مقالات مرتبط

بررس کد خطاا یخچال ساید در فنون برق

کد خطا یخچال ساید

یخچال ساید امکاناتی عالی را برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی در اختیار ما قرار می‌ دهد. گرچه این دستگاه‌ […]

مطالعه مقاله
بررسی علت صدا یخچال در فنون برق

علت صدا یخچال

یخچال جزء تجهیزات بسیار مهم در هر خانه است که با نگهداری مواد غذایی تازه و سرد ما را در […]

مطالعه مقاله
نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی|فنون برق

نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی

ماشین‌ های ظرفشویی مانند سایر ابزار و وسایل برقی ضروری در آشپزخانه در بسیاری از منازل جایگاه ویژه‌ ای پیدا […]

مطالعه مقاله
درآمد تعمیرات لوازم خانگی

درآمد تعمیرات لوازم خانگی

تکنسین‌ های تعمیرات لوازم خانگی انواع لوازم را چه در منزل مشتریان و چه در تعمیرگاه‌ های لوازم خانگی نصب، […]

مطالعه مقاله
یکسره کار کردن یخچال

علت یکسره کار کردن یخچال چیست؟ راهنمای رفع مشکل

یکسره کار کردن یخچال و اتومات نشدن آن یکی از رایج ترین مشکلاتی است که یخچال ها با گذشت زمان با آن روبه رو می شوند. یخچال و فریزر یکی از مهم ترین سیستم های تهویه در خانه به شمار می‌ روند که باید سلامت کارکرد آنها را به طور کامل در نظر بگیرید. علت یکسره کار کردن و خاموش نشدن یخچال می تواند به عوامل گوناگونی مرتبط باشد. اگر یخچال شما یکسره کار می کند و اتومات نمی شود  و می خواهید با علت بروز این مشکل و نحوه رفع مشکل اتومات نکردن یخچال آشنا شوید توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید. همچنین در صورتی که می خواهید به صورت تخصصی تعمیرات یخچال و دیگر لوازم خانگی را یاد بگیرید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

 

علت یکسره کار کردن یخچال و اتومات نکردن آن چیست؟

دلایل اتومات نکردن یخچال و یکسره کار کردن آن متفاوت است. قرار نگرفتن در جای مناسب، خراب شدن کمپرسور، خراب شدن لاستیک و . . . برخی از رایج ترین دلایلی است که باعث یکسره کار کردن موتور یخچال و اتومات کار نکردن آن می شود.
به‌ طورکلی هر یخچالی بین ۳۵ تا ۸۵ درصد از زمان ۲۴ ساعتی شبانه‌ روز در حال کار است. البته این مدت در خصوص فصول گرم سال بیشتر خواهد بود. چرا که یخچال باید بتواند مواد غذایی را خنک نماید. پس یکی از دلایل اتومات نکردن یخچال، می‌تواند بالا بودن دمای محیط باشد. این مشکل با خنک‌ شدن دما با استفاده از وسایل سرمایشی برطرف خواهد شد. اما اگر مشکل یخچال چیزی غیر از این مسئله باشد، نشان از مشکلات فنی در یخچال است. در ادامه به علت یکسره کارکردن یخچال‌ فریزر در شرایط کلی خواهیم پرداخت:

 • قرار نگرفتن در جای مناسب

اولین دلیل مربوط به یکسره کار کردن یخچال این است که شما یخچال خود را در مکانی نادرست قرار داده اید. اگر یخچال‌ فریزر ما در معرض نور خورشید و یا وسایل گرمازا همچون اجاق‌ گاز باشد، ممکن است دچار این مشکل شود. تحت این شرایط یخچال برای تعادل دمایی مجبور است چند برابر حرارت عادی کار کند. برای رفع این مشکل یا باید جای یخچال را عوض نمود و یا دمای محیط را کاهش داد.
توصیه می کنیم که یخچال تان را در آشپزخانه دور از وسایلی که گرمازا هستند مانند اجاق گاز، پکیج و آبگرمکن بگذارید. دقت داشته باشید که یخچال ها نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرند. این مورد موجب می گردد که یخچال ها برای خنک نگه داشتن مواد غذایی به طور مداوم کار کنند. در فصل گرما این اتفاق بیشتر رخ می‌ دهد.
دقت داشته باشید که یخچال باید فاصله مناسبی از دیوار داشته باشد. در این صورت کمپرسور می تواند به راحتی گرمای درونی اش را به محیط بیرون انتقال دهید. توجه نمایید که در صورت تابش مستقیم نور خورشید در آشپزخانه باید یخچال تان را در مکانی بگذارید که به وسیله پرده آشپزخانه، از نفوذ نور خورشید روی یخچال جلوگیری کنید.

علت یکسره کار کردن یخچال

دلایل خاموش نشدن موتور یخچال

 • یکسره کار کردن یخچال به دلیل خراب شدن کمپرسور

خرابی کمپرسور دومین علت کارکرد مداوم یخچال به شمار می ‌رود. یخچال های خانگی دارای ساختار پیچیده هستند.

یکی از مهم ترین قطعات در یخچال کمپرسور می باشد که موجب گردش هوا درون یخچال و موجب خنک شدن یخچال به صورت یکنواخت می گردد. وضعیت مناسبی که یخچال ها دارند به دلیل عملکرد درست کمپرسور است. خرابی و همچنین به وجود آمدن مشکل درون کمپرسور موجب می گردد که یخچال ها به صورت یکسره کار کنند.

کمپرسور به چند دلیل دارای عملکرد مناسب می شود. یکی از دلایل آن، خراب شدن سیم پیچ کمپرسور است. دلیل دیگری که مربوط به خرابی کمپرسور می باشد، ضعیف شدن آن خواهد بود. در صورت نیاز شما می ‌توانید برای تعمیر کردن سیم پیچ و همچنین تعویض کمپرسور با تعمیرکاران حرفه ای که تخصص دارند تماس بگیرید.

 • کم بودن یا نشت گاز یخچال

دلیل دیگری که در مورد عدم خاموشی و اتومات نکردن انواع یخچال ها مورد بررسی قرار می گیرد کم بودن گاز یخچال می باشد.

گاز یخچال به عنوان یک گاز شیمیایی شناخته می ‌شود که نقطه تبخیر آن بسیار کم است. برای خنک سازی باید تبخیر آن در هوا متراکم گردد. تحت فرایند تکرار تبخیر و همچنین فرایند گرمای درون یخچال، باید بدانید که یخچال عملیات خنک سازی را انجام می دهد. اگر گاز یخچال کم باشد فرایند مربوط به خنک سازی یخچال دچار مشکل می شود، بر همین اساس یخچال به صورت دائم کار می کند تا مشکل را حل نماید. برای رفع این مشکل باید نسبت به شارژ گاز یخچال اقدام کنید.

رفع مشکل اتومات نکردن یخچال

 • اتومات نکردن یخچال به دلیل خرابی تایمر دیفراست

یکی از دلایل یکسره کار کردن یخچال در مدل‌های مختلف، خرابی تایم یخ‌ زدایی آن است. به طور معمول هر ۸ تا ۱۰ ساعت بعد از فعالیت یخچال فرایند یخ‌ زدایی آغاز می‌ شود. چنانچه تایمر آن خراب شده باشد، کمپرسور یخچال دچار مشکل شده و یخچال یکسره کار می‌کند.

وظیفه اصلی این قطعه فعال کردن دیفراست و برفک زدایی است. در یخچال هایی که پیشرفته و مدرن هستند از مدارهای حالت جامد برای کنترل کردن یخ زدایی استفاده می ‌کنند. تایمرها حدود یک ساعت می ‌توانند خنک سازی و یخ زدایی یخچال را انجام دهند. اگر چرخه یخ زدایی دچار مشکل شود یخچال ها به صورت مداوم کار می کنند. برای حل این مشکل نیاز است که تایمر عوض شود.

برای تعمیر کردن تایمر بهتر است که خودتان اقدام نکنید. چرا که تایمر از جمله قطعات داخلی یخچال می باشد و باید با استفاده از تجهیزات ویژه تعویض شود.

یکی از دیگر مواردی که در مورد یکسره کار کردن انواع یخچال ها باید بررسی گردد، خراب شدن المنت تایمر است. در صورتی که المنت تایمر به درستی عملکرد خود را انجام ندهد یخ زدایی به بهترین نحو ممکن انجام نخواهد شد و برفک درون یخچال شکل می گیرد. قدرت برودت یخچال در این صورت کاهش پیدا خواهد کرد. در این حالت موتور به صورت یکسره کار می کند تا قادر باشد سرمای یخچال را تامین کند.

 • علت مداوم کار کردن یخچال کثیف بودن کندانسور و کویل

دلیل دیگر مربوط به یکسره کار کردن انواع یخچال ها، کثیف بودن کندانسور و همچنین کویل های یخچال می باشد.

کندانسور یکی از اصلی ترین قطعات یخچال شناخته می ‌شود که باید به بهترین نحو ممکن کارکرد خود را انجام دهد. کثیف شدن کویل و کندانسور موجب می گردد که یخچال به بهترین نحو ممکن نتواند کار کند.

حرارت درون گاز که برگشت داده شده است به یخچال، در این صورت باقی می‌ ماند و به همین دلیل یخچال به صورت مداوم کار می کند تا بتواند سرمای مورد نیاز را تأمین نماید. کندانسور و کویل کندانسور در قسمت پشت یخچال به صورت لوله ریز موازی وجود دارند. برای جلوگیری کردن از خراب شدن کندانسور باید برنامه ماهانه جهت تمیز کردن آن در نظر بگیرید. بهتر است حداقل هر سال یک‌ بار، با سرویس کردن یخچال نسبت به پاکسازی این بخش اقدام نمایید.

 • خراب شدن لاستیک درب یخچال

خرابی و همچنین از بین رفتن لاستیک درب یخچال به عنوان یکی دیگر از عواملی است که باعث دیر اتومات شدن یخچال و یکسره کار کردن آن می شود.

این مشکل باید جزئی به نظر برسد اما تاثیر زیادی روی خرابی یخچال دارد. لاستیک درب یخچال به عنوان محافظ عمل می ‌کند تا برودت فضای درونی یخچال را به خوبی نگه دارد. همچنین گرما را به درون یخچال نفرستد، خراب شدن لاستیک موجب می گردد که گرما به صورت مداوم به درون یخچال راه پیدا کند و کمپرسور بر این اساس باید به طور مداوم کار کند تا بتواند یخچال را در دمای نرمال نگه دارد.

جهت جلوگیری کردن از این مشکل باید برنامه‌ مشخص شده ای را برای تمیز کردن لاستیک درب یخچال در نظر بگیرید. باقیمانده مواد غذایی و نوشیدنی نباید درون لاستیک درب یخچال باقی بماند، چرا که در این صورت طول عمر لاستیک کاهش پیدا می کند و دیگر کارایی لازم را برای حفظ سرما درون یخچال نخواهد داشت.

چرا یخچال یکسره کار می کند

زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال باید بعد از هر ۴۵ دقیقه کار به مدت ۱۵ دقیقه باشد

 • هیتر دیفراست

در یخچال‌ های نسل جدید چنانچه علت یکسره کارکردن یخچال از تایمر دیفراست نباشد، گزینه بعدی خرابی هیتر دیفراست خواهد بود. این قطعه جزوی اجزایی است که به یخ‌ زدایی یخچال کمک می‌ کند. به همین دلیل خرابی در این مورد نیز باعث اتومات نکردن یخچال خواهد شد.

 • ترموستات یخچال

ترموستات در یخچال به‌ عنوان یک قطعه اصلی کار هماهنگی با هیتر دیفراست را برای عملیات خودکار یخ‌ زدایی بر عهده دارد. در صورت بروز مشکل در این قطعه، یخچال یکسره کار خواهد کرد.

 • فن کندانسور

یکی دیگر از علل خاموش نشدن موتور یخچال مربوط به فن کندانسور است. کویل‌ های یخچال به‌ وسیله فن کندانسور خنک می‌شود. در نتیجه در صورت بروز هرگونه مشکلی در فن، یخچال خنک نمی‌ شود و برای جبران این دمای بالا مجبور به کار و فعالیت بیشتر خواهد بود. همین مسئله باعث اتومات نکردن یخچال خواهد شد.

 • موتور فن اواپراتور

این موتور به‌ منظور کارکردن بهتر فن در یخچال تعبیه شده است. ازاین‌ رو هرگونه عیب و ایجاد مشکل در آن باعث کار بیشتر یخچال و یکسره کار کردن آن خواهد شد.

از کجا بفهمیم یخچال یکسره کار می‌کند؟

این مسئله با توجه‌ به مدل‌ های قدیم و جدید یخچال‌ ها متفاوت خواهد بود، ولی به‌ طور کلی هر یخچالی بعد از یک تایم مشخص باید اقدام به خاموش‌ شدن نماید. درصورتی‌ که این عمل به‌ درستی انجام نشود، شما شاهد خاموش نشدن یخچال خواهید بود. در مورد این مسئله که از کجا تشخیص دهیم که یخچال اتومات نمی‌کند و یکسره در فعالیت است؟ باید بگوییم با انجام تست می‌ توانید به جواب این سوال برسید. برای این منظور با چک‌ کردن یخچال در طی چند ساعت متوجه این موضوع خواهید شد. جدای از مدل و سال ساخت یخچال‌ها، در حال معمول باید یخچال بعد از هر ۴۵ دقیقه اقدام به خاموش‌ شدن نماید. درصورتی‌ که این عمل انجام نشود، شما متوجه یکسره کارکردن یخچال خود و نقص در آن خواهید شد.

اگر یخچال یکسره کار کند چه اتفاقی می‌افتد

همان‌ طور که می‌ دانید، یخچال‌ فریزر از قطعات و اجزای مختلفی ساخته شده که هر کدام وظیفه مخصوص به خود را برای عملکرد بهتر ایفا می‌کند. زمانی که یخچال کار اتومات کردن را به‌ درستی انجام ندهد، به سایر قطعات در قسمت‌های مختلف یخچال فشار وارد می‌شود. اتومات نکردن یخچال باعث بروز خطر برای یخچال در گام نخست و کمپرسور آن در گام بعدی خواهد داشت. ازاین‌ رو در صورت مشاهده این مشکل، حتماً با تعمیرکار و یا نمایندگی یخچال خود تماس گرفته و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

یخچال هر چند ساعت باید اتومات کند؟

درصورتی‌ که یخچال در مدت‌ زمان طولانی اقدام به اتومات نکند، نشان از یکسره کارکردن یخچال خواهد داشت. به‌ طورکلی یخچال برای اتومات کردن در تایم خاصی تنظیم شده است. بسته به مدل یخچالی که از آن استفاده می‌کنید شرایط و عوامل در این زمینه متفاوت خواهد بود. در شرایط کلی زمان نرمال روشن و خاموش شدن یخچال باید بعد از هر ۴۵ دقیقه کار به مدت ۱۵ دقیقه باشد. درصورتی‌ که این تایم طولانی شود، نشان از خرابی دارد. تحت این شرایط برای جلوگیری از آسیب به دیگر قسمت‌های یخچال با تعمیرکار تماس گرفته و نسبت به رفع عیب آن اقدام نمایید.

روش حل مشکل یکسره کار کردن یخچال‌ فریزر

در طی این مقاله به عواملی که باعث کار کردن یخچال به‌ صورت یکسره بود، اشاره نمودیم. بسته به نوع عیب در یخچال دراین‌ خصوص باید برای برطرف نمودن آن اقدام نمود. درصورتی‌ که مشکل یکسره کار کردن یخچال در درب آن باشد، با تعویض لاستیک دور آن می‌توانید این عیب را برطرف نمایید. در سایر معایب دراین‌خصوص باید طبق شرایط زیر عمل نمایید:

 • گرمای محیط؛ محل قرار گرفتن یخچال را بررسی کنید و در صورت قرار گرفتن در مقابل نور خورشید محل آن را تغییر دهید و یا تهویه هوای آشپزخانه را بهینه کنید.
 • خرابی کمپرسور؛ عدم اتومات درست و یکسره کار کردن یخچال، باعث بروز این مشکل می‌شود که با مراجعه به تعمیرکار باید نسبت به رفع این عیب اقدام نمود.
 • کم‌ بودن گاز یخچال؛ در برخی موارد همچون نشتی در قطعات یخچال، باعث کم‌شدن گاز یخچال و سرد نشدن دمای یخچال می‌شوید که برای رفع آن باید به افراد متخصص در این زمینه مراجعه نمود. بررسی کنید که نشت گاز وجود نداشته باشد، در صورت کم بودن، گاز یخچال را شارژ کنید.
 • دیفراست
 • کثیف بودن کندانسور و کویل‌های آن
 • اشکال در برد اصلی یخچال
 • خرابی ترموستات

و… از جمله مشکلاتی است که با مراجعه به تعمیرکار باید نسبت به رفع آن اقدام نمود.

نکات مهم:

 1. از قرار دادن مواد غذایی گرم داخل یخچال خودداری کنید و در صورت وجود غذای گرم آن را خارج کنید.
 2. درجه یخچال را بررسی و با توجه به فصل تنظیم کنید.

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی علت یکسره کار کردن یخچال و خاموش نشدن کمپرسور و موتور آن پرداختیم . همچنین توضیح داده شد از کجا بفهمیم یخچال یکسره کار می کند و زمان نرمال خاموش روشن شدن آن را بررسی کرده و دیدیم هر چند ساعت باید یخچال فریزر اتومات کند.
دلایلی که در این مطلب به آن اشاره شد جز رایج ترین دلایلی است که باعث بروز این مشکل در یخچال می شود. اگر یخچال شما نیز با این مشکل روبه رو است و اتومات کار نمی کند، توصیه می کنیم راهکارهایی که در این مطلب به آن اشاره شد را در یخچال بررسی نمایید.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

بررس کد خطاا یخچال ساید در فنون برق

کد خطا یخچال ساید

یخچال ساید امکاناتی عالی را برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی در اختیار ما قرار می‌ دهد. گرچه این دستگاه‌ […]

مطالعه مقاله
بررسی علت صدا یخچال در فنون برق

علت صدا یخچال

یخچال جزء تجهیزات بسیار مهم در هر خانه است که با نگهداری مواد غذایی تازه و سرد ما را در […]

مطالعه مقاله
نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی|فنون برق

نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی

ماشین‌ های ظرفشویی مانند سایر ابزار و وسایل برقی ضروری در آشپزخانه در بسیاری از منازل جایگاه ویژه‌ ای پیدا […]

مطالعه مقاله
درآمد تعمیرات لوازم خانگی

درآمد تعمیرات لوازم خانگی

تکنسین‌ های تعمیرات لوازم خانگی انواع لوازم را چه در منزل مشتریان و چه در تعمیرگاه‌ های لوازم خانگی نصب، […]

مطالعه مقاله