ابزار لوله کشی

ابزار لوله کشی

داشتن تجهیزات و ابزار های فنی برای مشاغلی که فنی هستند لازم می باشد. به همین علت استفاده از ابزار آلات با کیفیت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. علاوه بر شناختن ابزار ها باید کار کردن درست با آن ها را یاد گرفت و زمان استفاده از آن ها نکات ایمنی را رعایت کرد. از لوله کشی در ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می شود. در این مقاله سعی داریم تا شما را با ابزار آلات حرفه لوله کشی بیشتر آشنا کنیم. برای آموزش لوله کشی ساختمان روی لینک کلیک کنید. 

آشنایی با ابزار لوله کشی

برای لوله کشی و تاسیسات به دو نوع ابزار نیاز است، تعدادی از این ابزار ها عمومی می باشند. یعنی در بسیاری از شغل های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این ابزار ها شامل آچار فرانسه، پیچ گوشتی دو سو و یا چهار سو، رینگی، دریل و مته و … می باشد. معمولا تعداد زیادی از این ابزار ها که گفته شد در هر خانه ای وجود دارد.

ولی تعدادی ابزار هم وجود دارند که کاملا تخصصی هستند و تنها مخصوص لوله کشی ساختمان و تاسیسات می باشند. برای اینکه بتوان از این ابزار ها استفاده کرد حتما باید به صورت تخصصی آموزش دید. به عنوان مثال می توان گفت که در لوله کشی پنج لایه، گالوانیزه و تک لایه تفاوت های بسیار عمده ای وجود دارد که به تشریح آن ها خواهیم پرداخت.

لوازم تاسیساتی لوله کشی 

در بحث لوله کشی انواع مختلفی را می توان نام برد، مانند لوله کشی آب و فاضلاب، استفاده از لوله کشی در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، لوله کشی گاز و غیره. تفاوت در این لوله کشی ها باعث شده تا از ابزارالات مختلفی استفاده شود که این تفاوت ها در اتصال بین لوله ها و هم در قسمت سوراخ کاری، عایق کاری و بست کاری می باشد.

ابزار لوله کشی پنج لایه

اجرای لوله های پنج لایه به صورت کوپلی و پرسی می باشد. برای لوله کشی پنج لایه به شکل پرسی از دستگاه پرس لوله پنج لایه استفاده می شود. 

در لوله کشی کوپلی و پرسی به صورت مشترک برای کونیک کردن لوله ها زمان اتصال به یکدیگر از ریمل یا برقوی پنج لایه استفاده می شود. لوله کشی کوپلی به واسطه یک آچار و برقو انجام می شود.

قیچی لوله بر

در لوله کشی تک لایه و پنج لایه از قیچی لوله بر پلیمری استفاده می شود. این قیچی ها انواع مختلفی دارند و در بازار با قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. استفاده از قیچی های معمولی با سایز ۱۶ پنج لایه تا ۳۲ می باشد. 

برای قطر های بالاتر باید از قیچی های سایز بزرگتر یا تیغ اره استفاده شود. برش ها با قیچی با کیفیت تر خواهند بود اما به دلیل اینکه استفاده از این قیچی ها محدود است و قیمت بالایی دارند معمولا کمتر لوله کشی توانایی خرید آن را دارد.

اتوی لوله کشی

قطعا هر لوله کشی باید این دستگاه را داشته باشد زیرا از وسایل ضروری لوله کشی می باشد.

آچار لوله گیر

یکی دیگر از ابزار های مهم لوله کشی آچار لوله گیر می باشد. این ابزار در کار تاسیسات به خصوص لوله کشی در سایز های بزرگ بسیار پرکاربرد است. آچار لوله گیر بر حسب تا اینچ سایز بندی می شود.

نوع دیگری از آچار لوله گیر، آچار شلاقی می باشد. طبقه بندی آچار لوله گیر به صورت دو دسته و تک بسته می باشد. یک نوع آچار دیگر وجود دارد که با تیغه های مخصوص فلز بری که دارد برای برش لوله های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه حدیده لوله کشی

از مهمترین ابزارات لوله کشی می توان به دستگاه حدیده لوله کشی اشاره کرد. این دستگاه کاربرد های زیادی دارد به خصوص در گذشته که یکی از ابزار های مهم تاسیسات کاران بوده است. این روزها به دلیل قیمت بالای لوله های فلزی و استفاده از لوله های تک لایه و پنج لایه، بکارگیری از این نوع ابزار بسیار کم شده است.

تولید این دستگاه به صورت دستی و برقی است. استفاده از این ابزار در لوله کشی های آب با لوله های گالوانیزه می باشد و کاربردی برای لوله کشی موتورخانه و پکیج ندارد.

ابزار مورد نیاز برای کار تاسیساتی

اولین قدم و مهمترین کار برای شغل تاسیساتی تهیه جعبه ابزار و کیف می باشد. از لوازم مورد نیاز برای این کار می توان به این موارد از جمله: سیم سیار، پیچ گوشتی، فازمتر، لباس کار و ایمنی، سنگ فرز، تیغ اره آهن بر و … اشاره نمود.

ابزار نصب شیرآلات

از آچار فرانسه، انبر قفلی و یا آچار تخت برای نصب و تعمیر شیرآلات معمولی استفاده می شود. اما برای نصب و تعمیر شیرآلاتی که اهرمی هستند باید از آچار آلن یا ستاره ای در سایز ۶ و کارتریج شیر استفاده می شود. اما به ابزارالات مخصوصی برای تعمیر انواع توالت فرنگی، شیرآلات اروپایی، وال هنگ و فلاش تانک نیاز می باشد.

ابزار نصب شیرآلات

ابزار لازم برای نصب موتورخانه و شوفاژ

برای نصب و یا تعمیر لوله کشی موتورخانه به ابزار آلات و دستگاه هایی مانند دستگاه جوش، آچار شلاقی دو دسته و تک دسته نیاز است. همچنین به آچار دیگ برای نصب و اتصال پره های دیگ چدنی نیاز می باشد.

ابزار لوله کشی پوش فیت

برای انجام دادن لوله کشی پوش فیت از ابزار تخصصی به نام دستگاه برش و کونیک کن پوش فیت به کار گرفته می شود. لازم به ذکر است که این دستگاه به دلیل قیمت بالا و حمل و نقل سختی که دارد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. از این دستگاه بیشتر در ساختمان های بزرگ استفاده می شود زیرا موجب خواهد شد تا مجری با کیفیت و سرعت بالاتری کار کند.

پلیسه گیر

کار لوله کشی هم مانند کار های دیگر نیاز به نظافت و تمیزکاری دارد. استفاده از پلیسه گیر باعث خواهد شد تا در حین برش دقت بیشتری داشته باشید به صورت حرفه ای کار خود را انجام دهید.

سخن آخر

لوله کشی آب و گاز و فاضلاب و… از مهم ترین قسمت های ساخت و ساز ساختمان می باشند. برای انجام این کار به دستگاه و ابزارآلات مخصوص نیاز می باشد. انجام لوله کشی بدون داشتن این وسایلی که در بالا گفته شد امکان پذیر نمی باشد. شغل لوله کشی یکی از پردرآمدترین مشاغلی می باشد که طرفداران زیادی هم دارد. موفق شدن در این شغل مستلزم آشنایی با ابزارآلات و کسب مهارت های لازم در این زمینه می باشد.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط