آشنایی با انواع برد الکترونیکی و کاربرد آنها

5 دقیقه زمان مطالعه

انواع برد الکترونیکی متفاوت بوده و هر یک کاربردها و ویژگی هایی متفاوتی دارد. امروزه بردهای الکترونیک از اجزای مهم و حائز اهمیت برای انجام پروژه های الکترونیکی محسوب می شوند. ردپای بردهای الکترونیکی در بسیاری از لوازم برقی و الکتریکی پیرامون ما به صورت ملموس به چشم می خورد.

با توجه به نقش مهم برد در لوازم الکترونیک در این مقاله به بررسی انواع برد و ویژگی های هر یک خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

برد الکترونیکی چیست؟

مجموعه ای از مدارهای الکتریکی که قطعات و متعلقات الکتریکی نظیر آی سی، خازن و مقاومت بر روی آن سوار شده و در تجهیزات مختلف الکترونیکی و برقی مورد استفاده قرار می گیرد، با عنوان برد الکتریکی شناخته می شود.

برد الکترونیکی

آشنایی با انواع برد الکترونیکی

انواع برد الکترونیکی در ابتدا به صورت یک برد خام بوده که قطعات الکتریکی بر روی آن مونتاژ می شوند. در مباحث الکترونیکی این برد خام با عنوان pcb یا فیبر مدارهای چاپی شناخته می شود. به طور کلی، بردهای الکترونیکی براساس ویژگی ها و مشخصات ویژه خود در مدل های مختلفی موجود می باشند.

همچنین، اتصال قطعات الکتریکی به یکدیگر بر روی فیبر خام از طریق ترک های مسی موجود بر روی هر برد صورت می گیرد. علاوه براین،  ترک های مسی در متفاوت بودن طراحی انواع برد الکترونیکی نقش برجسته و بارزی ایفا می نمایند.

انواع برد الکترونیکی براساس لایه

انواع برد الکترونیکی بر اساس لایه، در انواع تک لایه (یک رو)، دولایه (دو رو) و چند لایه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

1.برد الکترونیکی خام تک لایه

برد تک لایه

 pcb یک رو در مقایسه با دیگر مدل ها از طراحی ساده تر و قیمت کمتری برخوردار می باشد. این مدل از بردهای الکترونیکی از یک لایه نازک از جنس مسی ساخته و پرداخته می شوند. لازم به ذکر است که در فیبر مدار چاپی یک لایه، کلیه قطعات و متعلقات الکتریکی در یک طرف pcb سوار می شوند.

 برد یک رو برای طراحی و تولید وسایل برقی و الکتریکی ساده کاربرد فراوانی دارد. همچنین، این نوع فیبرهای خام از متریال مختلفی مانند فایبرگلاس و آلومینیوم طراحی و تولید می شوند.

2.برد الکتریکی دولایه

برد دو لایه

از دیگر انواع برد الکترونیکی می توان به برد الکتریکی دولایه (Double layer pcb) اشاره نمود. لایه نازک مسی در این نوع برد در هر دو طرف فیبر به چشم می خورد. برهمین اساس، برخلاف بردهای یک لایه، در بردهای دولایه، قابلیت مونتاژ قطعات الکترونیکی smd در هر دو طرف برد وجود دارد.

pcb دولایه در ساختار بسیاری از لوازم برقی و الکترونیکی مدرن و پیشرفته در طیف وسیعی مورد استفاده واقع می شود. مضاف براین، از طریق سوراخ های متالیزه موجود در ساختار برد، قابلیت ارتباط دو سمت فیبر چاپی امکان پذیر می گردد. بنابراین، فضای بیشتری به منظور چینش اجزا و قطعات در اختیار کاربر قرار می گیرد.

3.برد الکترونیکی چند لایه

برد چند لایه

در ساختار مدار چاپی چند لایه بیشتر از دولایه مس وجود دارد. اتصال لایه های رسانا به یکدیگر در برد الکترونیکی چندلایه (Multi- layer pcb) از طریق سوراخ های موجود بر روی برد انجام می گیرد.

این مدل از انواع برد الکترونیکی به لحاظ برخورداری از پیچیدگی های زیاد و قیمت بالاتر، در لوازم الکترونیکی پیشرفته به کار می رود.

انواع برد الکترونیکی از لحاظ جنس فیبر

انواع برد الکترونیکی از نظر جنس به مدل های pcb سخت، برد الکترونیکی انعطاف پذیر (Flexible PCB) و برد الکترونیکی سخت فلکسیبل (Rigid Flex PCB) تقسیم می شوند.

1.برد PCB سخت

برد سخت

این نوع از بردهای الکترونیکی از استحکام و دوام بسیار بالایی برخوردار می باشند. به علت غیر قابل انعطاف بودن این نوع از فیبرهای مدار چاپی، گزینه مناسبی برای استفاده در محصولات دارای نوسان و ارتعاش بالا به شمار می آیند. علاوه براین، برد الکترونیکی سخت از جنس و متریال مختلفی مانند آلومینیوم، نیم فایبر و فایبرگلاس ساخته می شود.

2.برد الکترونیکی PCB منعطف

برد منعطف

در فرآیند تولید این مدل از انواع برد الکترونیکی از تکنولوژی فوتو لیتوگرافی استفاده می گردد. برهمین اساس، ضمن برخورداری از وزن کم، انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند. ترکیب تشکیل دهنده بردهای الکترونیکی انعطاف پذیر، سیم های مدور و فایبرگلاس و یک لایه پلیمری می باشد.

لایه پلیمری استفاده شده در ساختار این نوع بردها، به عنوان عایق در ساختمان برد انجام وظیفه می کند. قطعات و متعلقات smd بر روی لایه پلیمری برد الکترونیکی نصب و مونتاژ می شوند. انعطاف و حالت پذیری بالا، قابلیت استفاده از برد منعطف را در کلیه محصولات الکترونیکی فراهم ساخته است.

3.PCB منعطف سخت

برد منعطف سخت

 این نمونه از بردهای الکترونیکی هر دو نوع منعطف و سخت را در بر می گیرد. به عبارت دیگر، این نوع فیبر چاپی از یک قسمت سخت و یک بخش انعطاف پذیر برخوردار می باشد. این ویژگی سبب نصب و مونتاژ قطعات الکترونیکی به صورت همزمان بر روی سطح این محصول شده است. بردهای منعطف سخت از بهترین گزینه ها برای استفاده در صنعت رباتیک و صنایع نظامی به شمار می روند.

انواع قطعات برد الکترونیکی

به طور کلی، متناسب با نوع و مدل برد و دستگاه، قطعات و متعلقات مختلفی بر روی انواع برد الکترونیکی مونتاژ می گردد. یکی از این قطعات باتری بوده که وظیفه فراهم کردن ولتاژ موردنیاز بر روی مدار چاپی را بر عهده دارد. به منظور کنترل و مدیریت جریان الکتریکی، از قطعه‌ای با عنوان مقاومت در ساختار بردهای الکتریکی استفاده می شود. مقاومت غالبا بر روی بدنه برد و به صورت خطوط رنگی قرار می گیرد. تقویت کننده بار الکتریکی برد بر عهده ترانزیستور قرار دارد.

از دیگر قطعات رایج و متداول در ساختار انواع برد الکترونیکی خازن بوده که در نگه داری و جای دادن بار الکتریکی نقش دارد. LED نیز نوعی دیود نوری می باشد که با عبور جریان در یک جهت روشن می شود. سوئیچ ها به عنوان نمونه ای دیگر از قطعات رایج برد الکتریکی، وظیفه مسدود یا باز کردن عبور جریان را عهده دار می باشند. قطعه دیود مسئول مسدود کردن و اجازه دادن به جریان الکتریکی از یک جهت به جهت دیگر می باشد.

در یک نگاه کلی، سوئیچ ها، القاگر، ترانزیستور، مقاومت، LED، دیود، خازن و باتری را می توان از رایج ترین قطعات مونتاژ شده در ساختار انواع برد الکترونیکی قلمداد نمود.   

در این مقاله به بررسی انواع بردهای الکترونیکی و معرفی ویژگی های هر یک پرداختیم. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید توصیه می کنیم در دوره آموزش تعمیرات برد آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *