عیب یابی مدار سیم کارت

5 دقیقه زمان مطالعه

مدار سیم کارت و همچنین بلوک آن را می توان این گونه تشریح کرد، به طور کلی سیم کارت ها ابزارهای سخت افزاری می باشند که انواع گوشی از این طریق قابلیت برقراری ارتباط با اپراطورها را برای مصرف کننده امکان پذیر می کنند. سیم کارت به معنای ماژول شناسایی مشترک می باشد.

هر سیم کارت دارای پردازنده، حافظه موقت و حافظه پایدار می باشد. همچنین هر سیم کارت دارای شناسه جهانی 15 رقمی به نام IMSI است. این شناسه برای مصرف کنندگانی که مجاز به استفاده از شبکه تلفن همراه خاصی باشند با نام HLR به ثبت می رسد.

هنگامی که سیم کارتی که IMSI آن در شبکه ثبت نشده باشد را روی گوشی قرار دهید پیغام SIM Registration Failed به معنای نا موفق بودن سیم کارت بر روی صفحه نمایش گوشی ظاهر می شود.

عملکرد تک تک قطعات در مدار سیم کارت

هر سیم کارت دارای اجزای سخت افزاری می باشد که شامل:

 CPU: در واقع به عنوان پردازنده مرکزی کوچک است که پردازش اطلاعات در سیم کارت موبایل از این طریق انجام می شود.

RAM: به عنوان یکی از قطعات سخت افزاری که حافظه موقت وظیفه ذخیره اطلاعات موقتی را بر عهده دارد. با قطع شدن منبع تغذیهDC اطلاعات حافظه RAM پاک می شود.

 EEPROM: به عنوان حافظه پایدار سیم کارت و یکی از قطعات مهم در مدار سیم کارت شناخته می شود و اطلاعات ذخیره شده در آن با پاک شدن منبع تغذیه DC پاک نخواهد شد به همین دلیل برای ذخیره کدهای اصلی شماره ها و پیام ها مناسب می باشد.

ساختارهای ارائه شده برای مدار سیم کارت

کارخانه هایی که اقدام به تولید سیم کارت می کنند از سه الگوریتم برای تولید سیم کارت استفاده می کنند که شامل: COMP 12872، COMP 12871 و COMP12873 می باشد.

سیم کارت های COMP12871 قابل گلونیگ یا کپی می باشد زیرا در حال حاضر الگوریتم این نوع سیم کارت کشف شده است و در رابطه با الگوریتم های دیگر اطلاعات زیادی در دست نمی باشد. به طور کلی می توان گفت 70% سیم کارتهای امروزی از این الگوریتم بهره مند هستند.

کدهای سیمکارت کدام است؟

PIN Code 1: این کد به معنی شناسه شخصی است و می تواند عددی 4 تا 8 رقمی باشد. زمانی که این کد سه بار اشتباه وارد شود مسدود می شود و دستگاه از مصرف کننده می خواهد که PUK1 را وارد نماید.

PUK Code1: به عنوان باز کننده قفل PIN کاربرد دارد و هنگامی که هفت بار اشتباه وارد شود سیم کارت باید تعویض شود.

PIN Code2: زمانی که قصد ارسال درخواست برای فعال سازی تماس را داشته باشید از این کد می توانید استفاده کنید. زمانی که ده بار PIN2 اشتباه وارد شود مسدود شده و با استفاده از PUK2 می توان آن را آنلاک کرد. کدهای سیم کارت بر روی قاب سیم کارت نوشته شده است و زمانی که خریداران سیم کارت را تهیه می کنند به آنها ارائه می شود. سیم کارت ها فضای کمی را برای ذخیره شماره ها و اطلاعات دارند.

ایراد در خواندن سیم کارت

یکی از مشکلات سیم کارت موبایل که ممکن است برای کاربران تلفن های همراه ایجاد شود عدم خواندن سیم کارت می باشد. زمانی که سیم کارت را به گوشی موبایل خود وارد کردید و متوجه شدید که سیم کارت شما به درستی کار نمی کند به ارورهایی که بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود توجه نمایید.

زمانی که بر روی صفحه نمایش گوشی ارورهای INSERT SIM SIM، SIM error، not ready  دیده شود برای حل مشکل باید مراحل زیر را انجام دهید. ابتدا گوشی موبایل خود را خاموش نمایید. سیم کارت را از اسالت مربوط به آن خارج و دوباره وارد کنید. اگر مشکل برطرف نشد از سیم کارت دیگری برای تست استفاده کنید. چنانچه گوشی شما دو سیم کارته می باشد سیم کارت را بر روی اسالت دیگر قرار دهید و نتیجه را مجددا مورد بررسی قرار دهید.

مقاله ای که خواندید از دسته مقالات آموزش تعمیرات موبایل از وبلاگ فنون برق بود. در صورتی که تمایل دارید تعمیرات موبایل را به صورت کامل فرا گیرید و تعمیر کار حرفه ای موبایل شوید می توانید در دوره آموزش تعمیر موبایل آموزشگاه فنون برق شرکت کنید.

adspic

تا 30٪ تخفیف

دوره آموزش تعمیرات موبایل

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *