آموزش کامل کالیبره کردن باتری اندروید، سامسونگ و . .

5 دقیقه زمان مطالعه

نمی دانید چگونه می توانید باتری گوشی اندرویدی خود را کالیبره کنید؟ به دنبال پاسخ هایی هستید که چرا کالیبراسیون باتری امری ضروری است؟ اینها برخی از سوالاتی است که ما با کمک این مقاله قصد داریم به آنها پاسخ دهیم. در این مطلب به صورت جامع و مرحله به مرحله به آموزش کالیبره کردن باتری در گوشی های اندروید می پردازیم، با ما همراه باشید.

کالیبره کردن چیست و چه کاری می کند؟

یکی از وظایف سیستم عامل اندروید بررسی میزان باتری و شارژ گوشی و اطلاع دادن آن هنگام خالی یا پر شدن است. گاهی این موضوع با مشکل روبه رو می شود به طور مثال پیش از رسیدن باتری به 0 درصد گوشی خاموش می شود یا با وجود نشان دادن شارژ 100 درصدی گوشی خاموش می شود. این مشکل معمولا با گذشت زمان و کاهش عمر مفید باتری رخ می دهد.

تقریباً همه افراد بر این مسئله واقف هستند که هرچه از میزان عمر باتری بگذرد، توان نگهداری شارژ گوشی به همان میزان کمتر خواهد شد. اما چنانچه باتری موبایل شما هنوز عمر مفید خود را طی نکرده و به طور ناگهانی متوجه خالی شدن شارژ گوشی (بدون استفاده و بی دلیل) می شوید، باید سریعاً به منظور کالیبره کردن آن اقدام کنید. چرا که خالی شدن یکباره شارژ گوشی گواه از فشار بیش از حدی بر روی باتری است.

کالیبراسیون باتری اندروید به این معنی است که از سیستم عامل اندروید بخواهید اطلاعات مربوط به وضعیت باتری را به درستی اعلام نماید. کالیبراسیون باتری عمر باتری گوشی شما را افزایش نمی دهد. این فقط به تلفن کمک می کند تا آمار باتری را به طور دقیق نمایش دهد.

چنانچه شما با مشکل دیر شارژ شدن یا شارژ نشدن باتری گوشی سروکار دارید و از این موضوع مطمئن هستید که باتری شما در صحت و سلامت کامل به سر می‌برد، پیشنهاد ما به شما کالیبره کردن باتری گوشی است. در واقع با این امر  فشاری که روی باتری اعمال شده برداشته خواهد شد، به عبارت دیگر کالیبره کردن به معنای تنظیم مجدد سیستم عامل قطعه می باشد.

حتما بخوانید: روش های اتصال گوشی به تلویزیون

کالیبره کردن باتری

چگونه بفهمیم باتری گوشی نیاز به کالیبره کردن دارد؟

کالیبراسیون باتری شما کاری نیست که به طور منظم انجام دهید. همانطور که قبلاً ذکر شد ، کالیبراسیون باتری تنها یک هدف دارد: اطمینان یافتن از آمار نمایش داده شده درباره وضعیت باتری .

  • در صورتی که هیچ مشکلی در گوشی شما وجود نداشته باشد که آمار اشتباه باتری را نشان می دهد ، به احتمال زیاد نیازی به کالیبره کردن باتری خود ندارید. در زیر شرایطی ذکر شده است که تحت آن کالیبره کردن باتری ایده خوبی است.
  • تلفن هوشمند شما حتی بعد از اینکه نشان داد شارژ کافی باقی مانده است، ناگهان خاموش می شود.
  • اگر درصد شارژ شما برای مدت طولانی در یک نقطه ثابت باقی می ماند.
  •  تلفن هوشمند شما واقعاً قدیمی است و شما فکر می کنید آمار باتری نشان داده شده نادرست است.

قبل از اینکه باتری تلفن هوشمند خود را کالیبره کنید، باید بدانید:

گاهی اوقات ، تعویض و تعمیر باتری موبایل ساده تر (و بهتر) است تا اینکه سعی کنید آن را کالیبره کنید. این کار در تلفن های هوشمند قدیمی که دارای باتری های قابل جابجایی بودند آسان تر بود. در چنین دستگاه هایی ، بررسی باتری از نظر آسیب و مشکلات به سادگی صورت می گرفت و تنها کافی بود گوشی را  خاموش کنید ، قاب را بردارید و باتری را بررسی کنید. اگر باتری خراب شده باشد باید به دنبال برآمدگی یا نشتی باشید. در تصویر زیر خواهید دید که یک باتری معمولی در کنار یک باتری متورم چگونه به نظر می رسد.

مراحل کالیبره کردن

در اکثر تلفن های هوشمند مدرن ، حذف قاب پشتی به راحتی نبوده بنابرابن به راحتی نمی توان به بررسی وضعیت فیزیکی باتری پرداخت. با این حال ، یکی از روشهای تشخیص باتری آسیب دیده در تلفن های هوشمند این است که بررسی کنید آیا گوشی از پشت روی میز می نشیند یا خیر.

علاوه بر این ، کالیبراسیون باتری یک راه حل مناسب برای همه مسائل مربوط به باتری نیست.

این به این دلیل است که موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث خرابی باتری شود. اگر تلفن شما شارژ نمی شود ، ممکن است مشکلی در پورت وجود داشته باشد.

در صورتی که اخیراً تلفن خود را به روز کرده اید و مشکلات مربوط به باتری بلافاصله بعد از آن ظاهر شده است ، به احتمال زیاد علت آن سیستم عامل جدید است و نه بروز مشکل در باتری.

حتما بخوانید: علت داغ شدن گوشی موبایل

آموزش کالیبره کردن باتری گوشی های اندرویدی

فرآیند ذکر شده در زیر برای همه تلفن های هوشمند Android قابل اجرا است.

1.تلفن خود را به طور کامل تخلیه کنید تا خود خاموش شود.

2.دوباره آن را روشن کنید و بگذارید خودش خاموش شود.

3.تلفن خود را به شارژر وصل کنید و بدون روشن کردن آن ، بگذارید تا زمانی که نشانگر روی صفحه یا LED 100 درصد نشان دهد ، شارژ شود.

4.شارژر خود را از برق بکشید.

5.گوشی خود را روشن کنید. به احتمال زیاد نشانگر باتری 100 درصد نمی گوید ، بنابراین شارژر را دوباره وصل کنید (تلفن را روشن بگذارید) و شارژ را ادامه دهید تا 100 درصد روی صفحه نیز نشان داده شود.

6.تلفن خود را جدا کرده و مجدداً راه اندازی کنید. اگر 100 درصد نمی گوید ، شارژر را دوباره وصل کنید تا 100 درصد روی صفحه نمایش داده شود.

7.این چرخه را تا زمانی که بدون اتصال به برق100٪ را نشان دهد.

8.حالا بگذارید باتری شما تا 0 درصد تخلیه شود و بگذارید تلفن شما دوباره خاموش شود.

9.یکبار دیگر بدون وقفه باتری را به طور کامل شارژ کنید و باید درصد باتری سیستم اندروید را ریست کرده باشید.

حتما بخوانید: آموزش تعمیر شارژر گوشی 

کالیبره کردن

چگونه می توان باتری گوشی های سامسونگ را کالیبره کرد؟

تلفن های هوشمند سامسونگ معمولا دارای گزینه ای به نام “بازنشانی سریع” (Quick Reset) هستند که معمولاً توسط تکنسین ها برای کالیبراسیون گوشی هایی که آمار باتری را به درستی گزارش نمی دهند ، استفاده می شود. در اینجا آموزش کالیبره کردن باتری در دستگاه های سامسونگ آمده است.

1.از گوشی هوشمند تا زمانی که به 5 درصد برسد استفاده کنید و مطمئن شوید که تلفن شما به شارژر متصل نیست.

2.برنامه شماره گیر تلفن را باز کرده و کد زیر را وارد کنید: *#0228#.

3.”Quick Start” را فشار دهید و سپس “OK” را فشار دهید.

4.صبر کنید تا صفحه نمایش دوباره روشن شود و بررسی کنید که درصد باتری کم شده است یا خیر.

5.دوباره گوشی را 100 درصد شارژ کنید.

6.تلفن را خاموش کرده و دوباره روشن کنید و سپس شارژر را از برق بکشید.

7.این مراحل را 2 ، 3 بار تکرار کنید

8.دو شاخه را دوباره وصل کنید و باتری را 100 درصد شارژ کنید ، تلفن را دوباره روشن کرده و شماره گیر را باز کنید و تایپ کنید: *#9900#.

9.به پایین “batterystats.bin reset” بروید و روی ضربه بزنید.

10.از منو خارج شده و تلفن را مجدداً راه اندازی کنید.

کد کالیبره باتری گوشی سامسونگ

برای کالیبره کردن گوشی سامسونگ با کد کافیست گوشی خود را به طور کامل یعنی 100 درصد شارژ کنید سپس در صفحه شماره گیر کد #۰۲۲۸#*  را شماره گیری کنید. پس از شماره گیری صفحه ای باز می شود در این صفحه بر روی OUICK START که در قسمت پایین صفحه قرار دارد بزنید و روی OK بزنید. در صورتی که با انجام این کار شارژ باتری از 100 کمتر شود یعنی عمل کالیبره کردن به درستی انجام شده است و در غیر این صورت این کار را چندین بار دیگر امتحان کنید تا شارژ باتری از 100 درصد کمتر شود.

حتما بخوانید: آموزش حذف اکانت تلگرام 

مراحل کالیبره کرده باتری

مراحل آموزش کالیبره کردن باتری گوشی های اندروید با دسترسی روت :

ابتدا آموزش کالیبره کردن گوشی در این روش نیز همانند روش قبلی می باشد و به این صورت انجام می پذیرد که :

1_در ابتدا باتری گوشی خود را به طور کامل به صفر برسانید تا خاموش شود.

2_تلفن همراه را روشن کرده و اجازه دهید خودش مجدداً خاموش گردد.

3_ بدون روشن کردن، گوشی تلفن را به شارژر وصل کنید و اجازه دهید تا باتری کامل شود، سپس گوشی را از usb شارژر بکشید.

4_ گوشی را روشن کنید و چنانچه متوجه شدید که هنوز به طور صددرصد شارژ نشده است مجدداً به شارژر وصل کنید( بدون نیاز به خاموش کردن)

5_ چنانچه باتری گوشی عدد صد را نشان داد، تلفن را از برق بکشید و ریستارت کنید. پس از بالا آمدن سیستم عامل، باتری را مشاهده کنید و اگر عددی  کمتر از صد بود باز به کابل شارژر وصل کرده و اجازه دهید تا باتری پر شود( این چرخه را تا جایی تکرار کنید که باتری شما  عدد صد را نمایش دهد)

6_ هنگامی که از فول شارژ شدن گوشی اطمینان حاصل کردید، اکنون لازم است تا اپلیکیشن Battery Calibration را نصب نمایید.( دقت داشته باشید که پیش از اجرا کردن برنامه مطمئن شوید که شارژ باتری همچنان صد درصد است)

7_گوشی را ریستارت کرده و پس از بالا آمدن سیستم، بلافاصله برنامه نصب شده را اجرا کنید تا کالیبره کردن باتری گوشی انجام گیرد.

8_پس از آنکه برنامه کار خود را به اتمام رساند، لازم است شارژ گوشی را  تا صفر درصد خالی کنید و فرصت دهید موبایل شما خاموش شود.

9_بدون کوچکترین وقفه ای موبایل خود را در حالت خاموش به سیم شارژر وصل نمایید.

10_ پس از طی کردن تمامی مراحل می توانید اطمینان حاصل کنید که باتری سیستم عامل اندروید شما به طور کامل تنظیم شده است.

نکات کالیبره کردن گوشی

این روش را زمانی استفاده کنید که مطمئن باشید مشکل باتری شما کاملاً جدی است.

شاید در ابتدا این روش کمی مشکل به نظر برسد اما مطمئن باشید که روشی کارآمد و اصولی به منظور کالیبره کردن باتری گوشی شما خواهد بود.

سعی کنید حداکثر سه ماه یک بار این عمل را تکرار کنید نه بیشتر

توجه داشته باشید که این روش واجد عوارضی برای باتری شما خواهد بود، پس از انجام بیش از حد این عمل خودداری کنید.

برنامه کالیبره کردن باتری گوشی

برای کالیبره کردن باتری گوشی های اندرویدی برنامه های گوناگونی وجود دارد. برنامه Battery Calibration یکی از بهترین برنامه های کالیبره باتری است که می توانید از آن برای کالیبره کردن باتری گوشی سامسونگ، شیائومی، هواوی و دیگر برندهای گوشی اندروید استفاده کنید. با نصب این برنامه بر روی گوشی می توانید هر گونه مشکلات در باتری را شناسایی کنید و در صورت ممکن مشکلات باتری را رفع کنید. همچنین در صورت نیاز به کالیبره کردن تنها با چند کلیک این کار را انجام دهید.

در این مقاله به بررسی مراحل کالیبره کردن گوشی پرداختیم. در صورتی که به مباحث تعمیرات موبایل علاقه مند  هستید و قصد یادگیری آن را دارید کافیست در دوره های آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید.

منبع: nextpit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *