عیب یابی و تعمیر مدار صوت

5 دقیقه زمان مطالعه

مشکلات صدا در گوشی از جمله متداول ترین مشکلات مربوط به موبایل است که افرادی بسیاری با آن مواجه می شوند. به طور کلی می توان گفت موبایل وسیله ای می باشد که در مرحله اول جهت برقرار کردن ارتباطات صوتی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، مشکلات صدا از جمله مشکلاتی به شمار می رود که در صورت بروز آن باید در اسرع وقت نسبت به عیب یابی و تعمیر آن اقدام کرد.

مشکل کارنکردن میکروفن گوشی

کار نکردن میکروفن یکی از مشکلات رایج صدا در گوشی است. اگر به هنگام برقراری تماس با مخاطب صدای شما به درستی شنیده نشود میکروفن گوشی در مدار صوت دچار مشکل شده است. عیوب یا خرابی هایی که در بخش مدار صوت موبایل بر اثر خرابی میکروفن به وجود می آید معمولا شامل موارد زیر است: صدا قطع شود، صدا ضعیف باشد و صدا با نویز یا خش خش به گوش برسد.

مهم ترین عواملی که موجب خرابی اسپیکر گوشی در مدار صوت می شود شامل: ورود گرد و غبار به داخل اسپیکر، ورود مایعات به داخل موبایل و به هم خوردن تنظیم صدای موبایل می باشد.

حتما بخوانید: راهنمای رفع مشکل قطع شدن صدا در گوشی 

چگونه مشکل صدا در گوشی را رفع نماییم؟

ولوم صدا مورد بررسی قرار گیرد

برای بررسی عیب های بخش Earpiece بهتر است در وهله اول ولوم صدا مورد بررسی قرار گیرد. با توجه به این که بسیاری از افراد به این نکته بی توجه هستند که زمان برقراری تماس باید صدای Earpiece را تغییر دهند، ممکن است ولوم صدای آن کم باشد و به اشتباه تصور کنند که موبایل آنها خراب شده است. برای اطمینان از سالم بودن صدای ولوم گوشی باید یک تماس را برقرار کنید و ولوم صدا را افزایش دهید و گوشی را چک کنید.

قطع صدا در مدار صوت

اگر گوشی را باز کنید و شارژر را به آن وصل نمایید با کمک مولتی متر می توانید ولتاژ گیری را انجام دهید. باید ولتاژی حدود 5 ولت داشته باشد(پشت پایه های کانکتور شارژ) این 5 ولت را می توانید به وسیله شماتیک نقشه تا آی سی شارژ چک کنید. تا مسیر آی سی شارژ تعدادی خازن، دیود رنز، ماسفت و در آخر آی سی شارژ قرار دارد که تمامی این قطعات باید اندازه 5 ولت را داشته باشند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که چون این قطعات به شکل موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند در صورت عدم شارژ کردن گوشی می توان آنها را حذف کرد.

مشکل آی سی برای عیب یابی مدار صوت

عامل دیگری که ممکن است موجب ضعیف شدن صدای گوشی شود این است که مجرای خروجی صدای Earpiece که به صورت کوچک و ظریف طراحی شده است می تواند دچار گرفتگی شود برای حل این مشکل باید حفره قاب تمیز شود.

گاهی اوقات اتصالی و یا قطعی در کانکتور هندز فری و خراب شدن آن موجب قطع شدن صدای Earpiece و یا Microphone می شود. برای حل این مشکل باید ارتباطات کانکتور هندزفری با مادربرد را مورد بررسی قرار داد.

اختلال در صدای اسپیکر گوشی می تواند توام با خراب شدن صدای ملودی گوشی و زنگ آن باشد که در نهایت ایراد در مدار صوت می تواند تاثیری مستقیم در عملکرد ملودی رینگ گوشی داشته باشد.

حتما بخوانید: چگونه از خراب شدن باتری گوشی جلوگیری کنیم؟

عیب یابی و تست ویبراتور در مدار صوت

برای تعریف ویبراتور به زبان فارسی می توان گفت یک موتور الکتریکی می باشد که توسط چرخش لنگروا موجب ایجاد لرزش در گوشی موبایل و یا تبلت می شود.

انواع ویبراتور گوشی:

ویبراتور دایره ای: به علت اشغال فضای کم در ساخت بیشتر گوشی های جدید مورد استفاده قرار می گیرد. ویبراتور استوانه ای و ویبراتور TAPTIC یا Apple Taptic Engine : این لرزاننده بیشترین کاربرد را در ساخت گوشی ها و تبلت های اپل دارد.

در بسیاری از مواقع ممکن است ویبراتور گوشی دچار مشکل شود مراحل تست و عیب یابی ویبراتور شامل: تست در منو: در وهله اول باید بررسی کنید که آیا ویبراتور در منو روشن است یا خیر. در بسیاری از دستگاه ها امکان تنظیم کردن شدت لرزش ویبراتور برای کاربردان وجود دارد.

بررسی و تست قطعه ویبراتور: در این مرحله باید ویبراتور را از نظر شکل ظاهری مورد بررسی قرار داد.

بررسی ظاهری ویبراتور شامل خرابی، شکستگی و … بویژه در لنگر برای نمونه های استوانه ای و یا فلت کیبل آن می باشد.

برای انجام تست ویبراتور گوشی باید منبع تغذیه را روی ولتاژ 2 وآمپر 1قرار دهید سپس سیم های مثبت و منفی را به ویبراتور متصل کنید. در صورتی که لرزش ایجاد شود ویبراتور سالم می باشد. در مواردی که اسپیکر گوشی دچار مشکل می شود می توانید موارد زیر را برای حل مشکل انجام دهید: گوشی خود را ریست کنید و دوباره صدای آن را تست کنید. منفذهای خروجی صدا را تست کنید که مسدود نشده باشند. صدای گوشی را زیاد کنید.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل از وبلاگ فنون برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات موبایل را به صورت کامل فرا گیرید و وارد بازار کار تعمیرات موبایل شوید می توانید در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق شرکت کنید.

adspic

تا 30٪ تخفیف

دوره آموزش تعمیرات موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *