مقالات مرتبط

علت ریستارت شدن گوشی

علت ریستارت شدن گوشی

امروزه یکی از دغدغه های کاربران گوشی های اندرویدی این است که علت ریستارت شدن گوشی چیست و دلیل این […]

مطالعه مقاله
رفع مشکل قطع شدن صدا مکالمه گوشی

راهنمای جامع رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی اندروید و آیفون

قطع شدن صدای مکالمه گوشی یا اسپیکر تماس یکی از دیگر مشکلات رایجی است که بسیاری از کاربران موبایل با […]

مطالعه مقاله
مشکل تاچ گوشی آیفون

چگونه مشکل کار نکردن تاچ آیفون را رفع کنیم؟

کار نکردن تاچ آیفون، از اتفاقات ناخوشایند و آزاردهنده برای کاربران این مدل گوشی هوشمند به شمار می رود. در […]

مطالعه مقاله
ریستارت شدن خودکار گوشی

رفع ری استارت شدن خودکار گوشی

رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی به روش های مختلفی امکان پذیر می باشد. یکی از بدترین نوع reset خودکار […]

مطالعه مقاله
تعمیر مشکل اثر انگشت اندروید

چرا اثر انگشت گوشی کار نمی کند؟ تعمیر مشکل اثر انگشت اندروید

اثر انگشت تاکنون یکی از پرکاربردترین روش های امنیتی در تلفن های هوشمند اندروید یا iOS بوده است. این یک لایه امنیتی اضافی به تلفن شما می افزاید و قفل کردن تلفن شما را بسیار ساده تر و سریعتر می کند. با این حال ، وقتی خطای “اثر انگشت اندروید شما کار نمی کند” ظاهر می شود ، بسیار نارحت کننده است.  برای تعمیر اثر انگشت گوشی اندروید راهکارهایی وجود دارد که بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه می توان آن را حل کرد. در اینجا به برخی از بهترین راهکارها برای رفع این مشکل می پردازیم.

 

۱-بررسی کنید که انگشت شما آغشته به مایعات یا خاک نباشد.

قبل از اینکه مشکل اثر انگشت گوشی خود را به عنوان نقص سخت افزاری یا نرم افزاری برطرف کنید ، انگشتان خود را بررسی کنید.

مانند سایر ابزارهای بیومتریک ، اثر انگشت تلفن شما نیاز به یک انگشت تمیز دارد تا بتواند قفل دستگاه شما را باز کند. اگر دست شما مرطوب، روغنی یا کثیف است ممکن است سنسور اثر انگشت کار نکند. بنابراین ، اگر انگشت شما دارای یکی از این موارد باشد ، ممکن است نتوانید قفل تلفن خود را با استفاده از اثر انگشت باز کنید. راه حل این است که دستان خود را بشویید ، تمیز کنید و منتظر بمانید تا خشک شود. حالا سعی کنید قفل گوشی خود را با اثر انگشت باز کنید.

مشکل کار نکردن اثر انگشت گوشی

۲-ماژول سنسور اثر انگشت گوشی را تمیز کنید.

همانطور که برای خوب کار کردن اثر انگشت گوشی نیاز به یک انگشت تمیز است ، ماژول اثر انگشت نیز باید تمیز باشد. به خصوص اگر قبلاً از مرطوب کننده استفاده کرده اید ، ماژول مایع را از انگشتان شما جمع می کند و باعث می شود سنسور انگشتان شما را به درستی نخواند.

برای تعمیر مشکل اثر انگشت اندروید ، لطفاً بررسی کنید که آیا ماژول اثر انگشت مایع یا خاک دارد و آن را با یک پارچه خشک تمیز کنید. اگر خاک به ماژول می چسبد ، آن را به آرامی با دستمال مرطوب یا پارچه ای مرطوب با الکل (یا در صورت عدم وجود الکل کمی آب) تمیز کنید. ماژول را با اجسام سخت و تیز تمیز نکنید تا خراش ببیند.

۳-بررسی کنید که آیا حسگر اثر انگشت گوشی به خوبی متصل شده است یا خیر.

همانطور که قبلاً می دانید ، ماژول باید به خوبی متصل شود تا به درستی کار کند. اگر از تلفن با اثر انگشت فیزیکی یا شناسه لمسی استفاده می کنید ، بررسی کنید که آیا ماژول به خوبی وصل شده است یا خیر. در اکثر گوشی های اندرویدی ، ماژول به اندازه پنل پشتی سخت است.

اگر ماژول اثر انگشت گوشی شما قابل کلیک یا لرزش است ، باید در اسرع وقت به تعمیرکار موبایل مراجعه کنیداگر احساس می کنید که ماژول اثر انگشت مانند زمانی که برای اولین بار گوشی را خریداری کرده اید نیست ، لطفاً به یک مرکز تعمیرات موبایل مراجعه کنید.

۴-دستگاه خود را راه اندازی مجدد کنید.

اگر مشکل کار نکردن اثر انگشت ناشی از کثیف بودن انگشت با ماژول نبود، تلفن خود را مجدداً راه اندازی کنید. گاهی اوقات به دلیل مشکلات نرم افزاری اثر انگشت کار نمی کند و با راه اندازی مجدد مشکل رفع می شود.

کافی است دکمه پاور را نگه دارید و تلفن خود را مجدداً راه اندازی کنید. همچنین ، در برخی از گوشی های اندرویدی ، می توانید دکمه روشن / خاموش را حدود ۱۰ ثانیه فشار دهید تا دستگاه شما به طور خودکار راه اندازی مجدد شود.

حتما بخوانید: چگونه مشکل کار نکردن تاچ آیفون را رفع کنیم؟

۵-برای تعمیر اثر انگشت گوشی، نرم افزار خود را به روز کنید.

یکی دیگر از مشکلاتی  که ممکن است باعث شود “حسگر اثر انگشت گوشی کار نکند” ، اشکال نرم افزاری است. سعی کنید بررسی کنید که آیا به روزرسانی انجام نشده ای در دستگاه خود دارید و آن را نصب کنید. همچنین ، اگر مشکل پس از نصب به روزرسانی سیستم شروع شد ، ممکن است منتظر بمانید تا بروزرسانی بعدی مشکل را برطرف کند یا به روز رسانی قبلی بازگردد.

برای نصب یک به روزرسانی ، برنامه تنظیمات را باز کنید ، روی “System” ضربه بزنید ، “Update System” را انتخاب کنید ، هر گونه به روزرسانی جدید را بارگیری و نصب کنید.

تعمیر مشکل اثر انگشت اندروید

۶-تعمیر اثر انگشت گوشی اندروید با پاک کردن حافظه پنهان سیستم

اگر اثر انگشت اندروید شما هنوز کار نمی کند ، ممکن است لازم باشد حافظه پنهان سیستم تلفن خود را پاک کنید. معمولا، این کار هیچ آسیبی به تلفن شما نمی رساند. فقط داده های ذخیره شده توسط برنامه ها و سیستم را پاک می کند و شما باید این کار را اغلب بعد از هر به روزرسانی سیستم انجام دهید.

مراحل زیر را برای پاک کردن حافظه پنهان سیستم در اندروید در حالت ریکاوری دنبال کنید.

  • ابتدا دستگاه خود را خاموش کنید.
  • با فشار دادن همزمان دکمه افزایش صدا + پاور به حالت بازیابی بروید.  (بسته به تلفن مورد استفاده شما این کلیدها متفاوت است. در صورتی که این کلید ترکیبی برای دستگاه شما کارکرد نداشت در اینترنت مدل دستگاه را جستجو و کلید ترکیبی آن را برای راه اندازی حالت بازیابی گوشی شناسایی کنید.)
  • با استفاده از دکمه های تنظیم صدا ، Wipe Cache Partition را انتخاب کرده و با دکمه پاور آن را انتخاب کنید.
  • بعد از اینکه پارتیشن با موفقیت پاک شد ، دستگاه خود را راه اندازی مجدد کنید.

اکنون سعی کنید از اثر انگشت برای بررسی عملکرد آن استفاده کنید.

۷-اثر انگشت گوشی را دوباره ثبت کنید.

اگر کاری که انجام می دهید صنعتی است ، ممکن است اخیراً تغییراتی در انگشتان شما ایجاد شده باشد که با اثر انگشت ثبت شده تداخل ایجاد می کند. در این حالت ، باید یک اثر انگشت دیگر از تنظیمات تلفن خود اضافه کنید.

اکثر تلفن های Android  به شما اجازه می دهند تا پنج اثر انگشت مختلف را برای باز کردن قفل گوشی خود اضافه کنید. بنابراین هنگامی که شناسه لمسی در اندروید  کار نمی کند ، از این مزیت استفاده کنید و یک اثر انگشت دیگر اضافه کنید یا یکی را حذف کنید و دوباره آن را اضافه کنید.

برای انجام این کار ، لطفاً تنظیمات (Settings) را باز کنید ، “امنیت (Security)” را انتخاب کنید ، روی “اثر انگشت(Fingerprint)” ضربه بزنید و یک اثر انگشت جدید اضافه کنید.

اگر می توانید اثر انگشت دیگری اضافه کنید ، باید بتوانید قفل دستگاه خود را اکنون باز کنید.

۸-دستگاه خود را ریست فکتوری کنید.

ریست دستگاه ممکن است باعث تعمیر مشکل اثر انگشت اندروید شود.

قبل از ریست دستگاه ، از همه اطلاعات مهم بکاپ بگیرید زیرا اینکار همه اطلاعات را در گوشی پاک می کند. می توانید اطلاعات گوشی را در رایانه خود پشتیبان گیری کنید. یا یک کارت SD با کیفیت تهیه کنید تا کار را برای شما انجام دهد.

پس از پشتیبان گیری ، لطفاً به تنظیمات >> سیستم >> بازنشانی کارخانه >> پاک کردن همه چیز >> رمز عبور خود را تأیید کرده (Settings >> System>> Factory Reset>> Erase everything >> confirm your password) و دستگاه خود را بازنشانی کنید. قبل از انجام این کار مطمئن شوید که باتری کافی دارید.

حالا سعی کنید پس از راه اندازی مجدد گوشی ، اثر انگشت خود را اضافه کنید. اگر مشکل رفع شد که عالی است در غیر این صورت باید به یک مرکز تعمیرات موبایل مراجعه کنید.

اگر به اشتباه پیش از ریست فکتوری از عکس ها بکاپ نگرفته بودید و عکس های گوشی پاک شده مقاله “آموزش بازیابی عکس های پاک شده از اندروید“را مطالعه کنید.

۹-به مرکز تعمیرات موبایل مراجعه کنید.

اگر پس از طی کردن  راه حل های ذکر شده هنوز نمی توانید مشکل اثر انگشت گوشی اندروید را برطرف کنید ، به این معنی است که نمی توانید خودتان مشکل را حل کنید. دستگاه خود را برای تعمیر به مرکز حرفه ای تعمیر بسپارید تا توسط یک تکنسین تعمیر شود.

مقاله فوق از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل می باشد در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره این شغل به دست آورید و وارد بازار کار تعمیرات موبایل شوید، توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

علت ریستارت شدن گوشی

علت ریستارت شدن گوشی

امروزه یکی از دغدغه های کاربران گوشی های اندرویدی این است که علت ریستارت شدن گوشی چیست و دلیل این […]

مطالعه مقاله
رفع مشکل قطع شدن صدا مکالمه گوشی

راهنمای جامع رفع مشکل قطع شدن صدای مکالمه گوشی اندروید و آیفون

قطع شدن صدای مکالمه گوشی یا اسپیکر تماس یکی از دیگر مشکلات رایجی است که بسیاری از کاربران موبایل با […]

مطالعه مقاله
مشکل تاچ گوشی آیفون

چگونه مشکل کار نکردن تاچ آیفون را رفع کنیم؟

کار نکردن تاچ آیفون، از اتفاقات ناخوشایند و آزاردهنده برای کاربران این مدل گوشی هوشمند به شمار می رود. در […]

مطالعه مقاله
ریستارت شدن خودکار گوشی

رفع ری استارت شدن خودکار گوشی

رفع مشکل ریستارت شدن خودکار گوشی به روش های مختلفی امکان پذیر می باشد. یکی از بدترین نوع reset خودکار […]

مطالعه مقاله