هر آنچه که  باید در مورد مزایا و معایب ریمپ ایسیو بدانیم

5 دقیقه زمان مطالعه

بررسی مزایا و معایب ریمپ ایسیو موضوعی است که در این مطلب قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. اگر قصد دارید اقدام به ریمپ ایسیو نمایید توصیه می کنیم پیش از اقدام به این کار حتما این مطلب را تا انتها بخوانید و با ریمپ ایسیو و مزایا و معایب انجام آن همچنین هزینه و قیمت ریمپینگ آشنا شوید.

ایسیو ریمپ چیست؟

امروزه تقریباً همه خودروهای مدرن دارای ECU (واحد کنترل موتور) هستند که نحوه عملکرد موتور را کنترل می کند. ایسیو را به عنوان رایانه ای در نظر بگیرید که نرم افزاری را برای کار با موتور اجرا می کند. این نرم افزار همچنین به عنوان نقشه یا map نامیده می شود.
سازندگان خودرو این نقشه را با در نظر گرفتن قابلیت اطمینان، رانندگی و کیفیت سوخت تهیه می کنند. این بدان معناست که این نقشه های ECU کاملاً محافظه کار هستند و با بارگذاری یک نقشه جدید می توان قدرت بیشتری از همان موتور استخراج کرد. این فرایند بارگذاری نقشه جدید در ECU را تغییر نقشه یا ریمپینگ می نامند.
ریمپ ایسیو امری تخصصی است و نیاز به آموزش ریمپ به صورت حرفه ای و تخصصی دارد. برای یادگیری ریمپینگ به صورت تخصصی توصیه می کنیم در دوره های آموزش ریمپ ایسیو ثبت نام کنید.

مزایای ریمپ ECU چیست؟

 

مزایای ریمپ ایسیو

1-پیشگیری از جوش آوردن خودرو 

ریمپ اصولی و استاندارد سبب می شود تا فن اتومبیل سریع تر فعالیت خود را آغاز کند و هنگامی که دمای رادیاتور افزایش می یابد، فن که توسط عملیات ریمپ ارتقا یافته، حرارت را پایین می آورد و اتومبیل شما دیگر جوش نخواهد آورد و واشر ها نیز نخواهند سوخت.

2-کاهش مصرف سوخت از مزایا ریمپ

پروسه پاشش انژکتور در صورت ریمپ صحیح تنظیم شده و استفاده سوخت اتومبیل نیز کمتر خواهد شد و این امر دو نتیجه مطلوب در پی خواهد داشت، اول اینکه در هزینه‌های سوخت صرفه جویی خواهد شد، دوم این که میزان آلودگی هوا نیز کمتر می‌شود.

3-افزایش شتاب خودرو 

یکی از مزیت های کلیدی ریمپ در مبحث مزایا و معایب ریمپ ایسیو، ارتقاء بازدهی احتراق در خودرو است. هنگامی که عملیات سوختن در خودرو با نهایت کیفیت انجام گیرد در نتیجه شتاب و گشتاور خودرو نیز افزایش خواهد یافت، یا به معنای دیگر نوعی تیونینگ اتومبیل ایجاد خواهد شد. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که  بهتر است ریمپ برای موارد بیشتر از 15 درصد تقویت انجام نگیرد.

4-حذف کوپ سرگاز (تاخیر دریچه گازی) 

اکثر مالکین از این موضوع ناراحت هستند که چرا هنگام فشردن پدال گاز در سرعت های بالا افزایش شتاب را در خودرو مشاهده نمی کنند یا در هنگام رانندگی در سربالایی، خودرو با سرعت مطلوب نمی رود. با انجام ریمپ می توان  کوپ سر گاز را حذف کرده و این نواقص را رفع نمود.

حتما بخوانید: چگونه از یخ زدن ماشین در زمستان جلوگیری کنیم؟

 

ریمپ ایسیو

5-مزایا و معایب ریمپ ایسیو، رفع لیمیت سرعت

خودروهایی مثل کامیونت جدید که لیمیت (محدودیت) به ضرر آنها می باشد و یا افرادی که از خودرو به منظور حمل و نقل و جابجایی بار استفاده می کنند با انجام ریمپ می توانند توان سرعتی اتومبیل را بالا ببرند.

6-ارتقاء کارایی 

پروسه ریمپ خودرو مانند روت کردن گوشی های اندروید می ماند، یعنی حدود تعیین شده توسط شرکت سازنده حذف خواهد شد و میتوانید به شکل بهتری پارامتر و قابلیت های خودرو خود را تنظیم نمایید و در واقع به راحتی شما  در حین رانندگی کمک بیشتری خواهد کرد.

7-تنظیمات قابل برگشت 

برنامه نویسی ECU قابل کنترل و تنظیم است، یعنی شما میتوانید با توجه به نیاز های خود به آن برنامه دهید، به عبارتی با توجه به هزینه و نیاز اتومبیل، ریمپ لازم را انجام دهید و چنانچه از نتیجه رضایت نداشتید آن را به حالت قبل بازگردانید .

8-ارتقا عملکرد دنده ها 

از آخرین مزیت ریمپ در مبحث مزایا و معایب ریمپ ایسیو می توان به ارتقاء تعویض دنده در اتومبیل های اتومات اشاره کرد( چرا که گشتاور و سنسور دور موتور در ریمپ تنظیم می گردند)

حتما بخوانید: علائم خرابی ایسیو خودرو

ریمپ ایسیو چه معایبی دارد؟

معایب ریمپ ایسیو

 

1-احتمال آسیب 

در هنگام انجام پروسه ریمپ دقت داشته باشید که به هیچ وجه به هر تعمیرکاری اعتماد نکنید، چرا که اگر این عملیات به صورت اصولی و تخصصی صورت نگیرد یقیناً خودرو شما به طور کامل به هم خواهد ریخت.

در گام اول متخصص ریمپر به منظور آپدیت کردن اطلاعات و تجربیات خود باید تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشد. در گام دوم، به انجام عملیات Object oriented و برنامه نویسی آشنا باشد تا بتواند با توجه به کدهای نمایش داده شده ایسیو خودرو شما را تنظیم کند.

سومین فاکتور حیاتی تعمیرکار این است که باید مسلط به قطعات و ساختار ایسیو باشد، چرا که باید بداند به چه روشی RAM را مدیریت و تنظیم کند.

البته که با توجه به متدهای پیشرفته  و تجهیزات به روز مثل دستگاه عیب یاب OBD  رفع اختلالات و تنظیم ECU و عملیات ریمپ به آسانی صورت می گیرد اما در هر حال به منظور استفاده از این دستگاه‌ها نیز فرد باید تجربه لازم را داشته باشد.

2-احتمال استفاده از اجناس فیک 

یکی دیگر از معایبی که در مبحث مزایا و معایب ریمپ ایسیو به عنوان مشکل باید ذکر شود این می باشد که احتمال دارد در حین انجام عملیات ریمپ، تعمیرکار از وسایل یا نرم‌افزارهای فیک و نامرغوب استفاده کند، می دانید که بهره گیری از تجهیزات و نرم‌افزارهای مدرن و مرغوب، کیفیت نهایی تعمیر را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد .

به عنوان نمونه:  Kees  نوعی وسیله پیشرو در امر تنظیمات محسوب می شود که  چنانچه در تعمیرگاه ها حضور داشته باشد همراه با ktag  میتوانند قابلیت خواندن، نوشتن و چکسام گیری را  از درگاه OBD (درگاه دیاگ)با دقت بیشتری انجام دهند و احتمال خطا به حداقل خواهد رسید.

اما از آنجایی که این وسیله بسیار هزینه‌بر می باشد بسیاری از ریمپرها توانایی مالی خرید این وسیله را ندارند و گاهی اقدام به تهیه نمونه های تقلبی این وسیله می کنند که ممکن است سبب ایجاد اختلالاتی مثل پریدن ایسیو و … گردد.

حتما بخوانید: راهنمای عیب یابی ایسیو خودرو

3-مزایا و معایب ریمپ ایسیو ، تست داینو 

اگر ریمپر به کار تسلط نداشته باشد، ممکن است به این مسئله هم واقف نباشد که همیشه پیش از اولین ریمپ می بایست تست داینو گرفته شود. علت انجام این تست این است که  تعمیرکار با ظرفیت و قابلیت های خودرو آشنا شود. اما برای دفعات بعدی نیازی به انجام آن نیست چرا که اطلاعات و قابلیت ها را از اولین دفعه ثبت می کنند.

4-بر هم خوردن نسبت طلایی استوکیومتریک

از دیگر معایب این پروسه که در مبحث مزایا و معایب ریمپ ایسیو باید ذکر گردد، این موضوع است که، ریسک بر هم خوردن تناسب سوخت و هوای ورودی در حین ریمپ وجود دارد. طبق قانون لامبدا، AFR یا نسبت طلایی استوکیومتریک، متعادل ترین حالت مخلوط شدن سوخت و هوا در فرم اتمیزه ( یک گرم سوخت + 14.7 گرم هوا) صورت می گیرد. پس نباید در کلیه گام های ریمپ این نسبت به هم خورده شود.

البته در اکثر خودروهای داخلی به دلیل پایین بودن اکتان و نامرغوب بودن سوخت این نسبت  رعایت نمی شود.

نکته پایانی مزایا و معایب ریمپ ایسیو 

چنانچه قصد انجام پروسه ریمپ ECU را دارید، این نکته را به ذهن بسپارید که ریمپ برای اتومبیل شما به منظور بیشتر شدن شتاب، سهولت در رانندگی و همچنین انطباق بیشتر خودرو با محیط زندگی شما انجام می پذیرد و این تفکر اشتباه را کاملاً کنار بگذارید که عملیات ‏ریمپ سبب ارتقاء رنکینگ خودرو شما خواهد شد و یا با انجام این کار قدرت بسیار زیادی به خودرو خود خواهید بخشید. پس پیش از انجام این امر توقع خود را از این کار متعادل سازید.

قیمت ریمپ ایسیو ( ecu) چقدر است؟

عوامل و فاکتورهای گوناگونی بر قیمت ریمپ ایسیو تاثیر می گذارند. اورجینال یا غیر اصل بودن نرم افزارهای ریمپ ایسیو، میزان تخصص تیونینگ کار، تست با داینومتر، میزان شخصی سازی ایسیو برخی از مهم ترین عواملی است که بر هزینه ریمپینگ تاثیر می گذارد. به طور متوسط می توان گفت این هزینه برای خودروهای داخلی به طور متوسط 500 هزار تومان است و برای خودروهای خارجی نیز با توجه به نوع و مدل خودرو عددی بین 800 تا 2 میلیون تومان است.

در این مطلب به بررسی مزایا و معایت ریمپ ایسیو خودروپرداختیم. در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه ای تعمیرات ایسیو را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات ecu  خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام کرده و در مدت زمان کوتاهی به یک تعمیرکار حرفه ای ایسیو تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *