مقالات مرتبط

بررس کد خطاا یخچال ساید در فنون برق

کد خطا یخچال ساید

یخچال ساید امکاناتی عالی را برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی در اختیار ما قرار می‌ دهد. گرچه این دستگاه‌ […]

مطالعه مقاله
بررسی علت صدا یخچال در فنون برق

علت صدا یخچال

یخچال جزء تجهیزات بسیار مهم در هر خانه است که با نگهداری مواد غذایی تازه و سرد ما را در […]

مطالعه مقاله
نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی|فنون برق

نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی

ماشین‌ های ظرفشویی مانند سایر ابزار و وسایل برقی ضروری در آشپزخانه در بسیاری از منازل جایگاه ویژه‌ ای پیدا […]

مطالعه مقاله
درآمد تعمیرات لوازم خانگی

درآمد تعمیرات لوازم خانگی

تکنسین‌ های تعمیرات لوازم خانگی انواع لوازم را چه در منزل مشتریان و چه در تعمیرگاه‌ های لوازم خانگی نصب، […]

مطالعه مقاله
آموزش شارژ کردن گاز یخچال

آموزش شارژ کردن گاز یخچال

شارژ گاز درست و اصولی یخچال مستلزم انجام مراحل گوناگونی است. دلایل گوناگونی باعث تمام شدن شارژ گاز یخچال و نیاز به شارژ مجدد آن می‌شوند. ما در این مقاله تمام نشانه های تمام شدن و نشتی گاز یخچال، علت و دلایل نشتی و تخلیه گاز، روش تشخیص محل نشتی و تعمیر آن را مورد بررسی کامل قرار می‌دهیم و سپس به آموزش نحوه شارژ گاز یخچال می پردازیم.

 

علت نشتی گاز و آموزش شارژ گاز یخچال فریزر

یکی از مهمترین عواملی که باعث آسیب رسیدن به یخچال شده و تقاضا برای تعمیرات یخچال را بالا می برد، نشتی گاز یخچال ها می باشد. اما برای رفع این مشکل در ابتدا باید بدانیم که چگونه متوجه خالی شدن گاز یخچال شویم؟

علائم نشتی یا تنظیم نبودن شارژ گاز یخچال

تخلیه گاز یخچال علائم اولیه ای دارد که با دانستن آنها می توانید از وجود نشتی اطلاع پیدا کنید در زیر برخی علائم را به طور مختصر شرح می دهیم:

 1. یکی از علائم و و نشانه‌های خالی شدن گاز یخچال این است که کمپرسور یخچال به کار خود ادامه می‌دهد اما یخچال به اندازه کافی سرد نمیشود.
 2. علامت دیگر خالی شدن گاز یخچال انتشار بو از یخچال می‌باشد .گاز موجود در یخچال معمولاً بدون رنگ است اما در صورت هرگونه نشتی بوی مختصری در محیط پخش خواهد شد که با استشمام آن متوجه بروز مشکل در یخچال خواهید شد.
 3. از علائم دیگر مشاهده مایع روغنی شکل در اطراف یخچال، می‌توان اشاره کرد.
 4. فاسد شدن مواد غذایی موجود در یخچال شما علامت دیگر خالی شدن گاز یخچال و یا نشتی در آن است.
 5. کار کردن زیاد یخچال نیز می‌ تواند بیانگر ایجاد نشتی در گاز یخچال باشد زیرا بروز هرگونه مشکلی در لوله‌ های گاز باعث شده که یخچال برای رسیدن به دمای مطلوب بیشتر از حد توان کار کند و این کارکرد زیاد، موجب ایجاد برفک در نقاط مختلف یخچال می‌شود.

علت نشتی گاز یخچال

همانطور که گفتیم نشتی گاز و یا اتمام گاز موجود در یخچال باعث پایین آمدن عملکرد آن می شود این نشتی و کمبود گاز میتواند علت های مختلفی داشته باشد از جمله:

 • مهمترین عامل نشتی گاز یخچال، خرابی لوله‌ های گاز می‌ باشد این خرابی ممکن است ناشی از استفاده از لوله‌ هایی با آلیاژ‌های بی‌ کیفیت باشد. به عنوان مثال به جای استفاده از لوله‌ های مسی و مقاوم از لوله‌ های با آلیاژ بی‌ کیفیت در یخچال استفاده میشود.
 • علت دیگر نشتی گاز این است که هنگام بروز هرگونه ایرادی در یخچال، برای رفع این مشکل از تعمیرکارهای غیرحرفه‌ ای  کمک بگیرید. این اشخاص برای تعمیر یخچال از اتصالات بی‌ کیفیت و نامرغوب استفاده می کنند و این امر باعث نشتی در لوله های حامل می شود.
 • از رایج‌ ترین عوامل نشتی گاز زمانی است که یخچال شما دچار برفک یا یخ زدگی شده است و شما با استفاده از یک چاقو و یا وسیله نوک تیز دیگر به جداسازی این  برفک‌ ها می پردازید. این ابزارهای نوک تیز ممکن است باعث سوراخ شدن لوله‌ های حامل گاز شود.

علائم تمام شدن گاز یخچال چیست؟

در یخچال‌ قطعات مختلفی به کار رفته است اما یکی از مهم‌ ترین عواملی که عملکرد یخچال به آن بستگی دارد، گاز موجود در یخچال می‌باشد. در صورتی که هرگونه اختلالی در این گاز یا لوله‌ های مبرد آن ایجاد شود عملکرد یخچال پایین آمده و دستگاه دچار آسیب می‌ شود به همین دلیل گاز یخچال یکی از پر اهمیت‌ ترین آیتم‌ های موجود در یخچال است. این گاز با حرکت در لوله‌ های موجود در یخچال و فشرده سازی و تبخیر هوای اطراف، عمل خنک سازی را انجام می دهد. بنابراین وجود این گاز در یخچال از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه مقاله قصد داریم که علت نشتی گاز، علائم نشتی و همچنین نحوه پیدا کردن محل آن و در پایان آموزش شارژ کردن گاز یخچال  را برای شما تفسیر دهیم .

یخ زدن مواد غذایی اولین نشانه تمام شدن شارژ گاز یخچال

همزمان با کاهش مبرد یخچال شما ، مواد غذایی داخل آن در قسمت فریزر شروع به یخ زدن می کنند. گوجه فرنگی های موجود در یخچال یخ می زنند و تخم مرغ و شیر نیز همینطور. اکثر افراد به اشتباه فکر می کنند که مشکل از ترموستات یخچال است اما اینطور نیست.

شنیده شدن بوی کپک دومین نشانه تمام شدن شارژ گاز یخچال

دومین و واضح ترین علامتی که کمبود گاز یخچال را تأیید می کند ، تجمع قابل توجه یخ در صفحه کندانسور به همراه بوی کپک است.

شنیدن صدای تق تق سومین علامت تمام شدن گاز یخچال

قطعه های بزرگی از یخ در گوشه یخچال و در فریزر در حال شکل گیری هستند. در نتیجه گاهی بستن درب فریزر دشوار می شود. همچنین شروع به شنیدن صدای تق تق از یخچال می کنید. این یک زنگ خطر بوده و وقت آن رسیده که گاز یخچال را دوباره پر کنید.

چکیده شدن قطرات آب از یخچال چهارمین علامت تمام شدن گاز یخچال

این مرحله، آخرین مرحله قبل از خرابی کامل یخچال شما است و به معنای واقعی کلمه یخچال شما یخ ساختن را متوقف می کند. متوجه خواهید شد که قسمت داخلی یخچال عرق می کند و قطره های آب از آن می چکد.

همچنین متوجه افزایش قابل توجه بوی کپک همراه با یخ زدگی فریزر خواهید شد. صدای تق تق بیشتر شده و زمان آن فرا رسیده است که در اسرع وقت به شرکتی که تعمیرات اضطراری یخچال را در محل انجام می دهند  تماس بگیرید.

خنک نکردن یخچال پنجمین علامت تمام شدن گاز یخچال

در این مرحله، یخچال شما آخرین نفس های خود را می کشد! کاملاً پر سر و صدا می شود و برای مدت طولانی از کار می افتد. یخ همه مواد غذایی آب شده و همه چیز شروع به آب شدن می کند.

این روال تا زمانی ادامه می یابد که یخچال شما از کار بیفتد و کلا بی صدا شود! بنابراین به یک تکنسین یخچال ماهر نیاز دارید تا اقدامات لازم را انجام دهد.

در صورتی که با نکات نگهداری یخچال آشنایی کاملی داشته باشید پیش از خراب شدن یخچال نسبت به تعمیر آن اقدام می نمایید.

کدام گازها در یخچال مورد استفاده قرار می گیرند؟

علائم نشتی گاز یخچال فریزر

قبل از پر کردن گاز یخچال و فریزر ، بهتر است که مناسب ترین گاز را پیدا کنید. گازهای متفاوتی برای مصارف مختلف وجود دارد. با این حال امروزه یخچال ها از مبردی با نام  HFC-134a استفاده می کنند. همچنین ۱ ، ۱ ، ۱ و ۲ تترافلوئوراتان نیز برای این منظور استفاده می شود .

در کشورهای بزرگتر و پیشرفته کشورهای هند و اروپا ، گازهای R-600a/isobutene برای پر کردن گاز یخچال استفاده می شود.
این گاز با محیط زیست سازگار است و برای انسان بی ضرر است. اگرچه در سال گذشته گازهای مورد استفاده ایمن نبودند اما  با اختراعات جدید این مشکل برطرف شده است.

گاز یخچال R-134A

یک گاز با مبرد هالوآکلانی که دارای ویژگی های ترمودینامیکی است و به طور معمول با نام R-134A شناخته می شود. این نوع گاز هیچ اجزای اضافی دیگری ندارد و بهترین گاز برای یخچال است.

گاز یخچال R-407C

از آنجایی که ویژگی های ترمودینامیکی آن ارتباط نزدیکی با R-22 دارد ، رتبه بالایی را کسب می کند. این گاز جایگزینی برای R-22 است زیرا اکثر مردم از آن بیشتر در خودروها و AC استفاده می کنند.

همانطور که اشاره کردیم گازهای معمول یخچال های جدید عبارتند از ۱ ، ۱ ، ۱ و ۲ تترافلوراتان ، هیدروفلوروکربن ها و پنتافلوراتان و R-407C (که به دلیل مضراتی که برای محیط زیست داشت جایگزین فرئون شد )

گاز یخچال R-404A

کارکرد و خواصی مشابه با R-134A و R -404 داشته و دارای شرایطی است که فقط در دماهای ۴۵- تا ۱۵ درجه کار می کند، در نتیجه آن را برای حمل و نقل و مصارف صنعتی منحصر به فرد می کند.

گاز یخچال R-410A

این گاز ترکیبی از دو گاز مشهور است. برای محیط زیست و سایر مصارف بی ضرر است. این گاز دارای بالاترین ظرفیت تبریدی بوده و در یخچال های تجاری و کلیه واحدهای خنک کننده استفاده می شود.

بعد از آشنایی با بهترین انواع گازهای یخچال نوبت به مرحله پر کردن یخچال می رسد. که باید توسط یک متخصص و بوسیله تجهیزات مناسب انجام بگیرد.

نحوه پیدا کردن محل نشتی گاز یخچال

برای پیدا کردن محل نشتی گاز یخچال روش‌ های زیادی وجود دارد، یکی از این روش‌ ها بررسی اطراف یخچال می باشد زیرا در صورت نشتی در اطراف یخچال مایع روغنی شکلی دیده می شود که با پیدا کردن محل خروج این مایع در واقع محل نشتی را نیز پیدا خواهید کرد.

گاز موجود در یخچال سرد است و هنگام برخورد با هوا این گاز به شکل برفک در قسمت هایی از لوله شکل خواهد گرفت. به همین علت یخ زدگی در یخچال می‌تواند بیانگر نشتی گاز باشد و این نقاط محل نشتی را به شما نشان خواهد داد.

روش دیگری که برای پیدا کردن نشتی گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد این است که مقداری کف صابون را روی تمامی لوله‌ های گاز یخچال بزنید در صورتی که از قسمتی از لوله ها حباب خارج شود آن نقطه بیانگر وجود نشتی یا سوراخ در لوله‌ها می‌باشد.

آموزش شارژ گاز یخچال

آموزش شارژ گاز یخچال

تعمیر نشتی گاز یخچال و شارژ مجدد آن

یخچال های خانگی و صنعتی دارای مجموعه ای از علائم یا نشانه ها هستند که بطور دقیق به شما می گویند گاز یخچال شما در حال تمام شدن است. هنگامی که این اتفاق افتاد ، شما می بایست شارژ کردن گاز یخچال خود را به یک تعمیرکار حرفه ای بسپارید.

به یاد داشته باشید که باید نسبت به برطرف کردن این مشکل فوراً اقدام کنید، زیرا هرگونه تأخیر در شارژ کردن گاز یخچال منجر به خسارات و تعمیرات گسترده تری در یخچال شما می شود که می تواند هزینه زیادی روی دست شما بگذارد.

ما در این مقاله تمام علائم و نشانه های تمام شدن گاز یخچال را مورد بررسی کامل قرار می دهیم و سپس به صورت گام به گام به آموزش نحوه شارژ گاز یخچال را مورد بررسی قرار می دهیم.

در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی به طور کاملا عملی نحوه شارژ کردن گاز یخچال به شما آموزش داده می شود.

اگر شارژ کردن مجدد گاز گاز یخچال به درستی انجام نشود و باعث می شود تا یخچال نتواند غذا و نوشیدنی ها را خنک نکند و در دمای مناسب نگهداری کند، برای این کار شما به گاز مناسبی نیاز دارید که پیشتر انواع آن ها را معرفی کردیم.

برای شارژ کردن گاز یخچال می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

۱- ابتدا ، کمپرسور و محل لوله پروسس را بررسی کنید.

۲- سپس یک شیر را روی لوله فرآیند کمپرسور وصل کنید.

۳- همراه ابزار، دستورالعمل های ضمیمه شده وجود دارد و به تمام نکات در آن اشاره شده است.
۴- مطمئن شوید که کمپرسور به خوبی متصل شده است.
۵- دهانه شیلنگ را به شیر وارد کرده سپس آن را باز کنید.
۶- تمام دستورالعمل های مربوط به سوپاپ را مطالعه کنید.
۷- گیج باید خاموش باشد و به خوبی ثابت شده باشد.
۸- گاهی اوقات تشخیص اینکه کدام طرف را باید خاموش کرد دشوار است. برای این کار با استفاده از شیر هر یک از طرفین را باز کرده و به صدای خارج شدن گاز گوش دهید.
۹- لوله دارای گیجی است که دارای دو بخش منفی و مثبت است. مقیاس “o” در سمت راست سبز و قسمت سیاه رنگ نشان دهنده خلا یا بخش منفی است و به معنای آن است که یخچال شما مایع خنک کننده یا گاز ندارد.

۱۰- حال مناسب ترین گاز را با توجه به ویژگی های یخچال خود انتخاب کنید. با استفاده از گیج اجازه دهید تا هوا جریان یابد.
۱۱- برای شلنگ طولانی تر ، ابتدا سوپاپ متصل به کمپرسور را ببندید. گاز را باز کنید و شیر را کمی باز کنید تا مطمئن شوید صدای جریان گاز را می شنوید. حالا سریع شیر را شل کرده و شلنگ را محکم کرده و سپس شیر را گیج ببندید.
۱۲- ما در این جا از گاز R-134A استفاده می کنیم و شیر را باز کرده و قوطی گاز را به صورت عمودی نگه داریم.
۱۳- اجازه دهید تا گاز داخل یخچال جریان پیدا کند. در مدت زمان ۱۰ دقیقه ، هر گونه مشکل در گیج را بررسی کنید. از شیر برای تنظیم کردن فشار استفاده کنید.
۱۴- دوباره شیر را باز کنید و اجازه دهید گاز جریان پیدا کند و در فواصل ۱۰-۱۵ دقیقه ای آن را کنترل کنید. محکم بودن شیر را بررسی کنید و آن را تنظیم کنید.

۱۵- در نهایت ، گیج خود را بررسی کنید که تا مطمئن شوید عدد مناسب را نشان دهد. روند کار بسیار ساده است و فقط به احتیاط بیشتری نیاز دارد. نشتی ها و نحوه تنظیم همه گیج ها را بررسی کنید.

شارژ کردن گاز یخچال

آموزش نحوه عیب یابی، تعمیر، رفع نشتی و شارژ گاز یخچال در آموزشگاه فنون برق

لازم به ذکر است که پس از پر شدن مجدد گاز معمولا باید چند سال کار کند.

با این وجود برخی می گویند: مایع خنک کننده یا گاز یخچال من به سرعت نشت می کند و مجبورم اغلب آن را دوباره شارژ کنم. هنگامی که این اتفاق می افتد، شیر پیرسینگ خود را بررسی کنید و از محکم بودن آن مطمئن شوید.

توقف نشتی ها نیز می تواند موثر باشد ، اما در بیشتر موارد ، نشتی نباید اتفاق بیفتد. این مشکل در سوپاپ ایجاد می شود و با بررسی آن مشکل برطرف می شود.

آموزش برطرف کردن و تعمیر نشتی و شارژ گاز یخچال فریزر

اکنون که علائم و علت‌های نشتی گاز یخچال را بیان کردیم در ادامه به نحوه آموزش شارژ کردن گاز یخچال پردازیم.

قبل از بیان نحوه شارژ گاز یخچال باید چند نکته را یادآور شویم:

 • اول اینکه باید بدانید که مشکل اصلی نشتی گاز کدام قسمت می‌باشد و محل نشتی را تعمیر کنید.
 • نکته دوم این است که باید نوع گاز موجود در یخچال و همچنین میزان آن را بدانید. این اطلاعات بر روی کمپرسور یخچال درج شده اند.
 • همچنین باید بدانید که این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود.

بعد از اینکه نکات بالا را مورد بررسی قرار دادید برای شارژ کردن گاز یخچال به این صورت عمل کنید:

ابتدا باید لوله های حامل گاز را از هرگونه مواد خنک کننده‌ ای مانند هوا و رطوبت کاملا خالی کنید این کار را اصطلاحا وکیوم کردن می‌ گویند. این امر مهم‌ ترین مرحله تزریق شارژ گاز یخچال می‌ باشد. بعد از مرحله وکیوم کردن دستگاه را به مدت کوتاهی به گیج فشار وصل کنید تا میزان وکیوم را برای شما نشان دهد ،اگر مقدار گیج متغیر باشد و پایین بیاید بیانگر این است که هنوز نشتی برطرف نشده است اما اگر این مقدار تغییری نکند، عدم نشتی در یخچال را بازگو می کند. مرحله پایانی مرحله شارژ کردن گاز یخچال می‌ باشد به این صورت که لوله‌ های گیج را به کپسول گازی که از قبل تهیه کرده‌ اید وصل کنید و گاز را باز کنید تا گاز وارد لوله‌ های یخچال شود. سر دیگر لوله‌ها که متصل به گیج است را شل کرده تا مقداری از گاز خارج شود این کار باعث خروج گازهای باقیمانده و اضافی در یخچال می‌شود، بعد از این مرحله باید والف گیج را باز کرده تا گاز وارد لوله های یخچال شود.  اگر در تابستان عمل شارژ گاز یخچال را انجام دهید عدد درج شده روی گیج باید روی عدد ۱۰ و در زمستان روی عدد ۷و یا ۸ قرار بگیرد. این اعداد بیانگر کامل پر شدن گاز یخچال می‌باشد و باید اتصال را قطع کنید.

از کجا بفهمیم میزان شارژ گاز یخچال دستگاه مناسب است؟

یکی از نشانه‌ هایی که به ما می‌ گوید میزان شارژ گاز یخچال به اندازه کافی بوده است این است که به کندانسور دستگاه یخچال دست بزنید، اگر میزان گاز شارژ شده کافی باشد کندانسور به اندازه دمای محیط گرم می‌شود اما اگر کندانسور بیش از اندازه داغ شود یعنی اینکه میزان شارژ تزریقی زیاد بوده است.

همچنین برای در یافتن به این موضوع که میزان گاز یخچال مناسب است یا خیر؟ می‌توانید از ترازوی دیجیتال استفاده کنید، این ترازوها میزان دقیق و استاندارد وزن گاز را به ما نشان می‌دهند و با مقایسه با میزان درج شده در روی کمپرسور یخچال می توانید کم ویا زیاد بودن شارژ گاز را دریابید.

شارژ بیش از حد گاز یخچال

اگر میزان شارژ گاز از حد مجاز بالاتر برود باعث بروز برخی مشکلات می شود مانند:

 • ایجاد صدای زیاد در کمپرسور
 •  نشت آب از زیر یخچال
 •  یخ زدگی لوله‌های پشت یخچال
 •  داغ شدن بیش از حد کندانسور یخچال

افزایش  بیش از حد گاز شارژ شده  در یخچال باعث می‌شود به کمپرسور فشار بیاید و در نتیجه سایر قطعات یخچال نیز آسیب ببینند.

نتیجه‌گیری

همانطور که گفتیم گاز یخچال یکی از مهم‌ترین عواملی است که در عملکرد یخچال تاثیر زیادی خواهد داشت بنابراین اگر گاز یخچال اتمام پذیرد و یا اینکه ایرادی در لوله‌های حامل ایجاد شود باعث کارکرد نامناسب یخچال خواهد شد.
پیدا کردن محل نشتی گاز یخچال و همچنین پر کردن مجدد آن امری مهم تلقی می شود و نیاز است که این کار را به افراد متخصص در این زمینه بسپارید زیرا اگر این کار را به درستی انجام صورت نگیرد نه تنها مشکل برطرف نخواهد شد بلکه به سایر قطعات یخچال نیز آسیب وارد خواهد شد در این مقاله به علل نشتی گاز، علائم آن و نحوه آموزش شارژ کردن گاز یخچال فریزر پرداختیم.
امیدواریم توانسته باشیم با بیان این مطالب اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار داده باشیم. در صورتی که قصد کسب اطلاعات تکمیلی دارید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات یخچال   آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

بررس کد خطاا یخچال ساید در فنون برق

کد خطا یخچال ساید

یخچال ساید امکاناتی عالی را برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی در اختیار ما قرار می‌ دهد. گرچه این دستگاه‌ […]

مطالعه مقاله
بررسی علت صدا یخچال در فنون برق

علت صدا یخچال

یخچال جزء تجهیزات بسیار مهم در هر خانه است که با نگهداری مواد غذایی تازه و سرد ما را در […]

مطالعه مقاله
نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی|فنون برق

نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی

ماشین‌ های ظرفشویی مانند سایر ابزار و وسایل برقی ضروری در آشپزخانه در بسیاری از منازل جایگاه ویژه‌ ای پیدا […]

مطالعه مقاله
درآمد تعمیرات لوازم خانگی

درآمد تعمیرات لوازم خانگی

تکنسین‌ های تعمیرات لوازم خانگی انواع لوازم را چه در منزل مشتریان و چه در تعمیرگاه‌ های لوازم خانگی نصب، […]

مطالعه مقاله