مقالات مرتبط

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

این روز ها استفاده از پکیج در منازل افزایش پیدا کرده است. پکیج یکی از دستگاه های پر طرفدار و […]

مطالعه مقاله
علائم خرابی پمپ پکیج دیواری

علائم خرابی پمپ پکیج دیواری

هنگامی که آب با استفاده از پکیج داغ می‌ شود و در داخل لوله‌ ها و درون رادیاتور ها به […]

مطالعه مقاله
روشن شدن چراغ قرمز پکیج دیواری

روشن شدن چراغ قرمز پکیج دیواری

پکیج دیواری یکی از اجزای مهم سیستم گرمایشی است که در بسیاری از خانه‌ ها و ساختمان‌ ها استفاده می‌ […]

مطالعه مقاله
استاندارد های نصب پکیج دیواری

استاندارد های نصب پکیج دیواری

پکیج‌ ها به علت کاربرد های گسترده در مکان‌ های گوناگون نظیر: کارخانه‌ ها، ادارات، منازل مسکونی و…، همچنین بهبود […]

مطالعه مقاله
تنظیم فشار پکیج بوتان

آموزش تنظیم فشار پکیج بوتان مرحله به مرحله

تنظیم فشار پکیج بوتان یکی از مهم ترین اقدامات پس از نصب آن می باشد. تنظیم بار پکیج بوتان ضمن صرفه جویی در مصرف انرژی عمر مفید دستگاه را افزایش می دهد. در صورتی که قصد دارید فشار پکیج بوتان را تنظیم کنید با ما در این مطلب همراه باشید. همچنین اگر علاقه مند به تعمیر این دستگاه هستید و دوست دارید کسب درآمد داشته باشید می‌توانید از دوره آموزش تعمیرات پکیج دیواری بهره مند شوید.

 

تنظیم فشار پکیج بوتان

از مهم ترین اقدامات و کارها بعد از نصب پکیج بوتان می توان به تنظیم فشار بار پکیج بوتان اشاره کرد. این کار دو مزیت مهم دارد که یکی صرفه جویی در مصرف انرژی و دیگری بالا رفتن عمر مفید دستگاه می باشد.
تنظیم بار پکیج بوتان و فشار آبی که در پکیج بوتان در گردش است، کار خیلی پیچیده ای نیست و با کمی دقت می توانید آن را به راحتی انجام دهید. فشار پکیج بوتان باید بین ۱ تا ۲/۵ بار باشد و بالا بودن فشار آب در بالاتر از سطح نرمالی که ذکر شد، به سیستم های انتقال آب و خود پکیج آسیب میزند.
فشاری کمتر از ۱ بار، اساساً توان گردش مناسبی در لوله‌های رابط نداشته و گرمایش ممکن نیست. ضمن اینکه ممکن است حتی به پمپ پکیج نیز آسیب وارد کند. تنظیم پکیج بوتان، پروسه‌ای است که در طی آن فشار آب در حال گردش را به سطح تعیین‌شده بین ۱ الی ۲.۵ بار خواهیم رساند.

تنظیم فشار پکیج امری تخصصی بوده و نیازمند آموزش پکیج دیواری می باشد. در مقاله پیشین به آموزش تنظیم فشار پکیج ایران رادیاتور پرداختیم در ادامه این مطلب به نحوه تنظیم فشار پکیج بوتان می پردازیم.

تنظیم فشار بار پکیج به چه معنی است؟

کاهش فشار پکیج

آب به عنوان یک سیال، در هنگام جریان یافتن در یک سیستم انتقال، فشار دارد؛ مثلاً هوا نیز به عنوان یک سیال در هنگامی که داخل یک تیوب جریان دارد، موجب ایجاد فشار به بدنه تیوب شده و این موضوع حتی با لمس دست محسوس است. پکیج نیز برای گرمایش شوفاژ‌ها و آب شیرها، یک سیستم گردش آب دارد که فشار آب در آن متغیر و توسط کاربر قابل تنظیم است.

به طور معمول فشار آب در حال گردش، برای پکیج بوتان، باید بین ۱ تا ۲.۵ بار باشد؛ در واقع این فشار استانداردی است که در آن ضمن حفظ سلامت سیستم بسته گردش آب، گرما به طور مناسبی منتقل می‌شود. قرار داشتن فشار آب در سطوح بالاتر از سطح نرمال مذکور، هم به سیستم انتقال آب شامل لوله‌ها و پنل‌های گرمایشی و هم به پکیج بوتان یا هر پکیج دیگری آسیب می‌رساند. در بسیاری از مواقع تنظیم نبودن فشار پکیج علت گرم نشدن آب پکیج دیواری می باشد. 

نحوه کاهش و کم کردن فشار پکیج بوتان

یکی از مهم ترین اقدامات در زمان سرویس پکیج دیواری بررسی فشار و کاهش آن در صورت بالا بودن فشار است. انجام این کار باید طی مراحل مشخصی انجام شود. در این بخش از مقاله به آموزش نحوه کم کردن و پایین آوردن فشار پکیج بوتان می پردازیم، مراحل انجام کار به ترتیب زیر است:

تنظیم فشار بالا پکیج
 1. شیرهای مختلفی به پکیج بوتان شما متصل است. باید شیر آب ورودی را پیدا کرده و ابتدا آن را ببندید تا بتوانید در هنگام کاهش فشار از ورود مجدد آب و بازگشت به سطح فشار قبلی جلوگیری کنید.
 2. حال نوبت به باز کردن شیر تنظیم فشار پکیج بوتان می‌رسد. این شیر را نیز یافته و آن را باز کنید.
 3. حال در حالتی که شیر آب ورودی بسته و شیر پرکن باز است، باید به کمک باز کردن شیرهای مختلفی در منزل، آب دستگاه را تا حد مد نظر تخلیه کنید. در حین وقوع این اتفاق، با دقت به فشارسنج پکیج بوتان متوجه خواهید شد که عقربه آن به سمت کاهش حرکت می‌کند. این یعنی در حال تنظیم فشار پکیج هستید و این کار با کاهش آن انجام می‌شود.
 4. در همین حین که شاهد کاهش فشار هستید، باید این کار را تا حدی ادامه دهید که فشار به حد مورد نظر برسد. پس از رسیدن آب به فشار مورد نظر و تنظیم فشار پکیج، باید این پروسه متوقف شود. این بدان معنی است که باید شیرهای آب گرم و شیر پرکن را نیز بسته و در نهایت ضمن باز کردن شیر ورودی پکیج بوتان، وسیله را به حالت نرمال برگرداند.

علت افزایش فشار پکیج بوتان

معمولا بالا رفتن فشار پکیج بوتان بنا به دلایل گوناگونی رخ می دهد. برخی از رایج ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل در پکیج های بوتان می شود عبارتند از:

 • وجود نقص و مشکل در مبدل پکیج بوتان
 • نقص در پمپ پکیج
 • مشکل در شیر اطمینان پکیج
 • نقص در منبع انبساط پکیج
 • آسیب دیدن شیر پرکن پکیج

بالا رفتن بار پکیج بوتان چه خطراتی دارد؟

باز شدن شیر اطمینان پکیج و از کار افتادن آن از جمله خطراتی است که در صورت بالا بودن بیش از اندازه فشار پکیج امکان رخ دادن آن وجود دارد. در صورت باز شدن شیر اطمینان ممکن است آب از پکیج وارد خانه شود. همچنین ممکن است فشار بار پکیج روی عدد صفر باقیمانده و از کار بیفتد. بنابراین توصیه می کنیم در صورت کاهش یا افزایش فشار پکیج آن را به سرعت تنظیم کنید.

نحوه افزایش فشار پکیج بوتان

همانطور که گفته شد، طبیعتاً تنظیم فشار پکیج بوتان در مواردی که فشار کمتر از حد تعیین‎‌شده و نرمال است، با افزایش فشار انجام خواهد شد. بالا بردن فشار بار پکیج بوتان بر اساس مراحل و گام‌های خاصی انجام می‌شود که این مراحل به شرح زیر است.

فشار پکیج بوتان
 1. برای افزایش فشار پکیج بوتان باید شیر پر کن (شیر آبی کوچکی که در زیر پکیج قرار دارد و تصویر نشان داده شده است) را ابتدا خلاف چرخش عقربه ساعت باز کنید.
 2. پس از باز کردن شیر پر کن، باید به طور مستمر و مداوم عقربه‌های فشارسنج پکیج بوتان را زیر نظر بگیرید. بدیهی است که بخش مهمی از کار تنظیم فشار پکیج، وابسته به قرائت میزان فشار از روی این پنل است.
 3. پس از رسیدن عقربه به میزان مد نظر، شیر را موافق چرخش عقربه ساعت ببندید.
 4. در هنگام انجام کار دقت داشته باشید که فشار استاندارد تعیین‌شده به چه میزان است و بسته به آن افزایش فشار را انجام دهید. وگرنه در غیر این صورت در پروسه تنظیم فشار پکیج، ملزم به کاهش مجدد خواهید بود.

علت افت فشار پکیج بوتان

پایین آمدن و کم شدن فشار پکیج بوتان به دلایل گوناگونی رخ می دهد، برخی از رایج ترین این دلایل عبارتند از:

 • وجود نشتی در سیستم گردش آب که شامل تمام بخش‌های از جمله لوله‌ها، پنل شوفاژ و خود دستگاه خواهد شد.
 • عدم هواگیری شوفاژها و تجمیع هوا در سیستم گردش آب
 • وجود نقص‌های مرتبط در منبع انبساط پکیج
 • آسیب دیدن شیر پرکن به علل مختلف

تنظیمات بار پکیج بوتان مدل پرلا

پکیج بوتان یکی از برند های معروف و مطرح در بین دیگر محصولات می باشد. یکی از مدل های پر طرفدار این پکیج، مدل پرلا است. در ادامه طریقه تنظیم و معنی علامت های روی این مدل را برایتان توضیح می دهیم:

۱) علامت شیر آب: نشان دهنده وضعیت تابستانی برای زمانی که فقط نیاز به آب گرم است.

۲) علامت پاور: جهت قطع و وصل کردن موقت دستگاه و برای خاموش کردن وقتی که ضد یخ فعال است و یا برای ریست کردن.

۳) علامت شوفاژ: قرار دادن پکیج در حالت زمستانی و وقتی نیاز دارید که فضا به گرمای مناسب برسد.

برای تنظیم فشار پکیج بوتان مدل پرلا ابتدا همه ی شیر های اصلی، یعنی شیر ورودی آب و شیرگاز را در حالت باز قرار دهید سپس در پوش خروج هوای، شیر هوا گیری را باز و دسته شیر پر کن را به سمت پایین بکشید تا آب وارد مدار گرمایش شود. وقتی نمایشگر فشار روی دستگاه عدد ۱ را تا ۵/۱ را نشان داد شیر پرکن دستگاه را ببندید.

برای روشن کردن پکیج بوتان مدل پرلا، دسته وضعیت را روی حالت قطع موقت قرار دهید. سپس دستگاه را به برق متصل کنید و دسته وضعیت را طبق فصل روی حالت تابستانی یا زمستانی قرار دهید. حالت تابستانی باشیر آب و حالت زمستانی با علامت رادیاتور مشخص شده است.

فشار بار پکیج بوتان باید چند باشد؟

تنظیمات بار پکیج بوتان مدل پارما

تنظیم فشار و دمای پکیج بوتان مدل اپتیما

یکی از مدل های کامل و پر فروش پکیج بوتان مدل اپتیما می باشد. پکیج اپتیما در دو ظرفیت ۴۲ و ۲۸ کیلو وات، در بازار موجود می باشد.

دکمه ها و نشانه های موجود بر روی پکیج اپتیما:

 1. دسته انتخاب وضعیت پکیج اپتیما: برای روشن و خاموش شدن دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد و می توان آن را روی حالت های مختلفی از جمله وضعیت زمستانی و تابستانی، قطع موقت یا راه اندازی مجدد قرار داد.
 2. وضعیت تابستانه یا علامت خورشید
 3. وضعیت قطع موقت یا راه اندازی مجدد
 4. وضعیت زمستانی یا علامت برف
 5. دسته تنظیم دمای آب مصرفی: این دسته نشان می دهد که شما تا چه اندازه نیاز به آب گرم دارید.

معنی رنگ های چراغ های نمایشگر پکیج به شرح زیر می باشد:

 • چراغ سبز علامت روشن بودن مشعل می باشد.
 • وقتی چراغ سبز چشمک زن بود (یک ثانیه روشن و ۵ ثانیه خاموش بود) یعنی در حالت آماده به کار است.
 • اگر ۵ ثانیه روشن و ۵ ثانیه خاموش بود، نشان دهنده ارور سیستم می باشد.
 • چراغ قرمز ثابت، نشان دهنده این است که سیستم با مشکل مواجه شده است.
تنظیم پکیج بوتان برای تابستان

تنظیم فشار و دمای پکیج بوتان مدل اپتیما

تنظیم پکیج بوتان برای تابستان

در فصل تابستان از آن جا که به گرمای رادیاتور ها احتیاجی نیست، در پکیج بوتان برای تابستان تنظیماتی وجود دارد. در حالت تابستانه سیستم، آب گرم مصرفی رادیاتورها را گرم نمی کند و فقط وظیفه دارد آب مصرفی یا بهداشتی را گرم کند.

قبل از تنظیم پکیج بوتان برای حالت تابستانه بهتر است از میزان استاندارد مقدار بار دستگاه مطمئن شوید. تنظیم فشار پکیج بوتان در تابستان معمولاً ۱ بار می باشد.

طریقه روشن کردن حالت تابستانه پکیج بوتان به این صورت است که:

بعد از انتخاب حالت تابستانی، شیر آب گرم را باز کنید تا چراغ پکیج سبز شود. سپس شیر آب گرم را ببندید، چراغ سبز چشمک زن می شود. وقتی نمایشگر وضعیت دستگاه به رنگ سبز چشمک زن در آمد، مراحل را با موفقیت طی کرده اید و پکیج بوتان اکنون روی حالت تابستانه قرار دارد.

تنظیم فشار پکیج بوتان برای زمستان

میانگین دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد معمولاً مناسب ترین دما برای منزل در زمستان می باشد.

 برای اینکه بتوانید پکیج بوتان را در حالت زمستانه استفاده کنید مراحل زیر را انجام دهید:

اول حالت زمستانی را انتخاب کرده و ترموستات اتاقی را در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. سپس دمای مدار گرمایشی و دمای آب گرم مصرفی را در دمای دلخواه خود تنظیم کنید تا مشعل دستگاه روشن شود و چراغ به رنگ سبز در آید.

فشار بار پکیج بوتان باید چند باشد؟

فشار پکیج بوتان هم باید بین ۱ تا ۵/۲ باشد. اگر فشار از یک کمتر شد باید آن را بالا ببرید و اگر از ۵/۲ بالاتر رفت با خالی کردن آب داخل پکیج ، فشار را به حالت نرمال برگردانید.

در این مطلب نحوه صحیح تنطیم فشار پکیج بوتان را آموزش دادیم و به بررسی علل افزایش و کاهش فشار در این پکیج پرداختیم. همچنین نحوه تنظیم بار پکیج مدل پرلا و اپتیما و همچنین تنظیمات پکیج در زمستان و تابستان را بررسی نمودیم. در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره پکیج به دست آورید توصیه می کنیم در دوره های آموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید.

4.7/5 - (3 نظر)

مقالات مرتبط

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

این روز ها استفاده از پکیج در منازل افزایش پیدا کرده است. پکیج یکی از دستگاه های پر طرفدار و […]

مطالعه مقاله
علائم خرابی پمپ پکیج دیواری

علائم خرابی پمپ پکیج دیواری

هنگامی که آب با استفاده از پکیج داغ می‌ شود و در داخل لوله‌ ها و درون رادیاتور ها به […]

مطالعه مقاله
روشن شدن چراغ قرمز پکیج دیواری

روشن شدن چراغ قرمز پکیج دیواری

پکیج دیواری یکی از اجزای مهم سیستم گرمایشی است که در بسیاری از خانه‌ ها و ساختمان‌ ها استفاده می‌ […]

مطالعه مقاله
استاندارد های نصب پکیج دیواری

استاندارد های نصب پکیج دیواری

پکیج‌ ها به علت کاربرد های گسترده در مکان‌ های گوناگون نظیر: کارخانه‌ ها، ادارات، منازل مسکونی و…، همچنین بهبود […]

مطالعه مقاله