راهنمای جامع رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی اندروید و آیفون

5 دقیقه زمان مطالعه

قطع شدن صدای مکالمه گوشی یکی از دیگر مشکلات رایجی است که بسیاری از کاربران موبایل با آن روبه رو می شوند. دلایل گوناگونی باعث بروز این مشکل در گوشی های هوشمند می شود. اگر شما هم هنگام مکالمه با این مشکل روبه رو هستید و قصد رفع این مشکل را دارید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب شما را با علت قطع شدن صدای مکالمه در گوشی های گوناگون اندروید و آیفون و نحوه رفع این مشکل می پردازیم.

آموزش تعمیرات موبایل

علت قطع شدن صدای مکالمه گوشی و نحوه رفع مشکل

این مشکل یکی از رایج ترین مشکلات گوشی است و اگر قصد ورود به بازار کار تعمیرات موبایل را دارید بایستی با علت بروز این مشکل و نحوه رفع آن به خوبی آشنایی داشته باشید.

اگر با مشکلات قطع شدن صدا روبرو هستید ، لازم نیست به مراکز تعمیرات موبایل مراجعه کنید. در اینجا به بررسی علت قطع شدن صدای مکالمه گوشی پرداخته و راهکارهایی را برای رفع این مشکل در انواع مدل های گوشی اندروید می پردازیم. در صورت رفع نشدن مشکل به این روش از یک تعمیرکار موبایل کمک بگیرید.

مشکل قطع شدن صدا مکالمه

1- اسپیکر گوشی را بررسی کنید.

هنگامی که نمی توانید صدای کسی را در حین مکالمه بشنوید ابتدا بررسی کنید که آیا اسپیکر موبایل شما فعال می باشد یا نه. ممکن است علت قطع شدن صدای مکالمه گوشی به خاطر غیرفعال بودن اسپیکرها باشد.

چنانچه اسپیکر روشن‌ باشد آیکون بلندگو سبز و برجسته خواهد بود در غیر این صورت می بایست با ضربه زدن بر روی آیکون اسپیکر آن را فعال نمایید و حتی اگر صدای طرف مقابل ضعیف بود هم کافیست دکمه سمت چپ گوشی را فشرده و صدای اسپیکر را افزایش دهید( البته تنها راه تست نمودن میزان صدای حین مکالمه، برقراری تماس است)

2-برای رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی، صدای رسانه ها را بررسی کنید.

درجه صدای رسانه گوشی خود را بررسی کنید.

به منظور این کار به بخش  setting گوشی رفته و بر روی گزینه sound and vibration  کلیک کنید. حال می توانید میزان volume هر کدام از موارد را تنظیم کنید.

مثلاً می توانید گزینه ی مدیا را به منظور افزایش صدای فیلم یا برنامه ها بالا ببرید و چنانچه قصد شما صدای زنگ موبایل است گزینه Ringtone را افزایش دهید.

رفع مشکل صدا در گوشی

3- سرویس ارائه دهنده تماس را کنترل کنید.

گاهی ممکن است علت قطع شدن صدای مکالمه گوشی، خدمات نامطلوب ارائه دهنده های پشتیبانی خطوط باشد. پس مطمئن شوید که مشکل از جانب اپراتور ها نیست و وضعیت آنتن دهی گوشی را برسی کنید.

برای رفع مشکل صدای مکالمه گوشی بعد از آن که مطمئن شدید مشکل از اپراتور نیست، به بخش ستینگ سیمکارت رفته و گزینه رومینگ را بررسی کنید (دقت کنید که بخش سیم رومینگ با دیتا رومینگ متفاوت می باشد).

حتما بخوانید: علت آنتن نداشتن گوشی چیست؟

4-علت قطع شدن صدای مکالمه گوشی روشن بودن Do Not Disturb

با روشن بودن این گزینه، تمامی صداهای گوشی شما سایلنت خواهد شد. پس به قسمت ستینگ رفته و از غیر فعال بودن این گزینه اطمینان پیدا کنید.

5-اتصال هدفون به گوشی را بررسی کنید.

گاهی به علت اتصال به هدفون بلوتوث ها تمامی صداهای گوشی شما غیر فعال خواهد شد. بنابراین بررسی کنید که هدفون به گوشی متصل نباشد.

حتما بخوانید: آشنایی با بهترین هندزفری بلوتوث ها در بازار

6- گوشی را restart و reset factory کنید.

از دیگر راه حل ها برای رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی می تواند این باشد که موبایل شما به علت نصب یک بد‌افزار دچار اختلال شده و نیاز به ریستارت دارد. بدین منظور گوشی را یکبار خاموش و روشن کنید و با ایجاد یک مکالمه صدا را بررسی نمایید و در آخر در صورت برنگشتن صدای مکالمه، گوشی خود را ریست فکتوری کنید.

قطعی صدا در مکالمه

7-گوشی در حالت safe mode قرار دهید.

موبایل خود را در حالت safe mode قرار داده و یک بار ریستارت کنید. این گزینه در واقع خدمات شخص ثالث را خاموش و غیر فعال می کند و سیستم عامل اندروید گوشی شما به طور کامل لود خواهد شد. پس از راه اندازی مجدد به منظور تست صدا یک تماس صوتی برقرار کنید.

چنانچه پس از انجام این عملیات صدای مکالمه برگشت، پس در برنامه های شخص ثالث گوشی شما اختلال وجود دارد. به منظور رفع این موضوع می بایست گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.

حتما بخوانید: آموزش تعمیر باتری گوشی

رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی در گوشی های آیفون 

علت قطع شدن صدای مکالمه در گوشی آیفون ممکن است گوناگون باشد، چرا که آیفون واجد دو بلندگوی داخلی بوده و ممکن است یکی از آنها دچار اختلال شده باشد.

یکی از آنها اسپیکر مکالمه می باشد که در بخش بالایی قاب گوشی تعبیه شده و در حین مکالمه فعال می گردد و شما می توانید از طریق آن صدای طرف مقابل را بشنوید.

اسپیکر دوم در بخش انتهایی قاب جایگیری شده که یک اسپیکر نسبتاً بزرگ محسوب می‌شود و زمانی که گوشی را در حالت بلندگو قرار دهید یا زمانی که در حال پلی کردن موزیک باشید صدای طرف مقابل و موزیک را از این اسپیکر خواهید شنید.

پس با این تفاسیر ممکن است قطع شدن صدای آیفون ناشی از خرابی هر یک از این اسپیکر ها باشد. البته این مشکلات معمول و رایج نیستند و در پاره‌ای از موارد ممکن است با آنها روبرو شوید.

چنانچه دچار قطع شدن صدا در حین مکالمه تلفنی شدید، اطمینان حاصل کنید که این قطعی شامل اختلالات نرم‌افزاری و تنظیمات نیست.

چنانچه با مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی آیفون روبه رو هستید پس با توجه به توضیحات بالا احتمالا “اسپیکر مکالمه” گوشی شما دچار مشکل شده است. اما چنانچه در هنگام پلی کردن موزیک یا فیلم دچار قطعی صدا شدید احتمالاً مربوط به اسپیکر دوم یا “کپسول اسپیکر” می باشد و در صورتی که در هیچ موردی قادر به شنیدن صدا نیستید احتمالاً هر دو اسپیکر های شما مختل شده اند.

قطع شدن صدا مکالمه آیفون

1- رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه آیفون با بررسی گزینه Mute 

در اولین گام مطمئن شوید که این گزینه غیر فعال است. می توانید با فشردن دکمه اسپیکر میزان ولوم صدا را افزایش دهید.

چنانچه قطع شدن صدای گوشی شما فقط مربوط به تماس تلفنی می شود اطمینان حاصل کنید که میوت اسپیکر غیر فعال باشد چرا که اگر این گزینه را فعال کنید صدای طرف مقابل را در حین مکالمه نخواهید شنید.

2-بررسی اتصال به هندزفری و دستگاه های دیگر 

گاهی ممکن است آیفون شما  به یک سری بلوتوث یا گجت متصل باشد. در این صورت اسپیکر آیفون غیر فعال خواهد شد

آپدیت ios

3-نیاز به آپدیت سیستم عامل

گاهی ممکن است به علت عدم آپدیت ios، برخی از سیستم های نرم افزاری  مختل شوند. بدین منظور اقدام به دریافت آخرین نسخه ios کنید.

4-علت قطع شدن صدای مکالمه گوشی آیفون، مشکلات نرم افزاری 

چنانچه به تازگی دچار قطعی صدای مکالمه شده اید بهتر است نرم افزارهایی که جدیداً نصب نموده اید را غیرفعال کنید. گاهی بعضی از  اپلیکیشن ها سبب ایجاد اختلال در بخش نرم افزاری گوشی می شوند.

5-حل مشکل قطع شدن صدای مکالمه آیفون با برگرداندن backup قدیمی

می توانید از طریق iCloud و iTunes نمونه قدیمی بکاپ گوشی را دریافت کنید و صدا مکالمه را مجدداً با بکاپ قدیمی تست کنید.

6-Reset factory راهکاری برای حل مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی

چنانچه تمامی مراحل قبل را امتحان کردید اما مشکل حل نشد می توانید گوشی را ریست فکتوری نمایید. بدین منظور به ستینگ گوشی رفته، گزینه General را انتخاب کرده و سپس با فشردن گزینه Reset می‌توانید حالت Erase all Content & Settings را انتخاب کنید و در این صورت نرم افزار گوشی شما به حالت کارخانه باز خواهد گشت.

چنانچه با وجود همه این اقدامات مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی شما حل نشد، احتمالا مشکل سخت افزاری است .

منبع: makeuseof

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید و وارد بازار کار این شغل شوید، توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *