چگونه یک تعمیرکار حرفه ای موبایل شویم و بیشترین درآمد را کسب کنیم؟

5 دقیقه زمان مطالعه

اگر می‌خواهید وارد بازار کار تعمیرات موبایل شوید و از درآمد عالی شغل تعمیرات موبایل استفاده کنید توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها بخوانید. در این مقاله به نکاتی اشاره کرده‌ایم که با توجه و رعایت به آن‌ها، می‌توانید در بازار کار شغل تعمیر موبایل موفق شده و به درآمد بالایی دست یابید.

معرفی شغل تعمیرات موبایل

شغل تعمیرات موبایل یکی از مشاغل پردرآمد فنی است. تعمیرکار حرفه‌ای موبایل می‌بایست مهارت و توانایی لازم در عیب یابی و تعمیرات انواع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری انواع مدل‌های موبایل اندروید و آیفون را داشته باشد.

بازار کار تعمیرات موبایل چگونه است؟

همانطور که می‌دانید امروزه موبایل یکی از پرمصرف‌ترین وسایل است و افراد بسیاری از آن استفاده می‌کنند و با توجه به پیشرفت آن، همچنین ارائه نرم افزارهای کاربردی بسیاری از افراد فعالیت های روزانه خود مانند خرید، پرداخت، مسیریابی، گفتگو و … را از طریق این وسیله انجام می‌دهند.

بنابراین با توجه به افزایش استفاده از موبایل تقاضا برای تعمیرات این وسیله نیز افزایش خواهد یافت. همچنین همانطور که می‌دانید از سال‌های گذشته با توجه به افزایش قیمت دلار، قیمت گوشی‌های موبایل نیز افزایش یافته و همین امر باعث شده است تا افراد توانایی مالی برای تعویض گوشی موبایل را نداشته و به هنگام خراب شدن آن به دنبال راهی برای تعمیر آن باشند. در نتیجه همه این عوامل نشان می‌دهد که امروزه بازار کار تعمیرات موبایل در ایران رشد خوبی داشته و در آینده رشد و رونق بهتری نیز خواهد داشت.

بازار کار تعمیرات موبایل

برای یادگیری تعمیرات موبایل از کجا شروع کنیم

همانگونه که پیشتر گفتیم شما می بایست برای این امر دوره های یادگیری را طی کنید؛ هم چنین موارد دیگری نیز وجود دارند که شما را در این مسیر یاری می کنند مانند:

 • علاقه و آشنایی به این شغل
 • گرفتن مدرک مرتبط با آن از موسسات معتبر
 • در صورت امکان شما نیز در منزل بر روی گوشی های مختلف تمرین کنید.
 • با اصطلاحات و مفاهیمی که مرتبط با این شغل هستند، آشنایی یابید.
 • تبلیغ کار خود در رسانه های مختلف اجتماعی هم چنین روزنامه و مجلات روزانه 

سرمایه لازم برای تعمیرات موبایل

شغل تعمیرات موبایل، مانند هر پیشه ای برای راه اندازی، نیازمند صرف هزینه هایی می باشد تا بتوانید به در آمد خوبی دست یابید.

پس از آن موفق به طی کردن دوره های مرتبط با این کار بر آمدید، نوبت به سرمایه گذاری می شود؛ در ادامه برخی از آن ها برای شما ذکر خواهیم کرد.

 • در ابتدا شما باید با دادن مدارکی، پروانه کسب خود را دریافت کنید تا بتوانید با خیالی راحت کار خود را آغاز کنید.
 • مورد دوم انتخاب و اجاره جایی برای راه اندازی کسب و کارتان می باشد.
 • خرید وسایل لازم: برای تعمیر کردن موبایل ها شما به اقلام و ابزارهایی نیاز دارید
 • مهم ترین مورد نیز به تبلیغات برمی گردد؛ شما برای آن که بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید باید مردم را با کار خویش آشنا کنید.

چگونه وارد بازار کار تعمیرات موبایل شویم؟

همانطور که اشاره شد برای ورود به بازار کار تعمیرات موبایل و موفقیت در آن می‌بایست دانش و مهارت لازم در عیب یابی، تعمیرات و تعویض قطعات انواع برندهای موبایل اندروید و آیفون را داشته و بتوانید مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری به وجود آمده در موبایل را رفع نمایید.

امروزه با توجه به ورود اپلیکیشن های کاربردی به بازار، افراد با مشکلات نرم افزاری بسیاری مواجه خواهند شد بنابراین تعمیرکار حرفه ای موبایل می بایست توانایی رفع این مشکلات مانند فلش گوشی، نصب برنامه ها، روت گوشی، رفع ارورهای گوشی، رفع ارورهای رایج مدار سیم کارت، برداشتن رمز گوشی ها، کالیبره کردن باتری و بسیاری از مشکلات دیگر را داشته باشد.

همچنین افراد هنگام کار با موبایل با مشکلاتی مانند قطع و وصل شدن صدا و آنتن، شکستن ال سی دی، تعمیر صفحه نمایش گوشی، خراب شدن باتری، تعمیر دوربین موبایل، عیب یابی تاچ گوشی، خراب شدن هارد، داغ شدن گوشی و بسیاری از دیگر مشکلات مواجه می‌شوند. تعمیرکار حرفه ای موبایل می‌بایست مهارت لازم در عیب یابی و تعویض قطعات مربوطه را بهترین صورت ممکن داشته باشد.

در گذشته افراد به صورت تجربی مهارت‌های لازم برای تعمیرات موبایل را فرا می‌گرفتند اما امروزه با توجه به پیچیده شدن تکنولوژی موبایل همچنین حساس بودن قطعات آن تعمیرات و تعویض قطعات موبایل بسیار حساس و پیچیده بوده و نیازمند دانش و مهارت کافی می باشد، زیرا در صورت نداشتن تخصص ممکن است آسیب به دیگر قطعات وارد شده و مشکلات دیگری را به وجود آورد.

 بنابراین تعمیرکاران موبایل قبل از ورود به بازارکار این شغل می‌بایست حتما به عنوان شاگرد تعمیرات موبایل در مغازه تعمیرات موبایل فعالیت کرده یا در دوره های آموزش تعمیرات موبایل شرکت کرده و دانش و مهارت لازم برای ورود به این حرفه را به دست آورند.

توصیه ما به شما این است که در دوره های مربوطه شرکت کنید زیرا کسب مهارت لازم از طریق شاگردی کردن بسیار زمان بر است، اما در دوره های تعمیرات موبایل به دلیل عملی بودن آموزش ها در مدت زمان کوتاهی صفر تا صد تعمیرات موبایل را یاد گرفته و می توانید وارد بازار کار شوید.

درآمد تعمیرات موبایل

درآمد تعمیرات موبایل از عوامل گوناگی مانند کیفیت کار، دانش کار، موقعیت مکانی مغازه تعمیرات موبایل و غیره می‌باشد. در صورتی که موارد ذکر شده را رعایت کرده باشید درآمد متوسط ماهیانه تعمیرات موبایل برای شما می‌تواند بین 15 تا 20 میلیون تومان در ماه باشد. در ادامه به بررسی عوامل تاثیر گذار بر میزان درآمد این شغل می‌پردازیم.

درآمد تعمیرکار موبایل

7 راهکار تضمینی برای افزایش درآمد تعمیرات موبایل!

میزان درآمد تعمیرات موبایل وابسته به عوامل گوناگونی می‌باشد که در صورت رعایت آنها می‌توانید به درآمد خوبی در این شغل دست یابید، در این بخش همراه ما باشید تا با این عوامل آشنا شده و با به کارگیری آن‌ها درآمد خود را افزایش دهید.

عامل اول: دانش خود را بروز کنید

یکی از مهم‌ترین عوامل برای موفقیت در بازار کار تعمیرات موبایل، داشتن مهارت و تخصص کافی در تعمیرات نرم افزاری و سخت افزاری موبایل است. همانطور که می‌دانید هر روز گوشی‌های جدیدی وارد بازار شده و تکنولوژی آنها روز به روز پیشرفت بیشتری خواهد داشت.

بنابراین برای موفقیت در بازار کار تعمیرات موبایل می‌بایست خود را با این تکنولوژی همراه کرده و مهارت و تخصص خود را به روز نمایید. برای اینکار توصیه می کنیم مقالات آموزشی ما را دنبال کرده و از آخرین اخبار مربوط به تعمیرات موبایل آگاه شوید.

عامل دوم: موقعیت مکانی مناسبی را انتخاب کنید

موقعیت مکانی مغازه تعمیرات موبایل نقش ویژه ای در میزان درآمد این شغل دارد. در صورتی که قصد دارید درآمد بسیاری از این شغل به دست آورید توصیه می کنیم مغازه تعمیرات موبایل خود را در محله های پررفت و آمد راه اندازی کنید. بدون شک در این مکان افراد بیشتری با شما در تعامل بوده و تعداد مشتریان بیشتری به دست خواهید آورد. همچنین می توانید مغازه خود را در مکانی که بورس تعمیرکاران موبایل یا بورس فروش موبایل است راه اندازی کنید.

در صورتی که توانایی مالی برای راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل در مکانی شلوغ ندارید و می خواهید در مکانی خلوت تر مغازه خود را تاسیس کنید، توصیه می کنیم تحقیقات محلی داشته و اطمینان حاصل کنید که در اطراف شما مغازه تعمیر موبایل دیگری وجود نداشته باشد. زیرا در این صورت احتمال آنکه مغازه پیشین مشتری های محله را جذب کرده بسیار است.

همچنین می‌توانید تنها یک میز تعمیرات موبایل در یک مغازه موبایل فروشی کرایه کنید و کار خود را از آنجا شروع کنید. بله! به همین راحتی!

عامل سوم: تبلیغات مناسبی داشته باشید

تبلیغات از مهم ترین عوامل برای موفقیت در هر شغلی می باشد. شغل تعمیرات موبایل نیز از این امر مستثنی نبوده و برای موفقیت هر چه بیشتر در این شغل و کسب مشتریان بیشتر از بازار کار تعمیرات موبایل می‌بایست تبلیغات مناسبی داشته باشید. خوشبختانه امروزه سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی مانند دیوار و شیپور هستند که به صورت رایگان امکان ثبت آگهی را برای شما فراهم کرده اند.

برای معرفی خود می توانید کانال های تلگرامی یا صفحات مرتبط در اینستاگرام را شناسایی کرده و در آنها تبلیغات داشته باشید. همچنین می‌توانید تبلیغات بنری یا تراکتی یا برچسبی داشته و از این طریق به معرفی کسب و کار خود بپردازید.

عامل چهارم: خدماتی با کیفیت ارائه دهید

کیفیت ارائه خدمات از دیگر عوامل تاثیر گذار در موفقیت شما می‌شود. کیفیت ارائه خدمات منجر به رضایت مشتری از شما شده و این رضایت منجر به تبدیل شدن مشتری به مشتری وفادار و همیشگی می‌شود. مشتری وفادار شما خود به تبلیغ خدمات شما پرداخته و از این طریق مشتریان شما روز به روز بیشتر و درآمد شما افزایش خواهد یافت.

تعمیرات موبایل

عامل پنجم: خدماتی منحصر به فرد ارائه دهید

برای جذب مشتری بیشتر و رضایت آنها، می‌توانید علاوه بر خواسته مشتری، خدماتی اضافه و منحصر به فرد به آنها ارائه دهید. به طور مثال می‌توانید برای خدمات خود گارانتی در نظر گرفته یا ترفیعات فروش مانند تخفیف خرید کالا، تخفیف خدمات بعدی و … به آن‌ها ارائه دهید.

عامل ششم: در کار سرعت داشته و خوش قول باشید

یکی از دیگر عوامل مهم برای موفقیت در این شغل و افزایش حس رضایتمندی در مشتریان سرعت در کار و خوش قول بودن است. متاسفانه تعداد کمی از تعمیرکاران موبایل به این امر توجه دارند و در صورتی که شما در کنار سایر عوامل به این موضوع نیز توجه داشته باشید می‌توانید مزیت رقابتی به دست آورده و درآمد بیشتری کسب کنید. از آنجایی که امروزه بیشتر افراد به کمک موبایل فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند بنابراین تمایل دارند کار تعمیرات موبایل به زودی انجام شده و هر چه سریع‌تر آن را تحویل بگیرند. همچنین هیچ مشتری دوست ندارد که در زمانی دیرتر از زمان تعیین شده توسط شما گوشی موبایل خود را تحویل بگیرد، بنابراین تلاش کنید که در زمانی کوتاه و مقرر عیب گوشی را رفع نمایید و آن را به مشتری تحویل بدهید.

عامل هفتم: قیمت مناسب و رقابتی داشته باشید

از دیگر عوامل جذب مشتری و موفقیت در بازارکار تعمیرات موبایل در ایران به خصوص در ماه‌های اولیه فعالیت ارائه خدمات با قیمت مناسب و رقابتی در مقایسه با دیگر رقبا است. همانطور که می‌دانید در این شغل برای خدمات ارائه شده تعرفه کاملا مشخصی وجود ندارد و افراد به دنبال تعمیرکاری هستند که ضمن ارائه کار با کیفیت، قیمت مناسب تری در مقایسه با رقبا ارائه دهد. بنابراین با انجام این کار می‌توانید مشتریان بیشتری به دست آورده و از این طریق به درآمد بیشتری به دست آورید.

مقاله فوق از دسته مقالات راهنمای مشاغل می باشد در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید توصیه می کنیم در دوره تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره 02166576476 تماس حاصل نمایید.

هزینه راه اندازی مغازه تعمیرات موبایل

در پاسخ به این سوال باید بگوییم هزینه این مغازه وابسته به موقعیت مکانی شما، بزرگی آن و شهری که در آن قصد فعالیت دارید وابسته است. در صورتی که در شهری بزرگ و محله‌ای پر رفت و آمد قصد اجاره یا خرید مغازه تعمیرات موبایل را داشته باشید بدون شک هزینه شما بیشتر از زمانی است که در محلی کم رفت و آمد و کوچک اقدام به خرید یا اجاره مغازه داشته باشید.

آینده شغلی تعمیرات موبایل

با پیشرفت علم و تکنولوژی و روی کار آمدن گوشی های موبایل، انسان ها پیش از پیش به آنها وابسته شده اند و تقریبا بیشتر روز خود را در حال کار کردن با موبایل سپری می کنند. امروزه نیز طراحان گوشی های موبایل، این دستگاه را در انواع و اقسام مختلفی فرآوری می کنند به طوری که افراد با هر سلیقه ای به راحتی می توانند نوع دلخواه خود را برگزینند.

بازار کار این وسیله نیز این روزها پر رونق است و تقریباً آینده شغلی آن نیز مناسب و ایده آل است و بیشتر افراد تمایل به اشتغال در این حوزه را دارند. شما عزیزان نیز می توانید از طریق شرکت در دوره هایی که برگزار می شوند، به راحتی در شغل تعمیرات موبایل مهارت یابید. بواسطه تورم و رکود موجود در جوامع، این ابزار دستخوش افزایش های قیمت بوده؛ بنابراین تعمیر آن برای افراد به صرفه تر است. کسانی که به شغل تعمیرات موبایل اشتغال دارند، می توانند از این فرصت استفاده کنند و برای خود درآمد قابل توجهی را کسب نمایند.

یادگیری تعمیرات موبایل چقدر طول میکشد

معمولا برای آن که در کاری مهارت کسب کنید و در آن به فرد صاحب نامی مبدل شوید، می بایست در دوره های مرتبط با آن شرکت کنید. در سال های اخیر مؤسسات و کلاس هایی دایر شده اند تا افرادی که علاقمند به یادگیری شغل تعمیرات موبایل را دارند، بتوانند آموزش های لازم را یاد بگیرند.

در طی این دوره ها شما قادر خواهید بود با نحوه تعمیر گوشی های آندروید و نیز آیفون آشنا شوید و بعد ها بتوانید کار خود را، راه اندازی نمایید. عموما شما در این دوره ها از صفر تا صد را یاد می گیرید و زمان تقریبی یادگیری آن حوالی 45 ساعت تخمین زده شده است.

پس از سپری کردن این دوره ها به شما مدارکی را ارائه خواهند تا بتوانید پروژه ی شخصی خویش را ایجاد کنید.

البته باید این نکته را نیز ذکر کرد که علاوه بر دوره های حضوری، شما این امکان را نیز دارید که به شکل آنلاین در این کلاس ها شرکت کنید و صاحب مهارت شوید.

درآمد نرم افزار کار موبایل

هم اکنون با وجود نرم افزارهای موجود در موبایل زندگی را برای انسان ها آسان ساخته اند، موبایل در بین افراد نقش مهمی را عهده دار است.

 • به طور مثال شما با داشتن برخی از نرم افزارها، کاری های بانکی را بدون نیاز به خروج از منزل انجام دهید.
 • از طریق موبایل می توانید به شیوه  آنلاین مواد مورد نیاز روزمره را سفارش دهید و درب منزل دریافت نمایید.
 • اگر در حوزه ای مشغول هستید، این امکان را دارید که با نرم افزارهای موبایلی کار خود را تبلیغ کنید و از بازخورد دیگران مطلع شوید.

تمامی این موارد نشان دهنده آن است که در طول شبانه روز افراد از موبایل بسیار استفاده می کنند و در اثر این امر ممکن است این ابزار خراب شود.

در این گونه مواقع شما می بایست به فردی که به شغل تعمیر گوشی می پردازد مراجعه کنید.

در آمد افرادی که در این پیشه مهارت دارند، ظاهرا بالا و رضایت بخش است زیرا در روز افراد زیادی به آنها رجوع می کنند. طبق آمارهای منتشر شده دستمزد ماهیانه تعمیرکاران موبایل با توجه به عوامل مختلفی همچون مهارت، تمام وقت بودن و موقعیت مغازه چیزی بین 12 تا 50 میلیون تومان برآورد شده است.

4.2/5 - (5 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *