علت سر و صدای کولر گازی چیست؟

5 دقیقه زمان مطالعه

یکی از وسیله هایی که برای ایجاد آرامش کاربران تعبیه شده است کولر گازی است. با توجه به مزایای زیادی که این وسیله دارد بسیاری از ساختمانهای مسکونی اداری و تجاری از این وسیله استفاده می‌کنند. کولر گازی در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود که محبوب ترین آنها کولر گازی دو تکه است. در فصل تابستان اغلب افراد دائما از این وسیله استفاده می‌کنند در نتیجه امکان خرابی این وسیله وجود دارد. نشتی کولر گازی، کم شدن پرتاب باد کولر گازی، روشن نشدن کولر گازی از جمله این مشکلات هستند که به راحتی حل می‌شوند. یکی از مشکلاتی که برای کولر گازی اتفاق می افتد و موجب آزار مصرف کنندگان می‌شود سر و صدای کولر گازی است. در این بخش از مجله فنون برق قصد داریم تا علت سر و صدای کولر گازی را دریابیم و راه حل های رفع آن را عنوان کنیم.

آموزشگاه فنون برق در راستای تربیت نیروی کار با مهارت، برگزار کننده دوره‌های مختلفی از جمله دوره آموزش نصب کولر گازی است. شما مهارت آموزان عزیز می‌توانید با شماره تماس‌های ثبت شده در سایت تماس حاصل فرمایید و اطلاعات کامل را از کارشناسان ما جویا شوید.

علت سر و صدای کولر گازی

در ادامه چند مورد از اصلی ترین دلایلی که موجب ایجاد سر و صدا از کولر گازی می‌شود را بیان کنیم:

تراز نبودن کولر گازی

کولر گازی از دو قسمت تشکیل شده است یک قسمت پنل داخلی که در داخل ساختمان نصب می‌شود و قسمت دیگر پنل خارجی که در بیرون ساختمان نصب می‌شود. این مسئله که این دو پنل تراز باشند بسیار اهمیت دارد چرا که عدم تراز بودن آنها موجب بروز ایراداتی در کولر گازی میشود که یکی از آنها سروصدای کولر گازی است. اگر متوجه این موضوع شدید باید از یک تعمیرکار بخواهید تا دستگاه شما را تراز کند.

ایراد در ترموستات

ترموستات نیز یکی از بخش های اصلی کولر گازی است. ایراد در این قطعه نیز میتواند موجب ایجاد سرو صدا در کولر گازی شود. از طرفی ساختار ترموستات به گونه ای است که به ندرت پیش می آید که بتوان آن را تعمیر کرد و در 90 درصد مواقع راهی جز تعویض آن وجود ندارد.

فیلتر کولر گازی

قاب جلوی کولر گازی

عدم نصب صحیح قاب جلویی کولر گازی نیز می‌تواند دلیل مشکل بوجود آمده باشد! در صورتی که حین نصب کم کاری کرده باشید و قاب جلویی کولر گازی را به اصطلاح شل بسته باشید حین روشن کردن کولر صدای تق تق خواهید شنید. برای رفع این مشکل به آرامی قاب جلویی دستگاه را محکم کنید.

لق شدن پایه های کندانسور

ممکن است مهره ها یا پایه های پنل خارجی کولر گازی شل شده باشند و هنگام کار کردن دستگاه صدا بدهند در چنین حالتی لازم است تا کولر گازی آچار کشی شود.

شکستگی فن کولر گازی

شکستگی فن کولر گازی از دیگر دلایل بروز صداهای ناهنجار است. پره های فن را با دقت بررسی کنید تا از سالم بودن آن آگاه شوید اگر متوجه قطعه ای شکسته در آن شدید سریعا نسبت به تعویض آن اقدام کنید یا از تعمیرکار کولر گازی کمک بگیرید.

ایراد در کمپرسور

همانطور که به آن اشاره شد کولر گازی اجزا و قطعات مختلفی دارد که هر کدام از این قطعات وظیفه خاص خود را دارند. کمپرسور مهم ترین قسمت کولر گازی است، در ادامه مواردی که باعث ایجاد سر و صدا از طرف این قطعه است را بررسی خواهیم کرد.

 • عدم روغن کاری
 • روغن کاری از جمله کار هایی است که باعث می‌شود تا کمپرسور به درستی کار کند. در صورتی که روغن کمپرسور کولرگازی از میزان استاندارد خود پایینتر باشد قطعات دیگر نیز آسیب دیده و به مرور زمان دچار اصطکاک می‌شوند و همین موضوع باعث ایجاد سرو صدا می‌شود.

 • داغ شدن کمپرسور کولر گازی
 • در برخی مواقع ممکن است با استفاده مداوم از کولر گازی (بیشتر در مناطق گرمسیر) به موتور آن فشار زیادی وارد شده و داغ شود. با استراحت دادن به کولر گازی این صدا قابل رفع شدن است.

 • ضربه خوردن به کمپرسور
 • حین جابجای کولر گازی باید دقت زیادی انجام شود زیرا کمپرسور کولر گازی پر از گاز مبرد است و ضربه به آن موجب تخلیه گاز شده و در نتیجه کولر گازی روشن نمی‌شود، حتی اگر گاز مبرد خارج نشود ضربه خوردن به کمپرسور باعث آسیب به بدنه آن شده و موجب می‌شود که این قطعه آسیب ببیند و صدای جیرجیر مانندی از کولر گازی خارج شود.

 • جابجا شدن کمپرسور کولر گازی
 • از دیگ دلایل مربوط به کمپرسور کولر گازی جابجا شدن آن است. زمانی که کمپرسور از جای خود خارج میشود شروع به لرزیدن کرده و منجر به سر و صدای کولر گازی می‌شود.

  کثیف بودن فیلتر کولر گازی

  با گذشت زمان گرد و غبار و آلودگی باعث میشود تا فیلتر های کولر گازی کثیف شده و جریان هوا مسدود شود، همین موضوع صداهای آزار دهنده ای ایجاد میکند. به منظور رفع این مشکل تنها کافی است فیلتر را تمیز کرده و یا در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

  دلیل سر و صدای کولر گازی

   گیر کردن جسم خارجی در کندانسور

  همانطور که می‌دانید کندانسور بیرون از دستگاه قرار دارد و در فضایی مثل بالکن نصب می‌شود اگر جسمی خارجی وارد آن شود باعث ایجاد صدای ناهنجار می‌شود لانه سازی پرنده‌ها هم اتفاق کم سابقه ای نیست و حتی ممکن است پرنده‌ها در آن لانه سازی کنند یا گربه داخل آن گیر کند. حتما قبل از انجام تعمیرات با چراغ قوه داخل آن را چک کنید تا از عدم وجود پرنده در آن اطمینان حاصل کنید.

  ایراد در فن بلوور

  فن پرتاب باد (بلور فن) اصلی ترین دلیل ایجاد سرو صدای پنل داخلی کولر گازی است. این بخش در کارخانه کاملا تراز میشود و اگر شکستگی ترک یا ایراد جزئی در بخشی از شیار های آن رخ دهد باعث میشود که صدا های آزار دهنده ای از پنل داخلی کولر گازی به گوش برسد.

  بعد از شنیدن سر و صدا از کولر گازی:

  در اولین اقدام سریعا کولر گازی را خاموش کنید.

  در صورتی که در انجام امور فنی مهارتی ندارید از دستکاری کولر گازی خود داری کنید. و این کار را به تکنسین مربوطه بسپارید.

  قبل از اینکه بخواهید کار تعمیرات را شروع کنید دستگاه را خاموش کنید.

  حین انجام کار تعمیرات از فشار به قطعات دستگاه خودداری کنید. چرا که فشار آوردن به اجزای کولر گازی موجب شکستگی می‌شود.

  در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. چرا که ممکن است به دلیل مشکل جدی بوده و باعث شود تا دستگاه شما آسیب ببیند.

  سخن پایانی

  در این مطلب عواملی که موجب ایجاد صدای آزار دهنده از کولر گاز می‌شدند بررسی شدند در نگاه کلی میتوان اینگونه نتیجه گرفت که سرویس سالیانه کولر گازی مشکلات دستگاه شما را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. به خصوص فیلتر های پنل داخلی. زیرا همانطور که گفته شد این فیلتر ها به مرور زمان آسیب دیده و نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. با این کار عمر کولر گازی شما نیز افزایش پیدا می‌کند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *