ابزارهای تعمیر موبایل

5 دقیقه زمان مطالعه

برای تعمیر گوشی های موبایل به ابزارها و وسایل گوناگونی نیاز است. تعمیر موبایل با ابزارهای نامناسب ممکن است به قطعات گوشی آسیب وارد کند، بنابراین انتخاب ابزار مناسب و  آشنایی با نحوه کارکرد آنها موضوع مهمی است که بایستی به آن توجه داشته باشید. در این مطلب قصد داریم لیست کاملی از ابزارها و وسایل مورد نیاز تعمیرات موبایل را معرفی کنیم، با ما همراه باشید.

در این پست میخوانید ... مخفی

ابزارهای تعمیر موبایل

هنگام انتخاب ابزارها و تجهیزات تعمیر تلفن موبایل خیلی اهمیت دارد که بهترین ابزارها را انتخاب کنید ، حتی اگر هزینه آنها کمی بیشتر باشد. تعمیر موبایل با ابزارهای ارزان ممکن است به قطعات گوشی آسیب وارد کند. از طرفی کار با ابزارهای با کیفیت آسان تر بوده و بهتر می توانید قطعات موبایل را باز و بسته کنید.

لیست کامل ابزارها و وسایل مورد نیاز تعمیرات موبایل

صدها ابزار برای تعمیر تلفن همراه در بازار موجود است. انتخاب بهترین مارک مهم است. در زیر لیستی از تمام ابزارها و تجهیزات حرفه ای مورد نیاز برای تعمیر تلفن همراه وجود دارد:

1. هویه

هویه برای لحیم کاری اجزای کوچک مانند خازن ، مقاومت ، دیود ، ترانزیستور ، رگولاتور ، بلندگو ، میکروفون ، صفحه نمایش و غیره استفاده می شود. هویه 50 وات برای اکثر کارهای تعمیر تلفن همراه مناسب است.

هنگام خرید هویه ، کالایی را انتخاب کنید که راحت نگه داشته شود و دست شما را نسوزاند. هویه باید نوک هایی برای لحیم کاری قطعات گوناگون داشته باشد.

بهترین ابزارهای تعمیر موبایل

این نکات یا بیت ها باید قابل تعویض باشند، همچنین باید از ESD-Safe (آنتی استاتیک) ایمن باشد زیرا اکثر قطعات الکترونیکی در تلفن همراه بسیار حساس هستند و به دلیل بار استاتیک یا الکتریسیته ساکن می توانند آسیب ببینند.

Goot و Weller دو مارک مشهور جهان هستند که تولید ، فروش و صادرات دستگاه های لحیم کاری درجه یک و سایر ابزار و تجهیزات لحیم کاری را انجام می دهند.

2. ایستگاه لحیم کاری موبایل

بهترین ابزارهای تعمیر موبایل

یک ایستگاه لحیم کاری دارای 2 واحد است – یک ایستگاه و یک آهن, بسته به نیاز حرارتی لحیم کاری که انجام می شود ، امکان کنترل دما را دارد. هویه ایستگاه لحیم کاری متصل می شود.

بهتر و راحت تر از آهن لحیم کاری سنتی است. این کار لحیم کاری را بسیار آسانتر و سریعتر می کند. هنگام خرید ایستگاه لحیم کاری برای تعمیر تلفن همراه ، همیشه باید یک مدل ESD-Safe (Antistatic) را انتخاب کنید.

Goot ، Weller و Soldron برخی از مارک های خوب و معتبر مشهور جهان هستند که دستگاه های لحیم کاری را تولید می کنند. می توانند از این برندها خریداری کنید.

3.دارنده PCB / پایه PCB موبایل

دارنده PCB / پایه PCB

ابزارهای تعمیر موبایل: نگهدارنده PCB (برد مدار چاپی) یا پایه PCB برای نگهداری انواع PCB تلفن همراه هنگام لحیم کاری یا تعمیر استفاده می شود. PCB را بسیار محکم نگه می دارد و اجازه حرکت نمی دهد بنابراین به تعمیر کمک می کند. باز هم ، انتخاب یک دارنده PCB با کیفیت خوب و نه یک نگه دارنده ارزان و ارزان بسیار مهم و عاقلانه است.

4. سیم لحیم موبایل

سیم لحیم

سیم لحیم برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی ، IC یا بلوز استفاده می شود. ترکیب بیشتر سیم لحیم قلع / سرب به نسبت 60:40 یا 63:37 است.

از زمان معرفی RoHS (محدودیت مواد خطرناک) از لوازم الکترونیکی ، بیشتر و بیشتر شرکت ها از لحیم بدون سرب استفاده می کنند.

سیم لحیم بدون سرب در بسیاری از ترکیبات موجود است ، اما رایج ترین ترکیب آن قلع / نقره / مس در نسبت 96.5٪ / 3.0٪ / 0.5 است.

سیم لحیم در قطرهای مختلف مانند 2.0 میلی متر ، 1.5 میلی متر ، 1.0 میلی متر ، 0.5 میلی متر ، 0.2 میلی متر و غیره در دسترس است.

برای تعمیر تلفن لحیم کاری سیم لحیم 0.5 میلی متر مناسب است. آلفا کوکسون تولید کننده و تامین کننده سیم لحیم و سایر مواد لحیم کاری است.

سیم لحیم برای تعمیر تلفن همراه

5. مولتی متر موبایل

مولتی متر موبایل

مولتی متر می تواند آنالوگ یا دیجیتال باشد. در تعمیرات تلفن همراه ، بیشتر از مولتی متر دیجیتال برای یافتن خطاها ، بررسی مسیر و قطعات استفاده می شود. همیشه یک مولتی متر دیجیتال ESD-Safe با کیفیت خوب برای کارهای تعمیر موبایل بخرید.

مولتی متر برای تعمیر تلفن همراه

6. تشک آنتی استاتیک (تشک ESD) موبایل

مولتی متر

ابزارهای تعمیر موبایل: یک تشک ESD یا تشک آنتی استاتیک بر روی میز یا میز کار که تعمیر موبایل انجام می شود ، گذاشته یا قرار می گیرد. زیرانداز با استفاده از سیم زمینی یا سیم زمینی معمولی متصل می شود. این از آسیب ناشی از الکتریسیته ساکن جلوگیری می کند.

حصیر آنتی استاتیک

 

تشک اصیل برای تعمیر موبایل

7. میکروسکوپ یا ذره بین موبایل

میکروسکوپ یا ذره بین

این موارد برای مشاهده نمای بزرگتر از PCB یا قطعات الکترونیکی استفاده می شد. این در گزینه های زوم مختلف مانند 2X ، 3X ، 5X ، 10X و غیره موجود است. بسیاری از میکروسکوپ ها همچنین می توانند به کامپیوتر یا مانیتور متصل شوند.

معرفی بهترین ابزارهای تعمیرموبایل

از آنجا که اجزای SMD در PCB تلفن همراه بسیار کوچک هستند ، برای مشاهده بزرگنمایی PCB و قطعات به ابزار یا تجهیزات بزرگنمایی نیاز داریم.

ابزارها و تجهیزاتی مانند میکروسکوپ ، میکروسکوپ USB ، چراغ ذره بین میز و ذره بین سر با نور LED وجود دارد.

میکروسکوپ برای تعمیر موبایل

8. چراغ ذره بین موبایل

لامپ ذره بین جهت تعمیر موبایل

ابزارهای تعمیر موبایل: برای مشاهده نمای بزرگتر PCB تلفن همراه استفاده می شود. اکثر لامپ های بزرگنمایی نیز دارای نور هستند. لامپ های بزرگنمایی در بزرگنمایی های مختلف مانند 3x ، 4x ، 5x ، 10x ، 50x و غیره موجود هستند.

9. دمنده هوای گرم موبایل

دمنده هوای گرم تعمیرات موبایل

به یک دمنده هوای گرم ایستگاه بازسازی SMD (دستگاه نصب سطح) گفته می شود. وظیفه دمنده هوای گرم  تنظیم یا مدیریت دما و جریان هوای گرم است. همیشه یک دمنده هوای گرم با کیفیت خوب( ESD-Safe )بخرید.

 

 

10. کیت ابزار تعمیر تلفن همراه موبایل

کیت ابزار تعمیر موبایل

کیت ابزار الکترونیکی تعمیرات موبایل شامل اکثر ابزارهای کوچک مورد نیاز برای اکثر مشاغل تعمیرات الکترونیکی است. اکثر این ابزارها شامل آهن لحیم کاری ، پمپ لحیم کاری ، سیم لحیم کاری ، فتیله لحیم کاری ، پیچ گوشتی های دقیق ، موچین و غیره است. بنابراین ، نیازی به خرید همه این ابزارها به صورت جداگانه نیست.

کیت ابزار تعمیر موبایل

11. پیچ گوشتی دقیق موبایل

پیچ گوشتی مخصوص تعمیر موبایل

از پیچ گوشتی دقیق برای بازکردن و برداشتن و سفت کردن پیچ ها هنگام مونتاژ و جدا کردن یک تلفن همراه استفاده می شود. پیچ گوشتی های دقیق اندازه های T4 ، T5 ، T6 و پیشانی برای اکثر کارهای تعمیر موبایل مناسب و کافی هستند.

12. کیت پیچ گوشتی موبایل

کیت پیچ گوشتی مخصوص تعمیر موبایل موبایل

یک کیت پیچ گوشتی دارای پیچ گوشتی های مختلف با اشکال و اندازه های مختلف است تا بتواند یک تلفن همراه را جمع و جور کند. Aven Tools تولید کننده ، صادرکننده و عرضه کننده انواع ابزار و کیت ابزار در جهان است.

13. بازکن تلفن همراه موبایل

بازکن تلفن همراه

از این موارد برای بازکردن محفظه یا بدنه تلفن همراه استفاده می شود. بازکن های تلفن همراه در اشکال مختلف موجود است و از مواد مختلفی مانند پلاستیک یا فلز سخت ساخته شده است.

شما همیشه باید از بازکن های تلفن همراه غیر فلزی و ESD-Safe استفاده کنید تا از آسیب ناشی از الکتریسیته ساکن جلوگیری کنید.

14. برس تمیز کننده ایمن ESD موبایل

برس ایمن ESD برای تعمیر موبایل

اینها برای تمیز کردن PCB تلفن همراه هنگام تعمیر استفاده می شوند. خرید فقط برس های تمیز کننده ESD-Safe بسیار مهم است.

15. موچین موبایل

موچین موبایل

برای نگه داشتن قطعات الکترونیکی ، IC ، سیم جامپر و غیره هنگام لحیم کاری و جداسازی ، موچین مورد نیاز است. باز هم پیشنهاد می کنم فقط یک موچین ESD-Safe بخرید و استفاده کنید.

16. منبع تغذیه DC موبایل

منبع تغذیه DC برای تعمیر تلفن همراه

معرفی بهترین ابزارهای تعمیرموبایل: منبع تغذیه DC (جریان مستقیم) تنظیم شده برای تامین جریان DC به تلفن همراه استفاده می شود. اکثر تعمیرکاران از منبع تغذیه DC برای روشن کردن تلفن همراه بدون باتری استفاده می کنند.

همچنین می تواند به عنوان تقویت کننده باتری برای افزایش باتری تلفن همراه استفاده شود. همچنین می توان از آن به عنوان مولتی متر استفاده کرد.

بیشتر  بدانید: آشنایی با بهترین هندزفری بلوتوث های موجود در بازار ایران [۱۴۰۰]

17. تقویت کننده باتری موبایل

تقویت کننده باتری تلفن همراه

تقویت کننده باتری برای افزایش قدرت باتری تلفن همراه استفاده می شود.

18. تستر باتری موبایل

تست کننده باتری تلفن همراه

این دستگاه برای آزمایش و تجزیه و تحلیل وضعیت باتری تلفن همراه استفاده می شود.

19. جعبه JIG موبایل

جعبه JIG

این دستگاه برای تشخیص و یافتن عیب یا مشکل در تلفن همراه استفاده می شود. به تلفن همراه کمک می کند تا در خارج از قاب یا محفظه خود به طور عادی کار کند.

ابزارهای تعمیر موبایل

این امر به آزمایش و بررسی ولتاژ و سایر نقاط آزمایش روی PCB کمک می کند. این کلمات ساده به تلفن همراه کمک می کند تا بدون باتری کار کند.

20. تستر LCD موبایل

تستر LCD

LCD Tester برای بررسی اینکه آیا صفحه LCD تلفن همراه معیوب است یا خیر استفاده می شود.

21. کیت BGA موبایل

کیت بازتاب BGA

از کیت تعمیر BGA برای ریبال و تعمیر IC های نوع توپ استفاده می شود. BGA مخفف Ball Grid Array است.

21.IRDAیا ایستگاه کاری مادون قرمز موبایل

IRDAیا ایستگاه کاری مادون قرمز

این دستگاه شبیه به دمنده هوای گرم است. تنها تفاوت این است که از طریق مادون قرمز گرما می دهد. بسیار دقیق است و فقط در جاهایی که نیاز است حرارت می دهد بنابراین از آسیب رساندن به قطعات الکترونیکی مجاور روی PCB جلوگیری می کند.
ایستگاه کاری مادون قرمز

23. پاک کننده اولتراسونیک موبایل

پاک کننده اولتراسونیک

برای تمیز کردن PCB تلفن همراه و قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

24. سیم جامپر موبایل

تعمیر سیم جامپر برای موبایل

سیم جامپر یک سیم مسی باریک یا روکش دار است که هنگام تعمیر از یک نقطه به نقطه دیگر در مسیر تلفن همراه می پرد. اکثر افرادی که کار تعمیر موبایل را انجام می دهند برای حل بسیاری از مشکلات جهنده انجام می دهند.

حتماً بخوانید: آموزش جامع تعمیر باتری گوشی موبایل

25. چسب سرب موبایل

 

این به صورت نیمه جامد ذوب شده لحیم می شود. شبیه خمیر است. خمیر لحیم کاری عمدتا برای Reballing IC ها استفاده می شود.

26. چسباندن شار موبایل

سرب لحیم کاری

این حالت به صورت خمیر است. هنگام لحیم کاری و لحیم کاری از شار خمیری استفاده می شود. هدف اصلی شار حذف اکسیدها و سایر ناخالصی ها از مسیر PCB و از قطعات قطعات الکترونیکی برای لحیم کاری بهتر و هدایت الکتریکی است.

چسباندن شار

27. شار مایع موبایل

چسباندن شار موبایل

 

این دستگاه برای تمیز کردن مسیر و پایه PCB یا پین قطعات الکترونیکی هنگام لحیم کاری استفاده می شود. شار مایع کیفیت لحیم کاری را بهبود می بخشد. شار آلفا کوکسون به دلیل کیفیت خوب در جهان مشهور است.

28. تمیز کننده یا تمیز کننده PCB موبایل

شار مایع برای تعمیر تلفن همراه

 

معرفی بهترین ابزارهای تعمیرموبایل: تمیز کننده یا تمیز کننده PCB برای تمیز کردن PCB تلفن همراه استفاده می شود. رایج ترین پاک کننده PCB که در تعمیرات تلفن همراه استفاده می شود IPA یا ایزوپروپیل الکل است.

خرید فقط پاک کننده PCB با کیفیت خوب مهم است زیرا پاک کننده های PCB بی کیفیت می تواند به برد آسیب برساند.

پاک کننده PCB

29. تیغه برش موبایل

تمیز کننده یا تمیز کننده PCB

این برای حذف لمینت از سیم جامپر استفاده می شود. همچنین می تواند برای چندین هدف دیگر استفاده شود

30. نقطه برش موبایل

نقطه برش

برای برش سیم ، سیم و غیره استفاده می شود.

31. برش بینی موبایل

برش بینی

برای برش سیم ، سیم و غیره استفاده می شود.

برش بینی

32. اسفنج تمیز کن موبایل

تمیز کردن اسفنج

این وسیله برای تمیز کردن نوک آهن لحیم کاری هنگام لحیم کاری استفاده می شود.

تمیز کردن اسفنج برای تمیز کردن نوک آهن لحیم کاری

  1. سیم Desoldering موبایل

سیم Desoldering

سیم Desoldering یا سیم Desolder برای حذف لحیم کاری اضافی از قطعه PCB استفاده می شود. Goot تولید کننده و تامین کننده سیم Desoldering معروف در جهان است.

34. مچ بند موبایل

مچ بند

در مچ دست شخصی که مشغول تعمیر تلفن همراه است پوشیده می شود. این دستگاه برای پیشگیری از ESD استفاده می شود و به تخلیه یا شارژ استاتیک زمین کمک می کند ، بنابراین از آسیب PCB یا قطعات الکترونیکی جلوگیری می کند.

35. دستکش آنتی استاتیک دست موبایل

دستکش آنتی استاتیک دست

پوشیدن دستکش های ESD-Safe هنگام تعمیر تلفن همراه برای جلوگیری از بارگذاری استاتیک PCB و قطعات الکترونیکی بسیار مهم است.

36. پیش بند آنتی استاتیک موبایل

پیش بند آنتی استاتیک

این لباسی است که افرادی که تعمیر موبایل و در کارخانه های تولید تلفن همراه انجام می دهند ، می پوشند. این امر همچنین به تخلیه الکتریسیته ساکن کمک می کند.

37. جاذب دود موبایل

جاذب دود

این مانند یک فن اگزوز است که به فیلتر کردن دود خروجی هنگام لحیم کاری و جوشکاری کمک می کند.

قیمت ابزارهای تعمیرات موبایل:

قیمت ابزارهای تعمیرات موبایل را به دلیل نوسانات ارزی نمیتوان اعلام کرد.

در این مطلب به بررسی بهترین ابزارهای تعمیرات موبایل  پرداختیم. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره آموزش تعمیرات موبایل به دست آورید توصیه می کنیم در آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *