صفر تا صد شاسی کشی ماشین+آموزش صافکاری خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

در دنیای خودروسازی امروز، خودروها یکی از پرکاربردترین وسایل جهان هستند. امروزه به ندرت می توانید منطقه ای را در جهان پیدا کنید که ماشین در آن تردد نداشته باشد. زمانی که استفاده از خودرو در جهان فراگیر شود، در نتیجه تعداد خودروها افزایش می یابد. در این صورت احتمال وقوع تصادف بیشتر شده و به خودرو آسیب وارد میشود. برخی آسیب ها فقط در بدنه خودرو ایجاد می شود که با استفاده از صافکاری بی رنگ یا صافکاری و رنگ آمیزی می توان آن را رفع کرد. برخی از صدمات ناشی از شدت ضربه بوده و باعث آسیب به اسکلت یا شاسی خودرو می شود که در این موارد صافکار حرفه ای با استفاده از شاسی کشی ابتدا اسکلت را شکل می دهد و سپس نسبت به صافکاری خودرو اقدام میکند.

اگر علاقه مند به یادگیری حرفه ای پردرامد هستید در دوره های آموزش صافکاری خودرو در سایت فنون برق شرکت کنید.

اثر انگشت خودرو!

شاسی دقیقا چیست؟ اسکلت خودرو به معنای شاسی خودرو است که معمولا هر خودرو شاسی خاص خود را دارد. زیرا ساختار و اسکلت هر ماشین با دیگری متفاوت است. صد در صد هر چه شاسی خودرو با کیفیت تری بخواهید، ایمنی و امنیت بیشتری را می توانید برای خودروی خود در نظر بگیرید. معمولا میزان دوام هر خودرویی در برابر تصادف به شاسی آن مربوط می شود و زمانی که بدنه خودرو به دلیل انواع تصادفات آسیب جدی می بیند، شاسی نیاز به تعمیر دارد. خودروهای مختلف شاسی های متفاوتی دارند. شاسی هر روز با پیشرفت تکنولوژی در زمینه های مختلف استحکام و روش ساخت بهبود می یابد. شاسی خودرو تاثیر مستقیمی بر ایمنی خودرو دارد، هر چه شاسی محکمتر باشد آسیب کمتری به خودرو و سرنشینان در تصادفات وارد می کند. عملکرد خودرو تاثیر زیادی در نوع شاسی دارد. خودروهای مناسب برای شرایط شهری شاسی ضعیف تری نسبت به خودروهایی دارند که برای طی کردن مسافت های بین شهری ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید :صفر تا صد صافکاری PDR+آموزش صافکاری PDR

انواع شاسی خودرو

شاسی‌های خودرو به طور کلی در دو نوع مستقل و یکپارچه تولید می‌شوند. شاسی مستقل به عنوان یک قطعه مجزا ساخته شده و اتاق و سایر اجزای خودرو در مراحل بعدی به آن متصل می شوند.
البته این نوع شاسی تقریبا منسوخ شده و جز برای خودروهای خاص مانند کامیون استفاده نمی شود. اما شاسی یکپارچه شکل گسترده ای شبیه به اتاق خودرو دارد. با افزودن ساده سقف، گلگیرها، کاپوت، درها و سایر اجزاء به شاسی یکپارچه، شکل کلی فضای داخلی و بدنه خودرو کامل می شود.

شاسی مستقل

اساساً شاسی مستقل از دو ناودانی بلند و آهنی ساخته شده است که موازی اند و از فولاد ساخته شده اند. آنها همچنین توسط دو رام در دو طرف به هم متصل می شوند. به طور کلی، شاسی در عقب کمی بالاتر است و فضای بیشتری برای دیفرانسیل و فنر ایجاد می کند. قسمت جلو کمی باریکتر است تا در فرمانپذیری تاثیرگذار تر باشد. در طراحی شاسی مستقل از ورق های فلزی استفاده می کنند. البته بخش‌هایی از شاسی مستقل مانند کف و محوطه پیشرانه که بیشترین نیرو و فشار را متحمل میشوند، باید از ورق‌هایی که ضخامت بیشتری دارند ساخته شوند.

شاسی یکپارچه

نوع دیگری از شاسی به نام شاسی نیمه جداشدنی یا یکپارچه وجود دارد، شرکتی به نام «اور» اولین شرکتی بود که خودروهایی با این نام تولید کرد. این نوع شاسی از دو قسمت ثابت و قسمت جداشدنی تشکیل شده است. از مزایای شاسی نیمه جداشدنی نسبت به نمونه دیگر این است که هزینه قطعاتی که در صورت تصادف آسیب می بینند و نیاز به تعویض دارند پایین است

ویژگی یک شاسی خوب

  • تحمل و استحکام بالا
  • سبک بودن شتسی
  • مقاوم در برابر خوردگی
  • انتقال کمترین میزان لرزش و صدا به کابین
  • قابلیت دسترسی و تعمیر آسان قطعات خودرو

مراحل شاسی کشی خودرو

شاسی کشی خودرو با توجه به تمام جزئیات انجام می شود. زیرا اصولا هنگام استفاده از دستگاه شاسی کش باید مراحل خاصی را در نظر گرفت. در ادامه به شرح مراحل شاسی کشی خواهیم پرداخت. اگر علاقه مند به یادگیری حرفه ای پردرامد هستید میتوانید در دوره های آموزش صافکاری خودرو در سایت فنون برق شرکت کنید.

مرحله اول : آنالیز وضعیت

ابتدا باید وضعیت شاسی و جهت خرابی شاسی مشخص شود. از آنجا که شاسی کشی یک فرآیند مهم در نظر گرفته می شود و متخصص صافکاری باید بتواند قبل از فرآیند شاسی‌کشی همه جوانب را تجزیه و تحلیل کند.

مرحله دوم : تعیین جایگاه خودرو

در فرآیند شاسی کشی، خودرو معمولاً بین چهار ستون فلزی قرار می گیرد، سپس صافکار و تیمش با استفاده از تجهیزات قدرتمند و چهار زنجیر که به ستون ها متصل می شوند، شاسی خودرو را در جهات مختلف می کشند. تعیین موقعیت دقیق خودرو یکی از مهمترین اقداماتی است که صافکار در حین شاسی کشی انجام می دهد.

مرحله سوم : دقت به جزئیات

شاسی کشی به کمک زنجیر به معنای تکمیل فرآیند شاسی کشی نیست و پس از چندین بار کشیدن،صافکار باید با کمک متخصص خود شکل کلی شاسی را به حالت اولیه و استاندارد تغییر دهد. فراموش نکنید که شاسی یکی از مهم ترین قطعات پلت فرم خودرو است و باید در تعمیر آن نهایت دقت را به خرج داد.

اگر علاقه مند به یادگیری هستید آموزشگاه فنون برق دوره آموزش صافکاری خودرو را برگزار میکند و شما با ثبتنام در این دوره ها میتوانید به درامد شگفت انگیزی برسید!

انواع شاسی کشی خودرو

شاسی کشی با دستگاه

امروزه شاسی کشی خودرو اغلب با استفاده از دستگاه های خاصی انجام می شود که تیفور معروف ترین آنهاست. وسایل شاسی کشی دارای هرم هایی هستند که برای تنظیم شاسی خودرو استفاده می شود. از دیگر وسایل بلند کردن شاسی خودرو می توان به جک پمپی و جک فولکسی اشاره کرد که هر کدام اصول خاص خود را در کشیدن شاسی دارند و فقط صافکار های حرفه ای می توانند با استفاده از آن ها شاسی خودرو را به حالت اولیه برگردانند.

آموزش صافکاری خودرو

شاسی کشی مدرن

امروزه عملیات شاسی کشی مدرن در گروه تعمیرات خودرو قرار می گیرد که در آن می توانید از دستگاه های الکتروهیدرولیک در یک مرکز تعمیرات مطمئن و بدون ریزش رنگ که باعث تضعیف شاسی خودرو می شود استفاده کنید. تجهیزاتی که برای طراحی مدرن شاسی استفاده می شود کاملا با کیفیت و تضمینی می باشد و شما می توانید به راحتی از این سرویس برای هر خودرو استفاده کنید. زیرا دستگاه تمام تنظیمات و صافکاری را برای شما انجام می دهد و همچنین اندازه گیری ها به صورت کاملا دقیق و اصولی طبق نقشه کارخانه انجام می شود. تصادفات بسیار شدیدی که به اسکلت اصلی خودرو آسیب جدی وارد کرده اند را به راحتی می توانید با این روش مدرن تعمیر کنید. جهت شرکت در دوره های آموزش صافکاری خودرو فقط کافیست در سایت فنون برق ثبتنام کنید تا در اسرع وقت همکاران ما با شما تماس بگیرند.

آیا بعد از شاسی کشی اسکلت خودرو به حالت اولیه برمیگردد؟

قبل از پاسخ به این سوال لازم است شما را در مورد چیزی آگاه کنیم و آن این است که آلیاژهای فلزی معمولاً پس از تحمل ضربه های شدید دچار تغییرات ساختاری می شوند و آستانه تنش و کرنش آنها تغییر می کند. از نظر مهندسی، شاسی آسیب دیده دیگر مقاومت و استحکام حالت اولیه را ندارد.

اما نباید تصور کرد که شاسی کشیده کارایی لازم را ندارد; بلکه همچنان می توان از مقاومت و استحکام کافی آن مطمئن بود. تنها نکته در اینجا این است که شاسی ضربه خورده به اندازه کیفیت اصلی آن نیست. اما همچنان می تواند نیازهای کاربران را برآورده کند.از سوی دیگر، اگر صافکار بتواند فرآیند کشش شاسی را به طور دقیق و کامل انجام دهد، ویژگی های عملکرد شاسی و خودرو در محدوده استاندارد آنها قرار می گیرد و از این نظر نگرانی زیادی برای کاربر وجود نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *