چرا فن کولر گازی کار نمی‌کند؟

5 دقیقه زمان مطالعه

اگر کولر گازی دارید و از هوای خنک و راحت در خانه یا محل کار خود لذت می برید، باید حتما به نگهداری و مراقبت از کولر گازی خود نیز فکر کنید! این دستگاه که کارایی مثبت و بالایی دارد، یک دستگاه الکترومکانیکی بوده و حساسیت خاص خود را دارد. بوجود آمدن حوادثی که باعث ایجاد مشکل در دستگاه و خرابی کولر می شود و یا کارایی آن را کاهش می دهد، پدیده ای عادی و رایج است. با ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات کولر گازی در سایت فنون برق میتوانید مهارت خود را افزایش بدهید!

کاربرد فن کولر گازی چیست؟

فن کولر گازی به یکی از قسمت های کولر گازی گفته می شود که از یک پروانه، موتور و… تشکیل شده است.اصولاً دو فن در داخل کولر گازی وجود دارد که یکی در یونیت داخلی و دیگری در یونیت خارجی قرار گرفته است. فن کولر گازی هوای گرم را از محیط داخلی گرفته و هوای خنک را به محیط انتقال میدهد. در کل باید بگویم که فن هوای مورد نیاز کولر گازی را تامین می کند که هنگام روشن شدن کولر باید در کولر گردش کند.اگر فن مشکلی داشته باشد باعث از کار افتادن کولر می شود که برای این منظور کولر گازی نیاز به عیب یابی دارد.

بررسی علل خرابی فن کولر گازی

فن یکی از مهم ترین قطعات کولر گازی است که طبیعتا هر گونه مشکل در سایر قسمت ها می تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد. خرابی فن به صورت مستقیم بر کیفیت و عملکرد کولر تاثیر می گذارد و در نهایت باعث میشود که باد کولر دیگر خنک نباشد! در ادامه با عواملی که باعث کار نکردن فن کولر گازی میشود آشنا میشویم.

موتور فن

در برخی موارد مشکل کار نکردن فن کولر گازی ,موتور فن است. برای بررسی موتور فن، ابتدا باید پروانه فن را با دست بچرخانید. در صورت چرخاندن پره باید متوجه شوید که مشکل در بلبرینگ موتور فن است که در این صورت برای رفع مشکل کار نکردن فن کولر گازی باید موتور را به طور کلی تعویض کنید.اگر پروانه می چرخد ​​باید بدانید که مشکل از برق موتور است باید با استفاده از فازمتر سیم ها را بررسی کنید و در صورت قطع بودن آنها را وصل کنید تا مشکل حل شود. اگر هیچ یک از مشکلات ذکر شده را ندارید باید بدانید که دلیل کار نکردن فن کولر گازی سوختن موتور کولر است و باید موتور فن را تعویض کنید. البته با ثبت نام در دوره های آموزش تعمیرات کولر گازی میتوانید مشکل فن کولر گازی خود را به راحتی حل کنید!

موتور فن کولرگازی

شفت داخلی و بیرونی فن

موتور فن دارای دو شفت داخلی و بیرونی است. در برخی موارد علت کار نکردن فن کولر گازی می تواند شل شدن یاتاقان های شفت و یا سوختن یاتاقان ها باشد. برای حل این مشکل، اگر یاتاقان ها را سفت کردید و مشکل حل نشد، باید موتور فن را به طور کلی تعویض کنید.

راه حل: ابتدا محور پروانه های موتور فن را تکان دهید. اگر محور موتور فن شل باشد یا حرکتی نکند پس موتور فن آسیب دیده و باید تعویض شود. البته این کار بسیار تخصصی و حساس است و بهتر است از یک فرد مجرب و با تجربه برای تعویض موتور فن کمک بخواهید.

موتور بلوور فن

در برخی موارد که فن کولر گازی به درستی کار نمی کند، باید موتور بلوور فن را بررسی کنید.اگر موتور بلوور فن به درستی نچرخد ​​و کار نکند، باید بدانید که بلوور فن به دلیل کارکرد طولانی مدت پوسیده و آسیب دیده است.در بیشتر موارد موتور بلوور فن قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.اگر تجربه کافی برای تعمیر موتور فن ندارید میتوانید در دوره های آموزش تعمبرات کولر گازی شرکت کنید.

خازن فن

یکی از دلایل مهم اما ساده کار نکردن فن کولر گازی، سوختن خازن است. خازن فن توسط چند رشته سیم به کمپرسور متصل شده و کار می کند. در مواردی که خازن کار نمی کند و باعث خرابی فن کولر می شود، باید آن را با مولتی متر چک کنید و در صورت سوختن آن را به طور کامل تعویض کنید.

راه حل : ابتدا سعی کنید پره های فن را با یک چوب بلند بچرخانید. اگر فن کار کرد، مشکل از خازن است. برای بررسی ابتدا خازن را با مولتی متر اندازه بگیرید. اگر جریان وجود نداشته باشد، احتمالا خازن سوخته و باید آن را تعویض کنید. مراقب خطر برق گرفتگی باشید!

خازن کولر گازی

برد رله

برد رله وظیفه تامین ولتاژ بیشتر قطعات کولر گازی و همچنین فن را بر عهده دارد.اگر برد رله مشکل داشته باشد و به درستی کار نکند باعث از کار افتادن فن کولر می شود. برد رله روی برد دستگاه قرار می گیرد و برای رفع آن باید تعویض شود.

سنسور کنترل دما

سنسور کنترل دما از قطعات الکتریکی نصب شده بر روی کولر گازی برای کنترل دما است.اگر فن کولر گازی روشن نشود، باید متوجه شوید که در بیشتر موارد این مشکل وجود دارد زیرا زمانی که می خواهد روشن شود یا دما را کنترل کند، دما را تشخیص نمی دهد.در این صورت برای رفع مشکل کار نکردن فن کولر گازی باید سنسور کنترل دما را بررسی کنید و در صورت معیوب بودن حتما آن را تعویض کنید.

خرابی سنسور کنترل دما

هنگامی که کمپرسور کار می کند، موتور فن نیز باید کار کند. البته اگر کمپرسور کار کند اما فن کار نکند، احتمالا خازن فن یا موتور فن آسیب ببیند. در صورتی که هم کمپرسور و هم موتور کار نکنند، ممکن است مشکل از ترموستات یا سنسور کنترل دما باشد. سنسور کنترل دما دارای پایانه های الکتریکی می‌باشد که احتمالاً در طول زمان می سوزند. در صورتی که پایانه ها بسوزند ترموستات یا سنسور کنترل دما به درستی کار نکرده و ممکن است دلیل کار نکردن فن کولر باشد.

راه حل: ابتدا باید با استفاده از مولتی متر بررسی کنید که آیا جریان در سنسور کنترل دما وجود دارد یا خیر. درصورت لزوم قطعه را تعویض نمایید.

نقش ترموستات در خرابی فن کولر گازی

ترموستات یکی از قطعاتی است که برای تنظیم دمای محیط بر روی کولر گازی نصب می شود.در برخی موارد دلیل کار نکردن فن کولر گازی ترموستات است زیرا ترموستات دما را به درستی تشخیص نمی دهد و هیچ فرمانی برای روشن شدن کولر گازی نمی دهد.در این صورت ممکن است سیم های اتصال ترموستات به برد شکسته شوند و می توانید با استفاده از مولتی متر از درست کارکردن آن ها اطمینان حاصل کنید و آن ها را در جای مناسب خود وصل کنید. اگر مشکل در سیم کشی نیست، تنظیمات ترموستات را بررسی کرده و آن را اصلاح کنید. اگر ترموستات اصلا کار نکرد، حتما آن را تعویض کنید زیرا دیگر سوخته و قابل تعمیر نیست.

ترموستات کولرگازی

تعمیر فن کولر گازی

تعمیر فن کولر گازی عملکردی است که در صورت حاد نبودن مشکل کار نکردن فن کولر گازی انجام می شود. اگر با مطالعه این مقاله نتوانستید مشکل کار نکردن فن کولر گازی را حل کنید، می توانید از مراکز تخصصی تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.برای تعمیر خرابی فن کولر گازی بهتر است از مراکز معتبر کمک بگیرید زیرا افراد مبتدی که نحوه کارکرد را نمی دانند به کولر گازی شما آسیب می رسانند که در این صورت باید هزینه بیشتری برای تعمیر فن کولر گازی بپردازید.همچنین با شرکت در دوره های آموزش تعمیرات کولر گازی شما به یک تعمیرکار حرفه ای تبدیل میشوید!

بیشتر بدانید : چگونه مشکلات کولر گازی را عیب یابی کنیم؟

در این مقاله خواندیم که آسیب دیدن هر یک از این قطعه ها باعث خرابی و یا کند شدن فن کولر شده و در نهایت باعث آسیب رساندن به کولر گازی میشود. برای تعمیر و یا تعویض هر یک از این قطعات می توانید خودتان این کار را انجام دهید اما باید مراقب جریان برق باشید البته بهتر است دوره آموزش تعمیرات کولر گازی را ببینید زیرا هم با این دوره ها میتوانید مشکلات کولر خود را حل کرده و هم درامدزایی کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *