مقالات مرتبط

انواع کلید برق ساختمان

انواع کلید برق ساختمان

کنترل و مدیریت هر یک از بخش های مختلف موجود در مدار برق ساختمان ها، به دست کلید هایی که […]

مطالعه مقاله

معرفی ابزار مهم برق ساختمان

ضرورت برق در دنیا امروز را نمی توان، نادیده گرفت. همانطور که ممکن است بدانید، برای سیم کشی اصولی برق […]

مطالعه مقاله
ولتاژ برق ساختمان

ولتاژ برق ساختمان

برق به عنوان یکی از مهم ترین نیاز های زندگی ما در دنیای امروزی، تاثیر فراوانی بر فعالیت های روزمره‌ […]

مطالعه مقاله
نکات مهم کلید پریز برق ساختمان

نکات مهم کلید پریز برق ساختمان

پیش از آن که به توضیح موضوع اصلی مقاله بپردازیم لازم است مقدمه ای کلی را در رابطه با تاریخچه […]

مطالعه مقاله
علا

علت‌ها و علائم سوختن موتور کولر آبی

سوختن موتور کولر آبی یکی از رایج ترین مشکلات کولر آبی به شمار می‌رود که در فصل‌های گرم سال می‌تواند مسئله ساز، آزار دهنده و کلافه کننده باشد. دانستن علت‌ها و علائم سوختن موتور کولر آبی از مواردی است که باید تمام افرادی که از این دستگاه به عنوان وسیله سرمایشی استفاده می‌کنند، از آن‌ها مطلع باشند. در این مطلب به بررسی نشانه‌های سوختن موتور کولر آبی و روش‌های رفع آن می‌پردازیم. اگر به یادگیری برق ساختمان علاقه دارید، می‌توانید در دوره آموزش برق ساختمان آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید تا پس از اتمام جلسات تئوری و عملی، بتوانید بلافاصله وارد بازار کار شوید.

دلایل سوختن موتور کولر آبی

موتور کولر آبی نیز مانند سایر وسایل برقی مورد استفاده می‌تواند دچار اشکال شود. سوختن موتور کولر آبی نیز یکی از اتفاقات نسبتاً شایعی است که در برخی موارد ممکن است رخ دهد. برای آشنایی با علائم سوختن موتور کولر آبی تا انتهای مقاله را مطالعه فرمایید.

۱- فرسودگی موتور کولر آبی

یکی از معمول‌ترین علت‌های سوختن موتور کولر آبی فرسودگی و پایان یافتن طول عمر مفید قطعه است.

هر یک از وسایلی که تولید می‌شوند، حتی در صورتی که مورد استفاده قرار نگیرند نیز می‌توانند پس از گذراندن زمان عمر مفید دستگاه کارکرد خود را از دست بدهند. حال اگر از این قطعات و وسایل استفاده شود، سرعت خرابی موتور کولر آبی بالاتر می‌رود. اگر از موتور کولر آبی به اندازه عمر مفید آن استفاده شده و تعویض نشده باشد، احتمال سوختن موتور کولر آبی وجود دارد.

۲- تنظیم نبودن تسمه کولر آبی

در صورتی که تسمه کولر آبی به خوبی تنظیم نشده باشد، می‌تواند علت کار نکردن موتور کولر آبی باشد و در برخی از مواقع ممکن است موجب سوختن موتور کولر آبی شود.

تنظیم بودن تسمه کولر آبی می‌تواند به حفظ و نگهداری از یاتاقان، بوش و موتور کولر آبی کمک کند.

شل بودن و همچنین محکم و سفت بودن تسمه کولر آبی یکی از دلایل ساده‌ای است که می‌تواند هزینه تعمیر یا تعویض موتور را برای شما به وجود آورد.

تنظیم نبودن تسمه کولر آبی

۳- حرارت زیاد محیط درون کولر آبی

اگر در زمان استفاده از کولر آبی، پمپ روشن نباشد و یا دمای بیرون خیلی گرم باشد، می‌تواند سبب سوختن موتور کولر آبی شود.

گاهی به دلیل سوختن پمپ و عدم توجه فرد برای اقدام به رفع این مشکل، به دنبال آن سوختن موتور کولر آبی نیز رخ می‌دهد که هزینه اضافه‌تری ایجاد می‌شود.

همچنین در صورت نادرست بودن عملکرد فن، ایمپلرهای سیستم کولر آبی و یا شناور امکان آسیب به موتور کولر آبی و اختلال در عملکرد موتور وجود دارد.

یکی دیگر از عوامل روغن کاری نکردن قطعات لازم است که باعث بالا رفتن اصطکاک بین آن‌ها و افزایش دمای کولر آبی خواهد شد.

۴- سوختن خازن موتور

در صورتی که خازن موتور کولر آبی بسوزد، می‌تواند شما را به این اشتباه بیاندازد که موتور به کلی سوخته است.

در این زمان پس از بررسی موتور به صورت حرفه‌ای می‌توان به سوختن خازن موتور کولر آبی پی برد که با هزینه‌ای بسیار کمتر قابل جبران و تعویض کردن است.

۵- اشکالات الکتریکی کولر آبی

اگر فیوز، کلید برق، سیم کشی و تمام اتصالات برقی دستگاه درست نباشند به راحتی می‌توانند موجب آسیب رسیدن به موتور و سوختن موتور کولر آبی شوند.

همچنین میزان ولتاژ ورودی به موتور از عوامل تأثیرگذار در سوختن موتور به شمار می‌رود.

نشانه های سوختن موتور کولر آبی چیست

نشانه‌ها و علائم سوختن موتور کولر آبی

سوختن موتور کولر آبی نشانه‌هایی دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به کولر آبی خود جلوگیری کنید.

۱- کار نکردن موتور کولر آبی

اگر در صورت روشن کردن کلید برق کولر آبی متوجه شوید که موتور کار نمی‌کند و روشن نمی‌شود، باید به دنبال پیدا کردن علت آن باشید. برخی از دلایل کار نکردن موتور دو سرعته کولر آبی می‌توان به قطع بودن فیوز برق، سیم کشی کولر آبی نادرست، سوختن موتور و یا مشکلات پمپ آب هستند. در صورت خراب بودن واترپمپ، باید آن را تعویض کنید. در زمان وجود مشکل در موتور دو سرعته باید به صورت تخصصی سیم پیچی‌های آن عوض شوند.

در حالتی که موتور و واتر پمپ هر دو روشن نمی‌شوند ممکن است مشکل از فاز و نول اصلی مدار الکتریکی و یا کابل رابط باشد. برای بررسی آن باید اتصالات و رسیدن ولتاژ به کولر و در انتها سیم بندی کولر را مورد ارزیابی قرار دهید تا علت را پیدا کنید.

۲- شنیده شدن صدای غیر عادی مانند هوم از موتور

اگر صدایی از موتور کولر آبی شنیدید که شبیه هوم بود، اما موتور کار نکرد، احتمالاتی مانند مشکلات مربوط به سیم پیچی کولر آبی، سفت بودن بیش از حد تسمه و یا سوختن خازن وجود دارد که با بررسی‌های دقیق‌تر باید به دلیل اصلی آن پی برد و برای رفع آن اقدام نمود. در صورت بروز این دسته از مشکلات می‌توان با تعویض هر یک این مشکل را برطرف کنید.

۳- دور تند کولر آبی کار نکند

زمانی که با زدن کلید سرعت دور تند موتور هیچ تفاوتی در عملکرد آن رخ ندهد، به معنی خراب شدن خازن کولر آبی می‌باشد.

اگر خازن موتور خراب شده باشد، سبب می‌شود تا کولر روی دور تند کار نکند. در این زمان موتور با فشار و زور کار می‌کند اما سرعت آن افزایش نمی‌یابد. هنگام خرابی خازن کولر آبی باید سریعاً آن را عوض کنید تا به قطعات دیگر مانند پمپ آب، پروانه و سیستم آب رسانی آن آسیبی وارد نشود.

علائم سوختن موتور کولر آبی

۴- روشن و خاموش شدن موتور کولر

در صورتی که موتور نیم سوز شده باشد، با روشن و خاموش شدن بی دلیل آن رو به رو خواهید شد. در این حالت ممکن است سیم موتور اورلود کرده و موتور نیم سوز شده باشد.

۵- در موتور کولر آبی لرزش حس کنید

در صورتی که در زمان روشن بودن کولر آبی احساس کنید که موتور لرزش دارد، احتمالاً موتور کولر آبی دچار اشکال و سوختگی شده است.

۶- کولر هوای خنک به بیرون نمی‌دهد

گاهی متوجه این موضوع خواهید شد که موتور و واترپمپ در حال کار کردن هستند اما هوای آن خنک نیست و مثل گذشته قدرت ندارد. در این زمان احتمالات مختلفی وجود دارد، از جمله مشکل در تنظیمات تسمه و یا موتور و … . اگر موتور دو سرعته نیم سوز شده باشد، متوجه این موضوع خواهید شد و حتی در زمانی که دور موتور را زیاد کنید، سرعت موتور تند نمی‌شود. در این زمان سیم پیچی موتور مشکل دارد و باید کاملاً آن را رفع کنید.

تست خازن موتور کولر آبی چگونه است؟

برای بررسی خازن موتور کولر آبی می‌توانید از چند روش مختلف مانند قطع برق خازن، تست خازن با مولتی متر، جدا کردن خازن از مدار برق و بررسی ولتاژ در خازن با یک پیچ گوشتی کمک بگیرید تا بتوانید دلیل سوختن موتور کولر آبی را بیابید.

تست سوختن موتور کولر آبی

نحوه تست موتور کولر آبی

عیب یابی موتور کولر آبی به مهارت و تخصص نیاز دارد زیرا می‌تواند موج ب ایجاد خسارات مالی و جانی شود.؛ بنابراین به شما دوستان توصیه می‌کنیم هیچ گاه خودتان برای موتور کولر آبی را بررسی نکنید و از یک تعمیرکار خبره در این زمینه بخواهید تا اقدامات لازم را انجام دهد.

۱-بررسی فیوز برق موتور کولر آبی

برای بررسی و تست سوختن موتور باید با یک اهم متر ابتدا فیوز برق دستگاه را چک کنید.

برای این کار باید دو سر اهم متر را به دو سر فیوز وصل کنید تا تغییرات ایجاد شده در عقربه‌های اهم متر را مشاهده نمایید.

در صورتی که عقربه‌های اهم متر تغییری نکنند، یعنی فیوز سالم است اما اگر فیوز سوخته باشد، می‌بینید که عقربه‌های اهم متر منحرف می‌شوند.

۲-روش‌های تست اتصال کوتاه بدنه موتور

یکی از مواردی که در زمان تست موتور کولر آبی باید در نظر داشته باشید این است که احتمالاً اتصال کوتاه بدنه موتور وجود داشته باشد که برای تست آن می‌توانید از اهم متر و یا میگر استفاده کنید.

برای روش استفاده از روش اول باید اهم متر را به بدنه موتور و سرهای خروجی آن متصل کنید. در صورت انحراف عقربه اهم متر متوجه وجود مشکل در اتصال بدنه خواهید شد. در صورتی که با اهم متر به نتیجه دقیقی نرسیدید، از میگر استفاده کنید و در زمانی که ولتاژ میگر روی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ولت قرار گرفت، یک سر میگر را به خروجی موتور و سر دیگر را به بدنه متصل کنید.

در نهایت با چرخاندن دسته، به عقربه میگر دقت کنید. اگر انحرافی به سمت راست در عقربه میگر مشاهده کردید، یعنی اتصال بدنه در موتور کولر آبی وجود دارد.

سیم پیچ موتور کولر آبی

اگر حرارت دستگاه بالا برود، سیم پیچ‌ها دچار مشکل شده و از مدار خارج می‌شوند. برای تست اتصال کوتاه در مدار می‌توانید با اهم متر به دو سر کلاف‌ها اتصال ایجاد کنید و عددها را بررسی نمایید. در صورت مشاهده اعداد غیر مشابه، یعنی اتصال کوتاه در کلافی که عدد پایین‌تری را نشان می‌دهد، ایجاد شده است. گاهی این اتصال کوتاه در مدار موجب می‌شود تا بوی سوختگی از کلاف آسیب دیده به مشام برسد.

۳-روش تست عایق سیم پیچ‌های اصلی، کمکی و همچنین راه انداز

برای انجام این تست باید سر سیم‌های پیچ‌های اصلی و راه انداز را از تخته کلمپ جدا کنید و به اهم متر وصل کنید. اگر عدد روی اهم متر مشاهده کردید، یعنی سیم پیچ‌ها اتصال دارند و عایق آن‌ها از بین رفته است؛ در نتیجه موتور کولر آبی معیوب است. برای رفع مشکلات مربوط به سیم پیچی باید آن‌ها را تعویض کنید.

جمع بندی

یکی از کارهای لازم برای خنک شدن فضای کولر، سرویس به موقع کولر آبی، عوض کردن پوشال‌ها و روغن کاری قطعات آن است که به تهویه هوا در کولر و همچنین افزایش خنکی هوای خروجی از کولر منجر می‌شود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کولر آبی و همچنین موتور آن و در زمان‌هایی که دستگاه با مشکل مواجه شده است توصیه می‌کنیم از یک تعمیرکار کولر آبی ماهر استفاده کنید تا با عیب یابی درست و رفع مشکلات آن طول عمر این دستگاه افزایش یابد.

4.4/5 - (7 نظر)

مقالات مرتبط

انواع کلید برق ساختمان

انواع کلید برق ساختمان

کنترل و مدیریت هر یک از بخش های مختلف موجود در مدار برق ساختمان ها، به دست کلید هایی که […]

مطالعه مقاله

معرفی ابزار مهم برق ساختمان

ضرورت برق در دنیا امروز را نمی توان، نادیده گرفت. همانطور که ممکن است بدانید، برای سیم کشی اصولی برق […]

مطالعه مقاله
ولتاژ برق ساختمان

ولتاژ برق ساختمان

برق به عنوان یکی از مهم ترین نیاز های زندگی ما در دنیای امروزی، تاثیر فراوانی بر فعالیت های روزمره‌ […]

مطالعه مقاله
نکات مهم کلید پریز برق ساختمان

نکات مهم کلید پریز برق ساختمان

پیش از آن که به توضیح موضوع اصلی مقاله بپردازیم لازم است مقدمه ای کلی را در رابطه با تاریخچه […]

مطالعه مقاله