علائم خرابی ایسیو خودرو چیست؟ و چگونه تعمیر می شود؟

5 دقیقه زمان مطالعه

وظیفه ایسیو خودرو شناسایی مشکلات و معایب خودرو است اما در صورتی که قطعه ایسیو آسیب ببیند چگونه میتوان آن را شناسایی و تعمیر کرد؟ در این مقاله قصد داریم ضمن پرداختن به نشانه ها و علائم خرابی ایسیو، نحوه تعمیر و برطرف کردن مشکلات فنی این قطعه مهم در ساختمان خودرو را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

آموزشگاه فنون برق در راستای تربیت نیروی کار با مهارت، برگزار کننده دوره های مختلفی از جمله دوره آموزش تعمیرات ایسیو است.شما مهارت آموزان عزیز می توانید با شماره تماس های ثبت شده در سایت تماس حاصل فرمایید و اطلاعات کامل را از کارشناسان ما جویا شوید.

ایسیو خودرو چیست؟

بدون تردید، ایسیو خودرو (ECU) از جمله قطعات کلیدی و تعیین کننده در ساختار ماشین به شمار می آید. اهمیت ایسیو به اندازه ای بوده که از آن با عنوان مغز خودرو نام می برند. بر همین اساس، بروز هرگونه نقص و خرابی در این قطعه، کارکرد و عملکرد بسیاری از قطعات خودرو را با اختلال مواجه می کند.

به تعبیر دیگر، ایسیو کامپیوتر اصلی خودرو بوده که امکان حرکت و استفاده از امکانات و قابلیت های خودرو به این قطعه وابسته می باشد. خرابی و بروز نقص فنی کامپیوتر خودرو، عیب یابی و تعمیر این قطعه را بیش از پیش اهمیت و ضرورت می بخشد.


ایسیو چیست

با تشخیص نشانه ها و علائم خرابی ایسیو میتوان از سوختن ایسیو و آسیب جدی این قطعه کاربردی و کارآمد جلوگیری به عمل آورد. در ادامه به بررسی این علائم خواهیم پرداخت.

علائم خرابی ایسیو خودرو چیست؟

به طور کلی، بروز یک سری ایرادات در کارکرد و عملکرد خودرو می تواند نمایانگر نشانه های خرابی ایسیو به شمار رود. معیوب شدن ecu خودرو با بروز اختلال و در پی آن عملکرد نامطلوب قسمت های مختلفی از خودرو همراه می باشد.

روشن نشدن پیشرانه از نشانه های خرابی ایسیو


علائم خرابی ایسیو

یکی از بارزترین نشانه های خرابی ایسیو روشن نشدن و عدم کارکرد پیشرانه و موتور خودرو می باشد. لازم به ذکر است که نیروی لازم برای مصرف سوخت و به حرکت درآمدن خودرو به وسیله پیشرانه محقق می گردد. در صورت خرابی و آسیب دیدن ایسیو علی رغم کارکردن استارتر، به علت عدم صدور دستور از ecu، پیشرانه خودرو روشن نمی شود.

کاهش توان و راندمان پیشرانه

کم شدن و به حداقل رسیدن توان و قدرت پیشرانه، از دیگر نشانه های خرابی ecu به شمار می رود. در چنین شرایطی غالبا شتاب و توان موتور خودرو با اختلال روبرو می گردد. همچنین، مصرف سوخت خودرو نیز با افزایش چشمگیری مواجه می شود.

لرزش شدید پیشرانه

از دیگر نشانه ها و علائم خرابی ایسیو خودرو میتوان به لرزش و ارتعاش شدید پیشرانه، اشاره نمود. چنانچه توان و قدرت موتور کاهش پیدا کند، در هنگام آغاز به کار پیشرانه لرزش نسبتا شدیدی احساس می شود. ادامه یافتن این روند میتواند دال بر خرابی و معیوب شدن ای سی یو خودرو باشد.

ظاهر شدن چراغ مربوط به چک موتور


خرابی ایسیو

بدون تردید، روشن شدن چراغ چک موتور، از مهمترین و بارزترین علائم خرابی ecu تلقی می گردد. چنانچه چراغ چک موتور بر روی صفحه نمایش خودرو ظاهر شود، بروز نقص فنی و ایراد در کامپیوتر ماشین را نشان می دهد. ناگفته نماند که روشن شدن این چراغ همواره دلیلی بر خرابی ایسیو نمی باشد، اما با استفاده از دستگاه دیاگ میتوان از سلامت ای سی یو خودرو اطمینان حاصل نمود.

حتما بخوانید: مزایا و معایب ریمپ ایسیو

آیا ایسیو خودرو قابل تعمیر است؟

پس از آشنایی و شناخت نشانه های خرابی ایسیو خودرو، نوبت به عیب یابی و تعمیر این قطعه می رسد. از آنجایی که ساختمان و ساختار ایسیو در خودروهای امروزی بسیار پیشرفته و در عین حال پیچیده می باشد، عیب یابی و تعمیر این قطعه نیز یک پروسه سخت و بسیار تخصصی محسوب می شود و نیازمند دیاگ خودرو می باشد. و می بایست پیش از عیب یابی و تعمیر ایسیو کلیه مهارت های لازم را از طریق شرکت در دوره های آموزش تعمیرات ایسیو به دست آورد.

لازم به ذکر است که تنظیم میزان مصرف سوخت، کنترل و مدیریت خودرو و ارائه اطلاعات و داده های مربوط به عملکرد پیشرانه، برخی از وظایف ای سی یو خودرو به شمار می رود. بروز ایراد و نقص فنی در ecu، عملیات احتراق، پاشش سوخت و سایر عملکردهای خودرو را با اختلال جدی همراه می سازد.

اگرچه تعمیر و تعویض ایسیو خودرو متضمن صرف هزینه های زیاد می باشد، اما امکان تعمیر و عیب یابی این قطعه وجود دارد. بنابراین، پس از اطمینان حاصل کردن از علائم خرابی ایسیو، عیب یابی و تعمیر آن در دستور کار قرار می گیرد.


تعمیر ایسیو

تعمیر ایسیو چگونه انجام می شود؟

خرابی ایسیو، عیب یابی و تعمیر این قطعه را الزامی و ضروری می کند. به طور کلی، ساختار ایسیو خودرو از دو بخش حافظه دائم و حافظه کوتاه مدت متشکل شده است. غالبا حافظه کوتاه مدت با قطع جریان برق باتری پاک می شود، اما امکان بازگردانی اطلاعات آن وجود دارد.

حافظه دائم همانند یک رایانه در ساختار خودرو عمل نموده و داده های آن با قطع جریان برق پاک نمی شود. با این حال در صورت خرابی و آسیب دیدن قابلیت بازیابی اطلاعات آن میسر نمی باشد.

یکی از بهترین و مؤثرترین ابزارها برای تشخیص دلایل خرابی ایسیو، دیاگ خودرو (Diagnosis) یا عیب یاب می باشد. این دستگاه با متصل شدن به کامپیوتر ماشین اشکالات و ایرادات ضبط شده در حافظه های ای سی یو را به تعمیرکار ارائه می کند. غالبا ایراد ایجاد شده با یک کد خطا نمایش داده می شود.

تعمیرکار پس از بررسی کدهای خطا و علائم خرابی نسبت به عیب یابی و تعمیر این قطعه اقدام می کند. بر این اساس، با دستگاه دیاگ امکان شناسایی و عیب یابی کلیه خطاهای موجود در سیستم مکانیکی یا برق خودرو محقق می گردد.

در این مطلب به بررسی علائم ایسیو خودرو و چگونگی تعمیر آن پرداختیم. در صورتی که قصد دارید به صورت حرفه ای تعمیرات ایسیو را فرا بگیرید، توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات ایسیو خودرو آموزشگاه فنون برق ثبت نام کرده و در مدت زمان کوتاهی به یک تعمیرکار حرفه ای ایسیو تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *