مقالات مرتبط

بررس کد خطاا یخچال ساید در فنون برق

کد خطا یخچال ساید

یخچال ساید امکاناتی عالی را برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی در اختیار ما قرار می‌ دهد. گرچه این دستگاه‌ […]

مطالعه مقاله
بررسی علت صدا یخچال در فنون برق

علت صدا یخچال

یخچال جزء تجهیزات بسیار مهم در هر خانه است که با نگهداری مواد غذایی تازه و سرد ما را در […]

مطالعه مقاله
نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی|فنون برق

نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی

ماشین‌ های ظرفشویی مانند سایر ابزار و وسایل برقی ضروری در آشپزخانه در بسیاری از منازل جایگاه ویژه‌ ای پیدا […]

مطالعه مقاله
درآمد تعمیرات لوازم خانگی

درآمد تعمیرات لوازم خانگی

تکنسین‌ های تعمیرات لوازم خانگی انواع لوازم را چه در منزل مشتریان و چه در تعمیرگاه‌ های لوازم خانگی نصب، […]

مطالعه مقاله
منظور از برچسب انرژی بر روی لوازم خانگی چیست

برچسب انرژی لوازم خانگی چیست و چه اهمیتی دارد؟

برچسب انرژی لوازم خانگی یکی از قوانینی است که برای کمک به طراحی بهتر و کارایی مفیدتر محصولات با آسیب‌های محیط زیستی کمتر در نظر گرفته شده است. برچسب انرژی نشان دهنده یک سری اطلاعات درباره کیفیت و ویژگی‌های کلیدی محصولات است. با توجه به این برچسب‌ها هزینه‌های جاری تحمیلی برای افراد متغیر می‌باشد؛ بر این اساس، با خرید برچسب‌های انرژی بالاتر، مصرف انرژی و هزینه‌های وارد شده به سبد خانوار، کاهش خواهد یافت. همچنین انتشار گازهای گلخانه‌ای در سراسر دنیا کمتر خواهد شد.
با بررسی‌های دقیق صورت گرفته، مشاهده شد که حدود ۸۰% افراد در زمان خرید کردن، به درجه بندی برچسب مصرف انرژی لوازم خانگی توجه می‌کنند. بسیاری از افراد می خواهند بدانند برچسب انرژی که بر روی وسایل برقی چسبانده می شود به چه معناست؟
در این مقاله به توضیحات جامعی درباره لیبل و برچسب مصرف انرژی می‌پردازیم تا راهنمای خوبی برای افراد دغدغه مند نسبت به وضعیت محیط زیست، در زمان خرید کالاها باشیم. در صورت تمایل به یادگیری یکی از مشاغل پردرآمد فنی در ایران، می‌توانید در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه فنون برق ثبت نام و شرکت نمایید.

برچسب مصرف انرژی لوازم خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟

برچسب انرژی لوازم خانگی چه کاربردی دارد

برچسب انرژی از A تا G نامگذاری می‌شود. برچسب انرژی A کارآمدترین و G ضعیف‌ترین کارایی را دارد. در سال‌های اخیر به برچسب‌های انرژی سه برچسب جدید A+ و A++ و A+++ نیز اضافه شدند. هر یک از این درجات، رنگ متفاوتی دارند و از سبز تا قرمز درجه بندی می‌شوند.

در مطالعه‌ای که در اروپا بررسی گردید، تخمین زده شد که با استفاده از برچسب‌های انرژی و طراحی‌های مناسب زیست محیطی کالاها، تا سال ۲۰۳۰ میلادی معادل ۲۳۰ میلیون تن نفت در مصرف انرژی صرفه جویی می‌شود و همچنین ۶۶ میلیارد یورو درآمد اضافه برای این شرکت‌ها به دنبال خواهد داشت.

علاوه بر اینکه برچسب انرژی میزان مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه‌ای محصول را بیان می‌کند، اطلاعات دیگری مانند شرکت سازنده، مدل محصول، علامت تجاری سازنده، انتشار نویز محصول، لرزش و یا مصرف آب آن را نیز در اختیار قرار می‌دهد. خریداران می‌توانند با بررسی و مقایسه برچسب‌ها با یکدیگر، بین هر یک از کالا تمایز قائل شوند و همچنین به خرید محصولات با سطح بالاتر درجه بندی انرژی تشویق شوند.

به صورت کلی می‌توان گفت که برچسب لوازم خانگی اطلاعاتی درباره علامت استاندارد محصول، میزان بازدهی دستگاه، مدل دستگاه، نام سازنده، میزان مصرف انرژی محصول، حجم محفظه نگهدارنده مواد غذایی، میزان مصرف آب، میزان مصرف برق، قدرت پاک کنندگی و … را در اختیار خریداران قرار می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قوانین طراحی محیط زیست این است که محصولات از لحاظ امکان تعمیرپذیری محصولات و بازیافت لوازم خانگی تقویت شوند.

به همین منظور، یکی از اقدامات لازم برای به ثمر رساندن این هدف تولید قطعات کلیدی و قابل تعمیر و تعویض است. همچنین در دسترس بودن روش‌های مختلف و نکات طلایی نگهداری لوازم خانگی و تعمیر قطعات و محصولات برای تمام تعمیرکاران یکی دیگر از اقدامات مفیدی است که به مدت ۷ تا ۱۰ سال پس از آخرین سری ساخت آن دستگاه، ضمانت می‌کند.

انواع برچسب مصرف انرژی

همانطور که گفته شد برچسب انرژی شامل ۷ رنگ است که هر رنگ یک حروف دارد که مصرف انرژی دستگاه را نشان می دهد.

این حروف شامل A, B, C ,D ,E ,F ,G است که هر چه از حروف A به سمت پایین بیایم مصرف انرژی دستگاه بالا نشان داده می شود و راندمان آن دستگاه پایین است. اما از سال ۲۰۱۰ این درجه بندی بالاتر از A رفته و برای مثال شاهد رده های A+،A++ و A+++هستیم و هرچه علامت + بالاتر باشد یعنی این محصول کمترین مصرف انرژی را دارند.
برچسب انرژی : C این برچسب ها که به آن گرید C هم می گویند به این معناست که ضریب این دستگاه مساوی یا ۲.۶ تا ۲.۸ است.

انواع برچسب مصرف انرژی

مزایای برچسب و لیبل مصرف انرژی

برخی از این مزایا و فواید وجود لیبل مصرف انرژی بر روی وسایل برقی عبارتند از:

  • مردم در زمان خرید وسایل درست و آگاهانه عمل می کنند.
  • کاهش آلودگی زیست محیطی
  • بهینه سازی و کاهش مصرف انرژی
  • آگاه سازی مردم به میزان مصرف برق لوازم خانگی
  • کاهش هزینه های انرژی مصرفی خانوار
  • ارائه اطلاعات تخصصی ویژه هر وسیله برقی

حال توضیحات بیشتر راجب برچسب انرژی برای شما می دهیم.

برچسب انرژی چند رنگ دارد؟

برچسب های انرژی از ۷ رنگ تشکیل شده و رنگ های آن از سبز پر رنگ شروع شده و در رنگ قرمز تمام می شود این برچسب ها نشان دهنده بیشترین مصرف و کمترین مصرف است که در اینجا رنگ سبز نشان دهنده کمترین مصرف و بهترین بازدهی و رنگ قرمز نشانگر بیشترین مصرف و کمترین بازدهی است.

برچسب لوازم خانگی چه اطلاعاتی را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد؟

این برچسب ها علاوه بر رده بندی مصرف انرژی نشان دهنده اطلاعات دیگری نیز است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

  • شناسه مدل دستگاه
  • نوع وسیله ( مانند تلویزیون، یخچال ماشین لباسشویی…)
  • شماره استاندارد برچسب
  • مصرف انرژی دستگاه بر حسب کیلو وات ساعت در سال

البته این اطلاعات با توجه به دستگاه می تواند متفاوت باشد مثلا بر روی ماشین لباسشویی اطلاعاتی چون میزان تقریبی آب مصرفی بر حسب لیتر در سال و حداکثر حجم شستشو بر روی این لوازم زده می شود‌.

رایج ترین برچسب های انرژی موجود در بازار جهانی

برخی از رایج ترین انواع لیبل مصرف انرژی در جهان عبارتند از:

برچسب انرژی اکولیبل چیست

۱-برچسب انرژی Ecolabel

یک روش دیگر برای ارائه گواهینامه و برچسب گذاری بر روی عملکرد زیست محیطی محصولات و یا خدمات Ecolabel است.

این دسته بندی در بسیاری از کشورهای سراسر دنیا مانند ژاپن، کره، آلمان، سوئد، فرانسه، هنگ کنگ و … انجام می‌شود.

این برچسب انرژی نشان دهنده این است که محصول یا خدمات مورد نظر مطابق با استانداردهایی بر پایه علم بررسی و تأیید شده است.

در این روش برچسب انرژی پس از بررسی از نظر میزان سمیت، کیفیت هوا، مصرف انرژی و آب، قابلیت بازیافت، استفاده کردن از منابع طبیعی و … انجام می‌گیرد.

برچسب انرژی energy star

۲-ستاره انرژی

یک نماد مورد حمایت برای بهره وری انرژی می‌باشد که اطلاعات ساده، بی طرفانه و معتبری را نسبت به محصولات ارائه می‌دهد. این برچسب انرژی در آمریکا در اختیار کسب و کارها و همچنین مصرف کنندگان قرار گرفته است که به بهبود وضعیت محیط زیست و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی کمک بسزائی کرده است.

فقط در سال ۲۰۱۹ در آمریکا میزان صرفه جویی در برق به میزان ۵۰۰ میلیارد کیلووات ساعت انجامیده است.

همچنین برآورد شده است که در همان سال بیش از ۳۹ میلیارد دلار صرفه جویی مالی برای خانواده‌های آمریکایی به دلیل کاهش مصرف برق به همراه داشته است.

Energy Star با شناسایی راهکارهایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی برق، گاز و آب به کافه‌ها، رستوران‌ها و … کمک می‌کند تا روش‌ها و نکاتی را درباره ارتقا دادن محصولات و تجهیزات خود به کار ببرند.

این سرویس در واقع به طور خاص به خدمات غذایی تجاری و گزینه‌های مرتبط با صرفه جویی در انرژی مانند وسایل روشنایی، وسایل سرمایشی، سیستم گرمایشی، تهویه هوا، مدیریت آب و زباله ارائه می‌شود و محصولات و برنامه‌های کاربردی کم مصرف را بررسی می‌کند تا کسب و کارهای مربوطه بتوانند با اعمال این راهکارها در انرژی و هزینه‌ها صرفه جویی داشته باشند.

برچسب انرژی TCO

۳-برچسب انرژی TCO

یکی دیگر از برچسب‌های انرژی کاربردی TCO است که در ۴ کشور ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس به کار گرفته می‌شود.

TCO ارزش کل مالیات را با تجزیه و تحلیل هزینه واقعی خرید یک محصول یا خدمات از یک تأمین کننده محاسبه می‎‌کند. در واقع این برچسب تمام هزینه‌های یک محصول یا خدمات را به صورت تمام هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم جمع آوری می‌کند.

در واقع TCO سبب کاهش هزینه‌های کل مالیات در بین صاحبان کسب و کارها، مطرح نمودن راهکارهای بهینه سازی مستقیم یا غیرمستقیم و کاهش تولید ضایعات و زباله‌ها، افزایش بازدهی سرمایه گذاری، بهبود عملکرد مالی بلندمدت شرکت‌ها و … می‌شود.

چه محصولاتی دارای برچسب انرژی هستند؟

در ابتدا فقط برای یخچال‌های خانگی از برچسب انرژی لوازم خانگی استفاده می‌شد اما با گذشت زمان و آگاهی دنیا درباره اهمیت برچسب انرژی محصولات، به مرور بر روی کالاهای بیشتری اعمال شد.

برخی از کالاهای مهمی که برچسب انرژی برای آن‌ها در نظر گرفته شد، عبارتند از: یخچال‌های خانگی، ماشین لباسشویی، خشک کن، ماشین ظرفشویی، نمایشگرهای الکترونیکی، منابع نور، موتورهای الکتریکی، تجهیزات جوشکاری و … .

برچسب لوازم خانگی را چگونه محاسبه می‌کنند؟

برچسب انرژی کالاها با توجه به قوانین مربوط به کشورها و متناسب با استانداردهای آن محاسبه می‌شود.

تولید کنندگان باید محصولات را بر اساس مقیاس‌ها و موارد مهم آزمایش کنند تا بتوانند اطلاعات مربوطه را بر روی برچسب انرژی آن‌ها اعلام نمایند. هیچ یکی از محصولات بدون برچسب انرژی اجازه فروش و عرضه به بازار را ندارند.

برچسب انرژی لوازم خانگی و وسایل مختلف با معیارها و المان‌های مختلفی بررسی می‌شود که در اینجا آن‌ها می‌پردازیم.

نحوه بررسی برچسب انرژی یخچال و فریزر

برچسب انرژی یخچال و فریزر

مصرف برق سالانه با واحد کیلووات ساعت انواع وسایل برودتی مانند یخچال و فریزر در برچسب گذاری انرژی بررسی می‌شود.

همچنین میزان حجم نگهداری مواد غذایی با واحد لیتر و صدای تولیدی دستگاه بر حسی دسی‌بل نیز در این دستگاه‌ها یکی از عوامل مهم در تعیین برچسب انرژی آن محسوب می‌شود.

برچسب انرژی اجاق پخت و پز

نوع برچسب انرژی اجاق‌ها بر حسب میزان کارایی، حجم داخلی دستگاه با واحد لیتر، نوع اجاق و همچنین میزان مصرف انرژی با واحد انداره گیری کیلووات بر ساعت محاسبه و تعیین می‌شود.

نحوه تعیین برچسب‌های انرژی وسایل سرمایشی و گرمایشی

وسایل سرمایشی و کولرها با توجه به مصرف انرژی سالانه با ۵۰۰ ساعت در سال، میزان باد خروجی خنک کننده بر حسب کیلووات، نسبت بهره وری انرژی در حالت سرمایشی، میزان صدای تولیدی بر حسب دسی‌بل، میزان خروجی باد گرم بر حسب کیلووات، میزان بهره وری انرژی در حالت گرمایشی از موارد مهمی هستند که در تعیین برچسب انرژی این دستگاه‌ها نقش دارند.

لامپ‌ها و وسایل روشنایی

انواع وسایل روشنایی و لامپ‌ها مانند هالوژن، فلورسنت، لامپ LED، رشته‌ای و … با بررسی میزان مصرف برق بر حسب کیلووات ساعت در ۱۰۰۰ ساعت، مصرف برق لامپ بر حسب وات، میانگین طول عمر محصول بر حسب ساعت و مصرف برق لامپ نسبت به استاندارد از روش‌های اندازه گیری برچسب انرژی محصولات خانگی محسوب می‌شود.

نحوه اندازه گیری برچسب انرژی لوازم خانگی

معیار برچسب گذاری انرژی ماشین لباسشویی و خشک کن

معیارهای مختلفی برای تعیین برچسب انرژی ماشین لباسشویی و خشک کن وجود دارد.

واحد اندازه گیری انرژی برای لباسشویی و خشک کن بر حسب کیلووات ساعت بر کیلوگرم می‌باشد.

مصرف انرژی در هر چرخه شستشو و خشک کردن و مصرف انرژی فقط در چرخه خشک کردن بر حسب کیلووات ساعت بر کیلوگرم، حداکثر سرعت چرخش، مصرف آب در شستشو و خشک کن، صدای دستگاه بر حسب دسی‌بل برای چرخه‌های شستشو، چرخش و خشک کردن، زمان چرخه با برنامه استاندارد Cotton بر حسب دقیقه، میزان مصرف برق سالانه و همچنین میزان انرژی مصرف شده در حالت‌های متفاوت مانند خاموش، آماده به کار و انرژی مصرفی در چرخه‌های شستشو برای ماشین لباسشویی در نظر گرفته می‌شود.

برچسب انرژی در ماشین ظرفشویی

بررسی میزان مصرف انرژی در هر سیکل بر حسب کیلووات ساعت، کارایی چرخه‌های مختلف شستشو، مصرف آب بر حسب لیتر در هر سیکل شستشو، ظرفیت قرارگیری تعداد ظروف، راندمان چرخه شستشو و خشک کردن و همچنین صدای دستگاه در زمان کار کردن بر حسب دسی‌بل از معیارهای اندازه گیری برچسب انرژی ماشین ظرفشویی به شمار می‌روند.

برچسب انرژی در ماشین ظرفشویی

لیبل مصرف انرژی ماشین ظرفشویی

منظور از برچسب انرژی بر روی لوازم خانگی چیست؟

بر روی کالا های مورد استفاده در ساختمان از برچسب مصرف انرژی استفاده می شود، این برچسب ها نشانگر کیفیت محصول و میزان مصرف انرژی است.
مصرف انرژی این وسایل با استفاده از حروف لاتین A تا G مشخص شده که هر حروف دارای رنگ مخصوص است که از اولین رنگ سبز مشخص شده که رنگ سبز نشانگر میزان مصرف انرژی کمتر با بازدهی بالاتر است و هر چه این رنگ پایین تر بیاید میزان مصرف انرژی بالاتر می رود و بازدهی آن محصول پایین تر است. همچنین در این برچسب ها علاوه بر مصرف انرژی، نام کارخانه تولیدی، نام محصول، مدل محصول و آرم موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی بر روی آن ها ذکر شده است، همچنین از این برچسب در بیشتر کشورهای های جهان استفاده می شود.
با بررسی و آگاهی داشتن از اهمیت لیبل مصرف یا برچسب انرژی لوازم خانگی می‌توانید بهترین انتخاب را در زمان خرید محصول و یا انتخاب خدمات داشته باشید. انتخاب‌های هر یک از ما در مصرف برق و گاز، حجم آب مصرفی، میزان هزینه نهایی، تولید گازهای گلخانه‌ای و… تأثیرگذار است. بنابراین با دقت به این برچسب باید نقش خود را در کاهش هزینه‌های خانواده، هزینه‌های تحمیلی برای تولید انرژی در کشور و همچنین حفظ محیط زیست ایفا کنیم.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

بررس کد خطاا یخچال ساید در فنون برق

کد خطا یخچال ساید

یخچال ساید امکاناتی عالی را برای ذخیره و نگهداری مواد غذایی در اختیار ما قرار می‌ دهد. گرچه این دستگاه‌ […]

مطالعه مقاله
بررسی علت صدا یخچال در فنون برق

علت صدا یخچال

یخچال جزء تجهیزات بسیار مهم در هر خانه است که با نگهداری مواد غذایی تازه و سرد ما را در […]

مطالعه مقاله
نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی|فنون برق

نحوه کار ماشین‌های ظرفشویی

ماشین‌ های ظرفشویی مانند سایر ابزار و وسایل برقی ضروری در آشپزخانه در بسیاری از منازل جایگاه ویژه‌ ای پیدا […]

مطالعه مقاله
درآمد تعمیرات لوازم خانگی

درآمد تعمیرات لوازم خانگی

تکنسین‌ های تعمیرات لوازم خانگی انواع لوازم را چه در منزل مشتریان و چه در تعمیرگاه‌ های لوازم خانگی نصب، […]

مطالعه مقاله