مقالات مرتبط

معرفی ابزار نقاشی خودرو

معرفی ابزار نقاشی خودرو

در این مقاله قصد داریم به معرفی ابزار نقاشی خودرو بپردازیم تا به طور کامل با این ابزارها آشنا شوید. […]

مطالعه مقاله
لیسه گیری خودرو چیست؟

لیسه گیری خودرو چیست؟

شاید تا به حال این سوال برایتان پیش آمده باشد که لیسه گیری خودرو چیست؟ بدنه خودرو از سه لایه […]

مطالعه مقاله
لیسه گیری

همه چیز درباره لیسه گیری خودرو!

یکی از راه‌های ازبین‌بردن خراش‌های عمیق روی خودرو لیسه گیری است. معمولاً بدنه خودرو از سه‌لایه فلزی تشکیل شده است […]

مطالعه مقاله
آموزش صافکاری خودرو

صفر تا صد شاسی کشی ماشین+آموزش صافکاری خودرو

در دنیای خودروسازی امروز، خودروها یکی از پرکاربردترین وسایل جهان هستند. امروزه به ندرت می توانید منطقه ای را در […]

مطالعه مقاله
آموزش صافکاری خودرو

صافکاری PDR چیست؟ + مزایا معایب و کاربرد

همانطور که می‌دانید هر گونه آسیب به خودرو می‌تواند ارزش خودرو را پایین بیاورد، البته در صورتی که نمای بیرونی خودرو آسیب دیده باشد زنگ زدگی اتفاق افتاده و تغییرات شیمیایی غیر قابل برگشتی پیش می آید. این نوع آسیب‌ها در طول زمان می‌تواند بر ایمنی وسیله نقلیه شما تأثیر بگذارد. با پیشرفت تکنولوژی روش‌های قدیمی که برای صافکاری خودرو استفاده می‌شد منسوخ شده و روش‌های جدید‌تری برای این کار طراحی شده است که می‌توانید بدون آسیب رساندن به رنگ خودرو، این فرورفتگی‌ها را تعمیر کنید. یکی از این روش ها صافکاری pdr است، که باید توسط صافکار مجرب انجام شود. در ادامه با صافکاری پی دی ار، مزایا و کاربرد های آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

صافکاری PDR چیست؟

اگر ماشین شما دچار فرورفتگی شده باشد، ممکن است تکنسین هنگام مراجعه به صافکاری، PDR را توصیه کند، اما PDR چیست؟ PDR مخفف Paintless Dent Repair است. صافکاری بدون رنگ PDR مقرون به صرفه ترین و سریع ترین روش در صافکاری اتومبیل است.

صافکاری و تعمیر خودرو به این روش بین ۸۰ تا ۹۰ درصد فرورفتگی های روی خودرو را بدون آسیب به رنگ خودرو از بین می برد. صافکاری PDR یک روش عالی برای بازگرداندن شکل اصلی بدنه خودرو با حداقل ۶۰ درصد صرفه جویی در هزینه است. اکثر تعمیرکارها معتقدند این روش با هزینه بسیار کمتری نسبت به رنگ آمیزی و تعمیرات سنتی قابل انجام است و خودرو را در کمتر از یک روز تحویل می دهند. این نوع صافکاری می‌تواند با کمترین آسیب به خودرو، فرورفتگی را به حالت اولیه خود بازگرداند. در واقع صافکاری PDR یک گزینه عالی برای تعمیر آسیب های جزئی خودرو است که شامل مراحل زیر است:

 • تجزیه و تحلیل و دسترسی به منطقه آسیب دیده
 • جدا کردن ناحیه آسیب دیده برای دسترسی بهتر به پشت فرورفتگی
 • فشار به دو طرف ناحیه آسیب دیده

کاربرد صافکاری PDR

در حالت کلی از این روش برای برطرفسازی فرورفتگی های جزئی و کوچک مثل فرورفتگی های ناشی از تگرگ یا ضربات فیزیکی جزئی، آسیب های ناشی از تصادفات کوچک و بهبود وضعیت بتونه در صافکاری های با رنگ استفاده می‌شود. برای اطمینان از کیفیت صافکاری و برگشت بدنه به حالت اولیه میتوان این کار را بر عهده صافکاری ماهر قرار داد.

کدام قطعات را میتوان با صافکاری PDR تعمیر کرد؟

بسیاری از افراد می خواهند بدانند کدام قسمت از بدنه را می توان با صافکاری pdr بدون رنگ ترمیم کرد. پاسخ به این سوال آسان نیست. در واقع به عوامل مختلفی مانند جنس بدنه، شکل قطعه، شدت فرورفتگی، موقعیت قطعه یا صفحه روی خودرو و نحوه دسترسی به پشت صفحه بستگی دارد. در ادامه اطلاعاتی در مورد قسمت های مختلف بدنه که با صافکاری PDR قابل تعمیر هستند آورده شده است.

کاپوت خودرو:اکثر کاپوت های آلیاژی و ورق فلزی را می توان با فرآیند PDR تعمیر کرد. از آنجایی که اکثر کاپوت ها را می توان به راحتی از خودرو جدا کرد، تکنسین های PDR می توانند به راحتی به زیر کاپوت دسترسی پیدا کرده و فرورفتگی را تعمیر کنند. اگر کاپوت خودروی شما در اثر تگرگ آسیب دیده باشد، یک جسم در حال سقوط مانند یک توپ ورزشی، به راحتی با فرآیند صاف کردن PDR قابل تعمیر است.البته تاکید می کنیم که این امر زمانی امکان پذیر است که فرورفتگی پیچیده نباشد و رنگ خودرو ترک نخورده باشد. همچنین انواع مختلفی از کاپوت ها مانند کاپوت فیبر کربنی یا کاپوت فایبرگلاس وجود دارد که با صاف کردن PDR قابل تعمیر نیستند. در این صورت بعید است که بتوان آنها را به این شکل تعمیر کرد و به احتمال زیاد صافکار پیشنهاد تعویض کاپوت را خواهد داد.

کاپوت‌های فایبر گلاس یا فیبر کربن با روش صافکاری PDR قابل تعمیر نیستند.

درب خودرو:مانند کاپوت، اکثر درب های آلیاژی و فلزی خودرو را می توان با صافکاری PDR تعمیر کرد. از آنجایی که اکثر درب ها را می توان به راحتی از خودرو جدا کرد، تکنسین های PDR می توانند به راحتی به پشت درب ها دسترسی پیدا کرده و فرورفتگی ها را بیرون آورده و آنها را به شکل اولیه خود بازگردانند. اگر درب خودرو بر اثر تصادف دچار فرورفتگی کوچک یا متوسطی شود، تکنسین PDR می‌تواند درب را تعمیر کند البته تا زمانی که رنگ ترک نخورده باشد، خراش شدیدی نداشته باشد و فرورفتگی خیلی پیچیده نباشد.

گلگیر های جلو‌‌‌‌‌ی خودرو:از آنجایی که گلگیرهای جلو معمولاً به راحتی جدا می شوند، می توان از PDR برای تعمیر فرورفتگی استفاده کرد. عموما گلگیرها روی یک تکیه گاه یا قطعه‌ای از قاب وسیله نقلیه پیچ می‌‌شوند، بنابراین می توانید به راحتی آنها را جدا کنید. پس از برداشتن گلگیر، تکنسین می تواند به راحتی به قسمت عقب خودرو دسترسی پیدا کند و فرورفتگی ها را از بین ببرد و آنها را به شکل اولیه بازگرداند. اگر گلگیر در اثر ضربه یا تماس با وسیله نقلیه دیگری آسیب ببیند و رنگ آن سالم باشد، احتمالاً با فرآیند PDR قابل تعمیر است. همچنین مواردی وجود دارد که ممکن است گلگیر با PDR قابل تعمیر نباشد. برخی از فرورفتگی‌های گلگیر در امتداد خطوط بدنه بسیار تیز یا پیچیده هستند، بنابراین نمی‌توان آنها را به شکل اولیه‌اش برگرداند. در این موارد، گلگیر باید تعویض شود و خودرو باید با استفاده از فرآیند سنتی تعمیر بدنه تعمیر اساسی شود.

گلگیرهای پشت خودرو:گلگیرهای عقب دارای مشخصات مشابه با گلگیرهای جلو هستند، اما معمولاً نمی توان آنها را از خودرو جدا کرد. به طور معمول، گلگیرهای عقب جزء لاینفک بدنه خودرو هستند و همچنین ستون های بدنه که به آنها متصل می شوند. در بیشتر موارد، می‌توانید از پشت صندوق عقب یا از جایی که چراغ عقب به خودرو وصل می‌شود، به پشت گلگیرها دسترسی داشته باشید.اگر گلگیر عقب در اثر برخورد، برآمدگی یا چیز دیگری که با آن تماس داشته است خراشیده شده باشد، معمولاً می توان آن را با تعمیر فرورفتگی بدون رنگ تعمیر کرد البته تا زمانی که رنگ سالم باشد و فرورفتگی پیچیده نباشد.

سقف خودرو:سقف خودرو یک سطح افقی بزرگ است و اغلب در معرض برخورد اجسام است. خوشبختانه اکثر فرورفتگی های سقف با فرآیند صاف کردن PDR کاملاً قابل تعمیر هستند. اگر سقف برداشته شود، تکنسین PDR می تواند به راحتی به قسمت پشت فرورفتگی ها دسترسی پیدا کند و آنها را تعمیر کند. معمولاً می توان از آسیب ناشی از تگرگ و سایر فرورفتگی های سقف، مانند افتادن اجسام گرد جلوگیری کرد، زیرا به رنگ اتومبیل شما آسیب نمی رساند یا صفحه را تغییر نمی دهند. در برخی موارد، جایی که یک شاخه درخت، سنگ یا جسم سنگین روی سقف افتاده است، فرورفتگی ممکن است شدید باشد و نتوان با صافکاری PDR آن را تعمیر کرد. در این موارد شدید، وسیله نقلیه شما به پرکننده بدنه یا حتی سقف جدید نیاز دارد.

صافکاری PDR بهترین گزینه برای ترمیم آسیب‌های ناشی از برخورد تگرگ است.

کدام بخش از بدنه خودرو با صافکاری PDR تعمیر نمی‌شود؟

اکثر قطعات بدنه خودرو را می‌توان با صافکاری PDR تعمیر کرد، اما برخی از آنها را نمی توان با این روش تعمیر کرد، حتما این سوال برای شما پیش می آید که کدام صفحات بدنه با صافکاری PDR قابل تعمیر نیستند؟ برخی از بخش های بدنه از مواد مختلفی ساخته شده اند که با فرآیند PDR قابل تعمیر نیستند. مواردی مانند سپرهای پلاستیکی، گلگیرهای فایبرگلاس، گلگیرهای فیبر کربنی و کامپوزیت ها با فرآیند PDR قابل تعمیر نیستند. اگر چه سپرها و درب های پلاستیکی گاهی دارای فرورفتگی هایی هستند که به راحتی بیرون می‌زند، اما این قطعات را نمی توان با PDR تعمیر کرد زیرا خواص و قابلیت های فلز را مانند سایر صفحات ندارند. اگر صفحات پلاستیکی آسیب ببینند، معمولا دور ریخته می شوند یا جایگزینی برای آنها انتخاب می شود. اقلامی مانند سپر و سایر قطعات پلاستیکی خودرو را باید از نمایندگی فروش بدنه خودرو سفارش دهید. وقتی صحبت از مواد شکننده‌تر مانند فایبرگلاس یا فیبر کربن می‌شود، احتمال ترک خوردن یا شکستن این مواد در هنگام آسیب بیشتر است و خراش نمی‌خورد. دوره تخصصی آموزش صافکاری خودرو در آموزشگاه فنون برق برگزار میشود.

انواع میله های صافکاری PDR

میله های PDR به عنوان یک اهرم عمل می کنند که در این اهرم قسمت دسته محل اعمال نیرو و قسمت تکیه گاه نقطه تماس با فرورفتگی بدنه خودرو بوده و با توجه به نقطه آسیب دیده شکل متفاوتی دارد. قسمت دیگر این مجموعه سر میله است که نیروی دست را به تکیه گاه منتقل می‌کند که با توجه به مهارت و تجربه صافکار، فرورفتگی یا آسیب را از بین می‌برد. انواع میله‌های صافکاری PDR شامل موارد زیر است:

 • میله چرخشی: میله چرخشی جهت استفاده در نقاطی کاربرد دارد که امکان چرخش میله وجود دارد.
 • میله اهرمی: از میله اهرمی جهت استفاده برای اهرم در قطعات جدا شونده مانند کاپوت استفاده می‌شود.
 • میله دم ماهی: از میله دم ماهی هنگامی استفاده میکنیم که برای عمل صافکاری فضای کمی را در اختیار داریم.

 

بیشتر بخوانید:۹ نکته مهمی که باید درباره صافکاری خودرو بدانید!

مراحل انجام صافکاری PDR

در ادامه قصد داریم به بررسی ۵ مرحله صافکاری PDR بپردازیم.

 • تجزیه و تحلیل فرورفتگی

تکنسین PDR علاوه بر بررسی فرورفتگی، نحوه دسترسی به پشت این فرورفتگی ها را نیز ارزیابی می کند. هنگامی که تکنسین تصمیم گرفت که از کدام ناحیه شروع کند، به وسیله یک LED مجهز به مکش برای دیدن فرورفتگی (حتی در طول روز) استفاده می کند. برای دیدن بهتر فرورفتگی، تکنسین ها ترجیح می دهند در مکانی کار کنند که دور از نور مستقیم خورشید باشد.

صافکاری pdr چیست

 • برگرداندن بدنه به حالت اولیه

برای شروع کار روی سطح زیرین ورق فلزی، تکنسین از میله های فلزی بلندی به نام میله های PDR استفاده می کند. از این ابزارها برای رسیدن به شکاف های کوچک بین پانل ها و بخش ها بدنه استفاده می شود. برای نصب در مکان‌های سخت ممکن است هنوز نیاز به جداسازی قطعات باشد. تعمیرکار با استفاده از ابزار صاف کننده PDR به آرامی فرورفتگی را به سمت بالا فشار داده و فلز را به حالت اولیه خود برمی‌گرداند. بسته به شدت و محل فرورفتگی، ممکن است لازم باشد این روند را بیشتر تکرار کند تا فرورفتگی صاف شود.اگر علاقه مند به یادگیری هستید در دوره آموزش صافکاری خودرو شرکت کنید.

 • پخش یکنواخت سطح

با فشار دادن فرورفتگی، فلز اطراف ناحیه آسیب دیده به سرعت صاف می شود و حلقه ای ضعیف ایجاد می کند. برای این کار، تکنسین از یک ابزار و یک چکش پلاستیکی برای ضربه زدن به حلقه استفاده می کند تا سطح آسیب دیده با بدنه همسطح شود.

 • پرداخت محل تعمیر

فرورفتگی تعمیر شده ممکن است ناهمواری هایی داشته باشد. برای بازگرداندن رنگ به حالت اولیه، تکنسین از یک سنباده مرطوب با سرعت بالا استفاده می کند. استفاده از این تکنیک تا زمانی که سطح بدنه کاملا تمیز و صاف شود ادامه خواهد داشت.

 • تکرار در صورت لزوم

فرآیند هموارسازی PDR به صبر و تجربه زیادی نیاز دارد تا تغییرات کوچک ایجاد شده در هر بار استفاده از ابزار مشاهده شود. در طول فرآیند صافکاری، اغلب لازم است که هر یک از مراحل قبلی را طی کنید تا فرورفتگی کاملاً از بین برود شود.

مزایای صافکاری PDR

روش صافکاری PDR که به منظور اصلاح آسیب دیدگی ها و فرو رفتگی های بدنه خودرو انجام میشود مزایای زیادی دارد که در ادامه شرح می‌دهیم.

 • صرفه جویی در زمان و هزینه

استفاده از این نوع صافکاری زمان انجام کار را به شکل قابل توجهی کوتاه می‌کند. با این روش صافکار به سرعت قادر به رفع ایراد بدنه خواهد بود. در صافکاری PDR نیازی به نقاشی، سنباده زدن، بتونه کاری و انتظار برای خشک شدن رنگ خودرو نیست و در نتیجه هزینه و زمان کمتری صرف می‌شود. اجرای روش‌های سنتی صافکاری با رنگ ممکن است چندین روز به طول بیانجامد.

 • جلوگیری از افت قیمت خودرو

هر گونه خسارت یا آسیب به بدنه خودرو موجب کاهش ارزش خودرو خواهد شد. صافکاری PDR روشی بسیار تمیز و ظریف است (بدون بتونه کاری و رنگ) که باعث جلوگیری از افت قیمت خودرو می‌شود. با کمک صافکاری PDR میتوان فرورفتگی ها و ایرادات بوجود آمده در خودرو را بدون آسیب به رنگ و بدنه خودرو تعمیر کرد.

معایب صافکاری PDR

علاوه بر مزایای زیادی که صافکاری PDR دارد بهتر است بدانید که این روش معایبی نیز دارد. برای مثال ممکن است بعد از اتمام صافکاری به روش PDR مقداری موج بر روی بدنه خودرو بماند اما این ایراد جزئی است و در واقع میتوان گفت این موضوع باعث نادیده گرفتن مزایای قابل توجه این روش نمیشود.

برای شرکت در دوره های تخصصی آموزش صافکاری خودرو همین حالا ثبت نام کنید!

درآمد صافکار PDR چقدر است؟

صافکاری خودرو یکی از بهترین مشاغل پر درامد مربوط به خودرو است. میزان درآمد حاصل از این کار بستگی از عوامل مختلفی مانند نوع خودرو، تجربه و مهارت، تبلیغات، دقت و کیفیت کار، سرعت و … است. اگر مهارت، دقت و سرعت بالایی داشته باشید و کار را به موقع به مشتری تحویل دهید، می توانید به طور متوسط ​​ماهیانه ۲۰ میلیون تومان درآمد داشته باشید. اگر در نقاشی و صافکاری خودروهای خارجی مهارت کافی داشته باشید، می توانید درآمد بیشتری کسب کنید.

صافکاری خودرو از دسته خدماتی است که ارائه آن علاوه بر دانش به هنر و مهارت نیز احتیاج دارد؛ در غیر اینصورت ناحیه ترمیم شده ظاهر دلچسبی نخواهد داشت. آموزشگاه فنون برق برگزار کننده دوره های عملی آموزش صافکاری خودرو است با شرکت در این دوره ها می‌توانید مهارت خود را افزایش دهید و شغل پر درآمدی داشته باشید.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

معرفی ابزار نقاشی خودرو

معرفی ابزار نقاشی خودرو

در این مقاله قصد داریم به معرفی ابزار نقاشی خودرو بپردازیم تا به طور کامل با این ابزارها آشنا شوید. […]

مطالعه مقاله
لیسه گیری خودرو چیست؟

لیسه گیری خودرو چیست؟

شاید تا به حال این سوال برایتان پیش آمده باشد که لیسه گیری خودرو چیست؟ بدنه خودرو از سه لایه […]

مطالعه مقاله
لیسه گیری

همه چیز درباره لیسه گیری خودرو!

یکی از راه‌های ازبین‌بردن خراش‌های عمیق روی خودرو لیسه گیری است. معمولاً بدنه خودرو از سه‌لایه فلزی تشکیل شده است […]

مطالعه مقاله
آموزش صافکاری خودرو

صفر تا صد شاسی کشی ماشین+آموزش صافکاری خودرو

در دنیای خودروسازی امروز، خودروها یکی از پرکاربردترین وسایل جهان هستند. امروزه به ندرت می توانید منطقه ای را در […]

مطالعه مقاله