مقالات مرتبط

علت روشن نشدن کولرگازی

علت روشن نشدن کولرگازی

روشن نشدن کولر گازی مشکلی است که به دلایل زیادی مربوط می‌ شود. عیب یابی و تعیین مشکل باید توسط […]

مطالعه مقاله
راهنمای جامع مشکلات کولر گازی

راهنمای جامع مشکلات کولر گازی

 امروزه همه ما شاهد استفاده زیاد از وسایل سرمایشی و گرمایشی هستیم به عبارتی استفاده از این تجهیزات نسبت به […]

مطالعه مقاله
مشخصات کولرگازی ایران رادیاتور

مشخصات کولرگازی ایران رادیاتور

یکی از مشخصات کولر گازی ایران رادیاتور توان قدرت و هوادهی بسیار مناسب است. باید گفت داشتن چنین ویژگی منجر […]

مطالعه مقاله
بررسی جامع علت خاموش شدن کولر گازی

بررسی جامع علت خاموش شدن کولر گازی

سرویس به موقع و تعویض قطعات معیوب کولر گازی در افزایش راندمان دستگاه و افزایش طول عمر سایر قطعات آن […]

مطالعه مقاله
علت کار نکردن موتور کولر آبی

علت کار نکردن موتور کولر آبی چیست؟

علت کار نکردن موتور کولر آبی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی به شمار می‌رود که دستگاه آن‌ها در فصل‌های گرم دچار مشکل شده است. در صورت روبرو شدن با این موضوع حتماً برای عیب یابی و رفع مشکل کولر آبی خود را به یک متخصص در این زمینه بسپارید. اگر به هر دلیل به دنبال این هستید که خودتان نسبت به یافتن علت موتور کولر آبی اقدام نمایید، این مقاله را تا انتها مطالعه بفرمایید. از علاقمندان به یادگیری تعمیرات کولر آبی دعوت می‌کنیم تا در دوره آموزش برق ساختمان آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنند. این دوره‌ها به صورت تئوری و عملی برگزار شده و افراد پس از اتمام کلاس‌ها می‌توانند به راحتی وارد بازار کار این شغل پر کاربرد شوند.

دلیل کار نکردن موتور کولر آبی و روش‌های رفع آن

کار نکردن کولر آبی یکی از رایج ترین مشکلات کولر آبی است. علت های کار نکردن موتور کولر آبی شامل ۱۱ دسته هستند که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم تا در صورت بروز این مشکل بتوانید آن را متوجه شوید و راهکار مناسب آن را انجام دهید.

۱- پریدن فیوز کولر آبی

مشکلات مختلفی مانند خرابی پمپ آب و موتور دو سرعته می‌توانند موجب پریدن فیوز دستگاه شوند. یک نشانه پریدن فیوز، استارت نخوردن دینام کولر آبی است که بعد از روشن کردن کلید کولر، متوجه می‌شوید که دستگاه کار نمی‌کند.

اگر واترپمپ آسیب دیده باشد، باید آن را تعویض نمایید. آسیب دیدگی موتور دوسرعته را باید با تعمیر و یا تعویض آن برطرف کنید.

پریدن فیوز کولر آبی

۲- مشکلات سیم کشی

اگر سیم کشی کولر آبی به درستی انجام نشده باشد، موجب نرسیدن برق به دستگاه خواهد شد؛ در نتیجه دستگاه روشن نخواهد شد.

همچنین خاموش و روشن شدن کولر آبی می‌تواند به دلیل اورلود موتور باشد. اورلود موتور کولر آبی ممکن است به دلیل بسته بودن دریچه هوای کولر، گیرپاژ یاتاقان‌ها، نیم سوز شدن موتور، فعال نشدن کلید گریز از مرکز و … ایجاد شود. در زمانی که با این مشکل مواجه شدید، حتماً علت اصلی اورلود دستگاه را پیدا و برطرف نمایید.

۳- شل بودن تسمه موتور یکی از عوامل مؤثر در علت کار نکردن کولر آبی است

اگر موتور کار نکند اما صدا بدهد، احتمال خرابی و یا شل بودن تسمه وجود دارد. یکی دیگر از علائم شل بودن تسمه کولر، باد گرم زدن کولر آبی است. اگر تسمه شل باشد، با تنظیم آن می‌توانید مشکل را رفع کنید. اگر تسمه کولر آبی پاره یا بریده باشد، باید آن را تعویض نمایید تا موتور شروع به کار کردن کند.

در زمان رگلاژ تسمه کولر آبی باید به تسمه را به اندازه ۱ بند انگشت شل‌تر از محیط اطراف پولی بگذارید. اگر میزان شل و آزاد بودن تسمه بیشتر از این مقدار باشد، کارکرد کولر و چرخس پروانه با مشکل مواجه خواهد شد. کولر آبی کار نمی کند

۴- پارگی شلنگ آب کولر؛ علت کار نکردن کولر آبی

اگر شلنگ آب کولر دچار آسیب و خرابی شده باشد، به عنوان یک علت کار نکردن کولر آبی در نظر گرفته می‌شود. پارگی شلنگ آب در کولر آبی را می‌توانید با تعویض آن برطرف کنید.

۵- پاره شدن پارچه برزنتی

اگر پارچه برزنتی کولر آبی دچار آسیب و پارگی شده باشد، متوجه باد گرم کولر آبی و خنک نکردن باد آن خواهید شد. زمانی که پارچه برزنتی خراب شده است، می‌توانید با تعویض برزنت مشکل را رفع کنید. اگر تنظیمات پارچه برزنتی برهم خورده باشد، تنظیم کردن بست‌های برزنت و قرار گرفتن صحیح آن در کانال کولر راه حل رفع این مشکل است.

۶- اتصال بدنه کولر یک علت کار نکردن موتور کولر آبی به شمار می‌رود

برخی از دلایلی که می‌توانند باعث اتصال بدنه کولر آبی شوند عبارتند از: خرابی موتور، مشکلات سیم‌های رابط و همچنین معیوب شدن پمپ آب.

اگر سیم‌ها دچار اشکال باشند، باید ایراد موجود را رفع کنید تا روشن نشدن کولر آبی برطرف شود. خرابی موتور و واترپمپ با تعویض کردن آن‌ها حل خواهد شد.

چرا موتور کولر آبی کار نمی کند؟

۷- نیم سوز شدن موتور و یا سوختن موتور

در صورت سوختن موتور کولر آبی با مشکل کار نکردن موتور روبرو خواهید شد. نشانه‌های خرابی آن، روشن نشدن موتور، بوی سوختگی از کولر و موتور و همچنین داغ شدن موتور کولر است.

اگر تسمه تنظیم نباشد، از موتور به مدت زیادی استفاده شده و یا دمای محیط خیلی زیاد و گرم باشد سبب سوختن موتو کولر آبی  و یا نیم سوز شدن آن می‌شود.

راهکار رفع هر یک از این مشکلات رگلاژ و تنظیم کردن تسمه، استفاده از موتور جدید و تعویض آن و همچنین قرار دادن سایبان مناسب برای کولر آبی به منظور کم شدن گرمای دستگاه می‌باشد.

۸- گیرپاژ موتور کولر آبی

در صورتی که موتور نتواند بچرخد، یعنی گیرپاژ کرده است. در این موقعیت باید بخش‌های مختلف مانند یاتاقان‌ها، تسمه، بلبرینگ‌ها، سیم پیچ راه انداز، بوشن، آسیب دیدگی خازن و … را بررسی نمایید.

اگر ایرادی را که موجب گیرپاژ کردن موتور دستگاه شده است، پیدا کردید، آن را برطررف نمایید؛ اما اگر مشکل پیچیده و یا به خود موتور مرتبط باشند، بهتر است موتور را تعویض نمایید.

حتماً بخوانید: استانداردهای برق کشی ساختمان

۹- مسدود شدن سوراخ آبریزها

زمانی که سوراخ آبریزهای کولر آبی دچار ایراد و گرفتگی شده باشد، انتقال آب در دستگاه با مشکل مواجه شده و کار کردن آن با اختلال روبرو می‌شود. گرفتگی آبریزها را می‌توان با جوهر نمک از بین برد و همچنین می‌توانید با تعویض آن‌ها مشکل را برطرف نمایید.

۱۰- خرابی خازن کولر آبی می‌تواند علت کار نکردن موتور کولر آبی باشد

کار نکردن موتور با وجود داشتن صدا یکی از علائم معیوب شدن کولر آبی است که برطرف شدن آن فقط با تعویض خازن امکانپذیر است.

علت روشن نشدن کولر آبی

۱۱- اشکالات مربوط به سیم پیچ کولر آبی

گاهی ممکن است مشکل صدا داشتن موتور اما کار نکردن آن، به سیم پیچ مرتبط باشد. متصل نبودن سیم پیچ دور کند و تند کولر به کلید گریز از مرکز، سوختن سیم پیچ راه انداز و همچنین برنگشتن کلید گریز از مرکز به حالت عادی بعد از خاموش کردن دستگاه می‌توانند علت کار نکردن موتور کولر آبی باشند.

راهکار رفع مشکل سیم پیچ موتور کولر آبی این است که باید با بررسی سیم‌ها به کمک اهم متر و لحیم کردن هر کدام از اتصالات قطع شده را تعمیر نمایید.

علت قطع و وصل شدن موتور کولر آبی

دلایل قطع و وصلی موتور کولرهای آبی حالات مختلفی است که در زیر به آنها می پردازیم:

مشکلات مربوط به برق:

 • افت ولتاژ: اگر ولتاژ برق ورودی به موتور کولر آبی کم باشد، می تواند باعث قطع و وصل شدن آن شود. برای حل این مشکل، می توانید از یک ولتاژ تنظیم کننده استفاده کنید.
 • نوسانات برق: نوسانات برق نیز می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد موتور کولر آبی شود. برای حل این مشکل، می توانید از یک محافظ برق استفاده کنید.
 • سیم کشی معیوب: اگر سیم کشی برق کولر آبی ایراد داشته باشد، می تواند باعث قطع و وصل شدن موتور شود. برای حل این مشکل، باید سیم کشی برق کولر توسط یک برقکار مجرب بررسی و اصلاح شود.

مشکلات مربوط به موتور:

 • گرم شدن بیش از حد: اگر موتور کولر آبی بیش از حد گرم شود، ممکن است برای جلوگیری از آسیب دیدن، به طور خودکار خاموش شود. برای حل این مشکل، باید از سایه بان برای کولر استفاده کنید و مطمئن شوید که پره های کولر به درستی کار می کنند.
 • عیب یابی یاتاقان ها: یاتاقان های موتور کولر آبی با گذشت زمان فرسوده می شوند و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. یاتاقان های معیوب می توانند باعث ایجاد صدا و لرزش در موتور و همچنین قطع و وصل شدن آن شوند.
 • مشکلات مربوط به سیم پیچ ها: سیم پیچ های موتور کولر آبی می توانند با گذشت زمان بسوزند یا دچار اتصالی شوند. این امر می تواند باعث قطع و وصل شدن موتور شود.

مشکلات مربوط به تسمه:

 • شل بودن تسمه: اگر تسمه کولر آبی شل باشد، می تواند باعث لغزش و نچرخیدن صحیح پره ها شود. این امر می تواند باعث ایجاد بار اضافی بر روی موتور و قطع و وصل شدن آن شود.
 • فرسوده شدن تسمه: تسمه کولر آبی با گذشت زمان فرسوده می شود و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. تسمه فرسوده می تواند باعث ایجاد صدا و لرزش در موتور و همچنین قطع و وصل شدن آن شود.

مشکلات مربوط به پمپ آب:

 • مشکلات مربوط به شناور: اگر شناور پمپ آب کولر آبی خراب باشد، می تواند باعث سرریز شدن آب و خاموش شدن موتور شود.
 • ** گرفتگی صافی پمپ:** اگر صافی پمپ آب کولر آبی گرفته باشد، می تواند باعث کاهش جریان آب و گرم شدن بیش از حد موتور شود.
 • مشکلات مربوط به پروانه پمپ: اگر پروانه پمپ آب کولر آبی شکسته یا آسیب دیده باشد، می تواند باعث کاهش جریان آب و گرم شدن بیش از حد موتور شود.

جمع بندی

در این مقاله روش‌های مختلف عیب یابی علت کار نکردن موتور کولر آبی و راهکارهای رفع انواع مشکلات را عنوان کردیم. یک نکته حائز اهمیت این است که با سرویس کولر آبی به شکل قابل توجهی می‌توان از بروز مشکلات کولر آبی جلوگیری کرد و هر گونه ایراد در بخش‌های متفاوت آن را برطرف کرد و از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به دستگاه جلوگیری شود. در زمان سرویس کولر آبی باید مراقب ریخته نشدن آب روی موتور و همچنین تنظیمات آبریزها باشید تا دینام دستگاه با مشکل و سوختن مواجه نشود.

3/5 - (2 نظر)

مقالات مرتبط

علت روشن نشدن کولرگازی

علت روشن نشدن کولرگازی

روشن نشدن کولر گازی مشکلی است که به دلایل زیادی مربوط می‌ شود. عیب یابی و تعیین مشکل باید توسط […]

مطالعه مقاله
راهنمای جامع مشکلات کولر گازی

راهنمای جامع مشکلات کولر گازی

 امروزه همه ما شاهد استفاده زیاد از وسایل سرمایشی و گرمایشی هستیم به عبارتی استفاده از این تجهیزات نسبت به […]

مطالعه مقاله
مشخصات کولرگازی ایران رادیاتور

مشخصات کولرگازی ایران رادیاتور

یکی از مشخصات کولر گازی ایران رادیاتور توان قدرت و هوادهی بسیار مناسب است. باید گفت داشتن چنین ویژگی منجر […]

مطالعه مقاله
بررسی جامع علت خاموش شدن کولر گازی

بررسی جامع علت خاموش شدن کولر گازی

سرویس به موقع و تعویض قطعات معیوب کولر گازی در افزایش راندمان دستگاه و افزایش طول عمر سایر قطعات آن […]

مطالعه مقاله