوشی رفع می گردد.

نکته: برای بررسی میزان مصرف باتری گوشی می توان به قسمت تنظیمات رفته و گزینه مربوط به Battery را انتخاب کنید. سپس گزینه Battery usage را تاچ کرده و در ادامه با ضربه زدن بر روی علامت سه نقطه موجود در گوشه بالای سمت راست، گزینه show full device usage را لمس کنید.

در مقاله دیگری به بررسی علت داغ شدن گوشی و نحوه رفع این مشکل پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر این مطلب را تا انتها بخوانید.

۷. به روز نبودن برنامه ها

به روز نبودن برنامه های گوشی یکی از دیگر دلایلی است که باعث زود خالی شدن شارژ گوشی می شود. اگر باتری گوشی خیلی زود خالی می شود وضعیت برنامه ها را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که از آخرین نسخه برنامه ها استفاده می کنید. در صورت بروز نبودن نسبت به آپدیت آنها اقدام کنید.

جمع بندی

در این مطلب به بررسی یکی از رایج ترین مشکلاتی که کاربران گوشی با آن روبه رو می شوند پرداختیم. دلایلی که در این مطلب به آن اشاره کردیم از رایج ترین دلایلی است که باعث زود خالی شدن شارژ باتری موبایل می شوند. در برخی از موارد بروز این مشکل به دلیل خراب شدن باتری می باشد که در این صورت بایستی باتری تعویض شود. در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق به طور کامل این مشکل بررسی شده و راهکاری رفع مشکل به شما عزیزان آموزش داده می شود.

3.3/5 - (12 نظر)

مقالات مرتبط

علت ریستارت شدن گوشی

علت ریستارت شدن گوشی

امروزه یکی از دغدغه های کاربران گوشی های اندرویدی این است که علت ریستارت شدن گوشی چیست و دلیل این […]

مطالعه مقاله
رفع مشکل قطع شدن صدا مکالمه گوشی

راهنمای جامع رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی اندروید و آیفون

قطع شدن صدای مکالمه گوشی یا اسپیکر تماس یکی از دیگر مشکلات رایجی است که بسیاری از کاربران موبایل با […]

مطالعه مقاله
مشکل تاچ گوشی آیفون

چگونه مشکل کار نکردن تاچ آیفون را رفع کنیم؟

کار نکردن تاچ آیفون، از اتفاقات ناخوشایند و آزاردهنده برای کاربران این مدل گوشی هوشمند به شمار می رود. در […]

مطالعه مقاله
ریستارت شدن خودکار گوشی

رفع ری استارت شدن خودکار گوشی

رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی به روش های مختلفی امکان پذیر می باشد. یکی از بدترین نوع reset خودکار […]

مطالعه مقاله