مقالات مرتبط

معرفی جامع سیستم برق خودرو

معرفی جامع سیستم برق خودرو

 خودروهایی که روزانه شاهد تعداد بسیار زیادی از آنها هستیم، فقط بنزین موجود در خود را به انرژی حرکتی تبدیل […]

مطالعه مقاله
سیم کشی خودرو؛ اجزا، دلایل خرابی و علت سوختن سیستم برق ماشین

سیم کشی خودرو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای خودرو، سیم کشی برق خودرو می باشد که هرگونه اخلال ایجاد شده […]

مطالعه مقاله
آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو در فنون برق

آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو

سیستم برق ماشین از اجزای گوناگونی تشکیل شده است. هر کدام از این بخش های گوناگون به تنهایی دنیایی از اطلاعات و ریزه کاری ها را در خود جای می دهند. یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین اجزا که در شروع به کار خودرو نقش بسیار مهم و حیاتی ای دارد، سیستم جرقه زنی خودرو است که قصد داریم در فنون برق به صورت کامل به بیان بخش های مختلف آن و آشنایی با نحوه کار این سیستم مهم بپردازیم.

همچنین شما عزیزان می توانید با شرکت در دوره آموزش برق خودرو، آموزش های لازم را ببینید.

آشنایی با سیستم جرقه زنی

سیستم جرقه زنی خودرو عملا چه وظیفه ای را برعهده دارد؟ به منظور کامل شدن احتراق در سیلندر های تمامی خودرو های دیزلی و بنزینی، نیاز است تا هوا و سوختی که به سیلندر ماشین وارد می شود، به خوبی مشتعل گردد. مکانیسم موجود در خودرو های دیزلی و بنزینی کمی با هم متفاوت است که بیان جداگانه هر کدام از آنها خواهیم پرداخت.

عاملی که مشخص می کند از چه نوع سیستم جرقه زنی ای در خودروها استفاده شود، نوع سوختی است که خودرو برای حرکت از آن استفاده می کند. در موتور های بنزینی نیاز است تا قبل از هر مورد دیگری، بنزین و هوای موجود در حد خوبی با هم ترکیب و متراکم شوند، بعد از متراکم شدن این دو جزء حیاتی، نوبت به اشتعال آنها می رسد. نیاز است تا این بنزین و هوای متراکم شده توسط یک جرقه به اشتعال در بیایند. سیستم جرقه زنی خودرو این مسئولیت را برعهده خواهد داشت.

اما قضیه در موتور های دیزلی کمی متفاوت تر است. در این موتورها، می بایست ابتدا هوای موجود در سیلندر را به قدری فشرده کنیم، تا دمای ایجاد شده در آن بتواند سوخت وارد شده به سیلندر را به احتراق در بیاورد. سیستم های جرقه زنی بنزینی در بین انواع این سیستم ها رایج تر هستند، اما این سیستم ها عملا در موتور های بنزینی، گازسوز و دیزلی به نحوه خاصی به ایجاد جرقه دست می زنند. جرقه های سیستم های بنزینی بیشتر به صورت الکتریکی صورت می گیرد.

همچنین در را بطه با سیم کشی خودرو نیز بخوانید.

نحوه کار سیستم جرقه زنی

کار سیستم جرقه زنی، عملا تولید یک فشار بسیار زیادی از انرژی الکتریکی به منظور مشتعل کردن هوا و سوخت متراکم شده است. منظور ما از فشار زیاد، ولتاژی در حدود ۱۰ تا ۲۴ هزار ولت می باشد. اگر سیستم جرقه زنی خودرو قادر به تولید این ولتاژ باشد، نتیجه کار ایجاد یک جرقه یا همان قوس الکتریکی در میان یک جفت از شمع های موجود در خودرو می باشد.

فرایندی که طی می شود به این گونه خواهد بود که با باز کردن سوئیچ، دو سیم پیچی که در کوئل وجود دارند، وظیفه انجام ادامه فرایند را برعهده خواهند داشت. سیم پیچ اول نسبت به سیم پیچ دوم، تعداد حلقه کمتری دارد. رسیدن جریان برق از باتری به سیم پیچ اول، یک میدان مغناطیسی در این سیستم ایجاد می شود.

نحوه سیستم کار جرقه زنی خودرو

طی فرایند پیچیده ای، نهایتا مدار سیم پیچ اول قطع و میدان مغناطیسی ایجاد شده دچار ریزش می شود. با قطع شدن سیم پیچ ثانویه در اثر ریزش خطوط میدان های مغناطیسی تشکیل شده، در سیم پیچ ثانویه، یک نیروی الکترومغناطیسی زیادی، القاء خواهد شد. ولتاژ القاء شده در این سیم پیچ دقیقا همان میزانی است که ما نیاز داشتیم (۱۰ تا ۲۴ هزار ولت). وایر وظیفه انتقال این میزان ولتاژ را از مدار سیم پیچ ثانویه به دلکو را داشته و دلکو هم به وسیله چکش برق و وایر های رابط، این انرژی را به شمع ها رسانده و نهایتا جرقه مدنظر ما ایجاد می گردد.

همچنین بخوانید : علت استارت نخوردن خودرو

اجزای سیستم جرقه زنی خودرو

در فرایند آشنایی با سیستم جرقه زنی خودرو، شناخت اجزای این سیستم بسیار حائز اهمیت می باشد. قصد داریم در ادامه مطلب، تک تک اجزای موجود در این سیستم را برای شما نام برده و وظیفه ای که هر کدام در سیستم جرقه زنی خودرو ایفا می کنند را برای شما شرح دهیم، تا با دانستن اجزای این سیستم، از نحوه کار آن و مشکلات احتمالی ای که ممکن است برای آن رخ دهد به خوبی آگاهی پیدا کنید.

اجزای سیستم جرقه زنی خودرو

کوئل

همانطور که قبلا هم گفتیم برای ایجاد جرقه بین شمع های موتور، نیاز به یک انرژی بسیار زیاد در حدود ۱۰ تا ۲۴ هزار ولت داریم. حال این انرژی را چگونه می توان از باتری ۱۲ ولتی موجود در خودرو تهیه کرد؟ به وسیله کویل. ترمینال های موجود در کویل، نهایتا این تبدیل انرژی را به وسیله مدار سیم پیچ موجود در آن انجام داده و انرژی لازم برای ایجاد جرقه ای که بتواند احتراق مدنظر را صورت دهد، ایجاد می کند.

دلکو

کاری که دلکو عملا در مسیر ایجاد جرقه انجام می دهد، توزیع کردن ولتاژ بالایی است که برای تولید این جرقه نیاز است. دلکو این انرژی زیاد را از طریق وایر هایی که از کوئل منشا می گیرند، دریافت کرده و از طریق دسته دیگری از وایرها آن را به شمع ها منتقل می کند.

پلاتین

برای اینکه جریانی که در مدار سیم پیچ اولیه وجود دارد، در مناسب ترین زمان به صورت متناوب قطع و وصل شود، به وجود پلاتین ها نیاز خواهیم داشت. بازوی های مثبت و منفی پلاتین که به ترتیب متحرک و ثابت هستند، جریان را به خوبی قطع و وصل می کنند. این قطعه عملا روی دلکو قرار گرفته و با گردش محور دلکو، قطع و وصل می گردد.

خازن

در سیستم جرقه زنی خودرو خازن ها نقش مهمی را ایفا می کنند. هر کدام از این خازن ها دارای دو نوار فلزی بوده که با لایه های عایقی از هم جدا شده اند. لایه های عایق پارافینی یا میکایی، به خوبی این دو فلز را از هم افتراق می دهد. خازن های موجود در دلکو با ظرفیت های گوناگونی در بازه ۰.۱۵ الی ۰.۲۵ میکروفاراد ساخته می شوند.

چکش برق

اصلی ترین وظیفه این وسیله، تقسیم مناسب و درست برقی است که با ولتاژ زیاد از آن عبور می کند. با چرخشی که در محور دلکو ایجاد می شود، همزمان این قطعه هم شروع به چرخش می کند. این چرخش باعث می شود تا برای مدت زمان کوتاهی لبه صفحه فلزی در مجاورت کنتاکت قرار گیرد. انرژی موجود در این سیستم به قدری بالاست که در همین فاصله کوتاه، ولتاژ مدنظر از چکش به کنتاکت جهیده و به سمت شمع ها برود.

شمع ها

شمع ها قطعاتی هستند که در ایجاد جرقه های لازم برای ایجاد احتراق نقش دارند. قسمت پایینی این شمع ها نسبت به گرما مقاومت بسیار بالایی دارد. این شمع ها دارای یک الکترود مرکزی است که دور تا دور آنها توسط مواد عایق پوشانده شده است.

جمع بندی

سیستم جرقه زنی خودرو، سیستمی است بسیار حساس و با جزئیات بالا که در ایجاد احتراق هوا و سوخت ترکیب شده در خودرو های مختلف نقش اصلی را ایفا میکند. از ۶ جزء اصلی تشکیل شده که به بیان جزئیات همه آنها پرداختیم. هرکدام از اجزای آن با دقت زیادی در کنار هم قرار گرفته و به هم مرتبط هستند که در فنون برق ارتباط موجود بین آنها و فرایند اصلی ایجاد جرقه را در آن به طور کامل بررسی کردیم.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

معرفی جامع سیستم برق خودرو

معرفی جامع سیستم برق خودرو

 خودروهایی که روزانه شاهد تعداد بسیار زیادی از آنها هستیم، فقط بنزین موجود در خود را به انرژی حرکتی تبدیل […]

مطالعه مقاله
سیم کشی خودرو؛ اجزا، دلایل خرابی و علت سوختن سیستم برق ماشین

سیم کشی خودرو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین اجزای خودرو، سیم کشی برق خودرو می باشد که هرگونه اخلال ایجاد شده […]

مطالعه مقاله