9 نکته مهمی که باید درباره صافکاری خودرو بدانید!

5 دقیقه زمان مطالعه

هنگام رانندگی باید سعی کنیم همیشه قوانین و مقررات را رعایت کنیم و با رانندگی صحیح از تصادف جلوگیری کنیم. در صورت بروز تصادف بین خودروها بیشترین آسیب به بدنه آن ها وارد می شود که در این صورت نیاز به صافکاری و رنگ آمیزی خودرو خواهیم داشت. اما حقیقت این است که هر چقدر هم که با دقت و اصولی رانندگی کنید و قوانین را رعایت کنید، متاسفانه کسانی هستند که در اثر سهل انگاری باعث تصادف و آسیب به خودرو می شوند. در این صورت ماشین شما نیاز به تعمیر دارد. اگر ضربه آنقدر شدید باشد که قطعات شکسته شوند، باید آن را تعویض کنید. اما اگر ضربه آنقدر قوی نباشد که به اجزای فنی آسیب نرسد، صافکاری اولین گزینه است! اگرشما علاقه مند به یادگیری حرفه ای پردرامد هستید پیشنهاد میکنیم در دوره آموزش صافکاری خودرو شرکت کنید!این دوره به صورت تخصصی در آموزشگاه فنون برق برگزار میشود.

در هنگام تصادف ممکن به قطعاتی مانند سپرها، ستون ها، سر شاسی، فرورفتگی، سقف، درها، گلگیرهای جلو و عقب، صندوق عقب، کاپوت و … آسیب وارد شود، البته تعمیر و ترمیم هر یک از قطعات، راه های خاص و این نیاز به مهارت و تجربه و حتی هنر در صافکاری و نقاشی دارد.

صافکاری بیشتر یک هنر است تا شغل!

صافکاری ماشین جدا از اینکه یک شغل است می تواند یک هنر هم به حساب بیاید و این به دلیل ظرافت بالایی است که در هنگام کار روی ماشین باید از آن استفاده کرد تا بتوانید بدون نیاز به رنگ مشکل را رفع کنید. هر چه ظرافت و هنر صافکار بیشتر باشد، گفته می شود که فرد صافکار بهتری است و مردم تمایل دارند ماشین خود را به او بسپارند. با شرکت در کلاس های آموزش صافکاری خودرو میتوانید وارد این حرفه شوید!

با توجه به اینکه هنگام خرید و فروش خودرو و تعیین قیمت آن، خودرو از نظر رنگ بدنه بررسی می شود، بهتر است تا حد امکان صافکاری را به نحوی انجام داد که دیگر نیاز به رنگ نداشته باشد و این کار فقط توسط یک صافکار حرفه ای قابل انجام است.با شرکت در دوره آموزش صافکاری خودرو شما نیز میتوانید به یک صافکار حرفه ای تبدیل شوید!

روش های مرسوم برای صافکاری خودرو

از انواع روش های صافکاری خودرو می توان به صافکاری بدون رنگ،صافکاری گریسی صافکاری لیزری صافکاری با ساکشن و صافکاری با میله پی دی آر اشاره کرد.روش های بیان شده جزو مدرن ترین روش ها از انواع روش های صافکاری خودرو می باشند. با استفاده از این روش ها با سرعت بالاتری می توان به صافکاری خودرو پرداخت. در ادامه در مورد هر یک از این روش ها به طور مفصل به بحث و بررسی خواهیم پرداخت.

صافکاری بیرنگ چگونه انجام میشود؟

ابتدا صافکار باید قسمت های اضافی را باز کند سپس با استفاده از سمباده و آب قسمت مورد نظر را کاملا تمیز و صیقل داده تا با دقیق ترین حالت ممکن ضربه های لازم بر روی قسمت های مورد نیاز اعمال شود.

در مرحله بعد قسمتی که قرار است صاف شود از قسمت پشتی قطعه کار توسط شعله مستقیم گرم می شود تا بدنه نرم شود و قابلیت چکش پذیری آن افزایش یابد.

با استفاده از چکش، مشتی ها، و قالب تنه ضربات نرمی را به قسمت مورد نظر یا آسیب دیده وارد می کند تا آن قسمت از بدنه به شکل صحیح درآید.

سپس صافکار با قرار دادن ان قسمت از بدنه در زیر نور خورشید، قدم به قدم شروع به موج زدن و رفع خطوط و قوس ها می کند و این کار به کمک مشتی ها و قالب تنه مخصوص صافکاریِ بی رنگ و با انواع فنرها در شکل و اندازه های مختلف انجام می گیرد.

پس از مرحله موج‌گیری کامل، صافکاری بدون رنگ خودرو به قلم گیری بعضی از قسمت ها نیاز پیدا کند.

در واقع در این قسمت باید رنگ خودرو را ساخته و با قلم مو های مخصوص رنگ، با غلظت مناسب و با حساسیت بالا، رنگ را روی قسمت های رنگ پریده بزنید و پس از گذشت چند روز، با سمباده بسیار نرم و ظریف روی قسمت قلم گیری شده انقدر خراش دهید تا رنگ آن با بدنه یکدست شود و در نهایت قسمت مورد نظر را کاملا پولیش دهید.

یکی از رایج ترین و قدیمی ترین روش ها صاف کردن بدون رنگ است. در این روش با روغن کاری بدنه خودرو و استفاده از ابزار لازم بدنه خودرو را صاف می کنند. سنگ زنی به عنوان یک روش منسوخ شناخته شده است، اما برخی از پالایشگاه ها هنوز از آن برای تمیز کردن آسیب های جزئی استفاده می کنند.

آموزش صافکاری خودرو

صافکاری تقه گریسی

یکی از رایج ترین و قدیمی ترین روش ها صاف کردن بدون رنگ است. در این روش با روغن کاری بدنه خودرو و استفاده از ابزار لازم بدنه خودرو را صاف می کنند. تقه گریسی به عنوان یک روش منسوخ شناخته شده است، اما برخی هنوز از آن برای برطرف کردن آسیب های جزئی استفاده می کنند.

صافکاری لیزری

صافکاری با کمک لیزر مدرن ترین نوع صافکاری خودرو در حال حاضر است. در تصادف حتی اگر رنگ بدنه خودرو دچار شکستگی شود از صافی لیزری استفاده می شود. در این روش از لیزر و اپتیک برای ترمیم سطوح خارجی بدنه خودرو استفاده می کنند. مزیت استفاده از این نوع صافی این است که در اثر حرارت به جا مانده از لیزر، اثری از صافی روی بدنه باقی نمی ماند و صافکاری به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

این نوع صافی نیز یک صاف کننده بی رنگ محسوب می شود و در ضربات سنگین قابل استفاده نیست. عملکرد این دستگاه به این صورت است که قسمت های فرورفته بدن در تصادف با دستگاهی به حالت اولیه برمی گردند تا اثری از خود بر جای نگذارند.

صافکاری با دستگاه ساکشن

این نوع صافی نیز یک صاف کننده بی رنگ محسوب می شود و در ضربات سنگین قابل استفاده نیست. عملکرد این دستگاه به این صورت است که قسمت های فرورفته بدن در تصادف با دستگاهی به حالت اولیه برمی گردند تا اثری از خود بر جای نگذارند.

ثبتنام در دوره های آموزش صافکاری خودرو از طریق سایت فنون برق

 

 

صافکاری PDR

این روش صاف کردن با گیره ها و میله های PDR که از فولاد ساخته شده اند انجام می شود. و برای فرورفتگی بدنه خودرو حتی فرورفتگی های ناشی از سنگریزه قابل استفاده است. استفاده از این میله ها آسان به نظر می رسد، اما نیاز به تجربه زیادی دارد.

نکات مهم صافکاری خودرو

  1. صافکار باید قبل از شروع کار کلیه مراحل را با جزئیات و قیمت به شما اعلام کند.
  2. قبل از شروع کار باید تمام قسمت های اضافی بدنه از روی آن جدا شود تا قسمت مورد نظر برای صافکاری به راحتی در دسترس فرد قرار گیرد.
  3. تا آنجا که شرایط اجازه می دهد، هیچ بخشی از بدنه نباید تعویض شود. زیرا هیچ محصولی در بازار کیفیتی برابر با قطعات فابریک کارخانه ای ندارد. همچنین تعویض هر قسمت از بدنه خودرو هزینه زیادی برای شما خواهد داشت.
  4. سطح بدنه خودرو حین صافکاری باید دائماً در معرض نور خورشید باشد. زیرا این نور جذب بدنه می شود و کمک بزرگی به صافکار است.
  5. بیشتر صافکاران پیشنهاد صافکاری بی‌رنگ را به شما می‌دهند. مگر اینکه قسمتی از بدنه شکسته شده باشد.
  6. معمولا در صورتی که رنگ‌ ریختگی قطعه کم باشد، صافکار خود اقدام به لکه‌گیری می‌کند. پس در این مورد از او بخواهید تا کار را بخوبی انجام دهد یا به متخصص سپرده شود.
  7. وقتی که ضربه وارد شده رنگ رویی و آستر بدنه را ساییده باشد به شما پیشنهاد خواهد شد که توسط یک نقاش حرفه‌ای یک لایه رنگ به عنوان پوسته‌ روی قسمت آسیب‌ دیده بپاشید.
  8. بین بخش‌ نقاشی شده و نقاشی نشده، نباید هیچ مرزی وجود داشته باشد.
  9. پس از اتمام صافکاری،رانندگی کنید. ماشین نباید لرزش داشته باشد یا صدایی تولید کند.

در این مقاله انواع روش های صافکاری خودرو را بیان کردیم. مدرن ترین روش های صافکاری خودرو امروزه در بسیاری از تعمیرگاه ها استفاده می شود اما آنچه که اهمیت دارد داشتن مهارت و تجربه در زمینه صافکاری بدون رنگ خودرو است.

صافکاری خودرو یکی از مشاغل پردرآمد در ایران و سایر کشورهاست که می تواند اینده شغلی درخشانی را برای فرد به همراه داشته باشد. برای ورود به این حرفه در ابتدا می توانید در دوره های آموزش صافکاری خودرو که در آموزشگاه فنون برق برگزار میشود شرکت کنید.و سپس به عنوان کارآموز در کنار صافکاری های حرفه ای کار کنید.

با شرکت در دوره های آموزش صافکاری خودرو در سایت فنون برق شما نیز به یک صافکار حرفه ای تبدیل میشوید!

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *