چگونه مشکل کار نکردن تاچ آیفون را رفع کنیم؟

5 دقیقه زمان مطالعه

کار نکردن تاچ آیفون، از اتفاقات ناخوشایند و آزاردهنده برای کاربران این مدل گوشی هوشمند به شمار می رود. در بروز این مشکل دلایل و عوامل مختلفی دخیل هستند. در صورت از کار افتادن تاچ دستگاه، نمایشگر گوشی روشن بوده و محتوا و داده ها نیز نمایش داده می شود، اما در برابر دستورات و لمس های کاربر هیچگونه عکس العمل و واکنشی نشان نمی دهد. در چنین شرایطی رفع مشکل تاچ آیفون بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

اگر گوشی آیفون شما هم با این مشکل روبه رو شده است توصیه می کنیم تا انتها مطلب با ما همراه باشید. در این مطلب به شما راهنمایی هایی را برای رفع این مشکل ارائه می دهیم.

علت کار نکردن تاچ آیفون چیست؟

کار نکردن تاچ گوشی های آیفون یکی از مشکلاتی است که بسیاری از کاربران این برند از گوشی با آن روبه رو می شوند. دلایل نرم افزاری و سخت افزاری گوناگونی باعث کار نکردن تاچ در گوشی های آيفون می شود. اگر تاچ گوشی اپل شما به خوبی کار نمی کند، ممکن است:

  • صفحه نمایش گوشی تمیز نباشد.
  • صفحه نمایش گوشی چرب یا آغشته به آب یا سایر مایعات است.
  • گلس محافظ صفحه باعث خوب کار نکردن تاچ آیفون شده است.
  • نصب یک برنامه مخرب باعث بروز این مشکل شده باشد.
  • ممکن است کابل یا اتصال لوازم جانبی به گوشی باعث بروز این مشکل در گوشی شده باشد.
  • کانکتور تاچ شل شده باشد.
  • مشکلات سخت افزاری باعث بروز کار نکردن تاچ آیفون شده باشد.

حتما بخوانید: تفاوت ال سی دی اورجینال و کپی

روش های کاربردی برای رفع مشکل تاچ آیفون

خراب شدن تاچ گوشی آیفون

1- رفع مشکل تاچ آیفون با ریستارت کردن گوشی

ریستارت کردن، نخستین اقدام مهم در جهت رفع مشکل تاچ آیفون محسوب می شود. با شروع مجدد دستگاه بسیاری از باگ های موقت و مشکلات نرم افزاری دستگاه رفع می گردد. برای انجام این کار دکمه پاور دستگاه را فشار داده و کمی نگه داشته تا اسلایدر خاموش کردن دستگاه ظاهر گردد. سپس انگشت خود را بر روی صفحه نمایش قرار داده و اسلایدر را به سمت راست کشیده تا فرمان خاموش شدن گوشی صادر گردد. در ادامه بار دیگر دکمه پاور را فشار داده تا دستگاه شروع به کار کند. در صورت کار نکردن تاچ دستگاه برای لمس اسلایدر، سایر روش های عنوان شده را استفاده کنید.

2- فورس ریست کردن دستگاه

فورس ریست کردن (Force Reset) از دیگر روش های کاربردی برای رفع مشکل تاچ آیفون تلقی می گردد. در این روش نیازی به لمس صفحه نمایش دستگاه نمی باشد. این روش غالبا از طریق دکمه های فیزیکی گوشی موبایل اجرایی می شود. همچنین، فورس ریست کردن برای حل مشکل هنگ کردن و فریز شدن گوشی آیفون نیز کاربرد دارد. در ابتدا کلید مربوط به Home و power دستگاه را به صورت همزمان فشار داده تا لوگوی مخصوص اپل ظاهر گردد. پس از مشاهده لوگو دکمه های مربوطه را رها کنید.

این روش برای آیفون سری 7 با فشار دادن دکمه Volume down انجام می شود. در آیفون های مدل جدیدتر که فاقد دکمه هوم می باشند، می توان از دکمه های power، volume up و volume down استفاده نمود. با فورس ریست کردن دستگاه، به احتمال زیاد مشکل کار نکردن تاچ گوشی حل می شود.

3- حل مشکل تاچ گوشی آیفون با حذف نرم افزارهای مخرب

حذف اپلیکیشن های مخرب ، از دیگر راهکارهای موثر برای حل مشکل تاچ آیفون به شمار می رود. در بسیاری مواقع وجود نرم افزارهای مخرب، موجب اختلال در کارکرد تاچ نمایشگر دستگاه می شود. در این شرایط می بایست گوشی را بر روی حالت safe mode قرار داده و عملکرد دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. برای وارد شدن به حالت سیف مد، دکمه های پاور و هوم دستگاه را به صورت همزمان فشار داده تا نمایشگر گوشی سیاه و سپس خاموش شود. پس از سیاه شدن صفحه نمایش، کلید هوم را رها کرده، اما کلید پاور را رها نکنید. پس از ظاهر شدن لوگوی گوشی، کلید مربوط به افزایش صدا را فشار داده و آن را نگه دارید.

4- آزاد کردن حافظه دستگاه

پر بودن حافظه گوشی علاوه بر ایجاد اختلال در کارکرد نمایشگر دستگاه، موجب عملکرد کند آیفون می شود. با خالی کردن حافظه گوشی، می توان اختلالات مربوط با تاچ صفحه نمایش و کندی و تاخیر کارکرد دستگاه را برطرف نمود. برای خالی کردن حافظه دستگاه به قسمت تنظیمات گوشی رفته و سپس گزینه مربوط به storage & icloud usage را انتخاب نموده و سپس گزینه Manage storage را تاچ کنید. با حذف ویدئوها و عکس‌ها و فایل های غیر ضروری، حافظه دستگاه به میزان قابل توجهی آزاد می شود.

5- رفع مشکل کار نکردن تاچ آیفون با آپدیت کردن iOS

به منظور رفع مشکل تاچ آیفون، نصب به روز ترین نسخه سیستم عامل iOS، از راهکارهای مفید و موثر می‌باشد. در بسیاری مواقع به روز رسانی سیستم عامل دستگاه، موجب رفع مشکلات مختلف دستگاه از قبیل کار نکردن تاچ نمایشگر آن شده است. برای نصب جدیدترین ورژن سیستم عامل iOS، ابتدا وارد بخش setting دستگاه شده و پس از انتخاب گزینه General، بر روی گزینه Update کلیک کنید. در صورت موجود بودن آپدیت جدید برای دستگاه با انتخاب گزینه update، نسبت به دانلود و نصب آن اقدام کنید.

6- فکتوری ریست کردن آیفون راه حل رفع تاچ آیفون

فکتوری ریست کردن، از دیگر روش های کارآمد برای رفع مشکل کار نکردن تاچ گوشی آیفون به حساب می‌آید. فکتوری ریست کردن دستگاه موجب حذف کلیه اطلاعات و داده ها و بازگرداندن تنظیمات گوشی به حالت اولیه کارخانه می شود. برای اعمال این روش پس از وارد شدن به بخش تنظیمات و انتخاب گزینه General، بر روی گزینه Reset کلیک کنید. در ادامه گزینه Erase All content and setting را انتخاب و سپس گزینه مربوط به erase را انتخاب کرده تا پروسه Factory reset دستگاه آغاز شود.

7- سفت کردن کانکتور تاچ

سفت کردن کانکتور LCD و تاچ دستگاه را می توان از دیگر روش ها برای رفع مشکل تاچ آیفون برشمرد. شل شدن کانکتور تاچ، موجب بروز اختلال در کارکرد لمس گوشی می شود. در صورت وارد شدن ضربه به گوشی، این مشکل نمود برجسته پیدا می کند. به طور معمول، کانکتور تاچ گوشی های آیفون، در بالای قاب و گوشه سمت راست دستگاه نصب شده است. با فشار دادن این قسمت کانکتور بر روی سوکت و برد دستگاه سفت می شود. البته به منظور رفع مشکل دستگاه به صورت اصولی، مناسب است به تعمیرکاران مجرب و متخصص مراجعه شود.

8- انجام تعمیرات سخت افزاری

در صورتی که روش های گفته شده برای رفع مشکل تاچ آیفون مثمر ثمر واقع نگردید، به احتمال زیاد، ریشه را باید در مشکلات سخت افزاری دستگاه جستجو نمود. در این شرایط بهترین و موثرترین راهکار، انجام تعمیرات سخت افزاری گوشی آیفون می باشد. با توجه به تخصصی بودن پروسه تعمیر سخت افزاری، می بایست برای رفع مشکلات دستگاه به تعمیرکاران مجرب و معتبر و باتجربه مراجعه نمود.

در بسیاری مواقع، با انجام راهکارهای عنوان شده، بسیاری از مشکلات و ایرادات آیفون، از جمله مشکل کار نکردن تاچ نمایشگر دستگاه رفع می گردد. با این وجود در صورت جواب نگرفتن از روش های گفته شده، چاره ای به جز تعمیر دستگاه تحت نظر تکنسین های کارکشته و متبحر باقی نمی ماند. با شناسایی و رفع مشکلات سخت افزاری آیفون، به احتمال بسیار قوی، مشکلات مربوط به تاچ دستگاه برطرف می گردد.

در این مقاله به بررسی نحوه تعمیر تاچ گوشی آیفون پرداختیم. در صورتی که به مباحث تعمیرات موبایل علاقه مند  هستید و قصد یادگیری آن را دارید کافیست در دوره های آموزش نرم افزاری موبایل و آموزش تعمیرات سخت افزار موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید.

از دست ندهید:

همه چیز درباره تفاوت ال سی دی اورجینال و کپی

آموزش جامع تعمیر باتری گوشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *