مقالات مرتبط

ایسیو خودرو چیست

ایسیو (ecu) خودرو چیست؟ آشنایی با انواع ایسیو

ایسیو خودرو چیست؟ سوالی است که برای پاسخ به آن باید ایسیو از منظرهای مختلف معرفی شود. در این صورت […]

مطالعه مقاله
دلایل و علت خرابی ایسیو

دلایل و عوامل خرابی ایسیو

دانستن دلایل خرابی ایسیو(ecu) خودرو تا حد زیادی به ما در جلوگیری از خراب شدن آن کمک می‌کند. ما نیز […]

مطالعه مقاله

علائم خرابی ایسیو خودرو چیست؟

وظیفه ایسیو خودرو شناسایی مشکلات و معایب خودرو است اما بد نیست با علائم خرابی ایسیو آشنا باشیم تا در […]

مطالعه مقاله
تستر ایسیو

دستگاه تستر ایسیو چیست و چگونه کار می کند؟

تستر ایسیو یکی از مهم ترین ابزارهایی است که از طریق آن می توان مشکلات ایسیو خودرو را عیب یابی […]

مطالعه مقاله
مزایا و معایب ریمپ ایسیو

هر آنچه که باید در مورد مزایا و معایب ریمپ ایسیو بدانیم

بررسی مزایا و معایب ریمپ خودرو موضوعی است که در این مطلب قصد داریم به بررسی آن بپردازیم. اگر قصد دارید اقدام به ریمپ ایسیو پراید، ۲۰۶، پژو پارس و سایر انواع خودرو نمایید توصیه می کنیم پیش از اقدام به این کار حتما این مطلب را تا انتها بخوانید و با ریمپ ECU و مزایا و معایب انجام آن همچنین هزینه و قیمت ریمپینگ آشنا شوید. این روزها به دلیل پیشرفت تکنولوژی همه ی وسایل به سمت هوشمند شدن می روند و از کامپیوتر و نرم افزار استفاده می شود. به همین دلیل کامپیوتر خودرو یا همان ایسیو با استفاده از نرم افزار و برنامه نویسی کنترل می شود. تصحیح و جایگزین شدن نرم افزار پیش فرض خودرو تولید شده را در ایسیو ریمپ کردن می گویند. ممکن است برای عده ای از رانندگان تنظیم کردن خودرو برای عملکرد بهتر کار سختی باشد، اما با استفاده از ریمپ کردن کمتر از ۴۰ دقیقه می توان این کار را انجام داد. برای آموزش تعمیرات ایسیو خودروهای خارجی روی لینک کلیک کنید.

ریمپ ایسیو خودرو چیست + مزایا و معایب

امروزه تقریباً همه خودروهای مدرن دارای ECU (واحد کنترل موتور) هستند که نحوه عملکرد موتور را کنترل می کند. ایسیو را به عنوان رایانه ای در نظر بگیرید که نرم افزاری را برای کار با موتور اجرا می کند. این نرم افزار همچنین به عنوان نقشه یا map نامیده می شود.
سازندگان خودرو این نقشه را با در نظر گرفتن قابلیت اطمینان، رانندگی و کیفیت سوخت تهیه می کنند. این بدان معناست که این نقشه های ECU کاملاً محافظه کار هستند و با بارگذاری یک نقشه جدید می توان قدرت بیشتری از همان موتور استخراج کرد. این فرایند بارگذاری نقشه جدید در ECU را تغییر نقشه یا ریمپینگ می نامند.
ریمپ ایسیو امری تخصصی است و نیاز به آموزش ریمپ به صورت حرفه ای و تخصصی دارد. برای یادگیری ریمپینگ به صورت تخصصی توصیه می کنیم در دوره های آموزش ریمپ ایسیو ثبت نام کنید.

مزایای ریمپ ECU خودرو چیست؟

برخی از فواید و مزایای ریمپ ecu عبارتند از:

مزایای ریمپ ایسیو

۱- پیشگیری از جوش آوردن خودرو

ریمپ اصولی و استاندارد سبب می شود تا فن اتومبیل سریع تر فعالیت خود را آغاز کند و هنگامی که دمای رادیاتور افزایش می یابد، فن که توسط عملیات ریمپ ارتقا یافته، حرارت را پایین می آورد و اتومبیل شما دیگر جوش نخواهد آورد و واشر ها نیز نخواهند سوخت.

۲- کاهش مصرف سوخت از مزایا ریمپ ماشین

پروسه پاشش انژکتور در صورت ریمپ صحیح تنظیم شده و استفاده سوخت اتومبیل نیز کمتر خواهد شد و این امر دو نتیجه مطلوب در پی خواهد داشت، اول اینکه در هزینه‌های سوخت صرفه جویی خواهد شد، دوم این که میزان آلودگی هوا نیز کمتر می‌شود.

۳- افزایش شتاب خودرو

یکی از مزیت های کلیدی ریمپ در مبحث مزایا و معایب ریمپ ایسیو، ارتقاء بازدهی احتراق در خودرو است. هنگامی که عملیات سوختن در خودرو با نهایت کیفیت انجام گیرد در نتیجه شتاب و گشتاور خودرو نیز افزایش خواهد یافت، یا به معنای دیگر نوعی تیونینگ اتومبیل ایجاد خواهد شد. البته این نکته را مد نظر داشته باشید که  بهتر است ریمپ برای موارد بیشتر از ۱۵ درصد تقویت انجام نگیرد.

۴- حذف کوپ سرگاز (تاخیر دریچه گازی)

اکثر مالکین از این موضوع ناراحت هستند که چرا هنگام فشردن پدال گاز در سرعت های بالا افزایش شتاب را در خودرو مشاهده نمی کنند یا در هنگام رانندگی در سربالایی، خودرو با سرعت مطلوب نمی رود. با انجام ریمپ می توان  کوپ سر گاز را حذف کرده و این نواقص را رفع نمود.

ریمپ ایسیو

۵- رفع لیمیت سرعت؛ مزایا و فواید ریمپ ایسیو

خودروهایی مثل کامیونت جدید که لیمیت (محدودیت) به ضرر آنها می باشد و یا افرادی که از خودرو به منظور حمل و نقل و جابجایی بار استفاده می کنند با انجام ریمپ می توانند توان سرعتی اتومبیل را بالا ببرند.

۶- ارتقاء کارایی

پروسه ریمپ خودرو مانند روت کردن گوشی های اندروید می ماند، یعنی حدود تعیین شده توسط شرکت سازنده حذف خواهد شد و میتوانید به شکل بهتری پارامتر و قابلیت های خودرو خود را تنظیم نمایید و در واقع به راحتی شما  در حین رانندگی کمک بیشتری خواهد کرد.

۷- تنظیمات قابل برگشت

برنامه نویسی ECU قابل کنترل و تنظیم است، یعنی شما میتوانید با توجه به نیاز های خود به آن برنامه دهید، به عبارتی با توجه به هزینه و نیاز اتومبیل، ریمپ لازم را انجام دهید و چنانچه از نتیجه رضایت نداشتید آن را به حالت قبل بازگردانید .

۸- ارتقا عملکرد دنده ها

از آخرین مزیت ریمپ در مبحث مزایا و معایب ریمپ ایسیو می توان به ارتقاء تعویض دنده در اتومبیل های اتومات اشاره کرد( چرا که گشتاور و سنسور دور موتور در ریمپ تنظیم می گردند)

معایب ریمپ ایسیو (ecu) ماشین چیست؟

در این بخش چند مورد از معایب ریمپ ایسیو را با همدیگر بررسی می‌کنیم:

۱- احتمال آسیب

در هنگام انجام پروسه ریمپ دقت داشته باشید که به هیچ وجه به هر تعمیرکاری اعتماد نکنید، چرا که اگر این عملیات به صورت اصولی و تخصصی صورت نگیرد یقیناً خودرو شما به طور کامل به هم خواهد ریخت.

در گام اول متخصص ریمپر به منظور آپدیت کردن اطلاعات و تجربیات خود باید تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشد. در گام دوم، به انجام عملیات Object oriented و برنامه نویسی آشنا باشد تا بتواند با توجه به کدهای نمایش داده شده ایسیو خودرو شما را تنظیم کند.

سومین فاکتور حیاتی تعمیرکار این است که باید مسلط به قطعات و ساختار ایسیو باشد، چرا که باید بداند به چه روشی RAM را مدیریت و تنظیم کند.

البته که با توجه به متدهای پیشرفته  و تجهیزات به روز مثل دستگاه عیب یاب OBD  رفع اختلالات و تنظیم ECU و عملیات ریمپ به آسانی صورت می گیرد اما در هر حال به منظور استفاده از این دستگاه‌ها نیز فرد باید تجربه لازم را داشته باشد.

۲- احتمال استفاده از اجناس فیک

یکی دیگر از معایبی که در مبحث مزایا و معایب ریمپ ایسیو به عنوان مشکل باید ذکر شود این می باشد که احتمال دارد در حین انجام عملیات ریمپ، تعمیرکار از وسایل یا نرم‌افزارهای فیک و نامرغوب استفاده کند، می دانید که بهره گیری از تجهیزات و نرم‌افزارهای مدرن و مرغوب، کیفیت نهایی تعمیر را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد .

به عنوان نمونه:  Kees  نوعی وسیله پیشرو در امر تنظیمات محسوب می شود که  چنانچه در تعمیرگاه ها حضور داشته باشد همراه با ktag  میتوانند قابلیت خواندن، نوشتن و چکسام گیری را  از درگاه OBD (درگاه دیاگ)با دقت بیشتری انجام دهند و احتمال خطا به حداقل خواهد رسید.

اما از آنجایی که این وسیله بسیار هزینه‌بر می باشد بسیاری از ریمپرها توانایی مالی خرید این وسیله را ندارند و گاهی اقدام به تهیه نمونه های تقلبی این وسیله می کنند که ممکن است سبب ایجاد اختلالاتی مثل پریدن ایسیو و … گردد.

۳- بر هم خوردن نسبت طلایی استوکیومتریک

از دیگر معایب این پروسه که در مبحث مزایا و معایب ریمپ ایسیو باید ذکر گردد، این موضوع است که، ریسک بر هم خوردن تناسب سوخت و هوای ورودی در حین ریمپ وجود دارد. طبق قانون لامبدا، AFR یا نسبت طلایی استوکیومتریک، متعادل ترین حالت مخلوط شدن سوخت و هوا در فرم اتمیزه ( یک گرم سوخت + ۱۴.۷ گرم هوا) صورت می گیرد. پس نباید در کلیه گام های ریمپ این نسبت به هم خورده شود.

البته در اکثر خودروهای داخلی به دلیل پایین بودن اکتان و نامرغوب بودن سوخت این نسبت  رعایت نمی شود.

تست داینو چیست؟

اگر ریمپر به کار تسلط نداشته باشد، ممکن است به این مسئله هم واقف نباشد که همیشه پیش از اولین ریمپ می بایست تست داینو گرفته شود. علت انجام این تست این است که  تعمیرکار با ظرفیت و قابلیت های خودرو آشنا شود. اما برای دفعات بعدی نیازی به انجام آن نیست چرا که اطلاعات و قابلیت ها را از اولین دفعه ثبت می کنند.

مزایا و معایب ریمپ پراید

از مزایای ریمپ ایسیو پراید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. باعث افزایش قدرت و کارکرد خودرو می شود. بعنوان مثال برای تغییر در مقدار سوخت و سرعت ماکزیمم و تاخیر توربو می توان پارامترهای ایسیو را تغییر داد.
 2. در مصرف سوخت صرفه جویی می شود.
 3. می توان یک رانندگی بسیار خوب را تجربه کرد. به این معنی که افزایش قدرت و کاکرد خودرو باعث می شود تا رانندگی بهتری داشته باشید.
 4. می توان پایداری خودرو را با تغییر پارامتر های ریمپ ایسیو بهتر کرد.

مزایا و معایب ریمپ پراید

معایب ریمپ ایسیو در پراید عبارتند از

 1. انجام ریمپ ایسیو به هزینه ی بسیار زیادی نیاز دارد. به طوری که حتی از هزینه های تعمیرات عادی هم بسیار بالا می باشد.
 2. ممکن است باعث صدمه زدن به موتور شود. اگر اطلاعات و دانش کافی در انجام ریمپ وجود نداشته باشد باعث آسیب به موتور می شود.
 3.  انجام ریمپ ایسیو ممکن است گارانتی خودرو را از بین ببرد.
 4.  با انجام ریمپ ایسیو ممکن است بر روی قطعات دیگر خودرو اثرات منفی بر روی عملکرد شان داشته باشد.

مزایا و معایب ریمپ ۴۰۵

برخی از فوائد ریمپ پژو ۴۰۵ عبارتند از:

 • با انجام تغییرات در ریمپ ۴۰۵ بر روی جدول های سوخت جرقه و گشتاور، می توان توان و شتاب خودرو را افزایش داد.
 • حذف محدودیت سرعت در ایسیو های زیمنس
 • ایجاد کات اف رگباری و افزایش محدوده کات اف
 • رفع کپ اولیه
 • نگهداری از سرسیلندر و جلوگیری از سوختن واشر سر سیلندر با کاهش دمای فن ایجاد می شود.

معایب ریمپ ۴۰۵ شامل موارد زیر می باشد:

 • باعث افزایش میزان سوخت در خودروی ۴۰۵ می شود.
 • دما را افزایش می دهد و ممکن است واشر سر سیلندر آسیب ببیند.
 • کاهش عمر موتور خودرو

مزایا و معایب ریمپ ۲۰۶

مزایای ریمپ ۲۰۶ عبارتند از:

 1. کاهش دمای موتور و دمای فن
 2. برای رفع ایراد کاتالیست سنسور اکسیژن دوم را حذف می کند.
 3. محدودیت های سرعت را حذف می کند.
 4. مصرف سوخت را کاهش می دهد.
 5. کپ را از بین می برد و هنگام حرکت باعث تاخیر دریچه گاز می شود.
 6. افزایش کات اف در اندازه استاندارد بهره مند شدن از حداکثر گشتاور
مزایا و معایب ریمپ 206

ریمپ ۲۰۶

معایب و مضرات ریمپ ۲۰۶:

 1. اگر تعمیر کاری که کار ریمپ را انجام می دهد بی تجربه باشد باعث می شود تا به خودرو آسیب وارد شود.
 2. استفاده از اجناس غیر اصل و فیک باز هم به خودروی شما صدمه خواهد زد.
 3. ممکن است باعث بهم خوردن تعادل بین مصرف سوخت و هوای ورودی حین ریمپ زدن شود.
 4. حتما ریمپر باید به کار خود تسلط کافی داشته باشد در غیر اینصورت ممکن است نسبت به تست داینو اطلاعی نداشته باشد. زیرا این تست باعث می شود تا تعمیرکار با ظرفیت و قابلیت های خودرو اشنا شود.

مزایا و معایب ریمپ پژو پارس

از مزیت های ریمپ در خودرو پژو پارس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث افزایش ۱۰ درصدی قدرت و گشتاور موتور می شود.
 • شتاب اولیه و ثانویه به واسطه جداول گشتاور و جرقه زنی و پاشش سوخت افزایش می یابد.
 • از بین برد مشکل دنده مرده خودروی پارس
 • مصرف سوخت را کاهش می دهد و همچنین بنزین سوپر و معمولی را مطابق قرار میدهد.
 • دمای موتور را در tu5 کاهش می دهد. باعث سازش بین دمای فن در دور تند و کند در شرایط خاموش.
مزایا و معایب ریمپ پژو پارس

ریمپ ecu پرشیا

معایب ریمپ ECU در پژو پارس:

 • افزایش دمای موتور: اگر تنظیم نرم افزار مدیریت موتور به صورتی باشد که بر روی موتور بیش از اندازه بار باشد دما افزایش پیدا می کند و موتور خراب خواهد شد.
 • عمر موتور کاهش پیدا می کند. در صورتی که ریمپ ایسیو اشتباه انجام شود.
 • اگر ریمپ ایسیو به صورت درست انجام نشود مصرف سوخت را بالا می برد. زیرا هوای لازم برای احتراق به درستی انجام نمی شود.
 • ممکن است گاهی بعد از انجام ریمپ نرم افزار مدیریت موتور به حالت اولیه و تنظیمات اولیه برگردد. این اتفاق باعث می شود تغییرات انجام شده اعمال نشود.

نکات و سوالات متداول مزایا و معایب ریمپ ایسیو خودرو

چنانچه قصد انجام پروسه ریمپ ECU را دارید، این نکته را به ذهن بسپارید که ریمپ برای اتومبیل شما به منظور بیشتر شدن شتاب، سهولت در رانندگی و همچنین انطباق بیشتر خودرو با محیط زندگی شما انجام می پذیرد و این تفکر اشتباه را کاملاً کنار بگذارید که عملیات ‏ریمپ سبب ارتقاء رنکینگ خودرو شما خواهد شد و یا با انجام این کار قدرت بسیار زیادی به خودرو خود خواهید بخشید. پس پیش از انجام این امر توقع خود را از این کار متعادل سازید.

معایب ریمپ ایسیو

آیا ریمپ برای خودرو ضرر دارد؟

ریمپ به دلیل اینکه برنامه ایسیو را مجدد بازنگری می کند اگر توسط کسی که تخصص ندارد انجام شود منجر به صدمه بسیار جدی به موتور می شود. ممکن است باعث یاتاقان زدن موتور خودرو، شکستن رینگ پیستون ها، آسیب رسیدن به واشر سرسیلندر و از کار افتادگی سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ می شود.

آیا ریمپ قابل برگشت است؟

برگشت ریمپ بستگی به نوع ریمپی دارد که در خودرو وجود دارد. ریمپ ها معمولا قابل برگشت هستند البته این کار باید توسط ریمپ کار حرفه ای انجام شود. ریمپ غیر اصولی را می توان برگشت داد اما خسارت هایی که وارد شده را نمی توان جبران کرد. اگر موتور خودرو تحت فشار قرار گرفت و یا صدای ناک داشت به هیچ عنوان تعلل نکنید و سریعا اقدام نمایید.

برگرداندن ریمپ به حالت کارخانه

به دلیل اینکه ریمپ ایسیو یک کامپیوتر داخلی در خودرو می باشد می توان آن را مانند هر کامپیوتر دیگری دوباره برنامه ریزی کرد و نرم افزار آن را تغییر داد. از فایل اطلاعات ایسیو در خودرو همیشه یک نسخه کپی ایمن وجود دارد و هر زمان که بخواهید می توانید خودرو را به حالت کارخانه برگردانید.

بهترین ایسیو برای ریمپ

تقریبا تمام ایسیو ها قابلیت ریمپ شدن را دارند. ریمپ ایسیو ها از نظر خروجی اسب بخار با یکدیگر اختلاف آنچنانی ندارند و بنا به سلیقه ی مشتری هر ایسیویی را می توان به شکل اصولی ریمپ کرد.

قیمت ریمپ ایسیو ( ecu) چقدر است؟

عوامل و فاکتورهای گوناگونی بر قیمت ریمپ ایسیو تاثیر می گذارند. اورجینال یا غیر اصل بودن نرم افزارهای ریمپ ایسیو، میزان تخصص تیونینگ کار، تست با داینومتر، میزان شخصی سازی ایسیو برخی از مهم ترین عواملی است که بر هزینه ریمپینگ تاثیر می گذارد. به طور متوسط می توان گفت این هزینه برای خودروهای داخلی به طور متوسط ۵۰۰ هزار تومان است و برای خودروهای خارجی نیز با توجه به نوع و مدل خودرو عددی بین ۸۰۰ تا ۲ میلیون تومان است.

در این مطلب به بررسی مزایا و معایت ریمپ ایسیو خودرو پرداختیم. در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه ای تعمیرات و ریمپینگ ایسیو (ecu remaping)  را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات ecu  خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام کرده و در مدت زمان کوتاهی به یک تعمیرکار حرفه ای ایسیو تبدیل شوید.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

ایسیو خودرو چیست

ایسیو (ecu) خودرو چیست؟ آشنایی با انواع ایسیو

ایسیو خودرو چیست؟ سوالی است که برای پاسخ به آن باید ایسیو از منظرهای مختلف معرفی شود. در این صورت […]

مطالعه مقاله
دلایل و علت خرابی ایسیو

دلایل و عوامل خرابی ایسیو

دانستن دلایل خرابی ایسیو(ecu) خودرو تا حد زیادی به ما در جلوگیری از خراب شدن آن کمک می‌کند. ما نیز […]

مطالعه مقاله

علائم خرابی ایسیو خودرو چیست؟

وظیفه ایسیو خودرو شناسایی مشکلات و معایب خودرو است اما بد نیست با علائم خرابی ایسیو آشنا باشیم تا در […]

مطالعه مقاله
تستر ایسیو

دستگاه تستر ایسیو چیست و چگونه کار می کند؟

تستر ایسیو یکی از مهم ترین ابزارهایی است که از طریق آن می توان مشکلات ایسیو خودرو را عیب یابی […]

مطالعه مقاله