مهم ترین علت آنتن نداشتن گوشی و روش رفع آن

5 دقیقه زمان مطالعه

مشکل آنتن نداشتن گوشی یکی از رایج ترین مشکلات گوشی است که در گوشی های موبایل رخ می دهد. دلایل گوناگونی باعث بروز مشکل در آنتن دهی گوشی می شود. اگر آنتن گوشی شما ضعیف است یا دائما قطع و وصل می شود و می خواهید با علت آنتن نداشتن گوشی و نحوه رفع آن آشنا شوید توصیه می کنیم در این مطلب با ما همراه باشید.

در این مقاله شما را با دلایل آنتن ندادن گوشی شیائومی، سامسونگ، هوآوی و دیگر برندهای موبایل آشنا کرده و به شما برای رفع مشکل آنتن دهی گوشی کمک می کنیم. همچنین در دوره آموزش تعمیرات موبایل به طور کامل نحوه تعمیر و عیب یابی انواع مشکلات در گوشی های اندروید و آیفون را به شما آموزش می دهیم.

آموزش تعمیرات موبایل

چرا گوشی آنتن ندارد؟

آنتن دهی ظاهری، آنتن دهی لحظه ای، وضعیت بدون آنتن گوشی برخی از رایج ترین مشکلاتی است که در گوشی های موبایل دیده می شود. آنتن نداشتن گوشی می تواند بنا به دلایل سخت افزاری و نرم افزاری گوناگونی رخ دهد. اگر علت آنتن نداشتن موبایل مشکلات نرم افزاری باشد به راحتی می توانید مشکل را عیب یابی و رفع کنید. رفع مشکل آنتن نداشتن موبایل در صورت خراب شدن قطعات سخت افزاری به زمان بیشتری نیاز دارد.

علت آنتن نداشتن گوشی

1- خراب شدن یا تحت فشار بودن سیم کارت

خراب شدن یا شکستگی سیم کارت، یکی از دلایل شایع خرابی آنتن موبایل به شمار می رود. به منظور آنتن دهی و دریافت سیگنال، سیم کارت گوشی باید در شیارهای مربوطه قرار گرفته باشد.

خارج شدن سیم کارت از جایگاه خود، کثیف و خمیده شدن آن، منجر به اختلال در دریافت سیگنال ها و متعاقب آن عدم آنتن دهی موبایل می شود.

راه حل: اطمینان حاصل کردن از سلامت سیم کارت و فعال بودن از طرف اپراتور مربوطه، در رفع این مشکل کمک شایانی می نماید.

2- بهم خوردن تنظیمات مربوط به شبکه گوشی

ایجاد تغییرات در تنظیمات شبکه را می توان از رایج ترین علل خرابی آنتن گوشی قلمداد نمود. همچنین، انتخاب یک شبکه نامناسب در کاهش آنتن دهی یا آنتن دهی لحظه ای گوشی بسیار تاثیرگذار است.

شبکه های 2G/3G/4G از شبکه های مورد استفاده برای گوشی های موبایل محسوب می شوند.

راه حل: جستجوی خودکار نزدیک ترین شبکه توسط موبایل، از بهترین روش ها در جهت رفع مشکل آنتن دهی ضعیف دستگاه تلقی می گردد.

برای انجام این کار ابتدا به قسمت تنظیمات (Setting) گوشی رفته و پس از انتخاب گزینه Mobile Networks و انتخاب یکی از اپراتورها، گزینه select Automatically را تاچ نمایید.

3- مشکلات سخت افزاری علت آنتن نداشتن گوشی

سومین علت آنتن نداشتن موبایل به بروز مشکلات سخت افزاری در اجزا و قطعات دستگاه مربوط می شود.

وارد شدن ضربه شدید به گوشی، احتمال آسیب وارد شدن به بخش مدار آنتن موبایل را افزایش می دهد. دریافت و جذب فرکانس ها و سیگنال ها، از وظایف اصلی آنتن موبایل قلمداد می گردد. بروز هرگونه مشکل در این بخش، عدم آنتن دهی یا پرش آنتن موبایل را به همراه دارد.

راه حل: در بسیاری مواقع، آنتن دهی ضعیف یا عدم دریافت سیگنال ها، از خرابی قطعاتی مانند VCO، آی سی RF و آی سی PF موبایل ناشی می شود. در این حالت غالبا امکان برقراری تماس برای کاربر فراهم نمی گردد.

آنتن دهی موبایل به شکل درست، مستلزم سالم بودن قطعات مربوط به بخش آنتن گوشی می باشد. برای رفع این مشکل می بایست به تعمیرکاران متخصص و حرفه ای مراجعه شود.

چرا گوشی آنتن ندارد

4- رجیستر نشدن گوشی دلیل آنتن ندادن موبایل

در مواقعی، عدم آنتن دهی گوشی با رجیستر نشدن و قطع شدن سرویس دستگاه مرتبط است.

حذف شدن آیکون مربوط به آنتن یا کشیده شدن یک خط بر روی آن در نوار اعلان، حکایت از رجیستر نشدن گوشی دارد. همچنین، در مواردی علت بروز این مشکل قرار نگرفتن سیم کارت در جایگاه اصلی خود می باشد.

راه حل: مطمئن شدن از قرار گرفتن درست سیم کارت در جایگاه خود، از مهم ترین اقدامات در این زمینه محسوب می شود.

در صورت حل نشدن مشکل، می بایست از رجیستر شدن گوشی خود اطمینان حاصل کنید. به منظور انجام این کار باید شناسه 15 رقمی مربوط به گوشی خود (IMEI) را به سر شماره 7777  ارسال کنید.

شناسه 15 رقمی معمولا در قسمت زیر باتری یا روی جعبه گوشی درج شده است.

5- آپدیت نشدن سیستم عامل گوشی

عدم انجام به روز رسانی دستگاه را می توان از دیگر عامل های مهم بروز مشکل در آنتن دهی گوشی برشمرد. انجام ندادن فرآیند به روز رسانی گوشی می تواند منجر به بروز مشکلاتی مانند عدم آنتن دهی دستگاه شود.

راه حل: به روز رسانی به موقع گوشی، از بهترین راهکارها در جهت رفع این مشکل به شمار می رود. به روز کردن سیستم عامل گوشی یک سری تغییرات در جهت برطرف کردن باگ های دستگاه را اعمال می کند.

حتما بخوانید: علت قطع شدن صدای مکالمه

انواع مشکلات مرتبط با آنتن دهی گوشی

مشکلات آنتن دهی گوشی متفاوت است. برخی از رایج ترین مشکلات مرتبط با آنتن دهی موبایل عبارتند از:

1-آنتن دهی کاذب موبایل

آنتن دهی گوشی گاهی به صورت کاذب نمایش داده می شود. یعنی بر روی گوشی نشان داده می شود که شما آنتن دارید اما در واقعیت گوشی هیچ آنتنی نداشته و نه می توانید تماس بگیرید و تماسی برقرار کنید.

مشکل آنتن دهی کاذب گوشی موبایل در بیشتر مواقع مربوط به آی سی PF بوده و با تعویض آن مشکل رفع می شود.

2-آنتن دهی آنی و لحظه ای

آنتن دهی آنی و لحظه ای زمانی است که گوشی شما چند دقیقه آنتن داشته و چند دقیقه بدون آنتن خواهد بود. به عبارتی آنتن گوشی زود می پرد. معمولا علت بروز این مشکل نیز مربوط به خراب شدن آی سی PF بوده و با تعویض آن مشکل رفع می شود.

3- گوشی آنتن ندارد.

ایکی از دیگر مشکلات آنتن دهی در گوشی مربوط به زمانی است که گوشی به طور کامل آنتن ندارد. به عبارتی آنتن گوشی می پرد.

اگر پیغام No SIM نمایش داده می شود یعنی گوشی سیمکارت شما را نخوانده است.

نمایش پیغام Searching نیز به معنی درست تنظیم نشدن زمان و تاریخ است.

اگر پیغام بین No SIM و Searching  درحال تغییر است یعنی آی سی Base Band خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

راهکارهای موثر برای رفع مشکل آنتن دهی گوشی

برای آنکه مشکل آنتن نداشتن گوشی را رفع کنید می توانید از روش های گوناگونی استفاده کنید. در این بخش شما را با روش هایی کاربردی برای رفع این مشکل در انواع گوشی اندروید آشنا می کنیم.

رفع مشکل آنتن دهی گوشی

گام اول: سنجش شدت واقعی سیگنال آنتن

بررسی شدت واقعی سیگنال دریافت شده، از راهکارهای موثر در جهت رفع مشکل آنتن نداشتن گوشی تلقی می گردد.

ابتدا به قسمت منوی تنظیمات گوشی رفته و پس از اسکرول کردن صفحه به سمت پایین و تب کردن گزینه About phone، گزینه Status را تاچ کنید.

در مرحله بعد با انتخاب کردن عبارت SIM Status، صفحه ای نمایان شده که در آن فیلد Signal strength، با بازه از اعداد مشخص شده است.

قرار داشتن عدد نمایش داده شده بر روی بازه -60db، خبر از شدت سیگنال مطلوب می دهد.

گام دوم: قرار دادن گوشی در وضعیت پرواز

تغییر وضعیت گوشی به حالت پرواز (Airplane Mode)، از روش های کاربردی برای حل مشکل خرابی آنتن موبایل می باشد.

برای فعال سازی حالت پرواز کافی است که صفحه اعلان را پایین کشیده و وضعیت پرواز را برای حدود 30 ثانیه تا یک دقیقه روشن و سپس غیر فعال کنید.

پس از خارج شدن گوشی از حالت پرواز، سیستم عامل به جستجوی شبکه های آنتن در دسترس اقدام می کند.

گام سوم: ریستارت کردن موبایل

راه اندازی مجدد (Restart) گوشی، از اقدامات ساده و در عین حال موثر در جهت رفع مشکل آنتن دهی موبایل می باشد.

با فشار دادن دکمه پاور و انتخاب گزینه ریستارت، این فرآیند انجام می شود.

در اثر ریستارت شدن گوشی علاوه بر پاک شدن ram، سیستم عامل دستگاه در صفحه جدیدی فعالیت خود را از سر می گیرد.

رفع مشکل آنتن نداشتن گو

گام چهارم: تعویض سیم کارت گوشی

در مواردی، ریشه اصلی آنتن دهی ضعیف موبایل به سیم کارت آن باز می گردد. قرار نگرفتن صحیح سیم کارت در محل مورد نظر، منجر به عدم آنتن دهی گوشی می شود.

همچنین، افتادن یا ضربه وارد شدن به موبایل، موجب خارج شدن سیم کارت از جایگاه خود می شود.

در این مواقع، گوشی را خاموش کرده و سیم کارت را بیرون آورده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

گام پنجم: قرار گرفتن در فضای باز

وجود هرگونه دیوار و حائل می تواند منجر به عدم دریافت سیگنال آنتن شود. در این حالت، با قرار گرفتن در فضای باز، احتمال دریافت سیگنال های قوی و قدرتمند بر روی گوشی افزایش پیدا می کند.

گام نهایی: ریست فکتوری گوشی

بازگشت به تنظیمات کارخانه، آخرین راهکار موثر برای برطرف کردن مشکل آنتن ندادن موبایل قلمداد می گردد.

در صورت برهم خوردن یا اختلال در تنظیمات موبایل، این راهکار می تواند مثمر ثمر واقع شود. ضمنا، با انجام Reset factory، کلیه برنامه های نصب شده، داده‌ها و اطلاعات موجود بر روی حافظه گوشی پاک خواهد شد.

نتیجه گیری

در این مطلب ابتدا دلایل آنتن نداشتن گوشی بررسی کردیم و پس از آن با راهکارهایی کاربردی برای رفع این مشکل در گوشی های گوناگون آشنا شدیم. همانطور که خواندید مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری گوناگونی مشکل خوب آنتن ندادن، آنتن ندادن لحظه ای گوشی، قطع شدن آنتن را در گوشی ایجاد می کنند. اگر از علاقه مندان به تعمیرات موبایل هستید و می خواهید به صورت تخصصی با این شغل آشنا شوید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات نرم افزار موبایل و آموزش تعمیرات سخت افزار موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *