مقالات مرتبط

انواع موتور کرکره برقی

بررسی انواع و اجزای کرکره برقی و مزایا و معایب آنها

موتور کرکره برقی یکی از مهم ترین قطعات کرکره بوده و نقش مهم و کلیدی در عملکرد صحیح آن دارد. […]

مطالعه مقاله
درامد نصب کرکره برقی

درآمد نصاب کرکره برقی+راه های ورود به بازار کار

امروزه از تجهیزات پیشرفته ای برای سهولت کار انسان ها استفاده می‌شود؛ از جمله تجهیزات به کار رفته شده در […]

مطالعه مقاله
تنظیم ریموت کرکره برقی

چگونه ریموت کرکره برقی را تنظیم کنیم؟ آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی

موتور، ریل، شفت، تیغه و ریموت کنترل از مهم ترین قطعات و متعلقات کرکره برقی به حساب می آیند. در […]

مطالعه مقاله
آموزش تنظیمات درب اتوماتیک

تنظیم درب اتوماتیک

یکی از دغدغه های بسیاری از مصرف کنندگان درب های اتوماتیک به طریقه تنظیم سرعت درب اتوماتیک مربوط می شود. […]

مطالعه مقاله
مشکلات کرکره برقی

رایج ترین مشکلات کرکره برقی و نحوه تعمیر آن

بروز خرابی و نقص فنی، کارکرد و عملکرد مناسب و بهینه کرکره برقی را تحت شعاع قرار می دهد. در بروز مشکلات کرکره برقی عوامل مختلفی را میتوان دخیل دانست. در این مقاله به بررسی مشکلات کرکره برقی و نحوه رفع هر یک خواهیم پرداخت. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این درب اتوماتیک به دست آورید، توصیه می کنیم در دوره آموزش نصب کرکره برقی آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. این روز ها درآمد نصاب کرکره برقی نیز بسیار بالاست و این شغل از پولساز ترین شغل های فنی به حساب می آید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

کرکره برقی یک راه راحت و کارآمد برای افزایش امنیت و کنترل دسترسی به املاک تجاری و مسکونی است. با این حال، مانند هر دستگاه مکانیکی، آنها می توانند در طول زمان مشکلاتی را تجربه کنند. در این مقاله، رایج ترین مشکلات کرکره برقی همچون بالا نرفتن و پایین نیامدن (باز و بسته نشدن)، خارج شدن از ریل، بهم خوردن تنظیم و نحوه تعمیر و تنظیم درب کرکره برقی و ریست کردن آن را بررسی خواهیم کرد.

بررسی مشکلات رایج کرکره برقی

برخی از مشکلات رایج در کرکره برقی بدون استفاده از متخصص و تعمیرکار، به راحتی توسط شما برطرف می گردد. اما در بسیاری مواقع، حل و رفع نمودن مشکلات و ایرادات فنی امری تخصصی بوده و نیازمند آموزش کرکره برقی به صورت تخصصی و کسب مهارت های مربوط به آن می باشد.

درست کار نکردن، بالا و پایین نرفتن و کاهش سرعت موتور را می‌توان برخی از مشکلات رایج کرکره برقیقلمداد نمود. در ادامه این مطلب به بررسی رایج ترین مشکلات در کرکره برقی و نحوه رفع آن می پردازیم.

۱.علت باز و بسته نشدن کرکره برقی

علت باز و بسته نشدن کرکره برقی

یکی از مشکلات رایج کرکره برقی عدم باز و بسته شدن مناسب و صحیح آن می باشد. یکی از علل بروز این مشکل خرابی و معیوب شدن جک بازویی کرکره بوده که با تعمیر یا تعویض این قطعه می‌توان، مشکل صحیح باز و بسته نشدن درب را برطرف نمود.

در صورت اطمینان حاصل کردن از سلامت بازویی و دیگر قطعات، مشکل باز و بسته نشدن کرکره برقی نشات گرفته از خرابی یا قطعی چشمی می باشد. تراز نبودن و کثیف بودن چشمی درب باعث ایجاد اختلال در عملکرد کرکره برقی می شود. همچنین، در موارد جدی تر، بهترین راهکار تعمیر یا تعویض چشمی کرکره می باشد.

۲.علت ایجاد سروصدای زیاد در کرکره برقی

تولید صداهای غیرعادی و نامتعارف، از دیگر مشکلات کرکره برقی محسوب می شود. در بسیاری مواقع علت و ریشه اصلی این صداهای آزاردهنده و ناخوشایند به نحوه نصب کرکره برقی ارتباط پیدا می کند. تولید صداهای زیاد و اضافی می‌تواند باعث آزار و اذیت دیگران نیز شود. بررسی و اطمینان حاصل کردن از سالم بودن ریل کرکره برقی، صفحه پلیت و آهن کشی کرکره در برطرف کردن این مشکل کمک شایانی می نماید.

۳.علت بالا نرفتن کرکره برقی

از دیگر مشکلات در کرکره برقی بالا نرفتن آن می باشد. در چنین شرایطی، درب کرکره بسته شده و دیگر بالا نمی آید. در صورت اطمینان حاصل کردن از سلامت موتور و فرستنده، بروز این مشکل به شکسته شدن پیچ فنر کرکره مربوط می شود.

غالبا شکسته شدن پیچ فنر کرکره برقی با صدای شبیه ترکیدن همراه است. در چنین شرایطی و به منظور رفع مشکل باید از تکنسین های باتجربه و کاربلد درخواست کمک نمود. در صورت شکستن پیچ های فنر، موتور قادر به بالا بردن وزن درب نمی باشد. در نتیجه این امر کرکره برقی دیگر بالا نمی رود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه تنظیم سرعت کرکره توصیه می کنیم مقاله “تنظیم سرعت کرکره برقی” را مطالعه نمایید.

۴.معیوب شدن موتور کرکره برقی

موتور تعبیه شده در ساختار کرکره برقی از قطعات بسیار مهم و حائز اهمیت به شمار می آید. موتورهای کرکره برقی در دو نوع توبلار و ساید بوده که در صورت خرابی تعمیر این قطعات مستلزم تخصص و مهارت بالا می باشد. وظیفه موتور تامین نیروی مناسب جهت باز و بسته شدن کرکره برقی است. خراب شدن این قطعه کارکرد کلی درب اتوماتیک را با اختلال مواجه می کند. بهترین راهکار به منظور رفع این مشکل، تماس با متخصصان و تکنسین های حوزه تعمیرات درب اتوماتیک می باشد.

اگر علاقه مند به آشنایی با انواع موتور کرکره برقی هستید، توصیه می‌کنیم  مقاله “بررسی انواع موتور کرکره برقی و مزایا و معایب آنها” را مطالعه کنید.

۵.علت خراب شدن ریموت کنترل کرکره برقی

خراب شدن ریموت کنترل کرکره برقی

بروز مشکل و نقص فنی ریموت کنترل به عنوان یکی از مشکلات کرکره برقی روند باز و بسته شدن درب را دچار مشکل می سازد. در هنگام استفاده از ریموت کنترل، سیگنال های لازم به منظور بسته یا باز شدن درب به موتور دستگاه ارسال می گردد. عدم انجام صحیح این چرخه موید مشکل در قسمت ریموت کنترل کرکره برقی می باشد.

ضربه خوردن، افتادن، نفوذ آب و تمام شدن انقضای باتری، از عمده ترین دلایل خرابی ریموت ها محسوب می شود. در بسیاری مواقع با تعویض باتری می‌توان این مشکل را به راحتی برطرف نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تنظیمات ریموت کرکره برقی توصیه می کنیم مقاله “آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی” را مطالعه کنید.

۶.خرابی فرستنده کرکره برقی

معیوب شدن و خرابی رسیور یا فرستنده کرکره برقی از دیگر مشکلاتی است که کرکره برقی با آن مواجه می شود. این قطعه به عنوان یکی از قطعات حساس کرکره برقی، اجرای عمل مدنظر کاربر و دریافت سیگنال را عهده دار می باشد.

عوامل مختلفی مانند نور آفتاب، برف و باران، سبب آسیب و تخریب فرستنده می شوند. خرابی این قطعه مشکلات بسیاری زیادی را برای کاربر با خود به همراه دارد.

۷.علت پایین نیامدن کرکره برقی از مشکلات کرکره برقی

وجود اختلال در اتصالات و سیم های کرکره برقی نیز کارکرد و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهد. در بسیاری مواقع باز ماندن و پایین نیامدن کرکره برقی ناشی از خرابی یا اتصال سیم های برق آن می باشد. بررسی و ارزیابی سیم و اتصالات درب اتوماتیک بهترین راهکار برای رفع و برطرف نمودن این نقص فنی به شمار می رود.

خراب شدن چشمی کرکره، معیوب شدن جک بازویی از دیگر دلایل بروز این مشکل در کرکره برقی می باشد.

علت پایین نیامدن کرکره برقی

دلیل بسته نشدن درب کرکره ای برقی

8- از ریل خارج شدن کرکره برقی

کرکره های برقی از طریق سیستمی از مسیرها، راهنماها و یک موتور کار می کنند. خروج از ریل زمانی اتفاق می‌افتد که شاتر به هم نخورد یا از مسیر خارج شود. این می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله نصب نادرست، آسیب فیزیکی یا فرسودگی باشد. هنگامی که کرکره برقی از ریل خارج می شود، علائم خاصی آشکار می شود. اینها عبارتند از گیر کردن شاتر، حرکت ناهموار یا پرش، صدای زیاد در حین کار، یا آسیب قابل مشاهده به مسیرها یا راهنماها باشد. شناسایی زودهنگام این علائم می تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر و اطمینان از رفع سریع کمک کند.

از ریل خارج شدن کرکره برقی

 ۹- باز شدن خود به خود کرکره برقی

بدون شک، مشکل باز شدن خود به خود کرکره برقی می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. اما علت های احتمالی می تواند شامل زنجیره که درب آن قرار دارد، عیب در موتور، عدم تنظیم صحیح و کارآمد آن و یا خطا در کنترل عملکرد کرکره باشد. پیش از هر چیز، مهم است که از نگهداری درست و به موقع آن اطمینان حاصل کرده و از خدمات فنی حرفه ای استفاده کنیم. در صورتی که موتور کرکره برقی دچار خرابی شده باشد، می توانیم با تماس با متخصصان فنی، آن را تعمیر کنیم یا مترقبه را تعویض کنیم. بهتر است قبل از هر تصمیمی، به نظر تعمیرکاران و بازرسی خبره مراجعه کنیم. آنها می توانند علت دقیق مشکل را تشخیص دهند و راه حل مناسب را پیشنهاد بدهند. اگر زنجیره درب خراب شده باشد، لازم است آن را جایگزین کنیم.

۱۰- بهم خوردن تنظیم کرکره برقی

به طور کلی، بهم خوردن تنظیم کرکره برقی می‌تواند به دلیل چندین عامل مختلف رخ دهد. به نظر می‌رسد بیشترین عامل مسئله بهم خوردن تنظیم کرکره برقی، عدم تنظیم صحیح و صدمه دیدن قطعات مکانیکی در سیستم است. همچنین، عوامل دیگری مانند قطع برق، قطع اتصال در سیم‌های برق و حتی عدم تمیز کردن منظم تنظیم کرکره نیز می‌توانند به راحتی منجر به بهم خوردن تنظیم کرکره برقی شوند.

روش تنظیم درب کرکره ای برقی

 1. بررسی قطعات مکانیکی:

ابتدا، مطمئن شوید که قطعات مکانیکی تنظیم کرکره به درستی نصب شده و هیچ آسیبی ندیده‌اند. اگر قطعاتی سستی یا صدمه دیده باشند، آنها را تعویض کنید.

 1. بررسی اتصال برق:

اطمینان حاصل کنید که اتصال برق تمیز و قوی است. اگر قطعی برق یا قطع اتصال وجود دارد، آن را بررسی کرده و اصلاح کنید.

 1. تمیز کردن کرکره:

منظم کردن کرکره برقی نیز می‌تواند به کاهش بهم خوردن آن کمک کند. از دستگاه‌ های خاص تمیز کننده استفاده کنید تا مواد غبار، روغن یا سایر ذرات را پاک کنید.

روش تست برد کرکره برقی

تست برد کرکره برقی یک مرحله مهم در نگهداری و عیب یابی مشکلات رایج درب برقی کرکره است. در ادامه با شما در مورد روش‌های تست برد کرکره برقی آشنا خواهیم شد:

 1. تست شدت جریان:

در ابتدا، جریان الکتریکی که بر روی کرکره اعمال می‌شود را می‌توانید اندازه‌گیری کنید. برای انجام این کار باید به راهنمایی سازنده دستگاه مراجعه کنید.

 1. تست عملکرد:

برای انجام این تست، می‌توانید کرکره را بلافاصله به سمت بالا و پایین ببرید و عملکرد آن را بررسی کنید. باید مطمئن شوید که کرکره به درستی حرکت می‌کند و هیچ مشکلی در راه سیم کشی یا سیستم کنترل وجود ندارد.

 1. تست ایمنی:

در این تست، باید مطمئن شوید که کرکره به درستی از نقاط بالا و پایین قفل می‌شود و در صورت وقوع هرگونه نقص یا خرابی، سیستم خود به صورت خودکار متوقف می‌شود.

ریست برد درب کرکره

با انجام مرحله‌های زیر، می‌توانید ریست برد درب کرکره خود را انجام دهید:

 1. قدم اول؛ ابتدا ریموت کنترل را تا دو فاصله ینگ‌ (یا حتی سینگ و اندازه کوچکتر) از درب کرکره نزدیک کنید.
 1. قدم دوم؛ حالا یک پین کوچک یا شیپور را در کنار دکمه برق بگذارید. سپس دکمه برق را فشار دهید و نگه دارید.
 1. قدم سوم؛ هنگامی که لامپ برق چراغ خاموش می‌شود، دکمه را رها کنید و سپس به طور همزمان دکمه “بالا” و “پایین” را فشار دهید و نگه دارید. سپس لامپ برق مجدداً روشن می‌شود.
 1. قدم چهارم؛ سپس، مجدداً دکمه برق را فشار دهید و نگه دارید تا لامپ برق خاموش شود. اکنون ریست برد درب کرکره تکمیل شده است.

در نهایت، برای تست عملکرد درب کرکره خود، ریموت کنترل را فشار داده و نگه دارید تا درب باز شود و مجدداً فشار دهید تا درب بسته شود. اگر دیدید که درب به درستی کار می‌کند، احتمالاً مشکل ریست برد با موفقیت برطرف شده است.

تعمیر تیغه کرکره برقی

تیغه کرکره برقی از جمله وسایل برقی مورد استفاده بسیار زیاد در منازل و ادارات است. این تیغه‌ها به کمک یک موتور برقی می‌توانند به صورت خودکار بالا و پایین حرکت کنند و تنظیم راحتی در کنترل نور و حرارت در داخل فضاها فراهم کنند. اما ممکن است در طی استفاده مداوم یا به دلایل دیگری برخی مشکلات در تیغه کرکره برقی بوجود آید. در زیر با برخی از این مشکلات آشنا می‌شویم.

تعمیر تیغه کرکره برقی

 1. بررسی منبع برق:

قبل از هر اقدام، مطمئن شوید که منبع برق که تیغه به آن وصل می‌شود درست کار می‌کند. اگر برق نداشته باشید، ابتدا بررسی کنید که سیم‌ها به درستی وصل شده باشند و قطعه‌های الکتریکی سالم باشند.

 1. بررسی تیغه:

بررسی کنید که تیغه آسیب ندارد و درست درون ریل قرار گرفته است. همچنین، مطمئن شوید که هیچ قطعه یا مواد خارجی در مسیر حرکت تیغه قرار ندارند.

 1. بررسی سیستم موتور:

اگر تیغه کرکره برقی با اختلال حرکت مواجه شده است، می‌توانید سیستم موتور را بررسی کنید. این شامل بررسی دستگاه کنترل و کابل های موتور می‌شود. در صورت لزوم، سیستم موتور را تمیز کنید یا قطعات آن را تعمیر یا تعویض کنید.

 1. تنظیم حرکت:

اگر تیغه کرکره برقی به صورت ناپیوسته حرکت می‌کند، می‌توانید تنظیمات حرکت را تنظیم کنید. از منوی کنترل تیغه، تنظیماتی مانند سرعت و حداکثر ارتفاع را تغییر دهید.

 1. تعویض قطعات:

اگر تیغه آسیب دیده است یا مشکل وجود دارد که قابل تعمیر نباشد، ممکن است نیاز به تعویض قطعات داشته باشید. در این صورت، به فروشگاه محلی و یا توزیع کننده مجاز مراجعه کنید تا قطعات جدید را تهیه کنید.

رفع مشکلات درب کرکره ای با آموزش تعمیرات کرکره برقی فنون برق

در این مطلب به معرفی رایج ترین مشکلات کرکره برقی  و روش تست و تنظیم آن و در نهایت تعمیر آنها پرداختیم. هر وسیله الکتریکی یا مکانیکی، همیشه ایمنی باید در اولویت قرار بگیرد. اگر شک دارید، با یک متخصص مشورت کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید و از حل آن مطمئن شوید. با توجه به این نکات و استفاده از خدمات فنی حرفه ای، می توانیم این مشکل را رفع کرده و از تسهیلات کرکره برقی خود بهره مند شویم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.
در صورتی که قصد شرکت در کلاس آموزش نصب درب کرکره ای یا دوره آموزش تعمیر کرکره برقی را دارید با کارشناسان ما در آموزشگاه فنون برق تماس بگیرید.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

انواع موتور کرکره برقی

بررسی انواع و اجزای کرکره برقی و مزایا و معایب آنها

موتور کرکره برقی یکی از مهم ترین قطعات کرکره بوده و نقش مهم و کلیدی در عملکرد صحیح آن دارد. […]

مطالعه مقاله
درامد نصب کرکره برقی

درآمد نصاب کرکره برقی+راه های ورود به بازار کار

امروزه از تجهیزات پیشرفته ای برای سهولت کار انسان ها استفاده می‌شود؛ از جمله تجهیزات به کار رفته شده در […]

مطالعه مقاله
تنظیم ریموت کرکره برقی

چگونه ریموت کرکره برقی را تنظیم کنیم؟ آموزش ست کردن ریموت کرکره برقی

موتور، ریل، شفت، تیغه و ریموت کنترل از مهم ترین قطعات و متعلقات کرکره برقی به حساب می آیند. در […]

مطالعه مقاله
آموزش تنظیمات درب اتوماتیک

تنظیم درب اتوماتیک

یکی از دغدغه های بسیاری از مصرف کنندگان درب های اتوماتیک به طریقه تنظیم سرعت درب اتوماتیک مربوط می شود. […]

مطالعه مقاله