علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟ راهنمای رفع مشکل

5 دقیقه زمان مطالعه

یکسره کار کردن یخچال و اتومات نشدن آن یکی از رایج ترین مشکلاتی است که یخچال ها با گذشت زمان با آن روبه رو می شوند. یخچال و فریزر یکی از مهم ترین سیستم های تهویه در خانه به شمار می‌ روند که باید سلامت کارکرد آنها را به طور کامل در نظر بگیرید. علت یکسره کار کردن یخچال می تواند به عوامل گوناگونی مرتبط باشد. اگر یخچال شما یکسره کار می کند و اتومات نمی شود  و می خواهید با علت بروز این مشکل و نحوه رفع مشکل اتومات نکردن یخچال آشنا شوید توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید. همچنین در صورتی که می خواهید به صورت تخصصی تعمیرات یخچال و دیگر لوازم خانگی را یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

علت یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن چیست؟

دلایل اتومات نکردن یخچال و یکسره کار کردن یخچال متفاوت است. قرار نگرفتن در جای مناسب، خراب شدن کمپرسور، خراب شدن لاستیک و . . . برخی از رایج ترین دلایلی است که باعث یکسره کار کردن موتور یخچال و اتومات کار نکردن آن می شود.

1. قرار نگرفتن در جای مناسب

اولین دلیل مربوط به یکسره کار کردن یخچال این است که شما یخچال خود را در مکانی نادرست قرار داده اید. توصیه می کنیم که یخچال تان را در آشپزخانه دور از وسایلی که گرمازا هستند مانند اجاق گاز، پکیج و آبگرمکن بگذارید. دقت داشته باشید که یخچال ها نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرند. این مورد موجب می گردد که یخچال ها برای خنک نگه داشتن مواد غذایی به طور مداوم کار کنند. در فصل گرما این اتفاق بیشتر رخ می‌ دهد.

دقت داشته باشید که یخچال باید فاصله مناسبی از دیوار داشته باشد. در این صورت کمپرسور می تواند به راحتی گرمای درونی اش را به محیط بیرون انتقال دهید. توجه نمایید که در صورت تابش مستقیم نور خورشید در آشپزخانه باید یخچال تان را در مکانی بگذارید که به وسیله پرده آشپزخانه، از نفوذ نور خورشید روی یخچال جلوگیری کنید.

علت یکسره کار کردن یخچال

2.یکسره کار کردن یخچال به دلیل خراب شدن کمپرسور

خرابی کمپرسور دومین علت بکسره کار کردن یخچال به شمار می ‌رود. یخچال های خانگی دارای ساختار پیچیده هستند.

یکی از مهم ترین قطعات در یخچال کمپرسور می باشد که موجب گردش هوا درون یخچال و موجب خنک شدن یخچال به صورت یکنواخت می گردد. وضعیت مناسبی که یخچال ها دارند به دلیل عملکرد درست کمپرسور است. خرابی و همچنین به وجود آمدن مشکل درون کمپرسور موجب می گردد که یخچال ها به صورت یکسره کار کنند.

کمپرسور به چند دلیل دارای عملکرد مناسب می شود. یکی از دلایل آن، خراب شدن سیم پیچ کمپرسور است. دلیل دیگری که مربوط به خرابی کمپرسور می باشد، ضعیف شدن آن خواهد بود. در صورت نیاز شما می ‌توانید برای تعمیر کردن سیم پیچ و همچنین تعویض کمپرسور با تعمیرکاران حرفه ای که تخصص دارند تماس بگیرید.

3.کم بودن یا نشت گاز یخچال علت یکسره کار کردن یخچال

دلیل دیگری که در مورد یکسره کار کردن و اتومات نکردن انواع یخچال ها مورد بررسی قرار می گیرد کم بودن گاز یخچال می باشد.

گاز یخچال به عنوان یک گاز شیمیایی شناخته می ‌شود که نقطه تبخیر آن بسیار کم است. برای خنک سازی باید تبخیر آن در هوا متراکم گردد. تحت فرایند تکرار تبخیر و همچنین فرایند گرمای درون یخچال، باید بدانید که یخچال عملیات خنک سازی را انجام می دهد. اگر گاز یخچال کم باشد فرایند مربوط به خنک سازی یخچال دچار مشکل می شود، بر همین اساس یخچال به صورت دائم کار می کند تا مشکل را حل نماید. برای رفع این مشکل باید نسبت به شارژ گاز یخچال اقدام کنید.

رفع مشکل یکسره کار کردن یخچال

4. خراب شدن تایمر دیفراست علت یکسره کار کردن یخچال

دلیل دیگری که باعث یکسره کار کردن یخچال است خرابی و ایراد جزئی در تایمر دیفراست می ‌باشد.

وظیفه اصلی این قطعه فعال کردن دیفراست و برفک زدایی است. در یخچال هایی که پیشرفته و مدرن هستند از مدارهای حالت جامد برای کنترل کردن یخ زدایی استفاده می ‌کنند. تایمرها حدود یک ساعت می ‌توانند خنک سازی و یخ زدایی یخچال را انجام دهند. اگر چرخه یخ زدایی دچار مشکل شود یخچال ها به صورت مداوم کار می کنند. برای حل این مشکل نیاز است که تایمر عوض شود.

برای تعمیر کردن تایمر بهتر است که خودتان اقدام نکنید. چرا که تایمر از جمله قطعات داخلی یخچال می باشد و باید با استفاده از تجهیزات ویژه تعویض شود.

یکی از دیگر مواردی که در مورد یکسره کار کردن انواع یخچال ها باید بررسی گردد، خراب شدن المنت تایمر است. در صورتی که المنت تایمر به درستی عملکرد خود را انجام ندهد یخ زدایی به بهترین نحو ممکن انجام نخواهد شد و برفک درون یخچال شکل می گیرد. قدرت برودت یخچال در این صورت کاهش پیدا خواهد کرد. در این حالت موتور به صورت یکسره کار می کند تا قادر باشد سرمای یخچال را تامین کند.

حتما بخوانید: علت خراب شدن یخچال چیست؟

5. علت مداوم کار کردن یخچال کثیف بودن کندانسور و کویل

دلیل دیگر مربوط به یکسره کار کردن انواع یخچال ها، کثیف بودن کندانسور و همچنین کویل های یخچال می باشد.

کندانسور یکی از اصلی ترین قطعات یخچال شناخته می ‌شود که باید به بهترین نحو ممکن کارکرد خود را انجام دهد. کثیف شدن کویل و کندانسور موجب می گردد که یخچال به بهترین نحو ممکن نتواند کار کند.

حرارت درون گاز که برگشت داده شده است به یخچال، در این صورت باقی می‌ ماند و به همین دلیل یخچال به صورت مداوم کار می کند تا بتواند سرمای مورد نیاز را تأمین نماید. کندانسور و کویل کندانسور در قسمت پشت یخچال به صورت لوله ریز موازی وجود دارند. برای جلوگیری کردن از خراب شدن کندانسور باید برنامه ماهانه جهت تمیز کردن آن در نظر بگیرید.

7. خراب شدن لاستیک درب یخچال

خرابی و همچنین از بین رفتن لاستیک درب یخچال به عنوان یکی دیگر از عواملی است که باعث دیر اتومات شدن یخچال و یکسره کار کردن آن می شود.

این مشکل باید جزئی به نظر برسد اما تاثیر زیادی روی خرابی یخچال دارد. لاستیک درب یخچال به عنوان محافظ عمل می ‌کند تا برودت فضای درونی یخچال را به خوبی نگه دارد. همچنین گرما را به درون یخچال نفرستد، خراب شدن لاستیک موجب می گردد که گرما به صورت مداوم به درون یخچال راه پیدا کند و کمپرسور بر این اساس باید به طور مداوم کار کند تا بتواند یخچال را در دمای نرمال نگه دارد.

جهت جلوگیری کردن از این مشکل باید برنامه‌ مشخص شده ای را برای تمیز کردن لاستیک درب یخچال در نظر بگیرید. باقیمانده مواد غذایی و نوشیدنی نباید درون لاستیک درب یخچال باقی بماند، چرا که در این صورت طول عمر لاستیک کاهش پیدا می کند و دیگر کارایی لازم را برای حفظ سرما درون یخچال نخواهد داشت.

چرا یخچال یکسره کار می کند

چگونه مشکل یکسره کار کردن یخچال را رفع کنیم؟

در بخش قبل با علت یکسره کار کردن یخچال آشنا شدیم ، اما چگونه این مشکل را رفع کنیم در این بخش به صورت خلاصه به بررسی نحوه رفع مشکل یکسره کار کردن یخچال اسنوا، دوو، بوش، سامسونگ، ال جی و غیره می پردازیم:

1- از قرار دادن مواد غذایی گرم داخل یخچال خودداری کنید و در صورت وجود غذای گرم آن را خارج کنید.

2-درجه یخچال را بررسی و با توجه به فصل تنظیم کنید.

3-لاستیک دور را درب را بررسی و در صورت آسیب دیدن آن را تعویض کنید.

4-بررسی کنید که نشت گاز وجود نداشته باشد، در صورت کم بودن گاز یخچال شارژ کنید.

5-محل قرار گرفتن یخچال را بررسی کنید و در صورت قرار گرفتن در مقابل نور خورشید محل آن را تغییر دهید.

6-کمپرسور، کندانسور اواپراتور، ترموستات یخچال را بررسی نمایید.

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی علت یکسره کار کردن یخچال پرداختیم . دلایلی که در این مطلب به آن اشاره شد جز رایج ترین دلایلی است که باعث بروز این مشکل در یخچال می شود. اگر یخچال شما نیز با این مشکل روبه رو است و اتومات کار نمی کند، توصیه می کنیم راهکارهایی که در این مطلب به آن اشاره شد را در یخچال بررسی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *