عیب یابی مدار شارژ و آموزش تعمیر آن

5 دقیقه زمان مطالعه

عیب یابی مدار شارژ یکی از مهم ترین موضوعات در زمینه تعمیرات موبایل است که تعمیرکار حرفه ای موبایل می بایست با آن آشنا بوده و بتواند به درستی آن را رفع نماید. زمانی که گوشی با اتصال به شارژر علامتی مبنی بر شارژ کردن نداشته باشد لازم است مواردی را جهت عیب یابی صحیح مدار شارژ چک کنید.

چگونه مدار شارژ موبایل را عیب یابی و تعمیر نماییم؟

عیب یابی مدار شارژ موبایل با استفاده از مولتی متر

جهت عیب یابی مدار شارژ موبایل از مولتی متر برای اندازه گیری ولتاژ باتری استفاده کنید. در صورتی که ولتاژ باتری کمتر از 3/8 ولت را نشان دهد باتری توانایی روشن کردن گوشی و شارژ کردن آن را ندارد. در این مواقع بهترین راهکار برای تعمیر باتری موبایل این است که باطری را شوک داده و پس از شوک دادن مجددا آن را شارژ نمایید. با شوک دادن به باطری آن را به ولتاژ نامی باطری رسانده بعد آن را شارژ می کنیم.

عیب یابی مدار شارژ

عیب یابی مدار شارژ با چک کردن سوکت

برای بررسی علت شارژ نشدن گوشی موبایل توصیه می کنیم ابتدا سوکت شارژ را بررسی کنید.در بسیاری از مواقع بر اثر شل شدن پایه های سوکت، آب خوردگی و یا کثیف شدن سوکت مشکلاتی از قبیل عدم شارژ گوشی، خاموش شدن گوشی و عدم امکان اتصال گوشی به کامپیوتر ایجاد می گردد. در این موارد ابتدا باید سوکت شارژ را تمیز کنید و پایه ها را با تجدید لحیم و اگر مشکل شارژ نشدن گوشی برطرف نشد سوکت را تعویض نمایید.

عیب یابی مدار شارژ از طریق ولتاژگیری

اگر گوشی را باز کنید و شارژر را به آن وصل نمایید با کمک مولتی متر می توانید ولتاژ گیری را انجام دهید. باید ولتاژی حدود 5 ولت داشته باشد(پشت پایه های کانکتور شارژ) این 5 ولت را می توانید به وسیله شماتیک نقشه تا آی سی شارژ چک کنید. تا مسیر آی سی شارژ تعدادی خازن، دیود رنز، ماسفت و در آخر آی سی شارژ قرار دارد که تمامی این قطعات باید اندازه 5 ولت را داشته باشند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که چون این قطعات به شکل موازی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند در صورت عدم شارژ کردن گوشی می توان آنها را حذف کرد.

عیب یابی مدار شارژ از طریق بررسی آی سی شارژ

در بسیاری از مواقع مشکل از آی سی شارژ می باشد در این صورت با تعویض آی سی شارژ، مشکل شارژ نشدن گوشی برطرف خواهد شد. در بسیاری از مواقع ممکن است علت شارژ نشدن موبایل عدم شناسایی باطری باشد در این صورت علاوه بر کانکتور باطری لازم است مسیر BSI نیز مورد آزمایش قرار گیرد. در آموزش تعمیرات موبایل می توان به سادگی با مراحل مختلف عیب یابی مدار شارژ آشنا شده و اقدامات مناسب را در این زمینه انجام داد.

در بسیاری از گوشی های موبایل مانند گوشی های سامسونگ خراب شدن مقاومت NTC موجب عدم شناخت باطری می شود که در این صورت یکی از پیغام های خالی بودن باطری و یا آلارم بالا بودن حرارت را به نمایش می گذارد.

تعمیر مدار شارژ گوشی موبایل

برخی مواقع ممکن است گوشی شما زمانی که به شارژ متصل می باشد شارژ نشود و یا به آرامی شارژ شود. یکی از روش های آسان و موفق جهت رفع این مشکل این است که پورت یو اس بی را خودتان تعمیر کنید. در این صورت باید ابتدا گوشی را خاموش کرده و باطری را از دستگاه خارج نمایید با استفاده از خلال دندان می توانید زائده درون پورت یو اس بی گوشی را جا به جا کنید.

در صورتی که با انجام این اقدامات، همچنان مشکل شارژ نشدن گوشی وجود داشته باشد، به منظور رفع این مشکل برای بررسی و تعمیر یا تعویض پورت شارژ گوشی اقدام نمایید.

پس از انجام این عملیات دوباره باتری را وارد دستگاه کنید و شارژر را متصل نمایید. در بسیاری از مواقع علت شارژ نشدن گوشی تخلیه شارژ می باشد که ممکن است بر اثر عوامل مختلفی به وجود آید.

زمانی که گوشی دچار آب خوردگی شود ابتدا باید کثیفی ناشی از آن را بر طرف نمایید زیرا این مورد یکی از مهم ترین دلایل تخلیه شارژ می باشد. تمامی کانکتورهای بخصوص کانکتور شارژ را از برد جدا نمایید و از طریق منبع تغذیه جریان کشی کنید.

ممکن است در اثر مشکلات نرم افزاری شارژ گوشی تخلیه شود در این صورت باید رام گوشی تعویض شده و مجددا آن را تست کنید. همچنین تست باطری و شارژر نیز ضروری می باشد.

در گوشی های مختلف خرابی در آی سی های شارژ، تغذیه، PF، رگلاتورهای رنگ، نور پس زمینه، دوربین و غیره در تخلیه شارژ گوشی تاثیر بسزایی دارند که بهتر است تمامی این موارد جهت رفع عیوب مورد نظر به دقت بررسی شوند.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل از وبلاگ فنون برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات موبایل را به صورت کامل فرا گیرید می توانید در دوره آموزش تعمیرات موبایل آموزشگاه فنون برق شرکت کنید.

adspic

تا 30٪ تخفیف

دوره آموزش تعمیرات موبایل

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *