مقالات مرتبط

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

این روز ها استفاده از پکیج در منازل افزایش پیدا کرده است. پکیج یکی از دستگاه های پر طرفدار و […]

مطالعه مقاله
علائم خرابی پمپ پکیج دیواری

علائم خرابی پمپ پکیج دیواری

هنگامی که آب با استفاده از پکیج داغ می‌ شود و در داخل لوله‌ ها و درون رادیاتور ها به […]

مطالعه مقاله
روشن شدن چراغ قرمز پکیج دیواری

روشن شدن چراغ قرمز پکیج دیواری

پکیج دیواری یکی از اجزای مهم سیستم گرمایشی است که در بسیاری از خانه‌ ها و ساختمان‌ ها استفاده می‌ […]

مطالعه مقاله
استاندارد های نصب پکیج دیواری

استاندارد های نصب پکیج دیواری

پکیج‌ ها به علت کاربرد های گسترده در مکان‌ های گوناگون نظیر: کارخانه‌ ها، ادارات، منازل مسکونی و…، همچنین بهبود […]

مطالعه مقاله
علت گرم نشدن آب پکیج

مهم ترین علت گرم نشدن آب پکیج به همراه راه حل رفع

علت سرد و گرم شدن آب پکیج می تواند ناشی از عوامل گوناگونی باشد. این مشکل یکی از رایج ترین مشکلاتی است که مصرف کنندگان این دستگاه با آن روبه رو می شوند. گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری مشکلی است که در بروز آن در تمامی فصول می تواند دردسر ساز باشد. اگر پکیج دیواری شما هم روشن می شود اما آب مصرفی گرم نمی شود و می خواهید با مهم ترین علت گرم شدن آب پکیج آشنا شوید توصیه می کنیم تا انتها این مطلب با ما همراه باشید.

در این مطلب شما را با علت سرد و گرم شدن آب پکیج بوتان، ایساتیس، تاچی، ایران رادیاتور و دیگر برندها آشنا خواهیم کرد.

اگه به تعمیرات  پکیج علاقه دارید میتوانید در دوره آموزش تعمیرات پکیج آموزشگاه فنون برق ثبت نام کنید و در مدت زمانی کوتاه صفر تا صد عیب یابی و تعمیر پکیج را یاد بگیرید.

 

علت سرد و گرم شدن آب پکیج چیست؟

سرد و گرم شدن آب پکیج یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در پکیج های دیواری دیده می شود. بروز این مشکل در پکیج دیواری بسیاری ناراحت کننده بوده و باید هر چه سریعتر رفع شود. در ادامه با برخی از رایج ترین دلایلی که باعث بروز این مشکل در پکیج های دیواری می شود آشنا خواهیم شد.

۱.سرد و گرم شدن آب پکیج به علت تجمع رسوبات در مبدل حرارتی

اولین علت گرم نشدن آب پکیج دیواری به رسوب گرفتن مبدل حرارتی مربوط می شود.

مبدل حرارتی از مهم ترین قطعات به کار رفته در ساختار این دستگاه ها به شمار می رود. حرارت دهی به آب ورودی پکیج، از مهم ترین وظایف مبدل حرارتی محسوب می شود. آب وارد شده به پکیج همواره مقداری ناخالصی و املاح را در ترکیبات خود دارد. از سوی دیگر، آب ورودی به پکیج و مبدل با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند.

با گذشت زمان، املاح موجود در آب به صورت توده ای از رسوب بر روی مبدل پکیج ایجاد می شوند. این امر مانع از ایجاد تبادل حرارتی میان آب سرد ورودی و مبدل حرارتی و متعاقب آن، سرد شدن آب خروجی از پکیج می شود.

در این شرایط، رسوب زدایی پکیج شوفاژ دیواری از راهکارهای کاربردی و کارآمد برای رفع مشکل گرم نشدن آب پکیج می باشد. در صورت سرویس منظم و دوره ای پکیج می توانید از رسوب گرفتن و بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

در مقاله دیگری به بررسی بهترین زمان سرویس پکیج دیواری پرداخته ایم، توصیه می کنیم پس از اتمام این مطلب این مقاله را نیز مطالعه نمایید.

گرم نشدن آب پکیج

۲.گرم نشدن آب مصرفی پکیج به دلیل خراب شدن سنسور NTC

دیگر دلیل علت گرم نشدن آب پکیج به بروز ایراد در سنسور دما یا NTC دستگاه مربوط می شود.

به محض باز شدن شیر آب، سنسور فلوسوئیچ ضمن تشخیص باز شدن آب، در صورت کمتر بودن میزان دمای آب، با ارسال دستور به برد دستگاه، موجب روشن شدن پکیج می شود.

تشخیص دمای آب بر عهده سنسور دما یا NTC قرار دارد. بر این اساس، خراب شدن این قطعه موجب ارسال داده های اشتباه به برد دستگاه و به تبع آن، ایجاد اختلال در روشن و گرم شدن آب پکیج می شود.

به منظور رفع این مشکل می بایست پکیج را خاموش کنید، با استفاده از دستگاه اهم متر، مقاومت دو سر سنسور را اندازه گیری کنید. مقدار مقاومت در دمای حدود ۲۵ درجه برابر با ۱۰ کیلو اهم بوده که با افزایش دما مقاومت کاهش پیدا می کند.

چنانچه با افزایش دما، تغییری در اهم متر ایجاد نشده یا مقاومت صفر باشد، به احتمال بسیار قوی سنسور دما خراب و نیاز به تعویض دارد.

۳.گرم و سرد شدن آب پکیج به دلیل بروز ایراد در قطعه فلوسوئیچ

فلوسوئیچ یا فلومتر از دیگر قطعات تعبیه شده در ساختار پکیج های دیواری محسوب می شود. تشخیص باز یا بسته بودن آبگرم در حین کارکرد پکیج، بر عهده این قطعه می باشد. همچنین، فلوسوئیچ، برد الکتریکی پکیج را از باز بودن آبگرم مصرفی مطلع می نماید.

در هنگام باز شدن آبگرم، در اثر اعمال فشار به تیغه تعبیه شده در مسیر پکیج، کلید مربوط به فلوسوئیچ روشن می شود. با فعال شدن این کلید، برد پکیج فرمان روشن شدن مشعل و گرم شدن آب را صادر می کند. در صورت خراب شدن این قطعه در گرم شدن فرآیند آب اختلال ایجاد می شود.

در صورتی که علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج به خاطر خراب شدن این قطعه باشد لازم است فلوسوئیچ را تعویض نمایید.

۴.خراب شدن ترموستات علت گرم نشدن آب پکیج

در برخی مواقع، علت گرم نشدن آب پکیج با معیوب شدن قطعه ترموستات مرتبط است.

این قطعه در هنگام رسیدن دمای آب به میزان تنظیم شده، دستور به قطع فعالیت پکیج می دهد. همچنین، در هنگام کم شدن میزان دمای آب، فرمان روشن شدن دستگاه پکیج شوفاژ دیواری را صادر می کند.

در صورت خراب شدن، ترموستات قادر به تشخیص درست دمای آب نمی باشد.

با تعویض قطعه ترموستات به احتمال بسیار بالا مشکل گرم نشدن آب برطرف می گردد.

۵.خرابی سوپاپ بای پس دلیل گرم نشدن آب مصرفی پکیج

کنترل و تنظیم فشار و جریان آب پکیج دیواری توسط سوپاپ بای پس صورت می گیرد. در مواقع، افت جریان آب یا مسدود شدن مسیر، این قطعه با متصل کردن مسیر رفت و برگشت مدار گرمایش، به چرخش راحت تر و گردش جریان آب کمک شایانی می نماید.

در مواقع خراب شدن سوپاپ بای پس، مقداری از جریان آب در مدار گرمایش در گردش بوده که این امر، تغییر دمای آب را در پی خواهد داشت.

با باز کردن سوپاپ بای پس و تمیزی و رفع رسوبات آن، می تواند از بروز این مشکل جلوگیری نمود.

۶.گرم نشدن آب پکیج به علت افت فشار گاز

دیگر دلیل گرم نشدن آب پکیج را باید در نوسان و افت فشار گاز جستجو نمود.

در صورت کم بودن فشار گاز ورودی، انرژی لازم برای انجام فرآیند احتراق به دستگاه نمی رسد. این امر موجب کاهش ارتفاع شعله و دمای کم و گرم نشدن آب خروجی می شود. در فصول سرد سال و مناطق پر جمعیت، این مشکل بیش از پیش بروز پیدا می کند.

به منظور رفع این مشکل در ابتدا می بایست فشار گاز ورودی به ساختمان را مورد بررسی قرار داد. در صورت اطمینان حاصل کردن از مناسب بودن فشار گاز ورودی، بایستی از باز بودن کامل شیر تنظیم و فلکه دستگیره گاز مطمئن گردید.

۷.خرابی برد الکترونیکی علت سرد و گرم شدن آب پکیج

بروز ایراد در برد الکترونیکی دستگاه، از دیگر دلایلی که باعث گرم نشدن آب پکیج می شود. این قطعه به عنوان مغز متفکر پکیج، کلیه حالت ها و عملکردهای دستگاه را تحت نظر دارد.

قطعه برد از طریق ارسال جریان الکتریکی به قطعات پکیج، دستور به خاموش یا روشن کردن دستگاه می دهد. تعمیر یا تعویض برد الکتریکی پکیج یک پروسه کاملا تخصصی و مهارتی می باشد. به همین جهت، رفع این مشکل می بایست توسط تکنسین ها و تعمیرکاران باتجربه و کارکشته انجام شود.

در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیکی فنون برق صفر تا صد نحوه تعمیر و عیب یابی بردهای الکترونیکی به شما آموزش داده می شود.

دلیل گرم نشدن آب پکیج دیواری

۸.گرم نکردن آب پکیچ به علت هوا گرفتگی لوله ها

نفوذ هوا در لوله های پکیج، به تدریج می تواند منجر به بروز اختلال در کارکرد مطلوب و گرم نشدن آب مصرفی دستگاه شود.

سر و صدا پکیج و افت فشار پکیج به زیر یک، از مهم ترین علائم هوا گرفتگی لوله ها تلقی می گردد. با هواگیری پکیج می توان هوای وارد شده به لوله ها را تخلیه نمود.

برای انجام این کار باید پیچ تعبیه شده در قسمت پایین پکیج را باز نموده تا هوا از آن خارج شود. پس از خارج شدن آب یا افزایش فشار پکیج باید نسبت به بستن پیچ مربوطه اقدام نمود.

ناگفته نماند که نوسان فشار آب، طولانی بودن بیش از حد مسیر لوله کشی، بالا بودن میزان دبی آب سرد ورودی و عدم انجام سرویس های دوره ای می تواند دیگر علت گرم نشدن آب پکیج محسوب شود.

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان

اگر پکیج بوتان شما به خوبی آب را گرم نمی کند برای بررسی علت بروز مشکل و رفع آن توصیه می کنیم دلایلی که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم را بررسی و سپس عوامل زیر را چک کنید.

*ممکن است علت گرم نشدن آب پکیج بوتان به خاطر پایین بودن فشار گاز باشد. شیر گاز را بررسی کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل نمایید.

*در برخی از موارد تنظیم نبودن دمای پکیج باعث گرم نشدن آب مصرفی در پکیج دیواری بوتان می شود، توصیه می کنیم دمای پکیج را بررسی کنید و آن را با توجه به فصل ( تابستانه یا زمستانه) تنظیم کنید.

*کوچک بودن قطر لوله گاز دلیل دیگری است که در بسیار از مواقع باعث گرم نشدن آب پکیج دیواری بوتان می شود. قطر لوله ورودی گاز را بررسی کنید و در صورت کوچک بودن از یک لوله کش گاز بخواهید آن را تعویض کند.

جمع بندی

در این مطلب، به بررسی یکی از رایج ترین مشکلات پکیج دیواری یعنی سرد و گرم شدن آب پکیج پرداختیم. دلایلی که در این مطلب به آن اشاره کردیم از رایج ترین دلایلی است که باعث گرم نشدن آب پکیج بوتان، ایران رادیاتور، ایساتیس، تاچی و دیگر برندها می شود. در صورتی که در رابطه با این مشکل سوالی دارید یا راهکار دیگری برای رفع مشکل گرم نکردن پکیج دارید دیدگاه خود را ثبت کنید.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

این روز ها استفاده از پکیج در منازل افزایش پیدا کرده است. پکیج یکی از دستگاه های پر طرفدار و […]

مطالعه مقاله
علائم خرابی پمپ پکیج دیواری

علائم خرابی پمپ پکیج دیواری

هنگامی که آب با استفاده از پکیج داغ می‌ شود و در داخل لوله‌ ها و درون رادیاتور ها به […]

مطالعه مقاله
روشن شدن چراغ قرمز پکیج دیواری

روشن شدن چراغ قرمز پکیج دیواری

پکیج دیواری یکی از اجزای مهم سیستم گرمایشی است که در بسیاری از خانه‌ ها و ساختمان‌ ها استفاده می‌ […]

مطالعه مقاله
استاندارد های نصب پکیج دیواری

استاندارد های نصب پکیج دیواری

پکیج‌ ها به علت کاربرد های گسترده در مکان‌ های گوناگون نظیر: کارخانه‌ ها، ادارات، منازل مسکونی و…، همچنین بهبود […]

مطالعه مقاله