آموزش نحوه صحیح تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور

5 دقیقه زمان مطالعه

تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور از جمله کارهای لازم و ضروری پس از نصب این دستگاه به شمار می رود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فشار مناسب و درجه پکیج ایران رادیاتور به وسیله عقربه تعبیه شده بر روی فشارسنج تعیین می گردد. علت پایین آمدن یا بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور متفاوت است. 

تنظیم پکیج ایران رادیاتور علاوه بر صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی، ضریب ایمنی و امنیت پکیج شوفاژ دیواری را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی نحوه تنظیم فشار بار پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff و دیگر مدل های این برند پکیج می پردازیم. همچنین اگر علاقه مند به تعمیر این دستگاه دارید پیشنهاد می‌شود به دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری سر بزنید.

آموزش تعمیرات پکیج

تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور در هنگام افزایش فشار

كم كردن فشار پكيج ايران رادياتور یکی از موضوعات مهمی است که هنگام بالا رفتن بار این دستگاه باید صورت گیرد. به طور کلی، افت و افزایش فشار پکیج می‌تواند برای مصرف کننده مشکلات بسیاری را ایجاد سازد. گرم نشدن آب مصرفی و عدم تامین گرمایش و داغ بودن بیش از حد آب، از مهم ترین عواقب پایین بودن و بالا بودن فشار پکیج ایران رادیاتور به شمار می رود.

در مواقع بالا بودن فشار، با تنظیم فشار آب گرم پکیج ایران رادیاتور می‌توان از آبگرم بهداشتی و فوری برای استحمام یا شستشوی ظروف و البسه بهره مند گردید. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که فشار مناسب و درجه پکیج ایران رادیاتور باید بین 1 تا 2 بار باشد. در صورت بالا بودن فشار پکیج از میزان اعلام شده، باید نسبت به تنظیم و پایین آوردن فشار پکیج ایران رادیاتور به میزان نرمال اقدام نمود.

تنظیم فشار پکیج دیواری ایران رادیاتور

اما چگونه فشار پکیج ایران رادیاتور را پایین بیاوریم؟ به منظور تنظیم و کم کردن فشار پکیج ایران رادیاتور در هنگام بالا بودن می بایست:

 • ابتدا شیر ورودی آب پکیج را بسته تا هیچگونه آبی در لوله های آن جریان نداشته باشد.
 • در مرحله بعد به آرامی نسبت به باز کردن شیر پرکن پکیج اقدام می کنیم.
 • در ادامه و به منظور بررسی فشار آب، یکی از شیرهای آبگرم در دسترس را باز می نماییم. در این حالت و با تخلیه آبگرم، فشار مانومتر به تدریج کاهش پیدا می کند.
 • در مرحله بعد علاوه بر بستن آبگرم مصرفی، شیر پرکن پکیج هم بسته می شود.
 • سپس با باز کردن ورودی آب سرد، بار دیگر فشار مانومتر را تنظیم می کنیم.

نکته: بهترین زمان تنظیم آب گرم پکیج ایران رادیاتور به وسیله شیر پرکن، هنگام خاموش و سرد بودن دستگاه می باشد.

افت فشار پکیج های ایران رادیاتور به صورت دو یا سه هفته یکبار طبیعی و نرمال محسوب می شود. با این حال در صورت تداوم این امر به صورت هر هفته، می‌تواند عملکرد و کارکرد پکیج دیواری را تحت شعاع قرار دهد. تنظیم فشار پکیج یکی از مهم ترین فعالیت ها در زمان سرویس پکیج می باشد.

دلایل بالا رفتن فشار پکیج دیواری ایران رادیاتور

علت بالا رفتن فشار پکیج ایران رادیاتور می تواند متفاوت باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

 • لوله کشی نامناسب پکیج دیواری (جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله آموزش لوله کشی پکیج را مطالعه نمایید.)
 • خراب کلید حرارتی
 • خرابی برد کنترل
 • رسوب گرفتن پکیج دیواری
 • خرابی شیر پرکن و شیر اطمینان
 • کوتاه بودن بیش از حد ارتفاع شعله و وجود هوا در پکیج
 • مناسب نبودن منبع انبساط پکیج
 • خراب شدن شیر بای پاس
 • خراب شدن پمپ سیرکولاتور
 • ضعیف شدن فنر سوپاپ بای پاس
 •  خالی شدن باد منبع انبساط

تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور در هنگام کاهش فشار

پایین بودن فشار پکیج ایران رادیاتور نیز تبعات و عواقب مختلفی را در بر دارد. خراب شدن منبع انبساط و معیوب شدن مبدل حرارتی پکیج، ماحصل افت فشار پکیج شوفاژ دیواری ایران رادیاتور می باشد. 

اما چگونه فشار پکیج ایران رادیاتور را بالا ببریم؟ نحوه بالا بردن فشار پکیج ایران رادیاتور به این صورت است که ابتدا شیر کوچک آبی رنگ تعبیه شده در زیر پکیج را برخلاف عقربه های ساعت بچرخانید. پس از چرخاندن شیر آبی رنگ، عقربه فشار دستگاه به تدریج حرکت کرده و به عدد یک می رسد.

به منظور نتیجه گرفتن بهتر، مناسب است که در مواقع زیاد بودن فشار آب، نسبت به انجام این فرآیند اقدام نمود. به طور معمول، ساعات مناسب برای تنظیم فشار پکیج ساعت بعد از 12 شب می باشد.

حتما بخوانید: چرا پکیج دیواری سر و صدا دارد؟

فشار آب پکیج ایران رادیاتور

چنانچه عقربه فشار پکیج بر روی عدد 1/5 قرار گرفت، می بایست شیر پرکن دستگاه را در جهت عقربه های ساعت ببندیم. اطمینان حاصل کردن از بسته شدن کامل شیر پرکن برای تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

در این زمینه باید خاطر نشان نمود که انجام این فرآیند نباید به صورت مستمر و پیاپی انجام گیرد. چرا که کم و زیاد کردن فشار پکیج به صورت مرتب، ضمن تعویض آب مدار گرمایش دستگاه، زمینه مناسب برای رسوب گرفتگی لوله های پکیج را فراهم می آورد.

مضاف براین، تداوم داشتن افزایش یا افت فشار پکیج ایران، حکایت از بروز مشکل و ایراد فنی در ساختار یا قطعات دستگاه دارد. در این شرایط باید از خدمات تکنسین ها و کارشناسان تعمیر پکیج استفاده به عمل آورد.

مهم ترین دلایل کم شدن فشار آب پکیج ایران رادیاتور

علت افت فشار بار پکیج ایران رادیاتور می‎تواند در اثر عوامل و علل مختلفی ایجاد گردد.

 • پایین بودن و نوسان داشتن فشار آب موجود در ساختمان
 • معیوب شدن و خرابی شیر سه راهه و شیر پرکن
 • سوراخ شدن منبع انبساط
 • نشتی داشتن پکیج دیواری و مدار بسته رادیاتور
 • باز بودن شیر پرکن دستگاه
 • ایجاد سوراخ در مبدل حرارتی
 • زیاد بودن بیش از حد ارتفاع شعله و وجود هوا در پکیج

را می‌توان از دیگر دلایل مهم افت و پایین آمدن فشار آب پکیج دیواری ایران رادیاتور به حساب آورد. ناگفته نماند که تنظیم فشار پکیج در بهینه سازی مصرف گاز، عملکرد مطلوب دستگاه و تامین گرمایش و آبگرم مصرفی بهداشتی، بسیار تاثیرگذار و مؤثر می باشد.

آموزش تعمیرات پکیج با فنون برق

در این مقاله به بررسی نحوه تنظیم فشار در پکیج های ایران رادیاتور پرداختیم. در صورتی که قصد کسب اطلاعات تکمیلی در زمینه نصب و تعمیر پکیج دارید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید. این آموزشگاه علاوه بر دوره تعمیرات پکیج کلاس های آموزشی متعدد دیگری را برگزار می کند. آموزش تعمیرات موبایل، آموزش تعمیرات ایسیو، آموزش نصب دوربین مدار بسته و . . . برخی از دیگر دوره هایی است که در حال حاضر در این آموزشگاه برگزار می شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *