برچسب انرژی لوازم خانگی چیست و چه اهمیتی دارد؟

5 دقیقه زمان مطالعه

برچسب انرژی لوازم خانگی یکی از قوانینی است که برای کمک به طراحی بهتر و کارایی مفیدتر محصولات با آسیب‌های محیط زیستی کمتر در نظر گرفته شده است. برچسب انرژی نشان دهنده یک سری اطلاعات درباره کیفیت و ویژگی‌های کلیدی محصولات است. با توجه به این برچسب‌ها هزینه‌های جاری تحمیلی برای افراد متغیر می‌باشد؛ بر این اساس، با خرید برچسب‌های انرژی بالاتر، مصرف انرژی و هزینه‌های وارد شده به سبد خانوار، کاهش خواهد یافت. همچنین انتشار گازهای گلخانه‌ای در سراسر دنیا کمتر خواهد شد.

با بررسی‌های دقیق صورت گرفته، مشاهده شد که حدود 80% افراد در زمان خرید کردن، به درجه بندی برچسب انرژی لوازم خانگی توجه می‌کنند.

در این مقاله به توضیحات جامعی درباره برچسب انرژی لوازم خانگی می‌پردازیم تا راهنمای خوبی برای افراد دغدغه مند نسبت به وضعیت محیط زیست، در زمان خرید کالاها باشیم. در صورت تمایل به یادگیری یکی از مشاغل پردرآمد فنی در ایران، می‌توانید در دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی آموزشگاه فنون برق ثبت نام و شرکت نمایید.

برچسب انرژی چیست و چه کاربردی دارد؟

برچسب انرژی لوازم خانگی چه کاربردی دارد

برچسب انرژی از A تا G نامگذاری می‌شود. برچسب انرژی A کارآمدترین و G ضعیف‌ترین کارایی را دارد. در سال‌های اخیر به برچسب‌های انرژی سه برچسب جدید A+ و A++ و A+++ نیز اضافه شدند. هر یک از این درجات، رنگ متفاوتی دارند و از سبز تا قرمز درجه بندی می‌شوند.

در مطالعه‌ای که در اروپا بررسی گردید، تخمین زده شد که با استفاده از برچسب‌های انرژی و طراحی‌های مناسب زیست محیطی کالاها، تا سال 2030 میلادی معادل 230 میلیون تن نفت در مصرف انرژی صرفه جویی می‌شود و همچنین 66 میلیارد یورو درآمد اضافه برای این شرکت‌ها به دنبال خواهد داشت.

علاوه بر اینکه برچسب انرژی میزان مصرف انرژی و تولید گازهای گلخانه‌ای محصول را بیان می‌کند، اطلاعات دیگری مانند شرکت سازنده، مدل محصول، علامت تجاری سازنده، انتشار نویز محصول، لرزش و یا مصرف آب آن را نیز در اختیار قرار می‌دهد. خریداران می‌توانند با بررسی و مقایسه برچسب‌ها با یکدیگر، بین هر یک از کالا تمایز قائل شوند و همچنین به خرید محصولات با سطح بالاتر درجه بندی انرژی تشویق شوند.

به صورت کلی می‌توان گفت که برچسب انرژی لوازم خانگی اطلاعاتی درباره علامت استاندارد محصول، میزان بازدهی دستگاه، مدل دستگاه، نام سازنده، میزان مصرف انرژی محصول، حجم محفظه نگهدارنده مواد غذایی، میزان مصرف آب، میزان مصرف برق، قدرت پاک کنندگی و … را در اختیار خریداران قرار می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قوانین طراحی محیط زیست این است که محصولات از لحاظ امکان تعمیرپذیری محصولات و بازیافت لوازم خانگی تقویت شوند.

به همین منظور، یکی از اقدامات لازم برای به ثمر رساندن این هدف تولید قطعات کلیدی و قابل تعمیر و تعویض است. همچنین در دسترس بودن روش‌های مختلف و نکات طلایی نگهداری لوازم خانگی و تعمیر قطعات و محصولات برای تمام تعمیرکاران یکی دیگر از اقدامات مفیدی است که به مدت 7 تا 10 سال پس از آخرین سری ساخت آن دستگاه، ضمانت می‌کند.

رایج ترین برچسب های انرژی موجود در بازار جهانی

برچسب انرژی اکولیبل چیست

1-برچسب انرژی Ecolabel

یک روش دیگر برای ارائه گواهینامه و برچسب گذاری بر روی عملکرد زیست محیطی محصولات و یا خدمات Ecolabel است.

این دسته بندی در بسیاری از کشورهای سراسر دنیا مانند ژاپن، کره، آلمان، سوئد، فرانسه، هنگ کنگ و … انجام می‌شود.

این برچسب انرژی نشان دهنده این است که محصول یا خدمات مورد نظر مطابق با استانداردهایی بر پایه علم بررسی و تأیید شده است.

در این روش برچسب انرژی پس از بررسی از نظر میزان سمیت، کیفیت هوا، مصرف انرژی و آب، قابلیت بازیافت، استفاده کردن از منابع طبیعی و … انجام می‌گیرد.

برچسب انرژی energy star

2-ستاره انرژی

یک نماد مورد حمایت برای بهره وری انرژی می‌باشد که اطلاعات ساده، بی طرفانه و معتبری را نسبت به محصولات ارائه می‌دهد. این برچسب انرژی در آمریکا در اختیار کسب و کارها و همچنین مصرف کنندگان قرار گرفته است که به بهبود وضعیت محیط زیست و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی کمک بسزائی کرده است.

فقط در سال 2019 در آمریکا میزان صرفه جویی در برق به میزان 500 میلیارد کیلووات ساعت انجامیده است.

همچنین برآورد شده است که در همان سال بیش از 39 میلیارد دلار صرفه جویی مالی برای خانواده‌های آمریکایی به دلیل کاهش مصرف برق به همراه داشته است.

Energy Star با شناسایی راهکارهایی برای صرفه جویی در مصرف انرژی برق، گاز و آب به کافه‌ها، رستوران‌ها و … کمک می‌کند تا روش‌ها و نکاتی را درباره ارتقا دادن محصولات و تجهیزات خود به کار ببرند.

این سرویس در واقع به طور خاص به خدمات غذایی تجاری و گزینه‌های مرتبط با صرفه جویی در انرژی مانند وسایل روشنایی، وسایل سرمایشی، سیستم گرمایشی، تهویه هوا، مدیریت آب و زباله ارائه می‌شود و محصولات و برنامه‌های کاربردی کم مصرف را بررسی می‌کند تا کسب و کارهای مربوطه بتوانند با اعمال این راهکارها در انرژی و هزینه‌ها صرفه جویی داشته باشند.

برچسب انرژی TCO

3-برچسب انرژی TCO

یکی دیگر از برچسب‌های انرژی کاربردی TCO است که در 4 کشور ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس به کار گرفته می‌شود.

TCO ارزش کل مالیات را با تجزیه و تحلیل هزینه واقعی خرید یک محصول یا خدمات از یک تأمین کننده محاسبه می‎‌کند. در واقع این برچسب تمام هزینه‌های یک محصول یا خدمات را به صورت تمام هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم جمع آوری می‌کند.

در واقع TCO سبب کاهش هزینه‌های کل مالیات در بین صاحبان کسب و کارها، مطرح نمودن راهکارهای بهینه سازی مستقیم یا غیرمستقیم و کاهش تولید ضایعات و زباله‌ها، افزایش بازدهی سرمایه گذاری، بهبود عملکرد مالی بلندمدت شرکت‌ها و … می‌شود.

چه محصولاتی دارای برچسب انرژی هستند؟

در ابتدا فقط برای یخچال‌های خانگی از برچسب انرژی لوازم خانگی استفاده می‌شد اما با گذشت زمان و آگاهی دنیا درباره اهمیت برچسب انرژی محصولات، به مرور بر روی کالاهای بیشتری اعمال شد.

برخی از کالاهای مهمی که برچسب انرژی برای آن‌ها در نظر گرفته شد، عبارتند از: یخچال‌های خانگی، ماشین لباسشویی، خشک کن، ماشین ظرفشویی، نمایشگرهای الکترونیکی، منابع نور، موتورهای الکتریکی، تجهیزات جوشکاری و … .

برچسب انرژی لوازم خانگی را چگونه محاسبه می‌کنند؟

برچسب انرژی کالاها با توجه به قوانین مربوط به کشورها و متناسب با استانداردهای آن محاسبه می‌شود.

تولید کنندگان باید محصولات را بر اساس مقیاس‌ها و موارد مهم آزمایش کنند تا بتوانند اطلاعات مربوطه را بر روی برچسب انرژی آن‌ها اعلام نمایند. هیچ یکی از محصولات بدون برچسب انرژی اجازه فروش و عرضه به بازار را ندارند.

برچسب انرژی لوازم خانگی و وسایل مختلف با معیارها و المان‌های مختلفی بررسی می‌شود که در اینجا آن‌ها می‌پردازیم.

نحوه بررسی برچسب انرژی یخچال و فریزر

برچسب انرژی یخچال و فریزر

مصرف برق سالانه با واحد کیلووات ساعت انواع وسایل برودتی مانند یخچال و فریزر در برچسب گذاری انرژی بررسی می‌شود.

همچنین میزان حجم نگهداری مواد غذایی با واحد لیتر و صدای تولیدی دستگاه بر حسی دسی‌بل نیز در این دستگاه‌ها یکی از عوامل مهم در تعیین برچسب انرژی آن محسوب می‌شود.

برچسب انرژی اجاق پخت و پز

نوع برچسب انرژی اجاق‌ها بر حسب میزان کارایی، حجم داخلی دستگاه با واحد لیتر، نوع اجاق و همچنین میزان مصرف انرژی با واحد انداره گیری کیلووات بر ساعت محاسبه و تعیین می‌شود.

نحوه تعیین برچسب‌های انرژی وسایل سرمایشی و گرمایشی

وسایل سرمایشی و کولرها با توجه به مصرف انرژی سالانه با 500 ساعت در سال، میزان باد خروجی خنک کننده بر حسب کیلووات، نسبت بهره وری انرژی در حالت سرمایشی، میزان صدای تولیدی بر حسب دسی‌بل، میزان خروجی باد گرم بر حسب کیلووات، میزان بهره وری انرژی در حالت گرمایشی از موارد مهمی هستند که در تعیین برچسب انرژی این دستگاه‌ها نقش دارند.

لامپ‌ها و وسایل روشنایی

انواع وسایل روشنایی و لامپ‌ها مانند هالوژن، فلورسنت، لامپ LED، رشته‌ای و … با بررسی میزان مصرف برق بر حسب کیلووات ساعت در 1000 ساعت، مصرف برق لامپ بر حسب وات، میانگین طول عمر محصول بر حسب ساعت و مصرف برق لامپ نسبت به استاندارد از روش‌های اندازه گیری برچسب انرژی لوازم خانگی محسوب می‌شود.

نحوه اندازه گیری برچسب انرژی لوازم خانگی

معیار برچسب گذاری انرژی ماشین لباسشویی و خشک کن

معیارهای مختلفی برای تعیین برچسب انرژی ماشین لباسشویی و خشک کن وجود دارد.

واحد اندازه گیری انرژی برای لباسشویی و خشک کن بر حسب کیلووات ساعت بر کیلوگرم می‌باشد.

مصرف انرژی در هر چرخه شستشو و خشک کردن و مصرف انرژی فقط در چرخه خشک کردن بر حسب کیلووات ساعت بر کیلوگرم، حداکثر سرعت چرخش، مصرف آب در شستشو و خشک کن، صدای دستگاه بر حسب دسی‌بل برای چرخه‌های شستشو، چرخش و خشک کردن، زمان چرخه با برنامه استاندارد Cotton بر حسب دقیقه، میزان مصرف برق سالانه و همچنین میزان انرژی مصرف شده در حالت‌های متفاوت مانند خاموش، آماده به کار و انرژی مصرفی در چرخه‌های شستشو برای ماشین لباسشویی در نظر گرفته می‌شود.

حتماً بخوانید: عیب یابی ماشین لباسشویی و راهنمای تعمیر

اندازه گیری برچسب انرژی در ماشین ظرفشویی

بررسی میزان مصرف انرژی در هر سیکل بر حسب کیلووات ساعت، کارایی چرخه‌های مختلف شستشو، مصرف آب بر حسب لیتر در هر سیکل شستشو، ظرفیت قرارگیری تعداد ظروف، راندمان چرخه شستشو و خشک کردن و همچنین صدای دستگاه در زمان کار کردن بر حسب دسی‌بل از معیارهای اندازه گیری برچسب انرژی ماشین ظرفشویی به شمار می‌روند.

جمع بندی

با بررسی و آگاهی داشتن از اهمیت برچسب انرژی لوازم خانگی می‌توانید بهترین انتخاب را در زمان خرید محصول و یا انتخاب خدمات داشته باشید.

انتخاب‌های هر یک از ما در مصرف برق و گاز، حجم آب مصرفی، میزان هزینه نهایی، تولید گازهای گلخانه‌ای و… تأثیرگذار است.

بنابراین با دقت به این برچسب باید نقش خود را در کاهش هزینه‌های خانواده، هزینه‌های تحمیلی برای تولید انرژی در کشور و همچنین حفظ محیط زیست ایفا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *