تفاوت کولر گازی و فن کویل چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

از مهم ترین وسایلی که در هر ساختمانی یافت می‌شود سیستم تهویه مطبوع است که در مدل های گوناگونی مورد استفاده قرار میگیرد که کاربرد انها تهویه مطبوع محیط است. این سیستم ها می‌توانند با افزایش دادن یا کاهش دادن دمای محیط  آسایش را برای افراد به ارمغان ‌آورند. این نوع سیستم‌ها انواع مختلفی دارند که کارکرد آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. در این بخش به تفاوت کولر گازی و فن کویل که دو نمونه از سیستم‌های تهویه مطبوع هستند خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا با این دو وسیله و تفاوت های آن ها آشنا شویم.

عملکرد فن کویل

قصد داریم قبل از توضیح درباره تفاوت‌های فن کویل‌ها و کولر گازی‌ها ابتدا نحوه کار فن کویل‌ها را بررسی کنیم.

فن کویل

یک مبدل حرارتی سرمایشی یا گرمایشی و یک فن اجزای تشکیل دهنده فن کویل‌ها هستند. در فصل تابستان بعد از این که آب سرد وارد لوله های مسی شد پره های آلومینیومی آن سرد شده و همزمان با اینکه فن چرخش پیدا می‌کند هوا با سطوح سرد برخورد کرده و دمای آن کاهش پیدا می‌کند. به همین ترتیب در فصل زمستان آب گرم در کویل جریان یافته و این دفعه لوله های مسی و پنجره های آلومینیومی گرم شده و هوای گرم خارج می‌شود در صورت نیاز در مسیر هوا از فیلتر های مخصوص نیز میتوان استفاده کرد.

مزایا معایب
عدم نیاز به کانال کشی نیاز به مراقبت های ویژه
سیستم گرمایشی بسیار قوی عملکرد ضعیف در محیط های بسیار گرم
وارد کردن اکسیژن زیاد به محیط
مناسب برای استفاده در ساختمان‌های بسیار بزرگ
مناسب بودن هزینه نصب

عملکرد کولر گازی

یکی دیگر از سیستم های تهویه مطبوع کولر گازی است که افراد در بسیاری از منازل و ساختمان‌ها ز آن استفاده می‌کنند.

کولر گازی

این وسیله به کمک سیکل تبرید سرمایش ایجاد می‌کند.(سیکل تبرید: یک چرخه سرمایشی که به صورت مداوم در حال تکرار است و عمل سرد سازی را انجام می‌دهد.) کولر گازی با برق کار می‌کند و از گاز مایع برای تبدیل گرما به سرما استفاده می‌کند به همین دلیل به آن کولر گازی می‌گویند.

مزایا معایب
تصفیه هوای محیط مصرف بالای برق
امکان کنترل از  راه دور هزینه بالای مصرف در محیط های بزرگ
توانایی خنک سازی محیط های بسیار گرم
عملکرد قوی سرمایش کولر گازی
قابل استفاده در محیط های کوچک

کولر گازی چگونه هوای خنک ایجاد می‌کند؟

بعد از وارد شدن گاز مبرد به کمپرسور فشار و دما افزایش پیدا کرده و وارد کندانسور می‌شود. بعد از این که کندانسور حرارت مبرد را به محیط انتقال داد آن را از حالت گاز پرفشار به مایع پرفشار تبدیل و وارد شیر انبساط کرده تا فشار خود را نیز از دست بدهد. سپس مایع با فشار کم وارد اواپراتور شده و با دریافت گرمای محیط تبخیر شده و بدین ترتیب باعث خنک سازی هوا می‌شود. (اواپراتور: مبدلی که با هوای محیط در ارتباط است.)

تفاوت کولر گازی و فن کویل چیست؟

 • مصرف برق
 • اصلی ترین تفاوت بین فن کویل‌ها و کولر گازی در مصرف برق است. هر دو قسمت کولر گازی یعنی قسمت خارجی و داخلی با برق کار می‌کنند به همین دلیل مصرف برق به اوج خود می‌رسد در صورتی که در فن کویل ها تنها قسمت داخلی با برق کار می‌کند و قسمت چیلر با انرژی های دیگر کار می‌کند. مصرف برق فن کویل نسبت به کولر گازی ها نسبت به علائم مختلف متفاوت است. در این سیستم مصرف برق کمتر است و با مدیریت می‌توان بازدهی دستگاه را افزایش داد.

 • کاربرد
 • از تفاوت‌هایی که بین فن کویل و کولر گازی وجود دارد به مرکزی بودن آن مربوط می‌شود. کولر گازی سیستمی واحد است که دو یونیت داخلی و خارجی آن به یکدیگر متصل هستند. از کولر گازی برای گرمایش یا سرمایش سالن، اتاق یا یک واحد استفاده می‌شود. اما فن کویل در نقاط مختلف ساختمان به صورت چند تایی نصب می‌شود و همگی از طریق لوله کشی به چیلر، دیگ آب گرم یا پکیج وصل می‌شوند. پس می‌توان نتیجه گرفت که برای مکان های کوچک بهتر است از کولر گازی استفاده شود و فن کویل نیز برای فضاهای بزرگتر مناسب است.

 • تهویه هوا
 • فن کویل‌ها برای تهویه هوا از هوای بیرون استفاده می‌کنند به همین دلیل می‌توان گفت که به علت مخلوط شدن با اکسیژن بیرون از محیط هوای تازه وارد فضا می‌کنند، در صورتی که کولر گازی‌ها برای خنک کردن محیط از هوای داخل محیط استفاده می‌کنند به همین دلیل فن کویل‌ها هوای مطبوع تری نسبت به کولر گازی تولید می‌کنند.

 • توان سرمایشی و گرمایشی
 • فن کویل ها به کمک انتقال دمای آب دمای محیط را تغییر می‌دهند اما کولرهای گازی هوای محیط را به وسیله متراکم کردن هوا انجام می‌دهند می‌توان نتیجه گرفت که هوای خنک با قدرت بیشتری در کولر گازی انجام می‌شود اما فن کویل‌ها طبق آب سرد و یا گرمی که درون لوله ها جریان پیدا می‌کند عمل سرمایش و گرمایش را انجام می‌دهند، در زمستان آب گرم درون لوله ها جریان پیدا کرده و می‌توان گفت که قدرت سرمایشی و گرمایشی تقریبا برابری دارند. بنابر این قدرت سرمایشی کولر گازی بهتر است و فن کویل نیز دارای قدرت سرمایشی و گرمایشی یکسانی است.

 • ظاهر ساختمان و زیبایی
 • تفاوت دیگر فن کویل و کولر گازی مربوط به ظاهر و زیبایی ساختمان است. یونیت خارجی کولر گازی روی دیوار نصب می‌شود و در دید است به خصوص هنگامی که تعداد واحدهای بیشتری از کولر گازی استفاده می‌کنند ساختمان منظره جالبی پیدا نمی‌کند در حالی که یونیت خارجی فن کویل در پشت بام نصب می‌شود و در دید نیست در نتیجه در زیبایی ساختمان اثر نمی‌گذارد.

  آموزش نصب و تعمیرات کولر گازی

  همانطور که مطالعه کردید مزایای کولرگازی باعث شده تا استقبال از این وسیله افزایش یابد، از طرفی با افزایش تقاضا قطعا نیاز بازار به نصب و تعمیر این وسیله نیز بیشتر خواهد شد. از این رو آموزشگاه‌های زیادی اقدام به برگزاری دوره آموزش نصب کولر گازی و تعمیر آن کرده اند این آموزش‌ها به صورت عملی و توسط اساتید فنی و مجرب برگزار می‌شود. علاقه مندان بعد از شرکت در این دوره ها توانایی لازم جهت ورود موفق به بازار کار را بدست خواهند آورد. همچنین برخی از این آموزشگاه‌ها (آموزشگاه‌های زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای کشور) بعد از پایان دوره به مهارت آموزان مدرک معتبر نیز اعطا خواهند کرد که برای استخدام آن‌ها بسیار کارآمد خواهد بود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *