مقالات مرتبط

نحوه شارژ کردن باتری ماشین

بهترین روش شارژ باتری ماشین چیست و چگونه باتری ماشین را شارژ کنیم؟

فرض کنید قصد سفر دارید و روز ها برای آن برنامه ریزی کرده اید، هنگامی که تمامی شرایط مهیا است […]

مطالعه مقاله
مراحل تنظیم موتور خودرو

تنظیم موتور خودرو و مراحل انجام آن

دیاگ و تنظیم موتور خودرو از اقدامات مهمی است که برای جلوگیری از فرسوده شدن قطعات و از دست دادن […]

مطالعه مقاله
علت استارت نخوردن خودرو

علت استارت نخوردن خودرو

یکی از مشکلاتی که عمدتا در فصول سرد سال برای رانندگان پیش می آید استارت نخوردن خودرو است که برای […]

مطالعه مقاله
شغل برقکار خودرو

بررسی بازارکار و درآمد شغل برق کار خودرو

شغل برقکار خودرو یکی از مشاغل پردرآمد رشته‌های فنی است که افراد می‌توانند بدون توجه به سن و تحصیلات خود […]

مطالعه مقاله
شمع خودرو

علائم خرابی شمع خودرو + عمر مفید و زمان تعویض

بررسی علائم خرابی شمع خودرو مهم است زیرا گاهی سوال پیش می آید که چگونه و از کجا بفهمیم شمع ماشین خراب است. در خودرو قطعات متفاوتی به کار برده شده است که هر یک از این قطعات کار خاصی را انجام می دهند. بدیهی است اختلال در هر یک از این قطعات موجب کار نکردن خودرو یا روشن نشدن آن می‌گردد. یکی از این قطعات بسیار کاربردی و کلیدی در خودرو، شمع می باشد. شمع ها وظیفه ی جرقه زنی جهت احتراق در موتور خودرو را دارند. به این منظور اگر شمع دارای عیب یا مشکل شود سیستم احتراق ماشین از کار می افتد.

در واقع شمع برای خودرو مانند بنزین عمل می‌کند و همان قدر که بنزین مهم است و وجود آن لازمه حرکت خودرو است، وجود شمع نیز لازمه روشن شدن موتور خودرو می‌شود، تعویض شمع خودرو نیز باید به موقع انجام شود. در ادامه به بررسی نکاتی درباره شمع خودرو می‌پردازیم. اما قبل از ادامه پیشنهاد می‌کنیم که در دوره آموزش مکانیک خودرو آموزشگاه فنون برق شرکت کنید و وارد بازار کار این حرفه پول‌ساز شوید.

 

نشانه و علائم خرابی شمع خودرو

برخی علائم و نشانه های خرابی شمع خودرو عبارتند از:

 • ریپ زدن
 • کم آوردن خودرو در سر بالایی ها
 • افت توان در حالات مختلف
 • درست کار نکردن موتور ماشین
 • لرزش بیش از حد ماشین

علائمی مثل بد استارت خوردن خودرو، لرزش موتور، کاهش شتاب و افزایش مصرف سوخت را مشاهده نمیکنید دلیل بر این نمیشود که شمع را تعویض نکنید چرا که برخی از این موارد به قدری به ارامی رخ میدهند که شما به شتاب کم ماشین یا مصرف سوخت بالا عادت میکنید. برای تشخیص خرابی و نیاز به تعویض شمع ماشین بهترین کار این است که به یک مکانیک خودرو مراجعه کنید. آموزش برق خودرو در تهران

نشانه و علائم خرابی شمع خودرو

شمع خودرو چگونه کار میکند؟

با مخلوط شدن هوا و بنزین، به یک محرکه برای روشن شدن خودرو نیاز داریم. این محرکه جرقه ی شمع می باشد.همانطور که از اسم شمع پیدا است، این وسیله مانند یک شمع معمولی عمل می کند. با این تفاوت که شمع خودرو دائما در حال جرقه زدن یا قطع و وصل شدن است. بعد از هر بار جرقه زدن مقداری سوخته و قدرت جرقه زنی آن نسبت به قبل کمتر شده تا جایی که به سختی جرقه میزند. حال اگر قدرت جرقه زنی شمع به قدری کم شود که توان منفجر کردن ترکیب بنزین و سوخت داخل سیلندر را نداشته باشد باعث خام سوزی سوخت داخل موتور میشود. و درواقع یکی از سیلندر ها را خاموش میکند. خاموش شدن سیلندر نیز باعث به لرزش درامدن موتور و درنتیجه ان هزینه های سنگین میشود.

عیب یابی خرابی اجزای تشکیل دهنده شمع ماشین

شمع ها از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند، یک قسمت چینی شمع، یک قسمت آچار خور، رزوه ها و در نهایت پلاتین شمع می باشد. بروز خطا یا مشکل در هرگونه از اجزای تشکیل دهنده شمع خودرو می تواند یک علامت خاصی را به شما نشان دهد.

عیب یابی خرابی اجزای تشکیل دهنده شمع ماشین

عیب یابی در قسمت چینی شمع

بروز هرگونه شکستگی یا ترک در قسمت چینی شمع، از علائم خرابی شمع خودرو می باشد. در این صورت شمع قابل تعمیر نمی باشد و تأکید می کنیم لزوماً نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

هنگامی که رنگ چینی شمع خودرو زرد می شود ممکن است اشتباهاً گفته می شود که دچار رد شدگی کمپرس شده است که اگر این اتفاق افتاده باشد موتور خودرو به درستی کار نخواهد کرد و با خلل مواجه خواهد شد. اما علت زرد شدن قسمت چینی شمع به خاطر جنس و نوع آن می باشد.

عیب یابی در قسمت رزوه های شمع خودرو

هنگامی که شمع نادرست بر سر جای خود قرار گیرد یا اصطلاحاً دنده روی دنده شود، موجب می شود به درستی بر روی سیلندر قرار نگرفته باشد و در نهایت خرابی به همراه خواهد داشت.

عیب یابی در قسمت پلاتین شمع ماشین

هنگامی که متوجه خروج دود سیاه از اگزوز خودرو می شوید باید بگوییم که ماشین شما دچار خام سوزی بنزین شده است. پس از اینکه شمع را با دقت بررسی کردیم، خواهیم دید که دوده سیاه به صورت خشک بر روی قسمت پلاتین شمع وجود دارد. این امر موجب بالا رفتن مصرف بنزین یا اصطلاحاً خام سوزی می شود. دلیل این اتفاق احتراق ناقص شمع می باشد و این راهی است که بفهمیم شمع ماشین خراب است و باید تعویض گردد.

در حالت دیگر ممکن است دوده ای که بر روی شمع قرار دارد دوده چرب باشد. این پدیده نشان دهنده ی ورود روغن به محفظه ی احتراق می باشد.

راه های شناسایی ورود روغن به محفظه ی احتراق

 • ضعیف شدن رینگ و پیستون خودرو که موجب حرکت روغن از محفظه­ ی کارتر به سمت محفظه احتراق می شود.
 • آسیب به لاستیک های ساق سوپاپ ماشین (کاسه نمد سوپاپ) که موجب روغن سوزی خودرو می گردد.

وجود دود آبی می تواند نشان دهنده­ ی خرابی کاسه نمد سوپاپ باشد.

دهانه ی پلاتین شمع خودرو

پلاتین شمع خودرو دارای دهانه های متفاوتی در انواع ماشین­ ها می باشد. بر روی دهانه ها اعداد مختلفی درج شده است به طور مثال در موتورهای ای اف سون می بایست از فیلر ۹/۰ استفاده شود. همچنین در خودروهایی مانند ۴۰۵ از فیلر ۸/۰ استفاده شود.

سرویس و تعمیر شمع خودرو

ما با اقداماتی می توانیم عمر شمع را طولانی تر نماییم اما قادر به تعمیر شمع نخواهیم بود. اقدامات مذکور به شرح ذیل می باشد.

 • سرویس به موقع و نگهداری خودرو
 • بازدید مرتب از شمع ها و وایر های خودرو
 • شمع خودرو بین ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار کیلومتر می بایست باز گردد.
 • دوده ها و سیاهی ها را با بنزین یا فرچه ی سیمی بزدایید.
 • عدد درج شده روی شمع را مجددا تنظیم نمایید.

انواع شمع های ماشین

همانطور که گفته شد شمع ها انواع مختلفی دارند. از جمله این شمع ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اکیوم
 • ان جی کا
 • بوش آلمان
 • دنسوی ژاپن

از جمله برند های معروف با کیفیت نسبتا خوبی می باشند که بر روی ماشین های ایرانی بسیار خوب و با بازدهی بالا عمل می کنند. علاوه بر این ها از لحاظ ظاهری نیز شمع ها به موارد مختلفی تقسیم می شوند.

 1. مدل های معمولی: که پلاتین آن گرد و تخت می باشد.
 2. مدل های سوزنی: که اصطلاحا آن را مدل تقویتی نیز می گویند. این گونه از شمع ها موجب شتاب بیشتر، احتراق بهتر و همچنین عملکرد بهتری نیز می شود.

بهترین برند شمع خودرو

برای خرید شمع سعی کنید از برندهای معتبر خرید کنید انتخاب و خرید بهترین مارک شمع خودرو باعث بهبود عملکرد خودرو شما می‌شود. برند هایی مثل بوش که ساخت آلمان است و نمونه های ایرانی و روسی آن در بازار زیاد است؛ برندی مثل NGK ساخت ژاپن، دنسو ژاپن، اکیوم که فرانسوی است و فابریک خودرو هایی مثل پژو محسوب می‌شود، اگر تصمیم به خرید برند ایرانی کردید شمع نور را خرید کنید زیرا بهترین شمع ایرانی است.

دومین نکته که برای خرید شمع باید در نظر داشته باشید جنس الکترود شمع است. جنس الکترود، قدرت جرقه زدن شمع و طول عمر آن را مشخص می‌کند که معمولا جنس آن به ترتیب کیفیت از کمترین به بیشترین نیکل و مس، پلاتینیوم و ایریدیوم است.

عمر مفید و زمان تعویض شمع خودرو

عمر مفید شمع حدودا در شمع های ضعیف از ۲۰هزار کیلومتر شروع شده و گاهی این عدد به ۶۰ هزار کیلومتر نیز می رسد. همانطور که گفتیم اگر خودروی خود را مرتبا سرویس نمایید، می توانید عمر شمع و زمان مناسب تعویض آن را تا ۶۰ هزار کیلومتر برسانید.

روش تعمیر و تعویض شمع و وایر

روش تعویض شمع و وایر

در بالا به این سوال که از کجا بفهمیم شمع ماشین خراب است پاسخ دادیم. پس از آنکه هر یک از نشانه ها و علائم خرابی شمع خودرو را مشاهده کردیم و یا تشخیص دادیم زمان تعویض شمع به دلیل پایان یافتن عمر مفید آن فرا رسیده است، خوب است نسبت به تعویض آن اقدام نماییم. مراحل تعویض این قطعه به ترتیب زیر است:

۱- شمع و وایرهای خودروی خود را پیدا کنید. وایرها معمولاً در بالای موتور قرار دارند و از یک‌ طرف به شمع و از طرف دیگر به کوئل خودرو متصل می‌شوند.

۲- قبل از برداشتن شمع و وایر، نحوه قرارگیری آنها را به‌خاطر بسپارید. اگر اشتباه نصب شوند، ممکن است ماشین روشن نشود یا اگر روشن شود، ممکن است به‌درستی کار نکند.

۳- پس از برداشتن وایرها، شمع‌ها را از داخل موتور باز کنید. این کار را باید با آچار شمع انجام دهید.

۴- در نهایت شمع و وایرهای جدید را جایگزین قبلی ها کنید.

برای تعویض شمع سعی کنید از مکانیک حرفه ای کمک بگیرید.

علت زرد شدن چینی شمع خودرو

یکی از دلایل زرد شدن چینی شمع خودرو به کیفیت آن مربوط می‌شود. همیشه سعی کنید شمع خودروی خود را از بهترین برند انتخاب کنید. شمع‌هایی از برندهای معتبر عمر طولانی‌تری دارند. حداکثر مسافت پیموده شده برای شمع‌های استاندارد بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ کیلومتر، برای شمع‌های پلاتینی ۵۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ کیلومتر و برای شمع‌های ایریدیوم بین ۸۰۰۰۰ و ۱۶۰۰۰۰ کیلومتر است. در نتیجه هنگام خرید شمع، معتبرترین برند را خریداری کنید و برندهای چینی یا سایر برندهای نامعتبر را انتخاب نکنید.

علت زرد شدن چینی شمع خودرو کیفیت آن است.

چگونه طول عمر شمع خودرو را افزایش دهیم؟

برای داشتن خودرویی که بدون عیب‌ و نقص کار می‌کند، باید تمام موارد ایمنی را رعایت کنیم. شمع یکی از قطعات خودرو است که برای حفظ و افزایش عمر آن باید کارهایی مثل تمیز کردن و تنظیم آن انجام شود و این قطعه در صورت عدم روغن‌کاری نمی‌تواند به‌خوبی کار کند.
کارشناسان معتقدند افرادی که می‌خواهند طول عمر شمع خودرو خود را افزایش دهند، باید هر ۲۰ هزار کیلومتر آن را باز و تعمیر کنند، در صورت استطاعت آن را به‌ طور کلی تعویض کنند تا هنگام استارت زدن خودرو دچار مشکل نشوند. عمر مفید شمع برای خودرو را می‌توان از ۵۰ هزار کیلومتر تا ۹۰ هزار کیلومتر در نظر گرفت؛ اما افرادی که در زمینه تعمیر شمع کار می‌کنند معتقدند پس از مدتی کار و حرارت بالایی که شمع تحمل می‌کند، کارکرد اصلی خود را از دست‌ داده و جریان برق به‌خوبی منتقل نمی‌شود.

آموزش تمیز کردن شمع خودرو

تمیز کردن شمع به دو روش انجام می‌شود:
اگر شمع روغنی و کثیف شده باشد آن را با برس سیمی و بنزین کاملا تمیز می‌کنیم سپس با قرار گرفتن باد فشار قوی آن را کاملا خشک کرده، سپس دهانه آن را با فیلر تنظیم می‌کنیم.
اگر شمع خیلی کربن گرفته باشد و نتوانیم آن را با بنزین تمیز کنیم این بار شمع را با دستگاه شمع پاک کن تمیز کرده و مجددا از آن استفاده می‌کنیم.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی شد به این پرسش که از کجا بفهمیم شمع ماشین خراب است پاسخ دهیم و انواع و علائم خرابی شمع خودرو، عمر مفید و روش و زمان مناسب تعویض آن، روش تمیز کردن، روش عیب یابی اجزای مختلف این قطعه همچون پلاتین، چینی و رزوه‌های شمع و دلایل خرابی آنها را بررسی کردیم.

3/5 - (1 نظر)

مقالات مرتبط

نحوه شارژ کردن باتری ماشین

بهترین روش شارژ باتری ماشین چیست و چگونه باتری ماشین را شارژ کنیم؟

فرض کنید قصد سفر دارید و روز ها برای آن برنامه ریزی کرده اید، هنگامی که تمامی شرایط مهیا است […]

مطالعه مقاله
مراحل تنظیم موتور خودرو

تنظیم موتور خودرو و مراحل انجام آن

دیاگ و تنظیم موتور خودرو از اقدامات مهمی است که برای جلوگیری از فرسوده شدن قطعات و از دست دادن […]

مطالعه مقاله
علت استارت نخوردن خودرو

علت استارت نخوردن خودرو

یکی از مشکلاتی که عمدتا در فصول سرد سال برای رانندگان پیش می آید استارت نخوردن خودرو است که برای […]

مطالعه مقاله
شغل برقکار خودرو

بررسی بازارکار و درآمد شغل برق کار خودرو

شغل برقکار خودرو یکی از مشاغل پردرآمد رشته‌های فنی است که افراد می‌توانند بدون توجه به سن و تحصیلات خود […]

مطالعه مقاله