معرفی دوره آموزش گوهرشناسی

دوره آموزش گوهرشناسی از دیگر دوره‌های برگزار شده در زمینه طلا‌سازی و جواهر‌‌سازی در آموزشگاه فنون برق است. گوهرشناسی علمی است که، به سنگ‌های قیمتی طبیعی و مصنوعی مربوط می‌شود و همچنین این رشته یکی از شاخه‌های کانی‌شناسی محسوب می‌شود. گوهرشناسی یکی از با ارزش‌ترین رشته‌های جواهرسازان است و بسیاری از جواهرسازان می‌توانند از این مهارت برای شناسایی گوهرها استفاده کنند و به این ترتیب تشخیص و ارزش گذاری سنگ، برای آنها بسیار آسان می‌شود. تسلط بر مهارت‌های این حرفه، تنها از طریق آموزش تئوری به دست نمی‌آید به همین دلیل، دوره آموزش گوهرشناسی آموزشگاه فنون برق به صورت عملی و در کارگاهی مجهز برگزار می‌شود. آموزش گوهرشناسی در این مجموعه فنی مجهز به انواع میکروسکوپ، بازتاب‌سنج، منابع نور، پلاریسکوپ، رفرکتومتر و … می‌باشد و در طول دوره فرصت خوبی برای تمرین و کار عملی خواهید داشت. دوره آموزش گوهرشناسی، در تهران برگزار می‌شود و تمامی مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار این حرفه را به شما آموزش می‌دهند. هدف آموزشگاه از برگزاری دوره آموزش گوهرشناسی ورود هنرجویان به صورت حرفه‌ای و سریع به بازار کار می‌باشد. همچنین در پایان دوره آموزش گوهرشناسی، مدرک فنی‌ و حرفه‌ای و بین المللی معتبر برای شما صادر می‌شود که با کمک آن می‌توانید به عنوان گوهرشناس در ایران و سایر کشورها مشغول به کار شوید.

آموزش گوهر تراشی از دیگر دوره‌های تخصصی در این زمینه می‌باشد، که در صورت شرکت در آن، شما می توانید تراش انواع نگین و سنگ‌ها را آموزش ببینید.

سرفصل‌های دوره آموزش گوهرشناسی

 • آشنایی با مبانی و اصول گوهر تراشی
 • آشنایی با انواع سنگ، کانی، بلور و کریستال
 • آشنایی با برش کاری گوهرها
 • توانایی در تشخیص سختی، شفافیت و چند رنگی انواع گوهرها
 • آشنایی با آموزش طراحی تراش
 • آموزش نحوه طراحی اشکال اولیه، اشکال فانتزی، اشکال گوهرهای اولیه
 • آموزش نحوه کار کردن با شابلون ها
 • آموزش نحوه پاکسازی، ارزیابی و جور کردن کلوخه

 • آموزش روش ها، مواد مصرفی و ابزار در پولیشکاری
 • آموزش نحوه تراش سنگ های قیمتی و خاص
 • آشنایی با انواع کوره های مدل پخت سیلندر
 • آموزش نحوه تراش دادن فیروزه شجر، شجر و عقیق خزه ای
 • آموزش نحوه گوی تراشی
 • آموزش نحوه محور تراشی
 • آموزش نحوه سوراخ کاری
 • آموزش چگونگی تراشکاری گوهرهای مرکب و بهسازی شده

 • آموزش نحوه برش کاری
 • آموزش نحوه ورقه کردن سنگ های با ارزش و قیمتی
 • آموزش نحوه قواره کردن سنگ ها
 • آموزش نحوه داپینگ (مشته گذاری)
 • معرفی انواع داپ‌ها و تکنیک‌های نصب سنگ‌ها بر داپ
 • آموزش پیش شکل دهی تراشکاری
 • آموزش نحوه پرداخت
 • آموزش صیقل دادن دستی و با موتور

 • آموزش ارزیابی کیفیت تراش
 • آموزش ترمیم و تراش مجدد
 • سر فصلهای مبحث آموزش گوهرشناسی:
 • آموزش صیقل و جلا دادن سنگهاي ارزشمند قيمتي با تراش زاويه اي وهنری
 • آموزش ترميم كردن نگين ها با تراشه زاويه اي و هنري
 • آموزش نحوه مصنوعي سازي سنگها با تراشه زاويه اي و هنري
 • آموزش نحوه تراش الماس
 • آموزش پوليش کاری سنگهاي تراش خورده

مشاوره رایگان و پیش ثبت نام


  لطفا شماره همراه را بدرستی وارد کنید

  به خوابگاه نیاز دارم.

  انتخاب دوره:

  آموزش آبکاریآموزش گوهر شناسیآموزش مخراج کاریآموزش طلا سازی و جواهر سازیآموزش تعمیرات طلا و جواهرآموزش طراحی طلا و جواهر


  سوالات متداول دوره آموزش گوهرشناسی


  سوالات تخصصی

  در دوره گوهرشناسی نحوه آموزش گوهرشناسی به چه صورت است؟
  ‍پاسخ : کلیه دوره‌های آموزشی فنون برق به صورت عملی و با تجهیزات کافی و دقیق می باشد.

  آیا دوره آموزش گوهرشناسی نیازی به پیش نیاز دارد؟
  خیر شرکت در این دوره نیازی به پیش نیازی ندارد.

  آموزشگاه گوهرشناسی فنون برق چه امکاناتی برتری نسبت به سایر آموزشگاه ها دارد؟
  پاسخ : مدارک معتبر – کلاس های صد در صد عملی و ویژه بازار کار و پشتیبانی بعد از دوره

  بلورشناسی نیز در دوره آموزش گوهرشناسی تدریس می شود؟
  پاسخ : بله، آموزش بلورشناسی از سرفصل های این دوره می باشد.

  آیا نحوه درجه بندی رنگ های گوهر در دوره گوهرشناسی آموزش داده می شود؟؟
  پاسخ : بله بصورت کامل آموزش داده می شود..

  سوالات عمومی

  نحوه ثبت نام در آموزشگاه فنون برق به چه صورت می باشد؟
  پاسخ : ثبت نام در آموزشگاه گوهرشناسی فنون برق، به دو حالت تلفنی و حضوری انجام می شود که شما عزیزان می‌توانید جهت هماهنگی با مشاوران ما تماس بگیرید.
  کلاس آموزش گوهرشناسی چند نفره می باشد؟
  بپاسخ : تمام دوره های آموزشگاه فنون برق بصورت خصوصی، نیمه خصوصی و یا گروهی برگزار می شود، که کلاس قلم زنی گروهی بین ۴ تا ۶ نفر می باشد.
  نحوه پشتیبانی آموزشگاه پس از پایان دوره گوهرشناسی فنون برق به چه صورت می باشد؟
  پاسخ :پشتیبانی از کارآموزان در تمامی دوره ها، به صورت نامحدود می باشد و درصورتی که کارآموز نیاز به پشتیبانی داشته باشد میتواند با استاد مربوطه در تماس باشد.
  نحوه پرداخت شهریه دوره گوهرشناسی به چه صورت می باشد؟
  پاسخ : کارآموزان هم می توانند به صورت نقدی و هم به صورت اقساط شهریه دوره قلم زنی را پرداخت کنند.
  چرا باید دوره گوهرشناسی را در آموزشگاه فنون برق بگذرانیم؟
  پاسخ :دوره های عملی و کارگاه های مجهز و همچنین قیمت مناسب و مدرک معتبر برای تمام دوره ها دلیل خوبی است که به شما کارآموز محترم کمک می کند آموزشگاه قلم زنی فنون برق را انتخاب نمایید. دلایل انتخاب فنی :
  مشاوره با اساتید با تجربه جهت راه اندازی
  معرفی به سازمان فنی حرفه ای جهت اخذ مدرک بعد از اتمام دوره آموزش گوهرشناسی
  دسترسی مناسب جهت تردد به ترمینال، مترو، BRT
  تجدید دوره آموزش قلم زنی در صورت عدم یادگیری
  پشتیبانی همیشگی آموزشگاه قلم زنی از کارآموزان در حین اجرا پروژه و کار
  اقامت در خوابگاه برای کارآموزان شهرستانی
  برگزاری کلاس قلم زنی در روزهای تعطیل و آخر هفته برای کارآموزان شهرستانی و شاغل
  ارائه نرم افزارهی مربوطه و فایل های آموزشی تدریس شده در پایان دوره گوهرشناسی
  تخفیف های آموزشگاه فنون برق شامل چه کارآموزانی می شود؟
  پاسخ : کار آموزان بعد از گذراندن یک دوره برای ثبت نام دوره های بعدی و همچنین در صورت معرفی هنرجوی دیگر می توانند از تخفیف های آموزشگاه بهره مند شوند.
  آیا فایل های آموزشی تدریس شده در کلاس گوهرشناسی، در اختیار کار آموزان قرار می گیرد؟
  پاسخ : بله ، پس از اتمام دوره آموزش گوهرشناسی، تمام مباحث تدریس شده و در صورت نیاز فایل های به روز شده نرم افزاری در اختیار کارآموزان قرار می گیرد.

  گوهرشناسی

  آموزش گوهرشناسی در قرن نوزدهم آغاز شد و اکنون این رشته در سراسر جهان تدریس می شود و افراد زیادی با شرکت در دوره گوهرشناسی به کسب مهارت در این زمینه می‌پردازند. هدف از دوره گوهرشناسی شناسایی سنگ‌های قیمتی، تایید اصالت آنها، ارزیابی کیفیت آنها و شناخت فواید درمانی انواع مختلف سنگ های قیمتی است.
  اساس گوهرشناسی مشاهده کردن است و نیازی به ابزارهای بسیار گران قیمت در این زمینه نیست و تنها با استفاده از علم و دانش لازم در این زمینه می‌توان به بررسی سنگ‌های قیمتی و شناسایی و ارزیابی ارزش واقعی این سنگ‌ها دست یافت. البته امروزه به کمک تکنیک‌های آزمایشگاهی و اندازه گیری‌های ظریف، با دستگاه‌های پیشرفته می‌توان به راحتی سنگ‌های قیمتی را شناسایی کرد.

  آموزش گوهرشناسی

  گوهرشناسی یا جواهرشناسی علمی است مرتبط با سنگ‌های قیمتی طبیعی و مصنوعی که یکی از شاخه‌های کانی شناسی است. گوهرشناسی یکی از با ارزش ترین رشته‌های صنعت جواهرسازی است و بسیاری از جواهرسازان می‌توانند از این مهارت برای شناسایی جواهرات استفاده کنند و به این ترتیب تشخیص و ارزش گذاری سنگ‌ها برای آنها بسیار آسان می‌شود.

  ارزش کدام گوهر بیشتر است؟

  در قیمت و ارزش سنگ‌ها، چهار عامل تاثیر گذار هستند، این چهار عامل عبارت‌اند از:

 • رنگ(color)
 • از بین این چهار مورد، رنگ مهمترین فاکتور است زیرا با چشم غیرمسلح نیز قابل مشاهده است. رنگ الماس، طیف بسیار گسترده‌ای دارد که با حروف لاتین از D تا M نشان داده می‌شود. گروه D بی رنگ ترین و گران‌ترین طیف رنگ الماس است. طیف M به قهوه‌ای سوخته نزدیک می‌شود.

  رنگ‌ها به شش دسته تقسیم می‌شوند. کاملا بی رنگ، بی رنگ، زرد بسیار کم رنگ، زرد کم رنگ، زرد و قهوه‌ای و قهوه‌ای تیره. البته رنگ‌های فانتزی بسیار زیبایی نیز در داخل طیف رنگی الماس جای می‌گیرند. مانند صورتی، بنفش، آبی، قرمز و حتی سیاه. ملاک مقایسه رنگ الماس‌ها، سنگ‌های دسته بندی شده از لحاظ رنگ یعنی master set می‌باشند.

 • خلوص(clarity)
 • اما وجود ناخالصی در سنگ‌ها اجتناب ناپذیر است و به همین دلیل خلوص سنگ‌ها با درجات مختلفی تعیین می‌شود. البته در برخی از سنگ‌ها وجود ناخالصی‌ها پدیده‌ای را به وجود آورده که زیبایی و قیمت گوهر را افزایش داده است.

 • تراش(cutting)
 • تراش الماس به معنای تقسیم الماس به اشکال مختلف از جمله برلیان، امرالد، پرنسس، قلب، بیضی، اشک و…است. هر چه این تراش‌ها دقیق‌تر و زاویه سطوح استاندارد باشد باعث جلوه بیشترو درنتیجه ارزش گوهر نیز افزایش می‌یابد.

 • وزن(weight)
 • قیراط واحد اندازه گیری وزن الماس می‌باشد و هر قیراط یک پنجم گرم است. مسلما هرچه وزن یک قطعه الماس افزایش یابد ارزش و قیمت آن نیز بیشتر می‌شود. اگر سنگ دارای ناخالصی باشد، قیمت سنگ بسته به نوع ناخالصی کاهش می‌یابد. به عنوان مثال، اگر ناخالصی‌های داخل سنگ مانند حباب، شکستگی یا وجود جسم خارجی در داخل سنگ مانع عبور نور شود، سنگ ارزش کمتری خواهد داشت.

  در دنیای پیشرفته امروزی، همزمان با پیشرفت تکنولوژی، صنعت تولید و پرورش سنگ مصنوعی نیز پیشرفت زیادی کرده است. بنابراین همیشه بحث طبیعی یا مصنوعی بودن سنگ‌ها مطرح است و قیمت گذاری سنگ‌ها نیز بر همین اساس است.

  تمام تلاش آزمایشگاه‌های سنگ‌سازی بر این است که سنگ‌های تقلبی را طبیعی‌تر کرده و با قیمت‌های بالاتر به فروش برسانند و این موضوع اهمیت بالا بردن اطلاعات در مورد سنگ‌ها را افزایش می‌دهد. دوره گوهرشناسی به منظور افزایش اطلاعات در خصوص سنگ‌ها است. علاقه مندان می‌توانند با شرکت در دوره گوهرشناسی اطلاعات خود را در زمینه سنگ‌ها و جواهرات افزایش دهند.

  مدرک فنی و حرفه‌ای دوره گوهرشناسی

  پس از اتمام دوره گوهرشناسی، آموزشگاه فنون برق مدرک بین المللی دوره آموزش گوهرشناسی را به مهارت آموز اهدا می‌کند. البته این مدرک بعد از کسب نمره قبولی در آزمونی که سازمان فنی و حرفه‌ای تدارک دیده به مهارت آموز تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است که مدرک فنی و حرفه‌ای آموزشگاه گوهرشناسی فنون برق، مورد تایید سازمان بین المللی کار ILO و تمامی کشور‌هایی که عضو اتحادیه اروپا است.

  آموزش صفر تا صد گوهرشناسی

  یکی از زیرشاخه‌های رشته طلاسازی گوهرشناسی است که امروزه بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و افراد زیادی به دنبال یادگیری گوهرشناسی هستند. در کلاس گوهرشناسی با ویژگی‌ها و خواص انواع سنگ‌های قیمتی آشنا می‌شوید. از سرفصل‌های مهمی که در آموزشگاه گوهرشناسی فنون برق تدریس می‌شود می‌توان به مبانی گوهرشناسی، شناخت سنگ های رنگی، جداسازی سنگ های طبیعی از نمونه های مصنوعی، آشنایی با ابزار و تجهیزات گوهرشناسی و نحوه کار با آنها اشاره کرد. شما می توانید به محض گذراندن دوره آموزش گوهرشناسی در یکی از معتبرترین آموزشگاه‌های گوهرشناسی کشور مانند آموزشگاه گوهرشناسی فنون برق وارد بازار کار شوید و کسب درآمد کنید.

  آینده شغلی گوهرشناسی با توجه به افزایش تقاضا برای جواهرات ساخته شده از سنگ های طبیعی تضمین شده است، پس از شرکت در دوره‌ آموزش گوهرشناسی برای یادگیری نکات و تکنیک ها از صفر تا صد و کسب مهارت‌های لازم درنگ نکنید!

  بازار کار گوهرشناسی

  با توجه به بازار کار فوق العاده گسترده و همجوار بودن با کشورهای آسیای میانه و روسیه و افغانستان که دارای معادن غنی انواع گوهرها و همچنین کشور خودمان که دارای مرغوب ترین معادن فیروزه در سطح جهان است، نیاز به علمی شدن دوره گوهرشناسی احساس می گردد. برگزاری دوره آموزش گوهرشناسی برای افراد علاقه‌مند به ورود به بازار تجارت گوهرها و همچنین اعضای صنف طلا و جواهر در راستای ارتقای بازارکار و جلوگیری از عرضه گوهرهای تقلبی به جای نمونه طبیعی ضروری است.

  خواص درمانی گوهرها

  در خصوص خواص درمانی و انرژی‌های ساطع شدنی از انواع گوهر‌ها، نظریه‌های بسیار متفاوتی وجود دارد؛ به طوری که برخی از پژوهشگران علوم مواد، در خصوص اثرات مثبت انرژی موجود در گوهر‌ها سخن گفته‌اند و برخی نیز آن را رد کرده و بیشتر جنبۀ روانی به آن داده اند؛ البته باید گفت که اعتقاد به تاثیر گوهرها بر بدن، که ریشه در باورهای شرق دارد، تا به همین امروز نیز ادامه دار بوده و در سراسر جهان گسترده شده است؛ هرچند؛ باور به اینکه جهان هستی و کائنات دارای انرژی اند و به طبع آن، تمام آفرینش نوعی انرژی دارند و می‌تواند ما را به باور وجود این انرژی و خواص درمانی حاصل از آن، متمایل‌تر و خوشبین‌تر سازد و این ادعا، برایمان باورپذیرتر باشد. همان طور که می‌بینید، در سال‌های اخیر، این باور در بسیاری از جوامع قوی‌تر شده و بازار کسب و کار این گوهر‌ها نیز داغ‌تر شده و امروزه به عنوان یکی از صنایع در بازارهای جهانی مورد استقبال قرار گرفته است.

  بلورشناسی

  بلورشناسی درواقع زیرمجموعه‌ای از علم کانی شناسی، علم آرایش اتم‌ها در جامدات و شاخه‌ای از علوم پایه است که به بررسی شکل گیری، ظاهر، ساختار درونی، خواص فیزیکی و رشد بلورها می پردازد.

  بلورشناسی در زمینه‌های مختلف علوم تجربی مانند زمین شناسی، شیمی، فیزیک و برخی رشته‌های مهندسی مانند مهندسی مواد مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرند. این علم برای آگاهی از خواص فیزیکی و رفتار (ظاهر، ضریب شکست نور، انتقال حرارت، هدایت الکتریکی و …) بسیار مهم است و روش‌های مطالعه مواد بر این اساس استوار است.

  بهترین آموزشگاه گوهرشناسی

  آموزشگاه گوهرشناسی فنون برق دارای مجور رسمی از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با هدف آموزش گوهرشناسی به صورت تخصصی و ارتقاء سطح علمی در ایران، اقدام به برگزاری دوره گوهرشناسی در کلاسی مجهز کرده است. آموزشگاه گوهرشناسی فنون برق با ارائه دوره‌های تخصصی زیر نظر اساتید مجرب و فارغ التحصیل از موسسات معتبر بین المللی، از بهترین منابع آموزش گوهرشناسی، ابزار‌ها و تجهیزات برخوردار است. از مزایای دوره آموزش گوهرشناسی در آموزشگاه فنون برق پشتیبانی از مهارت‌آموز حتی پس از پایان دوره است. متاسفانه برخی از آموزشگاه‌ها بعد از اتمام دوره گوهرشناسی هیچ گونه پشتیانی از مهارت‌آموز ندارند و از او حمایت نمیکنند اما آموزشگاه فنون برق افتخار حمایت از مهارت‌آموز تا لحظه ورود به بازار کار را دارد.

  آموزشگاه گوهرشناسی فنون برق که واقع در میدان انقلاب تهران است و موقعیت آموزشگاه، از نظر دسترسی به وسایل نقلیه عمومی بسیار عالی است، و این از دیگر مزایای آموزشگاه فنون برق است.

  5/5 - (2 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *