بازار کار و درآمد تعمیرات ایسیو ECU خودرو

5 دقیقه زمان مطالعه

با توجه به افزایش روز افزون تولیدات خودرو در کشور به طبع نیاز به تعمیرات نیز بیش از پیش احساس می شود؛ بنابراین می توان گفت همۀ مشاغلی که در ارتباط با خودروهای مختلف می باشند از بازار کار پررونقی برخوردار می باشند و مشاغل خودرویی هیچ گاه اشباع نخواهند شد و افرادی که وارد این مشاغل می شوند، معمولا به درآمد بالایی دست پیدا می کنند. یکی از قطعات مهم خودروهای انژکتوری ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو است که برای تعمیر آن نیاز به یک تعمیرکار متخصص می باشد. در این مقاله به درآمد، بازار کار ایسیو ecu خودرو و همچنین سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار این شغل می پردازیم.

ایسیو (ECU ای سی یو) خودرو چیست؟

بازار کار ایسیو ECU ای سی یو

ایسیو یا واحد کنترل الکترونیک خودرو که به مغز خودرو نیز معروف است یکی از مهم ترین قطعات خودروهای انژکتوری است. ایسیو یا همان کامپیوتر خودرو، با استفاده از سنسورهای گوناگون خود، اطلاعات بخش های مختلف خودرو را دریافت کرده و پس از پردازش آن ها، دستوراتی را برای تنظیم و بهینه سازی سیستم های مختلف خودرو ارسال می کند.

حتماً بخوانید: آشنایی با کارکرد و آینده شغلی ایسیو خودرو

درآمد تعمیرات ایسیو ECU چقدر است؟

درآمد در این شغل بسته به میزان تخصص و مهارت شما متغیر است. در صورتی که تخصص و مهارت بالایی کسب کنید می توانید در شرکت ها و کنندگی های مختلف خودرو مثل سایپا، ایران خودرو و غیره رزومه استخدام و مشغول به کار شوید.

در صورتی که مایلید تا به صورت شخصی اقدام به تاسیس تعمیرگاه ایسیو کنید، علاوه بر دانش و مهارت فاکتورهای دیگری را نیز باید برای افزایش درآمد باید در نظر بگیرید. از جمله این عوامل عبارتند از:

  • تبلیغات
  • مشتری مداری و خوش قولی
  • سرعت عمل و کیفیت بالای ارائه کار
  • دقت و کیفیت در ارائه کار
  • قیمت منصفانه
  • و …

معرفی شغل ecu ایسیو خودرو

پیشرفت فناوری در سال های اخیر باعث پیشرفت در طراحی خودروها نیز شده است و در این صنعت کنترلرهای مکانیکی به کنترلرهای الکترونیکی تبدیل شده اند و به جای آنها به کار می روند. این کنترلرهای جدیدی که وارد خودروها می شوند نیاز به کنترل شدن توسط قطعه ای خاص در خودرو دارند که این کار را ایسیوecu یا همان کامپیوتر خودرو انجام می دهد. Electronic Control Unit که به اختصار ECU نامیده می شود واحد کنترل الکترونیک خودرو و یا مغز متفکر خودرو می باشد که در ایران نوپاست. در واقع کنترلرها یا ریزپردازنده های خودروها به منظور دست یابی به مصرف سوخت کمتر، امکانات ایمنی و رفاهی مختلف، سیم کشی کمتر خودرو، تشخیص دقیق مشکلات فنی خودرو  و آسانی روند طراحی و تولید خودرو طراحی می شوند و ایسیو نیز وظیفه کنترل آنها را بر عهده دارد. با توجه به این که ایسیو  از قطعات مختلفی تشکیل شده است امکان خرابی هر یک از این قطعات و در نتیجه کار نکردن ایسیو وجود دارد که در این صورت برای تعمیر ایسیو حتما باید به تعمیرکار ایسیو خودرو مراجعه کرد.

حتماً بخوانید: دلایل توقیف خودرو و روش رفع آن

بازار کار  ایسیو ecu خودرو

بازار کار ایسیو ECU ای سی یو

تعمیرات ایسیو یکی از مشاغل فنی است که نیاز به دانش و مهارت بالا داشته و افرادی که سررشته ای در آن ندارند، قادر به انجام تعمیرات ایسیو نخواهند بود. از آنجایی که ایسیوی خودرو از قطعات مهم و حیاتی آن به شمار می رود، در صورت خرابی ممکن است مشکلات مختلفی در عملکرد خودرو به وجود بیاید و برای تعمیر نیاز به مراجعه به تعمیرکار است. البته می توان ایسیو را نیز تعویض کرد اما با توجه به قیمت بالایی که ایسیو دارد اکثر افراد ترجیح می دهند تا به تعمیر آن بپردازند. در نتیجه نیاز به افرادی که در تعمیرات ecu  تخصص و مهارت بالایی دارند، به شدت حس می شود. بنابراین بازار کار تعمیرکاران ایسیو خودرو بسیار پر رونق بوده و آینده شغلی بسیار خوبی و اشباع ناپذیری را برای آن می توان متصور شد.

حتماً بخوانید: آشنایی با عملکرد و ساختمان داخلی ایسیو (ECU)

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار ecu ایسیو خودرو

تامین سرمایه برای شروع یک شغل از نکات مهمی است که باید در ابتدای کار آن را مدنظر قرار داد و پیش از آغاز کار به دقت به میزان سرمایه و ابزار کار مورد نیاز آن شغل توجه ویژه نمود. راه اندازی مشاغل فنی نیازمند سرمایه اندکی بوده و در کنار آن درآمدزایی بالایی داشته باشد برای افرادی که سرمایه بالایی ندارند بسیار مناسب خواهد بود. مشاغل مربوط به خودرو  معمولا بازار کار و درآمد بالایی داشته و به سرمایه ی بالایی نیاز ندارند. اگر علاقمندید در زمینۀ تعمیرات ایسیو خودرو مشغول به کار شوید، نیاز است تا در ابتدا سرمایه ای را جهت اجازه یا خرید مغازه برای فعالیت در نظر بگیرید. مکانی که قصد کار در آن را دارید باید در مکانی پر رفت و آمد و شلوغ باشد. البته در صورتی که این سرمایه را ندارید می توانید با تعمیرگاه های خودرو شریک شده و در مغازۀ آنها شروع به کار کنید.

تجهیزات لازم برای تعمیرکار ایسیو ECU

بازار کار ایسیو ECU ای سی یو

تعمیرات ایسیو خودرو نیاز به ابزارآلات و دستگاه های مختلفی مثل پروگرامر، دیاگ، تستر ایسیو و سیم کشی خودرو، انژکتور شور، مولتی متر و هویه دارد. پروگرامر برای برنامه ریزی آی سی های مختلف ایسیو دیگر مورد استفاده می گیرد. تستر ایسیو نیز از لوازم ضروری برای یک تعمیرکار ایسیو می باشد که وظیفه شبیه سازی خودرو را دارد و با وجود آن در هنگام تست ایسیو احتیاجی به نصب ecu بر روی خودرو نیست. خطاها و مشکلات گوناگونی که در ایسیو خودرو به وجود می آید که توسط دستگاه دیاگ قابل عیب یابی بوده و در هنگام خرابی قسمت های الکترونیکی خودرو از دیاگ زدن استفاده می کنند. تستر سیم کشی خودرو نیز پس از تست ایسیو که متوجه شدید که خرابی مربوط به ایسیو نبوده و نیاز به بررسی سیم های خودروست از آن استفاده می شود. مولتی متر و هویه و چندین ابزار جانبی دیگر نیز از جمله ابزارهایی لازم است که برای ورود به شغل تعمیرات ایسیو باید برای آنها سرمایه ی جداگانه ای در نظر گرفت.

حتماً بخوانید: روش شارژ باتری ماشین چگونه است؟

افزایش درآمد در شغل تعمیرات ایسیو ECU خودرو

برای افزایش درآمد در شغل تعمیرات ایسیو باید عوامل مختلفی را مدنظر قرار داد تا به موفقیت در این شغل دست یافت. در وهلۀ اول باید کیفیت کار را در اولویت قرار داد با ارتقای مهارت های عملی و حسن انجام کار، مشتریان به شما اعتماد کرده و شما را به دیگر افراد برای انجام کار معرفی می کنند و به مرور زمان شما به یک تعمیرکار حرفه ای ایسیو تبدیل می شوید و به طبیعتا درآمد بالاتری نیز کسب خواهید کرد.

مشتری مداری یکی از عواملیست که به جذب مشتری و به طبع افزایش درآمد شما منجر می شود.  تبلیغات مناسب نیز می تواند نقش مهمی در افزایش درآمد شما داشته باشد. سرعت عمل بالا و ارائۀ به موقع کار نیز از ضروریات این شغل بوده که باید به آن توجه کرد. همچنین بهتر است قیمت هایی که برای ارائه خدمات به مشتریان در نظر میگیرید نیز منصفانه باشد.

حتماً بخوانید: آشنایی با المان های ایسیو(ECU) و مبانی آن

نحوۀ ورود به شغل تعمیرات ایسیو ECU خودرو

بازار کار ایسیو ECU ای سی یو

برای ورود به شغل تعمیرات ایسیو خودرو می توان زیر نظر استادکار با تجربه برا مدتی به عنوان شاگرد کار کرد و بعد از کسب  تخصصص و مهارت کافی، صورت مستقل شروع به کار کرد . یکی از معایب این روش این است که این کار ممکن است کمی وقت گیر باشد.

یکی از روش های بسیار کارآمد برای آموزش تعمیرات ایسیو، شرکت در دوره های آموزشی می باشد. این دوره های آموزشی در آموزشگاه های مختلف برگزار می شود. در هنگام انتخاب آموزشگاه باید تحقیق زیادی  انجام داد تا بتوان مهارت ها را به صورت اصولی و از صفر تا صد یاد گرفت. آموزشگاه فنون برق زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای فعالیت کرده و پس از اتمام دوره مدرک معتبر به کارآموزان ارائه شده و به راحتی می توانند وارد بازار کار شوند.

آموزشگاه فنون برق از مجرب ترین اساتید استفاده نموده که از صفر تا صد مباحث مختلف را به صورت تئوری و عملی به هنرجویان آموزش می دهند. کارگاه هایی که در این آموزشگاه ها وجود دارد بسیار مجهز بوده و افراد به صورت کاملا عملی تعمیرات ایسیو را یاد میگیرند.

در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه ای تعمیرات ایسیو را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات ایسیو خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام کرده و در مدت زمان کوتاهی به یک تعمیرکار حرفه ای ایسیو تبدیل شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *