تفاوت باتری اسیدی با اتمی در چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

باتری خودرو مهم ترین و اصلی ترین قطعه در سیستم الکتریک خودرو است که وظیفه تامین ذخیره و تقسیم انرژی الکتریکی مورد نیاز بخش های خودرو را دارد. سلامت باتری ماشین بر کیفیت راندمان و بازدهی خودرو تاثیر مستقیم می‌گذارد. از پرتکرار ترین سوالاتی که هنگام خرید باتری برای افراد پیش می آید این است که چه نوع باتری برای خودرو خریداری کنیم؟ باتری اسیدی بهتر است یا باتری اتمی؟ در این بخش تصمیم داریم تا به این سوال پرتکرار پاسخ دهیم.

آموزشگاه فنون برق در راستای تربیت نیروی کار با مهارت، برگزار کننده دوره های مختلفی از جمله دوره آموزش برق خودرو است.شما مهارت آموزان عزیز می توانید با شماره تماس های ثبت شده در سایت تماس حاصل فرمایید و اطلاعات کامل را از کارشناسان ما جویا شوید.

باتری اسیدی

باتری های اسیدی نوع قدیمی تر و ارزانتر باتری ها هستند که به نگهداری و شارژ نیاز دارند. در این نوع از باتری ها شش فضا وجود دارد که در تمام این شش فضا چند صفحه سربی مثبت و منفی داخل آنها قرار گرفته است. بین صفحات مثبت و منفی از محلولی به نام الکترولیت که متشکل از 65 درصد آب و 35 درصد اسید است پر شده است. 6 درب روی باتری اسیدی وجود دارد که با باز کردن آنها میتوانید سطح الکترولیت را بررسی کنید. جنس این صفحات که از سرب است به واسطه انتقال دهنده ای به یکدیگر وصل میشوند هر کدام از این فضا ها 2 تا 2.2 ولت برق  تولید میکنند و به همین علت باتری ها 12 ولت خروجی برق دارند. این نوع از باتری ها به تدریج ضعیف میشوند و این ضعف را میتوان از ضعف در استارت خودرو متوجه شد.

این نوع از باتری ها به مراقبت نیاز دارند و همواره باید میزان اسید انها چک شود. چرا که ساختار آنها به گونه ای است که به تدریج سطح اسید موجود در انها کاهش پیدا میکند اگر این میزان مرتب چک نشود و اسیدی اضافه نشود باتری خالی میشود.

مزایا

 • ایمنی بالا
 • طول عمر بالا
 • عدم نیاز به تعمیر و نگهداری
 • معایب

 • نیاز به بررسی مکرر
 • عمر کمتر نسبت به باتری اتمی
 • باتری اسیدی

  باتری های اتمی

  این بار تکنولوژی به سراغ باتری ها آمده است و باتری های اتمی را ایجاد کرده است. این باتری ها توسط فناوری کلسیم – کلسیم و کلسیم- سیلور ساخته می‌شوند که طول عمر بالاتری دارند. البته در ایران باتری های کلسیم – کلسیم را به نام باتری اتمی میشناسند باتری های کلسیم- سیلور به دلیل قیمت بالای تولید محدودتر هستند. باتری اتمی که به باتری سیلد نیز معروف است باتری پلمپ شده ای است که درپوش یکپارچه ای دارد. باور عموم بر این است که باتری اتمی خشک است اما چنین نیست و این نوع از باتری ها نیز دارای الکترولیت هستند اما به علت جنس خاصی که صفحات داخل آن دارند به افزودن آب مقطر نیازی ندارند. راه شناخت این گروه از باتری ها ظاهر آنها است چرا که پیچی برای افزودن اسید ندارند.

  مزایا

 • طول عمر بیشتر
 • ایجاد آلودگی کمتر
 • امکان شارژ شدن باتری
 • نیاز کمتر به تعمیرات
 • عدم نیاز به سرویس آب مقطر
 • مقاومت بالا در برابر شارژ بیش از حد
 • معایب

 • احتمال از کار افتادن ناگهانی
 • قیمت بالاتر
 • باتری اتمی

  تفاوت ظاهری باتری اسیدی و اتمی

  فرقی که باتری اسیدی با باتری اتمی از لحاظ ظاهری دارد این است که اگر 6 درب مجزا را باز کنید شاهد الکترولیت موجود در باتری خواهید بود و میتوانیم به شما این اطمینان را بدهیم که باتری اسیدی است. اما در صورتیکه پیچ مخصوص باتری اسیدی را مشاهده نکردید باتری اتمی است.

  تفاوت باتری اسیدی و اتمی در چیست؟

  باتری های اتمی از جنس آلیاژ کلسیم سیلور هستند. این امر سبب افزایش طول عمر آنها نیز میشود. در حالی که باتری های اسیدی از جنس سرب هستند. سطح الکترولیت در باتری اتمی کاهش پیدا نمیکند اما در باتری اسیدی کاهش پیدا میکند که این به معنای اتمام شارژ باتری است. باتری های اسیدی آلودگی بیشتری تولید میکنند اما باتری های اتمی اینگونه نیستند.

  باتری اسیدی

  نحوه تست باتری اتمی

  حال سوال اینجا است که از کجا متوجه شویم که باتری سالم است یا خیر. برای کنترل و تست باتری اتمی یک عدد چشمی روی آن نصب شده است که به سه رنگ سبز سفید و سیاه دیده میشود. اگر چشمی سفید بود باتری خرب است، اگر چشمی سبز بود باتری شارژ شده و آماده است اما اگر سیاه بود باتری به شارژ نیاز دارد.

  باتری اسیدی بهتر است یا باتری اتمی؟

  انتخاب باتری بستگی به نحوه نگهداری آنها دارد دمای محیط نیز میتواند تاثیر زیادی در عمر باتری ها داشته باشد. هر باتری طول عمر مشخصی دارد و در شرایط ایده ال این طول عمر طولانی تر نیز می‌شود. اما باتری اتمی حساسیت کمتری نسبت به محیط دارد اما باتری اسیدی نسبت به ضربه شدید حساس است و ممکن است صفحات آن از یکدیگر جدا شوند. اما با توجه به مطالب گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که باتری های اتمی بهتر از باتری های اسیدی هستند. به همین دلیل است که فروش بیشتری دارند. ما باتری های اسیدی طرفداران خودش را دارد و بسیاری از شرکت های تولید کننده باتری هنوز این مدل از باتری ها را تولید می‌کنند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *