آموزش تنظیم فشار پکیج بوتان مرحله به مرحله

5 دقیقه زمان مطالعه

تنظیم فشار پکیج بوتان یکی از مهم ترین اقدامات پس از نصب پکیج می باشد. تنظیم پکیج بوتان ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی عمر مفید دستگاه را افزایش می دهد. در صورتی که قصد دارید فشار پکیج بوتان را تنظیم کنید با ما در این مطلب همراه باشید. همچنین اگر علاقه مند به تعمیر این دستگاه هستید می‌توانید از دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری بهره مند شوید.

تنظیم فشار به چه معنی است؟

کاهش فشار پکیج

آب به عنوان یک سیال، در هنگام جریان یافتن در یک سیستم انتقال، فشار دارد؛ مثلاً هوا نیز به عنوان یک سیال در هنگامی که داخل یک تیوب جریان دارد، موجب ایجاد فشار به بدنه تیوب شده و این موضوع حتی با لمس دست محسوس است. پکیج نیز برای گرمایش شوفاژ‌ها و آب شیرها، یک سیستم گردش آب دارد که فشار آب در آن متغیر و توسط کاربر قابل تنظیم است.

به طور معمول فشار آب در حال گردش، برای پکیج بوتان، باید بین 1 تا 2.5 بار باشد؛ در واقع این فشار استانداردی است که در آن ضمن حفظ سلامت سیستم بسته گردش آب، گرما به طور مناسبی منتقل می‌شود. قرار داشتن فشار آب در سطوح بالاتر از سطح نرمال مذکور، هم به سیستم انتقال آب شامل لوله‌ها و پنل‌های گرمایشی و هم به پکیج بوتان یا هر پکیج دیگری آسیب می‌رساند. در بسیاری از مواقع تنظیم نبودن فشار پکیج علت گرم نشدن آب پکیج دیواری می باشد. 

تنظیم پکیج بوتان چیست؟

فشاری کمتر از 1 بار، اساساً توان گردش مناسبی در لوله‌های رابط نداشته و گرمایش ممکن نیست. ضمن اینکه ممکن است حتی به پمپ پکیج نیز آسیب وارد کند. تنظیم پکیج بوتان، پروسه‌ای است که در طی آن فشار آب در حال گردش را به سطح تعیین‌شده بین 1 الی 2.5 بار خواهیم رساند.

تنظیم فشار پکیج امری تخصصی بوده و نیازمند آموزش پکیج دیواری می باشد. در مقاله پیشین به آموزش تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور پرداختیم در ادامه این مطلب به نحوه تنظیم فشار پکیج بوتان می پردازیم.

نحوه کاهش و کم کردن فشار پکیج بوتان

یکی از مهم ترین اقدامات در زمان سرویس پکیج دیواری بررسی فشار و کاهش آن در صورت بالا بودن فشار است. انجام این کار باید طی مراحل مشخصی انجام شود. در این بخش از مقاله به آموزش نحوه کم کردن و پایین آوردن فشار پکیج بوتان می پردازیم، مراحل انجام کار به ترتیب زیر است:

تنظیم فشار بالا پکیج
 1. شیرهای مختلفی به پکیج بوتان شما متصل است. باید شیر آب ورودی را پیدا کرده و ابتدا آن را ببندید تا بتوانید در هنگام کاهش فشار از ورود مجدد آب و بازگشت به سطح فشار قبلی جلوگیری کنید.
 2. حال نوبت به باز کردن شیر تنظیم فشار پکیج بوتان می‌رسد. این شیر را نیز یافته و آن را باز کنید.
 3. حال در حالتی که شیر آب ورودی بسته و شیر پرکن باز است، باید به کمک باز کردن شیرهای مختلفی در منزل، آب دستگاه را تا حد مد نظر تخلیه کنید. در حین وقوع این اتفاق، با دقت به فشارسنج پکیج بوتان متوجه خواهید شد که عقربه آن به سمت کاهش حرکت می‌کند. این یعنی در حال تنظیم فشار پکیج هستید و این کار با کاهش آن انجام می‌شود.
 4. در همین حین که شاهد کاهش فشار هستید، باید این کار را تا حدی ادامه دهید که فشار به حد مورد نظر برسد. پس از رسیدن آب به فشار مورد نظر و تنظیم فشار پکیج، باید این پروسه متوقف شود. این بدان معنی است که باید شیرهای آب گرم و شیر پرکن را نیز بسته و در نهایت ضمن باز کردن شیر ورودی پکیج بوتان، وسیله را به حالت نرمال برگرداند.

علت افزایش فشار پکیج بوتان

معمولا بالا رفتن فشار پکیج بوتان بنا به دلایل گوناگونی رخ می دهد. برخی از رایج ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل در پکیج های بوتان می شود عبارتند از:

 • وجود نقص و مشکل در مبدل پکیج بوتان
 • نقص در پمپ پکیج
 • مشکل در شیر اطمینان پکیج
 • نقص در منبع انبساط پکیج
 • آسیب دیدن شیر پرکن پکیج

بالا رفتن فشار پکیج چه خطراتی دارد؟

باز شدن شیر اطمینان پکیج و از کار افتادن آن از جمله خطراتی است که در صورت بالا بودن بیش از اندازه فشار پکیج امکان رخ دادن آن وجود دارد. در صورت باز شدن شیر اطمینان ممکن است آب از پکیج وارد خانه شود. همچنین ممکن است فشار بار پکیج روی عدد صفر باقیمانده و از کار بیفتد. بنابراین توصیه می کنیم در صورت کاهش یا افزایش فشار پکیج آن را به سرعت تنظیم کنید.

حتما بخوانید: بهترین نوع لوله کشی پکیج کدام است؟

نحوه افزایش فشار پکیج بوتان

همانطور که گفته شد، طبیعتاً تنظیم فشار پکیج بوتان در مواردی که فشار کمتر از حد تعیین‎‌شده و نرمال است، با افزایش فشار انجام خواهد شد. بالا بردن فشار بار پکیج بوتان بر اساس مراحل و گام‌های خاصی انجام می‌شود که این مراحل به شرح زیر است.

فشار پکیج بوتان
 1. برای افزایش فشار پکیج بوتان باید شیر پر کن (شیر آبی کوچکی که در زیر پکیج قرار دارد و تصویر نشان داده شده است) را ابتدا خلاف چرخش عقربه ساعت باز کنید.
 2. پس از باز کردن شیر پر کن، باید به طور مستمر و مداوم عقربه‌های فشارسنج پکیج بوتان را زیر نظر بگیرید. بدیهی است که بخش مهمی از کار تنظیم فشار پکیج، وابسته به قرائت میزان فشار از روی این پنل است.
 3. پس از رسیدن عقربه به میزان مد نظر، شیر را موافق چرخش عقربه ساعت ببندید.
 4. در هنگام انجام کار دقت داشته باشید که فشار استاندارد تعیین‌شده به چه میزان است و بسته به آن افزایش فشار را انجام دهید. وگرنه در غیر این صورت در پروسه تنظیم فشار پکیج، ملزم به کاهش مجدد خواهید بود.

حتما بخوانید: علت صدا تق تق پکیج دیواری چیست؟

علت افت فشار پکیج بوتان

پایین آمدن و کم شدن فشار پکیج بوتان به دلایل گوناگونی رخ می دهد، برخی از رایج ترین این دلایل عبارتند از:

 • وجود نشتی در سیستم گردش آب که شامل تمام بخش‌های از جمله لوله‌ها، پنل شوفاژ و خود دستگاه خواهد شد.
 • عدم هواگیری شوفاژها و تجمیع هوا در سیستم گردش آب
 • وجود نقص‌های مرتبط در منبع انبساط پکیج
 • آسیب دیدن شیر پرکن به علل مختلف

در این مطلب نحوه صحیح تنطیم فشار پکیج بوتان را آموزش دادیم و به بررسی علل افزایش و کاهش فشار در این پکیج پرداختیم. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره پکیج به دست آورید توصیه می کنیم در دوره های آموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

آموزش تعمیرات پکیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *