مقالات مرتبط

جوشکاری co2

صفر تا صد جوشکاری CO2 | مزایا، معایب و کاربرد

جوشکاری CO2 به مجموعه‌ای از فرآیندهای جوشکاری اطلاق می‌شود که از گرمای تولید شده توسط قوس الکتریکی DC برای ذوب […]

مطالعه مقاله
جوشکاری آرگون یا تیگ چیست؟

جوشکاری آرگون یا تیگ چیست؟

جوشکاری حرفه کاربردی د است که در مشاغل دیگر هم لازم است و حضور پر رنگ دارد و وظیفه آن […]

مطالعه مقاله
بازار کار و درآمد جوشکاری

بازار کار و درآمد جوشکاری

یکی از مشاغلی که در کشور ما کمتر به آن توجه شده و از درآمد نسبتا پایینی برخوردار است، جوشکاری میباشد. از آن جایی که فرآیند جوشکاری، دشوار و پیچیده است، همچنین شرایط سخت و عوارض آن، باعث شده تا این شغل به حد اشباع نرسد. هر چند با فراگیری انواع جوشکاری مدرن همچون جوشکاری آرگون، جوشکاری co2 و جوشکاری الکترود دستی می توانید از درآمد بالایی برخوردار شوید. همچنین اگر بتوانید مهارت بالایی در این زمینه کسب کنید، به همان میزان درامدتان هم افزایش می یابد. برای آموزش جوشکاری روی لینک کلیک کنید. 

از این گذشته، با دریافت مدارک معتبر فنی و حرفه ای می توانید به فکر مهاجرت به کشور های خارجی همچون استرالیا، کانادا، اتریش، سوئیس و آمریکا باشید که در آن ها نسبت به ایران بازار جوشکاری بسیار پر رونق تر است. در ادامه به بازار کار و درآمد حاصل از جوشکاری به صورت مفصل تر خواهیم پرداخت.

تحصیلات و پیش نیاز های جوشکاری

باید به شما بگویم برای ورود به این بازار به هیچگونه تحصیلات آکادمیک نیاز ندارید. این حرفه مانند بسیاری از شغل های فنی، حاصل کسب تجربه و مهارت کافی است. پس این که با فیلم آموزشی یا خواندن کتاب به یک جوشکار تبدیل شوید را از ذهن خود دور کنید.

یکی از راه های ورود به این حرفه، مراجعه و ثبت نام در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای می باشد. این امر شما را از لحاظ عملی تا حدود زیادی برای ورود به بازار کار آماده میکند. راه دیگر شاگردی کردن نزد یک جوشکار حرفه ای و مجرب است. 

هرچند این راه طولانی تر است، اما از روش اول میتواند موثرتر باشد و شما حرفه ای تر وارد این حیطه شوید. البته از آن جایی که اکثر جوشکاران حرفه ای، اصول ایمنی را رعایت نمیکنند، توصیه ما به شما شرکت در دوره های آموزشی است. با این کار شما با دریافت مدرک معتبر و قابل ترجمه، حتی میتوانید به فکر مهاجرت نیز باشید. 

مهارت های لازم برای ورود به بازار کار جوشکاری

بدون شک مهمترین و اولین نکته ای که در هر کار فنی باید به آن توجه گردد، رعایت اصول ایمنی کار است. بعد از آن میتوان به آشنایی کامل شما با تمامی فرآیند های جوشکاری آرگون، co2 و برق آشنا باشید تا بتوانید هر نوع فلزی با هر ضخامتی را جوشکاری کنید. از مهارت های مهم در این حرفه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •         توانایی در تنظیم دستگاه جوش با توجه به نوع جوشکاری و وضعیت آن
  •         آشنایی کامل با انواع الکترودها
  •         توانایی در انتخاب گاز محافظ جوشکاری
  •         توانایی انتخاب نوع جریان با توجه به نوع جوش
  •         توانایی تنظیم آمپر دستگاه جوش

مهارت های لازم برای ورود به بازار کار جوشکاری

وظایف مهم جوشکاران

  •         آگاه بودن و داشتن اطلاعات کافی درمورد انواع فلزات و خاصیت آن ها
  •         درک کامل از طرح ها و دستورالعمل های مهندسی و عمل به آن ها
  •         جمع آوری تمام قطعات مورد نیاز جهت اتصالات قبل از شروع به کار
  •         آشنایی با تمام روش های جوشکاری و برگزیدن بهترین آن با توجه به شرایط
  •         رعایت تمام اصول ایمنی هنگام کار، به علت پر مخاطره بودن حرفه جوشکاری

بازار کار جوشکاری

جوشکاری از حرفه هایی است که در اکثر صنعت های پیشرفته استفاده می شود و نقش مهمی در آن ها ایفا میکند. به همین علت بازار کار جوشکاری در تمام فصول سال پر رونق است. حرفه جوشکاری در صنعت های مهمی همچون شرکت های نفت، گاز، پتروشیمی، هواپیما و خودرو سازی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. بنابراین اگر بتوانید به درجه بالایی از مهارت در این حرفه برسید، به راحتی می توانید در این صنعت ها مشغول به کار شده و درآمد خوبی کسب کنید.

حتما بخوانید : جوشکاری آرگون یا تیگ چیست؟

بازار جوشکاری بسیار گسترده و فراگیر است. نیاز به یک جوشکار در زمینه هایی همچون تولید ماشین آلات کشاورزی، صافکاری خودرو، ساخت درب و پنجره و کابینت و … همیشه احساس میشود. 

به طور کلی شغل جوشکاری خواستار زیادی دارد و همانطور که ذکر شد، با کسب تجربه و مهارت کافی، به راحتی می توانید درآمد خوبی داشته باشید.

درآمد جوشکاری

درآمد جوشکاری میتواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. حرفه جوشکاری در اکثر کشورهای صنعتی و پیشرفته همچون کانادا، استرالیا، ترکیه، سوئیس، سوئد و آمریکا دارای حقوق و مزایای بالایی است. 

اما اگر به فکر مهاجرت نیستید، بهتر است به بحث در مورد درآمد جوشکار در ایران بپردازیم. همانطور که پیشتر ذکر شد، درآمد جوشکاران ایرانی نسبت به میانگین جهانی پایین تر است. 

درآمد جوشکاری

اما ممکن است با پذیرفتن پروژه ای خاص درآمد بالایی نیز داشته باشید. پس اگر قصد دارید در ایران به فکر شغل جوشکاری باشید، باید انواع جوشکاری همچون میگ، مگ، تیگ و برق آشنایی کامل داشته باشید. 

همچنین اگر بتوانید غواصی نیز فرا بگیرید، میتوانید به عنوان جوشکار زیر آب نیز فعالیت کنید که در این صورت درآمد شما بسیار بالاتر خواهد بود.

عوامل موثر در درآمد جوشکاری

بدون شک مهارت یک جوشکار می تواند تاثیر بسزایی در درآمد و حقوق او داشته باشد. در حقیقت هر چه مهارت و تجربه شما در این امر بیشتر باشد، مسلما از درآمد بالاتری برخوردار خواهید بود. 

شاید این مهم ترین و تنها علت موثر بر درآمد شما باشد. ناگفته نماند که دارا بودن مدرک معتبر و بین المللی نیز میتواند به عنوان رزومه، فرصت های شغلی خوبی پیش روی شما قرار دهد.

جمع بندی

در پایان باید گفت که بازار جوشکاری در اکثر کشورهای جهان شغلی پردرآمد و پر رونق است و شاید بهترین شغل برای مهاجرت به حساب بیاید. اما اگر قصد ادامه جوشکاری در ایران را دارید، توصیه ما به شما این است که حتما مهارت های خود در این زمینه را کامل کنید. اگر هم مبتدی هستید و قصد شروع کار را دارید، می توانید ابتدا در دوره های آموزشی شرکت کنید تا با اصول کلی کار آشنا گردید.

به این نوشته امتیاز دهید

مقالات مرتبط

جوشکاری co2

صفر تا صد جوشکاری CO2 | مزایا، معایب و کاربرد

جوشکاری CO2 به مجموعه‌ای از فرآیندهای جوشکاری اطلاق می‌شود که از گرمای تولید شده توسط قوس الکتریکی DC برای ذوب […]

مطالعه مقاله
جوشکاری آرگون یا تیگ چیست؟

جوشکاری آرگون یا تیگ چیست؟

جوشکاری حرفه کاربردی د است که در مشاغل دیگر هم لازم است و حضور پر رنگ دارد و وظیفه آن […]

مطالعه مقاله