آموزش شارژ کردن گاز یخچال

5 دقیقه زمان مطالعه

شارژ گاز درست و اصولی یخچال مستلزم انجام مراحل گوناگونی است. دلایل گوناگونی باعث تمام شدن شارژ گاز یخچال و نیاز به شارژ مجدد آن می شوند. ما در این مقاله تمام علائم و نشانه های تمام شدن گاز یخچال را مورد بررسی کامل قرار می دهیم و سپس نحوه شارژ گاز یخچال را مورد بررسی قرار می دهیم.

آموزش تعمیرات لوازم خانگی

آموزش شارژ کردن گاز یخچال

یخچال های خانگی و صنعتی دارای مجموعه ای از علائم یا نشانه ها هستند که بطور دقیق به شما می گویند گاز یخچال شما در حال تمام شدن است. هنگامی که این اتفاق افتاد ، شما می بایست شارژ کردن گاز یخچال خود را به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید.

به یاد داشته باشید که باید نسبت به برطرف کردن این مشکل فوراً اقدام کنید ، زیرا هرگونه تأخیر در شارژ کردن گاز یخچال منجر به خسارات و تعمیرات گسترده تری در یخچال شما می شود که می تواند هزینه زیادی روی دست شما بگذارد.

ما در این مقاله تمام علائم و نشانه های تمام شدن گاز یخچال را مورد بررسی کامل قرار می دهیم و سپس به صورت گام به گام به آموزش نحوه شارژ گاز یخچال را مورد بررسی قرار می دهیم.

در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی نحوه شارژ کردن گاز یخچال به شما آموزش داده می شود.

علائم تمام شدن گاز یخچال چیست؟

یخ زدن مواد غذایی اولین نشانه تمام شدن شارژ گاز یخچال

همزمان با کاهش مبرد یخچال شما ، مواد غذایی داخل آن در قسمت فریزر شروع به یخ زدن می کنند. گوجه فرنگی های موجود در یخچال یخ می زنند و تخم مرغ و شیر نیز همینطور. اکثر افراد به اشتباه فکر می کنند که مشکل از ترموستات یخچال است اما اینطور نیست.

شنیده شدن بوی کپک دومین نشانه تمام شدن شارژ گاز یخچال

دومین و واضح ترین علامتی که کمبود گاز یخچال را تأیید می کند ، تجمع قابل توجه یخ در صفحه کندانسور به همراه بوی کپک است.

شنیدن صدای تق تق سومین علامت تمام شدن گاز یخچال

قطعه های بزرگی از یخ در گوشه یخچال و در فریزر در حال شکل گیری هستند. در نتیجه گاهی بستن درب فریزر دشوار می شود. همچنین شروع به شنیدن صدای تق تق از یخچال می کنید. این یک زنگ خطر بوده و وقت آن رسیده که گاز یخچال را دوباره پر کنید.

چکیده شدن قطرات آب از یخچال چهارمین علامت تمام شدن گاز یخچال

این مرحله، آخرین مرحله قبل از خرابی کامل یخچال شما است و به معنای واقعی کلمه یخچال شما یخ ساختن را متوقف می کند. متوجه خواهید شد که قسمت داخلی یخچال عرق می کند و قطره های آب از آن می چکد.

همچنین متوجه افزایش قابل توجه بوی کپک همراه با یخ زدگی فریزر خواهید شد. صدای تق تق بیشتر شده و زمان آن فرا رسیده است که در اسرع وقت به شرکتی که تعمیرات اضطراری یخچال را در محل انجام می دهند  تماس بگیرید.

خنک نکردن یخچال پنجمین علامت تمام شدن گاز یخچال

در این مرحله، یخچال شما آخرین نفس های خود را می کشد! کاملاً پر سر و صدا می شود و برای مدت طولانی از کار می افتد. یخ همه مواد غذایی آب شده و همه چیز شروع به آب شدن می کند.

این روال تا زمانی ادامه می یابد که یخچال شما از کار بیفتد و کلا بی صدا شود! بنابراین به یک تکنسین یخچال ماهر نیاز دارید تا اقدامات لازم را انجام دهد.

در صورتی که با نکات نگهداری یخچال آشنایی کاملی داشته باشید پیش از خراب شدن یخچال نسبت به تعمیر آن اقدام می نمایید.

کدام گازها در یخچال مورد استفاده قرار می گیرند؟

شارژ کردن گاز یخچال

قبل از پر کردن گاز یخچال و فریزر ، بهتر است که مناسب ترین گاز را پیدا کنید. گازهای متفاوتی برای مصارف مختلف وجود دارد. با این حال امروزه یخچال ها از مبردی با نام  HFC-134a استفاده می کنند. همچنین 1 ، 1 ، 1 و 2 تترافلوئوراتان نیز برای این منظور استفاده می شود .

در کشورهای بزرگتر و پیشرفته کشورهای هند و اروپا ، گازهای R-600a/isobutene برای پر کردن گاز یخچال استفاده می شود.
این گاز با محیط زیست سازگار است و برای انسان بی ضرر است. اگرچه در سال گذشته گازهای مورد استفاده ایمن نبودند اما  با اختراعات جدید این مشکل برطرف شده است.

گاز یخچال R-134A

یک گاز با مبرد هالوآکلانی که دارای ویژگی های ترمودینامیکی است و به طور معمول با نام R-134A شناخته می شود. این نوع گاز هیچ اجزای اضافی دیگری ندارد و بهترین گاز برای یخچال است.

گاز یخچال R-407C

از آنجایی که ویژگی های ترمودینامیکی آن ارتباط نزدیکی با R-22 دارد ، رتبه بالایی را کسب می کند. این گاز جایگزینی برای R-22 است زیرا اکثر مردم از آن بیشتر در خودروها و AC استفاده می کنند.

همانطور که اشاره کردیم گازهای معمول یخچال های جدید عبارتند از 1 ، 1 ، 1 و 2 تترافلوراتان ، هیدروفلوروکربن ها و پنتافلوراتان و R-407C (که به دلیل مضراتی که برای محیط زیست داشت جایگزین فرئون شد )

گاز یخچال R-404A

کارکرد و خواصی مشابه با R-134A و R -404 داشته و دارای شرایطی است که فقط در دماهای 45- تا 15 درجه کار می کند، در نتیجه آن را برای حمل و نقل و مصارف صنعتی منحصر به فرد می کند.

گاز یخچال R-410A

این گاز ترکیبی از دو گاز مشهور است. برای محیط زیست و سایر مصارف بی ضرر است. این گاز دارای بالاترین ظرفیت تبریدی بوده و در یخچال های تجاری و کلیه واحدهای خنک کننده استفاده می شود.

بعد از آشنایی با بهترین انواع گازهای یخچال نوبت به مرحله پر کردن یخچال می رسد. که باید توسط یک متخصص و بوسیله تجهیزات مناسب انجام بگیرد.

حتما بخوانید:بررسی علت خراب شدن یخچال و نحوه جلوگیری و رفع آن

آموزش شارژ گاز یخچال

شارژ کردن گاز یخچال

اگر شارژ کردن مجدد گاز گاز یخچال به درستی انجام نشود و باعث می شود تا یخچال نتواند غذا و نوشیدنی ها را خنک نکند و در دمای مناسب نگهداری کند، برای این کار شما به گاز مناسبی نیاز دارید که پیشتر انواع آن ها را معرفی کردیم.

برای شارژ کردن گاز یخچال می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

1- ابتدا ، کمپرسور و محل لوله پروسس را بررسی کنید.

2- سپس یک شیر را روی لوله فرآیند کمپرسور وصل کنید.

3- همراه ابزار، دستورالعمل های ضمیمه شده وجود دارد و به تمام نکات در آن اشاره شده است.
4- مطمئن شوید که کمپرسور به خوبی متصل شده است.
5- دهانه شیلنگ را به شیر وارد کرده سپس آن را باز کنید.
6- تمام دستورالعمل های مربوط به سوپاپ را مطالعه کنید.
7- گیج باید خاموش باشد و به خوبی ثابت شده باشد.
8- گاهی اوقات تشخیص اینکه کدام طرف را باید خاموش کرد دشوار است. برای این کار با استفاده از شیر هر یک از طرفین را باز کرده و به صدای خارج شدن گاز گوش دهید.
9- لوله دارای گیجی است که دارای دو بخش منفی و مثبت است. مقیاس “o” در سمت راست سبز و قسمت سیاه رنگ نشان دهنده خلا یا بخش منفی است و به معنای آن است که یخچال شما مایع خنک کننده یا گاز ندارد.

10- حال مناسب ترین گاز را با توجه به ویژگی های یخچال خود انتخاب کنید. با استفاده از گیج اجازه دهید تا هوا جریان یابد.
11- برای شلنگ طولانی تر ، ابتدا سوپاپ متصل به کمپرسور را ببندید. گاز را باز کنید و شیر را کمی باز کنید تا مطمئن شوید صدای جریان گاز را می شنوید. حالا سریع شیر را شل کرده و شلنگ را محکم کرده و سپس شیر را گیج ببندید.
12- ما در این جا از گاز R-134A استفاده می کنیم و شیر را باز کرده و قوطی گاز را به صورت عمودی نگه داریم.
13- اجازه دهید تا گاز داخل یخچال جریان پیدا کند. در مدت زمان 10 دقیقه ، هر گونه مشکل در گیج را بررسی کنید. از شیر برای تنظیم کردن فشار استفاده کنید.
14- دوباره شیر را باز کنید و اجازه دهید گاز جریان پیدا کند و در فواصل 10-15 دقیقه ای آن را کنترل کنید. محکم بودن شیر را بررسی کنید و آن را تنظیم کنید.

15- در نهایت ، گیج خود را بررسی کنید که تا مطمئن شوید عدد مناسب را نشان دهد. روند کار بسیار ساده است و فقط به احتیاط بیشتری نیاز دارد. نشتی ها و نحوه تنظیم همه گیج ها را بررسی کنید.

شارژ کردن گاز یخچال

لازم به ذکر است که پس از پر شدن مجدد گاز معمولا باید چند سال کار کند.

با این وجود برخی می گویند: مایع خنک کننده یا گاز یخچال من به سرعت نشت می کند و مجبورم اغلب آن را دوباره شارژ کنم. هنگامی که این اتفاق می افتد، شیر پیرسینگ خود را بررسی کنید و از محکم بودن آن مطمئن شوید.

توقف نشتی ها نیز می تواند موثر باشد ، اما در بیشتر موارد ، نشتی نباید اتفاق بیفتد. این مشکل در سوپاپ ایجاد می شود و با بررسی آن مشکل برطرف می شود.

در این مقاله به بررسی مشکلات شارژ گاز یخچال و تعمیر آن پرداختیم. مشکلاتی که در این مقاله به آن پرداخته شد جز مهم ترین مشکلاتیخچال می باشد. در صورتی که قصد کسب اطلاعات تکمیلی دارید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیر یخچال آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *