مقالات مرتبط

علائم خرابی پاور لپ تاپ

چگونه مشکلات پاور لپ تاپ را حل کنیم؟

مشکلات پاور لپ تاپ از مشکلات شایع و رایج این دستگاه محسوب می شود بنابراین اگر از کاربران این وسیله […]

مطالعه مقاله
شارژ نشدن باتری لپ تاپ

چگونه مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را عیب یابی و رفع کنیم؟

دانستن دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ تا حد زیادی به ما در جلوگیری از خراب شدن باتری لپ تاپ […]

مطالعه مقاله
مشکلات تاچ پد لپ تاپ

راهنمای جامع حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ یکی از مشکلات رایج در لپ تاپ ها می باشد که کاربران با آن رو به رو می شوند. این مشکل کارکردها و عملکردهای دستگاه را تحت شعاع خود قرار می دهد. اگر هنگام کار با لپ تاپ، با مشکل کار نکردن تاچ پد مواجه شدید، مطالعه این یادداشت به شما در عیب یابی و رفع این مشکل کمک می کند.

مهم ترین دلایل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

به طور کلی، عوامل و دلایل مختلفی را می توان برای کار نکردن تاچ پد در لپ تاپ ها برشمرد. در این بخش به بررسی روش های فعال کردن تاچ پد لپ تاپ می پردازیم.

۱.فریز شدن یا هنگ کردن سیستم عامل

در برخی مواقع هنگ کردن سیستم عامل، بسیاری از کارکردها و عملکردهای لپ تاپ را تحت تاثیر قرار می دهد. در چنین مواقعی با Restart کردن و راه اندازی مجدد سیستم می توان این مشکل را حل نمود. ناگفته نماند که قبل از اقدام به راه اندازی مجدد سیستم، اسناد و فایل ها را ذخیره نمایید.

۲.غیر فعال شدن تاچ پد با فشردن کلید fn

از دیگر روش ها برای فعال یا غیر فعال سازی تاچ پد دستگاه استفاده از دکمه Fn واقع شده بر روی کیبورد لپ تاپ می باشد. این کلید معمولا در قسمت پایین سمت چپ صفحه کلید و کنار دکمه ویندوز قرار گرفته است.

برای فعال یا غیرفعال کردن تاچ پد با کلید Fn ، همزمان این کلید و یکی از کلیدهای F لپ تاپ که بر روی آن تصویر تاچ پد وجود دارد را فشار دهید. این کلید بر اساس نوع و مدل لپ تاپ متفاوت است.

فعال کردن تاچ پد با fn

۳.تغییر در تنظیمات بایوس

در برخی مواقع مشکل کار نکردن تاچ پد می تواند ناشی از بهم خوردن تنظیمات مربوط به قسمت بایوس (BIOS) و به تبع آن غیر فعال شدن تنظیمات تاچ پد دستگاه باشد. در این شرایط ابتدا سیستم خود را restart نموده و به محض روشن شدن با استفاده از دکمه های Delete، به محیط CMOS سیستم وارد می شوید.

در این قسمت گزینه Advanced را انتخاب و بخش Internal Pointing device یا touchpad را بر روی حالت Enabled قرار دهید.

حل مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ از طریق بایوس

حتما بخوانید: چگونه مشکلات پاور لپ تاپ را حل کنیم؟

۴.بهم خوردن تنظیمات ماوس علت کار نکردن تاچ پد لپ تاپ

بهم خوردن تنظیمات ماوس نیز می توانید باعث بروز مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ شود. برای حل این مشکل در ابتدا با استفاده از دکمه مخصوص ویندوز تعبیه‌شده بر روی صفحه کلید، به منوی start رفته و سپس گزینه search را انتخاب کنید.

در این قسمت عبارت change mouse setting را نوشته و enter کنید. در ادامه پنجره mouse properties باز می‌شود. در این قسمت می‌بایست تنظیمات مربوط به تاچ پد سیستم را پیدا نموده و سپس گزینه مربوط به enable touchpad را تیک‌دار کنید. پس از اعمال تنظیمات بر روی گزینه apply زده و سپس گزینه ok را کلیک نمایید.

تنظیمات تاچ پد

۵.آپدیت نبودن درایورهای تاچ پد

در مواقعی مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ می‌تواند در اثر بروز برخی مشکلات در بخش سخت افزاری دستگاه ایجاد شده باشد. برای رفع این مشکل پس از فشردن کلید ویندوز و وارد شدن به منوی start، در بخش جستجو عبارت device manager را نوشته و کلید enter را فشار دهید.

در صفحه باز شده عبارت Mice and other pointing devices را انتخاب و بر روی آن کلیک کنید. در ادامه گزینه update driver software را انتخاب نموده و بر روی قسمت search automatically for update driver software کلیک کرده تا فرآیند به روز شدن درایورهای دستگاه به صورت اتوماتیک آغاز شود.

مشکلات تاچ پد

۶.وصل کردن چند ماوس به سیستم

در صورت وصل کردن چند ماوس به سیستم و به علت نصب شدن درایورهای آن بر روی دستگاه، احتمال بروز مشکل در صفحه لمسی لپ تاپ وجود دارد. برای حذف درایورهای اضافی باید به‌صورت همزمان کلیدهای R و ویندوز را گرفته و در قسمت باز شده عبارت devmgmt.msc را نوشته و Enter کنید.

پس از باز شدن پنجره device manager گزینه mice and other pointing devices را کلیک کرده و سپس با کلیک راست و انتخاب گزینه uninstall درایورهای اضافی را حذف نمایید.

کار نکردن تاچ پد

دیگر روش های فعال کردن تاچ پد لپ تاپ

متصل شدن وسایل جانبی، ضربه خوردن صفحه لمسی و کثیف شدن touchpad در اثر وجود گردو غبار را می توان از دیگر دلایل بروز مشکل کار نکردن تاچ پد برشمرد.

در بسیاری مواقع با انجام روش های بالا مشکل کار نکردن touchpad لپ تاپ مرتفع می گردد. در صورتی که با طی کردن مراحل گفته شده مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ همچنان به قوت خود باقی بود، مراجعه به یک مرکز مجاز و معتبر تعمیرات لپ تاپ، می تواند در رفع این مشکل به کاربر کمک شایانی نماید.

در این مقاله به بررسی مشکل کار نکردن تاچ پد در لپ تاپ و نحوه رفع آن پرداختیم. در صورتی که قصد کسب اطلاعات تکمیلی در زمینه تعمیرات لپ تاپ دارید توصیه می کنیم در دوره های آموزش تعمیر لپ تاپ آموزشگاه فنون برق ثبت نام نمایید.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

علائم خرابی پاور لپ تاپ

چگونه مشکلات پاور لپ تاپ را حل کنیم؟

مشکلات پاور لپ تاپ از مشکلات شایع و رایج این دستگاه محسوب می شود بنابراین اگر از کاربران این وسیله […]

مطالعه مقاله
شارژ نشدن باتری لپ تاپ

چگونه مشکل شارژ نشدن باتری لپ تاپ را عیب یابی و رفع کنیم؟

دانستن دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ تا حد زیادی به ما در جلوگیری از خراب شدن باتری لپ تاپ […]

مطالعه مقاله